Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
εχει κανεις αποψη για αυτα τα 3 ετσιατορια ? με αυτα που μου πρότεινε ο παν παν εχω αλλες δυο επιλογες για το 7ημερο. ο παν παν προτεινε. el chipiron για παεγια ,ελ νατιοναλ για κρεας ,το ferran για ποιο καταλανικό, μετα απο ψαξιμο εδω ειδαι το la consentida , και το tickets bar , και εγω βρηκα για burger το kiosko και για φαι το teoric taverna gastronomica kai to vianna απο το trip advisor . εκει την πρωτη θεση εχει το rao restaurant.
Επειδή το φαι εχει περίοπτη θέση στα ταξιδια μου εχετε άποψη?
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Καλημέρα.
Κλείσαμε με την κοπέλα μου αεροπορικά για Girona τον Οκτώβριο για να πάμε στη Βαρκελώνη.
Θα έχουμε σχεδόν 7 μέρες εκεί (φτάνουμε γύρω στις 19:00 την πρώτη μέρα, και φεύγουμε κατά τη 13:00 την τελευταία) και με αφορμή τις πτήσεις προς/από τη Girona δεν ξέρω αν:
α) οι μέρες είναι "πολλές" για τη Βαρκελώνη, και θα ήταν προτιμότερο την τελευταία να δούμε και κάτι άλλο και να πάμε Girona-Figueres με διανυκτέρευση στην πρώτη,
β) να κάτσουμε απλά και να δούμε τη Girona το πρώτο βράδυ και να φύγουμε το επόμενο πρωί/μεσημέρι για Βαρκελώνη,
ή γ) δεν αξίζει να χάσουμε καμία μέρα από τη Βαρκελώνη για τα παραπάνω, και να μείνουμε και τα εφτά βράδια εκεί;

Panpan και λοιποί γνώστες της πόλης η άποψη σας θα με βοηθούσε πολύ...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
Κατά την γνώμη μου καλό θα ήταν την πρώτη ημέρα να καθόσουν στην Χιρόνα,κι αν έβρισκες κοντά ή μέσα στην
παλιά πόλη.Αφήνεις τα πράγματα στο ξενοδοχείο και κάνεις μια ωραία βραδινή βόλτα στην πόλη.
Αν και θα είναι Παρασκευή βράδυ λογικά δεν θα έχει πολύ τουρισμό και θα περάσετε ένα ήσυχο-ρομαντικό
βραδάκι.Την επόμενη ημέρα κατά το μεσημεράκι παίρνετε το λεωφορείο ή τραίνο για Βαρκελώνη.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.221
Ψηφίζω μία νύχτα και για την Ἀνδόρρα. Ὄχι ὅτι διαθέτει κἄτι το αβάσταχτα ἑλκυστικό, ἀλλά εἶναι μιά χῶρα!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
Θα έχουμε σχεδόν 7 μέρες εκεί (φτάνουμε γύρω στις 19:00 την πρώτη μέρα, και φεύγουμε κατά τη 13:00 την τελευταία)
Εδώ λίγο με μπέρδεψες,μάλλον έχεις 8 ημέρες και 7 νύχτες.
Ψηφίζω μία νύχτα και για την Ἀνδόρρα. Ὄχι ὅτι διαθέτει κἄτι το αβάσταχτα ἑλκυστικό, ἀλλά εἶναι μιά χῶρα!
Ανδόρρα,Οκτώβριο μήνα τι να κάνουν;Χωρίς δικό τους αυτοκίνητο;3,5 ώρες να πας και άλλες τόσες να γυρίσεις
για να πας σε ένα σοπινγκ σέντερ; Να είχαν αυτοκίνητο να κινηθούν,οκ συμφωνώ.Δεν έχει και πολλά να δεις-κάνεις
στην πρωτεύουσα !!
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Φτάνουμε στις 12 του μηνός την ώρα που έγραψα, και φεύγουμε στις 19.

Οπότε λες το Figueres να το αφήσουμε καλύτερα εκτός;

Η Ανδόρα δε με ενδιαφέρει κι εμένα με βάση τα όσα διάβασα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
Το Φιγκέρας σαν πόλη είναι αδιάφορη.Εκεί πας μόνο για το μουσείο Νταλί.Αν είσαι φαν ,πας.
Αν όχι,άστο καλύτερα.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλημέρα.
Κλείσαμε με την κοπέλα μου αεροπορικά για Girona τον Οκτώβριο για να πάμε στη Βαρκελώνη.
Θα έχουμε σχεδόν 7 μέρες εκεί (φτάνουμε γύρω στις 19:00 την πρώτη μέρα, και φεύγουμε κατά τη 13:00 την τελευταία) και με αφορμή τις πτήσεις προς/από τη Girona δεν ξέρω αν:
α) οι μέρες είναι "πολλές" για τη Βαρκελώνη, και θα ήταν προτιμότερο την τελευταία να δούμε και κάτι άλλο και να πάμε Girona-Figueres με διανυκτέρευση στην πρώτη,
β) να κάτσουμε απλά και να δούμε τη Girona το πρώτο βράδυ και να φύγουμε το επόμενο πρωί/μεσημέρι για Βαρκελώνη,
ή γ) δεν αξίζει να χάσουμε καμία μέρα από τη Βαρκελώνη για τα παραπάνω, και να μείνουμε και τα εφτά βράδια εκεί;

Panpan και λοιποί γνώστες της πόλης η άποψη σας θα με βοηθούσε πολύ...
Βαρκελώνη άμα θες γεμίζεις όλες τις μέρες.Οπως έχω πει κ παλιότερα αν σ' αρέσουν οι παλιές πόλεις με ποτάμια σα τη Τζιρονα θα μείνεις ικανοποιημένος. Είναι ευκαιρία να δεις κ κάτι διαφορετικό απο Βαρκελώνη. Σε ένα βράδυ με μια βόλτα στο παλιό κομμάτι θα έχεις πλήρη εικόνα. Εναλλακτικά μια μέρα μπορείς από Βαρκελώνη να πας https://el.m.wikipedia.org/wiki/Μονή_της_Παναγίας_του_Μονσεράτ
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Κάτι διάβασα και για Monserrat, αλλά έτσι κι αλλιώς είναι πιο πέρα, οπότε το βλέπω μέχρι τότε...
Ρώτησα για Girona-Figueres λόγω αεροδρομίου, ώστε αν πάω να το συνδυάσω με τις πτήσεις και να μην χάνω ώρες σε δρομολόγια.

Panpan σ'ευχαριστώ, θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου.
Απλά είναι εύκολο να μου πεις όοοταν έχεις χρόνο τι προτείνεις να κάνω με τις μετακινήσεις Girona-Barcelona;
Είχα δει για το λεωφορείο 25€ από το αεροδρόμιο, αλλά φαντάζομαι ότι προφανώς δεν περνάει από την πόλη της Girona.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Κάτι διάβασα και για Monserrat, αλλά έτσι κι αλλιώς είναι πιο πέρα, οπότε το βλέπω μέχρι τότε...
Ρώτησα για Girona-Figueres λόγω αεροδρομίου, ώστε αν πάω να το συνδυάσω με τις πτήσεις και να μην χάνω ώρες σε δρομολόγια.

Panpan σ'ευχαριστώ, θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου.
Απλά είναι εύκολο να μου πεις όοοταν έχεις χρόνο τι προτείνεις να κάνω με τις μετακινήσεις Girona-Barcelona;
Είχα δει για το λεωφορείο 25€ από το αεροδρόμιο, αλλά φαντάζομαι ότι προφανώς δεν περνάει από την πόλη της Girona.
Υπάρχει θέμα για τη μετακινηση από girona barcelona https://www.travelstories.gr/community/threads/aπο-girona-barcelona.25087/ Διαβασε εκεί λεπτομέρειες στα πιο πρόσφατα σχολια και αν δε καλυφθεί ρώτησε μας ξανα.
 

Tanou

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλησπέρα σας, θα βρίσκομαι Βαρκελώνη 12 με 19 Οκτωβρίου παίζει να βρούμε κάνα εισιτήριο να δούμε την Barca; Παίζει εντός με την Rayo. Ευχαριστώ.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα σας, θα βρίσκομαι Βαρκελώνη 12 με 19 Οκτωβρίου παίζει να βρούμε κάνα εισιτήριο να δούμε την Barca; Παίζει εντός με την Rayo. Ευχαριστώ.
Εισιτήριο να αγορασεις μόνο μέσα από το επίσημο site της ομαδας κ πουθενά αλλου. Λογικά θα βρεις γιατί στο πρώτο εντός υπήρχε πολύ χαμηλή προελευση https://m.sport24.gr/football/Spain...ooy-htan-misoadeia-sthn-premiera.5289447.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.808
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom