Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

Μηνύματα
65
Likes
63
Καλημέρα, σίγουρα θα πάς στην Las Ramblas. Είναι ο πεζόδρομος που όλοι περπατάν από το λιμάνι, από το άγαλμα του Κολόμβου, μέχρι την πλατεία ( ξεχνάω το όνομα της) όπου βρίσκεται το Hard Rock Cafe και το πολυκατάστημα Ingles. Στα πρώτα 100μέτρα δεξιά σου ανεβαίνοντας υπάρχει μιά αγορά κρεάτων,λαχανικών κλπ. Εκεί υπάρχει στην αρχή της και ένα κλασικό κατάστημα πώλησης που διαθέτει πάγκους και καρέκλες για αγορά-κατανάλωση προϊόντων αν θες κάτι στα πρόχειρα και να μπεις στο κλίμα των ντόπιων. Λειτουργεί τις ώρες της αγοράς κάτι αντίστοιχο του Μιραν με μεγαλύτερη ποικιλία. Επίσης άλλα 100 μέτρα παραπάνω στο δεξί σου χέρι, μετά από μια τράπεζα αν θυμάμαι καλά υπάρχει ένα άνοιγμα σαν στοά που οδηγεί σε μιά μικρή πλατεία μάλλον ιδιωτική και εκεί υπάρχουν 2 ή 3 εστιατόρια με καλό φαγητό σε τιμές καλές για αυτούς (τσιμπημένες για μάς) και επι της πλατείας McDonalds. Επίσης το γεύμα στο Hard Rock ήταν καλό και σε καλή τιμή. Στον ίδιο πεζόδρομο υπάρχει και carfour για προμήθεια νερού αν έχετε αυτοκίνητο. Εστιατόρια που χρησιμοποιούν οι ντόπιοι πίσω από τον πεζόδρομο και προς την παλιά αρένα που είναι και εμπορικό κέντρο, όχι στο εμπορικό μέσα. Βγαίνοντας από το ενυδρείο, που σίγουρα θα πάτε, θα βρείτε στο δυτικό τμήμα του και πίσω απο τα τουριστικά καταστήματα εστιατόρια με καλή ποιότητα και τιμή και παραδοσιακά φαγητά.

Φεύγουμε σήμερα το απόγευμα για Βαρκελώνη μέχρι τη Δευτέρα και δυστυχώς δεν έχω προλάβει να κοιτάξω τίποτα!!:cry:
Από ότι διάβασα στο forum για τη Sagrada Familia θέλει οπωσδήποτε αγορά εισητηρίων μέσω ίντερνετ. Μια ερώτηση. Στο site μπορείς να επιλέξεις σε ποιο πύργο να ανεβείς. Ποιον από τους δύο να προτιμήσω? Λογικά κάποιος θα έχει θέα προς καλύτερη μεριά της πόλης?
Η αγορά γίνεται για να μην περιμένεις στην ουρά. Η άνοδος στον πύργο είναι επιπλέον κόστος, αν θυμάμαι καλά είσοδος και ανέβασμα πύργου είναι 50ευρώ κατ΄ άτομο.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
65
Likes
63
Επίσης να κουβάλησε καπνούς κλπ απο εδω η θα βρω εκει ο,τι κι εδω;;
Θα βρεις τα πάντα εκεί, απλά οι τιμές είναι περίπου διπλάσιες. Διόδια πληρώνεις μπαίνοντας και βγαίνοντας από τους αυτοκινητοδρόμους με όποιο τρόπο θές. Οι ντόπιοι να γνωρίζεις οτι είναι εξυπηρετικοί και ευγενέστατοι αλλά με τις ξένες γλώσσες δεν έχουν και ιδιαίτερη σχέση. Βέβαια αν σε ακούσουν να μιλάς ελληνικά θα σου απαντήσουν αρκετοί μαγαζάτορες, μετανάστες πακισταν, που έχουν περάσει απο Ελλάδα.
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Ναι,θέλουμε να ανεβούμε και σε έναν από τους πύργους. Το εισητήριο βλέπω το φοιτητικό είναι στα 27 ευρώ για την εκκλησία και τους πύργους. Επίσης αύριο το απόγευμα μετά τις 6 αν πάμε θα είναι και μισή τιμή, σύμφωνα με το site αλλά έχει φάει σκάλωμα και δεν με αφήνει να το επιλέξω!
 
Μηνύματα
65
Likes
63
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Ναι,θέλουμε να ανεβούμε και σε έναν από τους πύργους. Το εισητήριο βλέπω το φοιτητικό είναι στα 27 ευρώ για την εκκλησία και τους πύργους. Επίσης αύριο το απόγευμα μετά τις 6 αν πάμε θα είναι και μισή τιμή, σύμφωνα με το site αλλά έχει φάει σκάλωμα και δεν με αφήνει να το επιλέξω!
Πάρκο Guell. Μην ξεχάσεις οτι πρέπει να το δείς και αυτό, είναι του ίδιου.
 

Janean

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Θα βρεις τα πάντα εκεί, απλά οι τιμές είναι περίπου διπλάσιες. Διόδια πληρώνεις μπαίνοντας και βγαίνοντας από τους αυτοκινητοδρόμους με όποιο τρόπο θές. Οι ντόπιοι να γνωρίζεις οτι είναι εξυπηρετικοί και ευγενέστατοι αλλά με τις ξένες γλώσσες δεν έχουν και ιδιαίτερη σχέση. Βέβαια αν σε ακούσουν να μιλάς ελληνικά θα σου απαντήσουν αρκετοί μαγαζάτορες, μετανάστες πακισταν, που έχουν περάσει απο Ελλάδα.
Αχχχ πληρώσαμε 20 ευρω διόδια και παραλίγο να μέναμε εκει γιατι δεν έπαιρνε την κάρτα.. Αλλα ο προορισμός μας αντάμειψε !! Ταραγονα!!! Πόλη θεϊκή.... Θυμίζει Ρεθυμνο ειναι ο,τι πιο όμορφο. Και να μην μιλήσω για το παμφτηνο τεράστιο διαμέρισμα που βρήκαμε μεσα στην παλιά πόλη!! Θα ζούσα εδω!!
 

Janean

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Ή θα πηγαίνεις από εκεί που έχει φωτογραφία καρτών για να πληρώσεις με κάρτα,ή θα πηγαίνεις
από εκεί που έχει φωτογραφία κέρματα για να πληρώσεις με μετρητά.
Σε κάποια δεν έχει φωτογραφία από κέρματα,αλλά γράφει MANUAL.
Δυστυχώς είδα το μηνυμα αργά.. ευτυχώς είχαμε κάποια μετρητά...
 

Janean

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Φεύγουμε σήμερα το απόγευμα για Βαρκελώνη μέχρι τη Δευτέρα και δυστυχώς δεν έχω προλάβει να κοιτάξω τίποτα!!:cry:
Από ότι διάβασα στο forum για τη Sagrada Familia θέλει οπωσδήποτε αγορά εισητηρίων μέσω ίντερνετ. Μια ερώτηση. Στο site μπορείς να επιλέξεις σε ποιο πύργο να ανεβείς. Ποιον από τους δύο να προτιμήσω? Λογικά κάποιος θα έχει θέα προς καλύτερη μεριά της πόλης?
Στη Σαγραδα μπήκαμε χωρις προαγορά εισιτηρίου και δεν είχε καθόλου αναμονή. Στο παρκο Guel δεν καταφέραμε να μπούμε στο κυρίως μερος γιατι δεν είχαμε προαγοράσει και είχε μόνο για το απόγευμα ενώ ήμαστε εκει κατα τις 12 πρωί. Αλλα κάνουν έργα μεσα και δείχνει λιγο γιαπί .Μουσειο Πικασσο επίσης μεγαλη αναμονή. Παραλια οπωσδήποτε Σάββατο η Κυριακή πρωί, πανέμορφα, όλος ο κόσμος αράζει εκει!!!
 

rozela120

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
χαιρετε και απο μενα ...Σε ολα τα μελη εδω μεσα !! Εκλεισα εισητηρια με την κοπελα μου ηλικιες 27-29 για βαρκελωνη στις 9-16 ιουνιου ..7 μερες ..Θ α ηθελα να σας ρωτησω 1)αν μπορω να τισ χωρισω και σε καποια αλλη πολη η αξιζει να τισ περασω ολες στην βαρκελωνη? 2)Επισεισ αν αξιζει ο ζωολογικος κηπος και το ενυδρειο στην βαρκελωνη?ειαμαι απο κρητη και εχουμε ενα μεγαλο ενυδρειο και εδω !3)Θα ηθελα να μου προτεινετε οσοι εχετε μεγαλυτερη εμπειρια καποια μαγαζια για φαι σε φυσιολογικεσ τιμες αν υπαρχουν ακομα και με μπουφε αν αξιζει ωστε να δοκιμασουμε διαφορες συνταγες.?επίσης ειδα οτι καθε κυριακη ειανι δωρεαν η εισοδος σε καποια μουσεια ξερουμε ποια ειανι και απο τι ωρες?ευχαριστω !!ανυπομονο!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
χαιρετε και απο μενα ...Σε ολα τα μελη εδω μεσα !! Εκλεισα εισητηρια με την κοπελα μου ηλικιες 27-29 για βαρκελωνη στις 9-16 ιουνιου ..7 μερες ..Θ α ηθελα να σας ρωτησω 1)αν μπορω να τισ χωρισω και σε καποια αλλη πολη η αξιζει να τισ περασω ολες στην βαρκελωνη? 2)Επισεισ αν αξιζει ο ζωολογικος κηπος και το ενυδρειο στην βαρκελωνη?ειαμαι απο κρητη και εχουμε ενα μεγαλο ενυδρειο και εδω !3)Θα ηθελα να μου προτεινετε οσοι εχετε μεγαλυτερη εμπειρια καποια μαγαζια για φαι σε φυσιολογικεσ τιμες αν υπαρχουν ακομα και με μπουφε αν αξιζει ωστε να δοκιμασουμε διαφορες συνταγες.?επίσης ειδα οτι καθε κυριακη ειανι δωρεαν η εισοδος σε καποια μουσεια ξερουμε ποια ειανι και απο τι ωρες?ευχαριστω !!ανυπομονο!
Έμεινα 6 ολόκληρες μέρες στη Βαρκελώνη και μπορώ να πώ οτι την χόρτασα. Βέβαια ξέρω και άλλους που έχουν πάει δύο, τρείς, πέντε, έξι φορές και δεν την χορταίνουν με τίποτα.....γούστα είναι αυτά!
Όσον αφορά το ενυδρείο, αυτό της Βαλένθια είναι πολύ πιο εντυπωσιακό απο της Βαρκελώνης, καθώς και μεγαλύτερο. Να διευκρινίσω οτι έχω δεί μόνο της Βαρκελώνης.
Αν οι ζωολογικοί κήποι που έχεις δεί ως τώρα βρίσκονται εντός Ελληνικών συνόρων, τότε στη Βαρκελώνη θα δείς κάτι...μεγαλύτερο!
Το θέμα όμως είναι οτι δεν ξέρω πως ορίζεις εσύ την "αξία" και πιο είναι το δικό σου μέτρο σύγκρισης.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
χαιρετε και απο μενα ...Σε ολα τα μελη εδω μεσα !! Εκλεισα εισητηρια με την κοπελα μου ηλικιες 27-29 για βαρκελωνη στις 9-16 ιουνιου ..7 μερες ..Θ α ηθελα να σας ρωτησω 1)αν μπορω να τισ χωρισω και σε καποια αλλη πολη η αξιζει να τισ περασω ολες στην βαρκελωνη? 2)Επισεισ αν αξιζει ο ζωολογικος κηπος και το ενυδρειο στην βαρκελωνη?ειαμαι απο κρητη και εχουμε ενα μεγαλο ενυδρειο και εδω !3)Θα ηθελα να μου προτεινετε οσοι εχετε μεγαλυτερη εμπειρια καποια μαγαζια για φαι σε φυσιολογικεσ τιμες αν υπαρχουν ακομα και με μπουφε αν αξιζει ωστε να δοκιμασουμε διαφορες συνταγες.?επίσης ειδα οτι καθε κυριακη ειανι δωρεαν η εισοδος σε καποια μουσεια ξερουμε ποια ειανι και απο τι ωρες?ευχαριστω !!ανυπομονο!
7 μέρες είναι υπεραρκετές. Σίγουρα σου προτείνω ημερήσια στην εξαιρετική Girona, κι επειδή θα πάτε καλοκαίρι, τις παραλίες της Costa Brava. Επίσης μπορείτε να πάτε ημερήσια στην Ανδόρα, κι έτσι να δείτε κι ακόμα μία χώρα!

Για τις δωρεάν εισόδους που ρωτάς, γνωρίζω σίγουρα πως την Κυριακή είναι δωρεάν το κάστρο στον λόφο Μονζουίκ, και θα σου έλεγα να μη το χάσεις.

Για φαγητό, αυτά που μου έρχονται στο μυαλό και μου άρεσαν είναι το Euskal Etxea στην περιοχή El Born, το bilbao berria στην Plaça Nova, το la paradeta στην Passeig de Gracia (έχει 4 εστιατόρια στο κέντρο), και το Woki Organic Market στην Plaça Catalunya. Τα 2 πρωτα για tapas, το τρίτο για απίστευτα θαλασσινά, και το τέταρτο για πρωινα, χυμούς, μπεργκερ, πίτσες, ορεκτικά, σαλάτες και ότι θες! Εννοείται θα φάτε και στην μεγάλη αγορά La Boqueria. Φτηνά φάγαμε στην πλατεία Rambla del Raval . Γενικά οι επιλογές για φαγητό στην Βαρκελώνη είναι άπειρες!
 

rozela120

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
ζωολογικο κηπο εχω παει στην βουδαπεστη που ηταν απο τα ποιο ομορφα που εχω δει ...δεν γνωριζω καθολου απο την ισπανια ...Οποτε μενω Βρκελωνη ολες τισ μερες και απλα κανουμε μονοημερες !!! Υπαρχει καποια λιμνη η καποιο αξιοθεατο με αγριο περιβαλλον σε κοντινεσ αποστσεισ απο την βαρκελωνη για να παμε...γενικα μας αρεσει πολυ η φυση και οι εξορμήσεις ?επισησ εχω διαβασει και για ενα μεγαλο λουνα παρκ ..Εχει παει καποιος ξερουμε πληροπφοριες?Ευχαριστω για τισ αμεσες πληροφοριες!
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
ζωολογικο κηπο εχω παει στην βουδαπεστη που ηταν απο τα ποιο ομορφα που εχω δει ...δεν γνωριζω καθολου απο την ισπανια ...Οποτε μενω Βρκελωνη ολες τισ μερες και απλα κανουμε μονοημερες !!! Υπαρχει καποια λιμνη η καποιο αξιοθεατο με αγριο περιβαλλον σε κοντινεσ αποστσεισ απο την βαρκελωνη για να παμε...γενικα μας αρεσει πολυ η φυση και οι εξορμήσεις ?επισησ εχω διαβασει και για ενα μεγαλο λουνα παρκ ..Εχει παει καποιος ξερουμε πληροπφοριες?Ευχαριστω για τισ αμεσες πληροφοριες!
Για το θεματικό πάρκο Aventura υπάρχει υλικό στο φόρουμ https://www.travelstories.gr/community/threads/Βαρκελώνη-και-θεματικό-πάρκο-port-aventura.52582/
Γενικά υπάρχει υλικό και για φαγητό στο φόρουμ #Βαρκελωνοπληκτοι# https://www.travelstories.gr/community/forums/Βαρκελωνόπληκτοι.107/ και στις ταξιδιωτικές ιστοριες. Αν έχεις παει σε κάποιο μεγάλο ενυδρειο νομίζω ότι με της Βαρκελώνης δε θα κερδίσεις κάτι και σου τρώει πολύ χρόνο και είναι και ακριβό σχετικα. Εμένα μου άρεσε αλλά δεν είχα πάει ποτε σε κάτι αντίστοιχο.
Το φαγητό πονεμένη ιστορία.Πουθενα δεν εφαγα φτηνά και πολύ.Γενικα είναι ακριβό το σπορ στην Ισπανία (κατά η γνωμη μου παντα) ιδιαίτερα αν θες να φας ισπανικά φαγητά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom