Ηνωμένο Βασίλειο Πρώτη φορά εξωτερικό-Λονδίνο

dkwts

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Γεια σας παιδιά!
Σκέφτομαι να πάω το καλοκαίρι αυτό[2008] εκδρομή στο Λονδίνο για 3-4 μέρες.
Θα ήθελα όμως να πάω με γκρουπ , ξεναγό κλπ.
Είναι η πρώτη φορά που θα πάω εξωτερικό και διστάζω να πάω ατομικά!
Καμιά καλή πρόταση για πρακτορείο;
Που είναι καλύτερα να μείνεις;
Υπάρχει κάποιο βιβλίο , σαν "οδηγός" για Λονδίνο;
Που και πώς αλλάζουμε τα ευρώ σε λίρες;
Αυτά τα harrods είναι προσιτά για να ψωνίσεις σουβενίρ;
Και κάτι προ-τελευταίο , τα αγγλικά καταλαβαίνονται ή έχουν περίεργο αξάν;
edit: Και κάτι τελευταίο , πόσα χρήματα πρέπει να πάρει κανείς μαζί του για να περάσει άνετα;[θα είμαστε 2 άτομα]
Στο μουσείο με τα κέρινα ομοιώματα , είναι εύκολο να βρεις εισιτήριο εκείνη τη στιγμή ή πρέπει να το έχεις κλείσει νωρίτερα;
Μπορείς να βγάλεις ελεύθερα φωτογραφίες;
Τα αγγλικά εκεί καταλαβαίνονται ή μιλάνε περίεργα;
:lol:
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε κάποιες από τις ερωτήσεις σου:

Που είναι καλύτερα να μείνεις;
Baker Street, Kings Cross είναι κεντρικές περιοχές με πολλά ξενοδοχεία και σχετικά "καλές τιμες" για τα δεδομένα του London.

τα αγγλικά καταλαβαίνονται ή έχουν περίεργο αξάν;
Στην αρχή παθαίνεις ένα μικρό σοκ γιατί διαπιστώνεις με τόσα χρόνια φροντιστήρια δεν μπορείς να συνεννοηθείς με ένα ταξιτζη! Αλλά σε λίγο αρχίζεις και συνηθίζεις την προφορά.

Και κάτι τελευταίο , πόσα χρήματα πρέπει να πάρει κανείς μαζί του για να περάσει άνετα;
Εμένα οι λίρες μου έφευγαν όπως τα ευρώ στην Ελλάδα και ίσως και λίγο πιο γρήγορα.

Στο μουσείο με τα κέρινα ομοιώματα , είναι εύκολο να βρεις εισιτήριο εκείνη τη στιγμή ή πρέπει να το έχεις κλείσει νωρίτερα;
Μπορείς να βγάλεις ελεύθερα φωτογραφίες;
Ναι βγάζεις εκείνη την στιγμή. Ναι επιτρέπονται οι φωτογραφίες.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Επειδή το καλοκαίρι οι τιμές των αεροπορικών εισητηρίων είναι λίγο ακριβούτσικες ειδικά αν σκέφτεσαι να τα κλείσεις τελευταία στιγμή, το οργανωμένο ταξίδι με κάποιο πρακτορείο θα σου κοστίσει περίπου τα ίδια χρήματα ενώ θα σε βγάλει και από τον κόπο αναζήτησης ξενοδοχείου.
Στο Λονδίνο προτιμώ συνήθως να μένω κοντά στο σταθμό του Paddington γιατί όσον αφορά την συγκοινωνία υπάρχει καλή σύνδεση με τις περισσότερες κεντρικές περιοχές του Λονδίνου.
Στην περιοχή εκείνη γύρω από το σταθμό φροντίζω να αλλάζω και τα ευρώ μου σε λίρες.
Μάλιστα υπάρχει ένα ανταλλακτήριο που κρατάει την λιγότερη προμήθεια αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι πως λέγεται!
Το καλύτερο βιβλίο-οδηγός για το Λονδίνο στην ελληνική γλώσσα κατά τη γνώμη μου είναι από τις εκδόσεις Leadercom, σειρά Spiral Guide, Λονδίνο.
Θα το βρεις μόνο σε μεγάλα βιβλιοπωλεία.
Τα harrods έχουν ωραία souvenir αν και λίγο ακριβούτσικα αλλά αξίζει να πάρεις κάτι από εκεί.
Στο Μουσείο της Μadame Tussaud's δεν αντιμετωπίσαμε ουρά όταν ήταν να βγάλουμε εισητήρια αλλά ήταν εποχή εκτός τουριστικής περιόδου.
Αν σκέφτεσαι να πας και στο London Eye, μπορείς να βγάλεις εισητήριο μαζί με το μουσείο της Madame Tussaud's καθώς έχει μια μικρή έκπτωση και δεν θα χρειαστεί να περιμένεις ατελείωτη ώρα στα γκισέ του London Eye.
Τώρα όσον αφορά τα αγγλικά, ένα πράγμα θα σου πω μόνο:
Όταν επέστρεψα στην Ελλάδα άρχισα να κάνω μαθήματα αγγλικής προφοράς για να αποτινάξω από πάνω μου την αμερικανοαυστραλέζικη προφορά που μαθαίναμε στα φροντιστήρια!!
 

dkwts

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Όντως είναι ακριβά!
Δεν έχω βρει πιο φτηνά από 600 ευρώ για 5 μέρες.
Μήπως να το αφήσω για Σεπτέμβρη , θα πέσουν οι τιμές;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εμένα πάλι τα 600 (αν είναι μέσα οι φόροι) ευκαιρία μου φαίνονται... Οργανωμένο πας ,θα έχεις τις μεταφορές σου, τις ξεναγήσεις σου,καλά ξενοδοχεία και θα πετάξεις και με σοβαρές εταιρίες, πόσα θέλεις να δώσεις? Πολύ φοβάμαι ότι και τον Σεπτέμβρη ίδιες τιμές θα βρεις... Μετά τον Οκτώβρη αλλάζουν λίγο τα πράγματα, αλλά όχι και τεράστιες διαφορές...

όσο γιαυτά που ρώτησες

Ευρώ αλλάζουν παντού...
Πόσα θέλεις για 4 μέρες? Ανάλογα την ζωή που θα κάνεις...
Ανάλογα που θα φας, που θα πας, τι θα δεις... πάρε καμμιά 500ευρώ να έχεις χώρια τα ψώνια σου...
Μην τρελλαίνεσαι... ασφαλώς και θα καταφέρεις να συνενοηθείς... Αγγλικά μιλάνε οι άνθρωποι...
Στα harrods θα βρείς τα πάντα σε υπερβολικές τιμές... για σουβενίρ καλό θα ήταν να δεις κάπου αλλού...
Στο Μadame Tussaud's και να σου πω να μην πας, γιατί είναι τουριστική παγίδα θα πας, όποτε... υπάρχουν δεκάδες άλλα αξιολογότατα μουσεία που μπορείς να απολαύσεις και είναι και δωρεάν... στο Μadame Tussaud's θα πας?
Φωτογραφίες ασφαλώς και παίρνεις ελεύθερα εκτός να σκοπεύεις να φωτογραφίσεις στρατιωτικές εγκαταστάσεις...
 

dkwts

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Χωρίς τους φόρους είναι.
Και χωρίς εκδρομή στο Οξφορντ και το Στοουνχαουζ.
500 ευρώ + άλλα για ψώνια;
Δε θα πάω να αλλάξω καρδαρόμπα στο Λονδίνο. Άντε να πάρω καμιά ποικιλία με τσάγια , καμιά σοκολάτα , κανένα μπισκότο και τα δώρα σε οικογένεια. Δε φτάνουν 500ευρώ;
Σε ποια σημεία μπορείς να φας φτηνά;
Δεν έχει κάτι σαν Γκούντις ή Παλμιέ Μπιστρό εκεί;

Σχετικά με τα βιβλία , τα έχουν όλα μέσα;
Που θα πας να φας , πως θα πας , κλπ κλπ;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Είπες ότι θέλεις να περάσεις άνετα και όχι να κάνεις τσιγκουνιές... Άνετο και ταχυφαχείο είναι όροι αντίθετοι... Ταχυφαγεία ασφαλώς και υπάρχουν αλλά επί 5 μέρες θα τρως εκεί?

Μιλάμε δηλαδή για 750ευρώ περίπου το σύνολο... και σε αυτό περιλαμβάνετε η ξενάγηση του Λονδίνου, οι μεταφορές , το ξενοδοχείο 4 βράδια και το αεροπορικό αν κατάλαβα καλά... Ακριβούτσικα είναι... αν πας μόνη σου το 750 γίνετε 600 με 630 για Αύγουστο μιλάμε πάντα ... τον Οκτώβρη γίνετε περίπου 550 με 570 ανάλογα με το πως θα πας... Δική σου η τσέπη δική σου και η απόφαση...
 

dkwts

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Για δες αυτό.
Σκέφτομαι για το πρόγραμμα των 4 ημερών.
Εκτός κι αν γίνεται να πάμε την 1η μέρα για ψώνια και σε καμιά παράσταση το βράδυ , τη 2η να γυρίσουμε το Λονδίνο , και την 3η μέρα να πάμε ΟΞΦΟΡΝΤ. Οπότε θα επιλέξουμε το πακέτο των 3ων ημερών.
Ποια είναι η γνώμη σας;
Τι πρέπει να δει οπωσδήποτε όποιος πάει στο Λονδίνο;

Συγγνώμη αν σας ζαλίζω αλλά θέλω να φτιάξω το πρόγραμμα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Για 3 μέρες ούτε να το σκέφτεσαι... δεν θα δεις τίποτε... Είναι αστείο να λες ότι θα δεις σε μια μέρα το Λονδίνο...

4 μέρες και ξέχνα την Οξφόρδη... Κάτσε Λονδίνο να το ευχαριστηθείς... Οπωσδήποτε μιούζικαλ...

Ζήτα να μείνεις στο Ηilton Tower Bridge... Υπέροχο ξενοδοχείο σε καταπληκτική περιοχή λίγο έξω όμως από τα συνηθισμένα τουριστικά. Σε απόσταση βολής το http://www.gauchorestaurants.co.uk/restaurants/restaurant.php?id=towerbridge μιλάμε για καταπληκτικό φαγητό, αλλά λιγουλάκι τσιμπιμένο, περίπου 50ευρώ το κεφάλι... αν σε παίρνει οικονομικά μην το χάσεις...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
εγω θα ελεγα να μην το πας το ταξιδι αν ειναι για 3-4 μερες. τοσες μερες κανουν μονο οι celebrities που πανε για τα ψωνια τους. Το Λονδινο ειναι αλλη φαση. ιδανικα για μενα μια βδομαδουλα ειναι καλη.για να μην πιεστεις και τρεχεις περα δωθε, για να το χαρεις. και μην ανησυχεις για τον αν θα μπορεσεις χωρις γκρουπ.ειναι πανευκολα και βεβαια θα εφοδιαστεις και με τους αναλογους χαρτες.Αλλωστε εμεις γιατι ειμαστε εδω?:p
 

dkwts

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Νομίζω για 3-4 μέρες είναι καλά για αρχή.
Δε θα τα δούμε όλα από το πρώτο ταξίδι :p
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Κι εγώ προτείνω να πας χωρίς group. Σε μια πόλη με τόσο καλή συγκοινωνία και όπου όλα είναι στα αγγλικά, μπορείς να βρεις άνετα τον δρόμο σου. Επίσης θα έχεις χρόνο να εξερευνήσεις κάποια μέρη καλύτερα, να πας τις βόλτες σου στα πάρκα, να κάνεις τα ψώνια σου με την ησυχία σου. Όσο για την διάρκεια της εκδρομής, όσο περισσότερο τόσο καλύτερα. δεν πρόκειται να πλήξεις ποτέ. Κάποιος είπε ότι δεν χρειάζεται να γυρίσεις τον κόσμο, αρκεί μια βόλτα στο Λονδίνο για να τον γνωρίσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.505
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom