Πρώτη φορά εκτός Ευρώπης

domino

Member
Μηνύματα
303
Likes
283
Εγω? Ποτε. Το 2024 εχω βαλει σκανδιναβια που ειναι αθεοι.
Δεν ψαχνω για φθηνα αλλα για οχι εκνευριστικα ανατιμημημενα.
Early Flemish κι οχι Αναγεννηση, γι αυτο και ξαναεκλεισα Βελγιο Ολλανδια που μου εχουν ξεφυγει κατι τελευταια μουσεια.
Σκοτεινές θρησκευτικές λαδομπογιές ; Πατάτες με μαγιονέζα και πιρούνι app;
Μαζεύεις τους πόντους για να τους τρως στα ibis ;

Πήγαινε κυρία με την Αιγαίου, πρώτη θέση στο τραίνο 21 ευρώ 2 άτομα 3 ώρες ταξίδι, να χορτάσεις Γεωργιανό η Αρμενικό baroque στα μοναστήρια και σοσιαλιστική ρεαλιστική ζωγραφική στα μουσεία .
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Πήγαινε κυρία με την Αιγαίου, πρώτη θέση στο τραίνο 21 ευρώ 2 άτομα 3 ώρες ταξίδι, να χορτάσεις Γεωργιανό η Αρμενικό baroque στα μοναστήρια και σοσιαλιστική ζωγραφική στα μουσεία .
Εχουσιν γνωσιν οι φυλακες απο Γεωργιανο μπαροκ, ισως το πιο φιλοτιμο της ευρωπαικης ηπειρου και, οχι, δεν κρεμεται στους τοιχους, παροτι η Γεωργιανη Συμφωνιετα "ζωγραφιζει".
Κατσε να "ξεπαιδιασω" φετος και το εχω στο πισω μερος του μυαλου μου.
Εκλεκτο Γεωργιανο Μπαροκ, τους λατρευω:

 

stpenny

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Απο τις 6 που ανεφερες, εγω το Βιετναμ θα επελεγα.

Αιγυπτος οχι;
Καλή επιλογή και η Αίγυπτος αλλά σίγουρα δεν είναι από τις πρώτες μου επιλογές...
Η Γεωργία ειναι καλή επιλογή που αναφέρθηκε..
Έχουν και τέλειο φαγητό

Ιδανικά όμως, θα προσπαθήσω να βρω για κάποια ασιατική χώρα αν και το μπάτζετ εκεί ανεβαίνει λόγω κόστους των αεροπορικών εισιτηρίων αν δεν κάνω λάθος...

Εχω βρει για την περίοδο του Πάσχα εισιτήρια 140 ευρώ πήγαινε έλα για Τυνησία και το σκέφτομαι για πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης για 2 άτομα στο budget που έχετε και εσείς!

Κατά τα άλλα και οι ιδέες του @domino είναι πολύ ωραίες!
Με ποια αεροπορική εταιρεία;
 
Μηνύματα
9
Likes
4
Καλησπέρα σε όλες & όλους,

Χρείαζομαστε τις ιδέες σας και αν είναι εύκολο κάποιες συνοπτικές πληροφορίες σχετικά με το παρακάτω.

Είμαστε ζευγάρι στα 33 και θέλουμε να κάνουμε το πρώτο μας ταξίδι κάπου εκτός Ευρώπης. Οι διαθέσιμες ημέρες είναι 12-14 και το μπάτζετ για μεταφορικά, διαμονή και λοιπά (πέραν του τι θα χαλάσουμε εκεί) περί τα 2,000-2,500 το άτομο. Η περίοδος που ψάχνουμε είναι για Ιούνιο έως Αύγουστο λόγω αδειών.

Για να έχετε μια εικόνα, το πρώτο που ψάξαμε ήταν για Βιετνάμ, αλλά υπάρχει αβεβαιότητα για το αν είναι καλή εποχή. Επίσης, για Τανζανία-Ζανζιβάρη. Γενικά, δεν έχουμε θέμα αν θα είναι Ασία, Αφρική ή Λατινική Αμερική. Άλλοι ενδεικτικοί προορισμοί που έχουμε σκεφτεί είναι Κούβα, Περού, Αργεντινή, Ιαπωνία, Κόστα Ρίκα.

Το θέμα είναι:
1) σε ποιές χώρες είναι καλά για Ιούνιο - Αύγουστο,
2) ποιές αντέχει το μπάτζετ μας (συνυπολογίζοντας και το διαφορετικό κόστος εκεί),
3) αν μπορούμε να το οργανώσουμε μόνοι μας ή να ψάξουμε με ταξιωτικό γραφείο,
4) κι αν ναι, έχετε να προτείνετε κάποιο αξιόπιστο.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Έχετε δει τιμές για αεροπορικά; Χωρίς να έχω ψάξει για τα μέρη που θέλετε πιστεύω ότι έχετε αργήσει και κάποια μέρη θα σας βγάλουν εκτός μπάτζετ λόγω των αεροπορικών.
 
Μηνύματα
9
Likes
4
Έχετε δει τιμές για αεροπορικά; Χωρίς να έχω ψάξει για τα μέρη που θέλετε πιστεύω ότι έχετε αργήσει και κάποια μέρη θα σας βγάλουν εκτός μπάτζετ λόγω των αεροπορικών.
Η αλήθεια είναι ότι έχουμε δει μόνο πακέτα πρακτορείων, που έπαιζαν στο μπάτζετ μας. Αλλά διάβασα κριτικές με δυσάρεστες εμπειρίες κι είπα να το ψάξω μόνος μου.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.286
Αν βρεις εισιτήρια με 2Κ-2,5Κ και για τα δυο άτομα για λατινική Αμερική (οπουδήποτε) για τις μέρες που θες τα εναπομείναντα 3Κ-2.5Κ είναι υπέρ αρκετά, ελέγχοντας το μπατζετ κυρίως στη διαμονή, όχι τόσο στο φαγητό. Το ίδιο ισχύει και για μεγάλο μέρος της Ασίας, Αφρικής.
Λ. Αμερική τον Αύγουστο είναι χαμηλή σεζόν στον νότο, με ανοιξιάτικο φθινοπωρινό καιρό, χειμώνα πιο νότια και καλοκαιρινό καιρό στο βορά. Έχεις πάρα πολλές επιλογές και τα χρήματα φτάνουν. Πρέπει να κινηθείς όμως γρήγορα. Οταν λέμε γρήγορα εννοούμε ΧΤΕΣ.
 
Μηνύματα
9
Likes
4
Αν βρεις εισιτήρια με 2Κ-2,5Κ και για τα δυο άτομα για λατινική Αμερική (οπουδήποτε) για τις μέρες που θες τα εναπομείναντα 3Κ-2.5Κ είναι υπέρ αρκετά, ελέγχοντας το μπατζετ κυρίως στη διαμονή, όχι τόσο στο φαγητό. Το ίδιο ισχύει και για μεγάλο μέρος της Ασίας, Αφρικής.
Λ. Αμερική τον Αύγουστο είναι χαμηλή σεζόν στον νότο, με ανοιξιάτικο φθινοπωρινό καιρό, χειμώνα πιο νότια και καλοκαιρινό καιρό στο βορά. Έχεις πάρα πολλές επιλογές και τα χρήματα φτάνουν. Πρέπει να κινηθείς όμως γρήγορα. Οταν λέμε γρήγορα εννοούμε ΧΤΕΣ.
Ευχαριστώ, μου ανέβασες την διάθεση. Το απόγευμα ανοίγω χάρτες, να οπτικοποιήσω τις χώρες σε Νότο & Βορρά (δεν διάβαζα γεωγραφία)!
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.286
Ευχαριστώ, μου ανέβασες την διάθεση. Το απόγευμα ανοίγω χάρτες, να οπτικοποιήσω τις χώρες σε Νότο & Βορρά (δεν διάβαζα γεωγραφία)!
Πρώτα άνοιξε το σκαισκανερ για τις συγκεκριμένες ημερομηνίες που επιθυμείς να ταξιδέψεις, σημάδεψε ορισμένα μεγάλα αεροδρόμια εισόδους στην περιοχές που θες, εναλλακτικά ξεκινάς και από κάποια άλλη μεγάλη πόλη της Ευρώπης που μπορείς να φτάσεις φτηνά από Αθηνά, κάνε αναζήτηση και αν βρει εισιτήρια που είναι σε λογικές τιμές και ταιριάζουν στην τσέπη σου, τότε εδώ υπάρχουν άτομα που μπορούν να σε βοηθήσουν για σχεδόν όλους τους προορισμούς.
Καλή αναζήτηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom