Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
καλησπερες εγκεν. φτανουμε 5 απογευμα. εσαμπλε το χοτελ. θα ειμαστε πχ 18.00 χοτελ? να αφησουμε πραγματα πες 18.30?
τι να δω εκεινη τη πρωτη μερα μετα τις 6 λοιπον?μετρο και μια χαλαρη βολτα εξω απο σαγραδα? και να συνεχισουμε καπου αλλου και μετα φαγητο?
μετα εχω 2 μερες κα8αρες για σαγραδα μεσα, παρκ κτλ. παρκ τελικα να πληρωσω και να μπω? η εξ αποστασεως που γραψαν μερικοι?
δευτερη μερα πρωι σαγραδα νωρις πχ 9-10 λεω και μεσημερι παρκ και μιλα. προλαβαινω και παραλια- monjuic/?η να τα αφησω για την αλλη μερα?
την τριτη μετα λεωφορειακι και αναλογα να σταματαω σε διαφορα οπως πχ επειδη πεφτει παρασκευη η τελευταια μερα, στις 20.00 το συντριβανι.
πως σας φαινεται?
Για μετά τις 1800 διάβασε και τα σχόλια που έκανα παραπάνω (Gracia και El Born για κόσμο και μαγαζιά) ή και Barceloneta αν έχει καλό καιρό. Πάρκο Guell σου πα την άποψή μου.
Για τη μέρα που θα πας Sagrada προλαβαίνεις ότι θες για βράδυ. Αν πας Guell και Casa Mila υπολόγισε 1 και μισή με δύο ώρες στο καθένα. Ε θα χεις όλο το βράδυ ελεύθερο πάλι. Από Casa Mila πας παντού, είναι κεντρικά. Μια χαρά φαίνεται το πρόγραμμα.
Το λεωφορείο hop on off έχει τρεις διαδρομές νομίζω. Διάλεξε αυτή που σε βολεύει.
Βάλε όμως και Γοτθική Συνοικία (πρωινές ώρες είναι πιο καλά). Μπορείς να πας και στη La Boqueria (στάση Liceu).Ακριβώς απέναντι είναι μια από τις κεντρικές εισόδους για Γοτθική Συνοικία. Δοκίμασε τσουρος με σοκολάτα. Επειδή η Boqueria είναι φουλ τουριστική, μπορείς να προτιμήσεις κάποια άλλη αγορά, όπως τη Mercal del Clot στην περιοχή Sant Marti.
 

Jimmy4

Member
Μηνύματα
66
Likes
5
ευχαριστω
εισιτηριο για το λεωφορειακι χοπ ον βγαζω επιτοπου απο μεσα?
γιατι δεν ξερω ακριβως τι ωρα θα το παρω το πρωι

Bunker del Carmel για μια σελφι?
 
Last edited:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
ευχαριστω
εισιτηριο για το λεωφορειακι χοπ ον βγαζω επιτοπου απο μεσα?
γιατι δεν ξερω ακριβως τι ωρα θα το παρω το πρωι

Bunker del Carmel για μια σελφι?
Να πας στο bunkers! Αλλά να πας την ώρα που πέφτει ο ήλιος, η θέα είναι υπέροχη! Αν ανεβεις με τα πόδια μέχρι πάνω πάντως μην ξεχάσεις να φορέσεις τα αθλητικά σου :haha:
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.760
Κατά την γνώμη μου το εισιτήριο για το λεωφορείο να το βγάλεις από την στάση που πάντα έχει κάποια
κοπέλα και πουλάει τα εισιτήρια,για να βγάλει κι αυτή το μεροκάματο της.Αν το βγάλεις ον λαιν πάνε όλα
στην εταιρία.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Διαβάζω, διαβάζω.. λοιπόν ήρθε και η σειρά μου για Βαρκελώνη 28-02/03-03.

Εχω κλεισει το aparthotel silver με κόστος 267 € για 3 διαν/σεις ( 89/βραδιά) χωρίς πρωινό https://www.hotelsilver.com/ . To γνωρίζετε; ειναι καλή η τοποθεσία του;
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Διαβάζω, διαβάζω.. λοιπόν ήρθε και η σειρά μου για Βαρκελώνη 28-02/03-03.

Εχω κλεισει το aparthotel silver με κόστος 267 € για 3 διαν/σεις ( 89/βραδιά) χωρίς πρωινό https://www.hotelsilver.com/ . To γνωρίζετε; ειναι καλή η τοποθεσία του;
Δε το ξέρω,αλλά η τοποθεσία φαίνεται πολύ καλή. Στάση μετρό έχει δίπλα και με τα πόδια πας Gracia που έχει νεολαία πλατείες και άπειρες επιλογες για φαγητό και ποτό. Η γραμμή L3 διασχίζει τον κεντρικό άξονα Passeig de gracia ,plaza catalunya,πεζόδρομο Rambla και φτάνει μέχρι παραλία.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.760
To γνωρίζετε; ειναι καλή η τοποθεσία του;
Πριν λίγες ημέρες διέμειναν εκεί Αμερικανοί πελάτες μου και έμειναν ευχαριστημένοι.Εγώ δεν έχω άποψη.
Μπορείς να κινηθείς άνετα ,είτε με τα πόδια,είτε με το μετρό στάση Fontana.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Serginio και panpan ευχαριστώ πολύ πολύ!
 

Katerina218

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλησπερα παιδια!!!θα ηθελα βοηθεια εαν γινετε γιατι εχω μπερδευτει.τεταρτη φτανω στις 11.00 το πρωι βαρκελωνη μεχρι και κυριακη.θα μεινουμε στο Sunotel Junior(ελπιζω να αξιζει) το ειχα βρει σε καλη τιμη.Σε γενικες γραμμες δεν ειμαστε πολυ των μουσειων.θα ηθελα να μου πειτε τι να αφαιρεσω απο τα παρακατω και με ποια σειρα να οργανωσω το προγραμμα μας.εχω μπερδευτει κ εχω διαβασει κ ολα τα stories.
1)LA BOQUERIA για βολτα
2)καστρο μοντζουικ με τελεφερικ
3)sagrada familia απ εξω μονο(βραδυ αξιζει σωστα;;;)
4)μαγικο συντριβανι
5)park guell απλα για βολτα
6)barceloneta τι ωρα αξιζει να παμε;;
7)βολτα απο gracia-las rablas-katalynua και αψιδα του θριαμβου.
Βοηθειααααα
 
  • Like
Reactions: Pel

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπερα παιδια!!!θα ηθελα βοηθεια εαν γινετε γιατι εχω μπερδευτει.τεταρτη φτανω στις 11.00 το πρωι βαρκελωνη μεχρι και κυριακη.θα μεινουμε στο Sunotel Junior(ελπιζω να αξιζει) το ειχα βρει σε καλη τιμη.Σε γενικες γραμμες δεν ειμαστε πολυ των μουσειων.θα ηθελα να μου πειτε τι να αφαιρεσω απο τα παρακατω και με ποια σειρα να οργανωσω το προγραμμα μας.εχω μπερδευτει κ εχω διαβασει κ ολα τα stories.
1)LA BOQUERIA για βολτα
2)καστρο μοντζουικ με τελεφερικ
3)sagrada familia απ εξω μονο(βραδυ αξιζει σωστα;;;)
4)μαγικο συντριβανι
5)park guell απλα για βολτα
6)barceloneta τι ωρα αξιζει να παμε;;
7)βολτα απο gracia-las rablas-katalynua και αψιδα του θριαμβου.
Βοηθειααααα
Οργανώνεις καταρχήν που θα μπεις και αν θα μπεις σε κάποιο χώρο.
Δες που που είναι στο χάρτη και Βάλτα μαζί (πχ λόφος και συντριβάνι -τσεκαρε ώρες και μέρες λειτουργιας,sagrada σ' αφήνει απ' έξω το μέτρο,la boqueria πας πρωί και ακριβώς δίπλα είναι η γοτθική συνοικία-σταση liceu).
Με τις συγκοινωνιες πας εύκολα παντού.
Barceloneta οπότε και να πας ωραία είναι. Βάλε στο πρόγραμμα και γοτθική συνοικία αλλα ώρες με φως για να τη χαρείς πιο πολύ.
Έχεις μέρες για να τα δεις άνετα όλα και μερικά δύο φορές.
Διάβασε σχόλια μου στο ίδιο θέμα προς τα πίσω και για προτάσεις και δες αν σε ενδιαφέρει η ιδέα του hop on off bus για μια μέρα.
 

Katerina218

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Οργανώνεις καταρχήν που θα μπεις και αν θα μπεις σε κάποιο χώρο.
Δες που που είναι στο χάρτη και Βάλτα μαζί (πχ λόφος και συντριβάνι -τσεκαρε ώρες και μέρες λειτουργιας,sagrada σ' αφήνει απ' έξω το μέτρο,la boqueria πας πρωί και ακριβώς δίπλα είναι η γοτθική συνοικία-σταση liceu).
Με τις συγκοινωνιες πας εύκολα παντού.
Barceloneta οπότε και να πας ωραία είναι. Βάλε στο πρόγραμμα και γοτθική συνοικία αλλα ώρες με φως για να τη χαρείς πιο πολύ.
Έχεις μέρες για να τα δεις άνετα όλα και μερικά δύο φορές.
Διάβασε σχόλια μου στο ίδιο θέμα προς τα πίσω και για προτάσεις και δες αν σε ενδιαφέρει η ιδέα του hop on off bus για μια μέρα.
Απλα για να μπω για βολτα στο park guell θα πρεει να κλεισω απο το ιντερνετ εισητηριο η' θα μπορεσω κ απ εξω;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.477
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom