Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
ζωολογικο κηπο εχω παει στην βουδαπεστη που ηταν απο τα ποιο ομορφα που εχω δει ...δεν γνωριζω καθολου απο την ισπανια ...Οποτε μενω Βρκελωνη ολες τισ μερες και απλα κανουμε μονοημερες !!! Υπαρχει καποια λιμνη η καποιο αξιοθεατο με αγριο περιβαλλον σε κοντινεσ αποστσεισ απο την βαρκελωνη για να παμε...γενικα μας αρεσει πολυ η φυση και οι εξορμήσεις ?επισησ εχω διαβασει και για ενα μεγαλο λουνα παρκ ..Εχει παει καποιος ξερουμε πληροπφοριες?Ευχαριστω για τισ αμεσες πληροφοριες!
Επίσης πρέπει να αποφασίσεις αν θες να πας σε κάποια μνημεία (πχ Σαγράδα,πάρκο Γκουελ) γιατί αν δεν κάνεις αγορά από πριν δεν είναι καθόλου εύκολο να πας τελευταια στιγμή. Αυτά σου καθορίζουν το προγραμμα. Εγώ θα διάλεγα μια μονοημερη ανάλογα με το τι Μ αρεσει(πχ μουσείο Νταλί ή τζιρονα). έμεινα 5 μέρες φουλ Βαρκελώνη και πάλι είχα κ αλλά να δω.
Γενικά διάβασε τις ταξιδιωτικες ιστορίες πάρε ιδέες και ρωτά για συγκεκριμένες πληροφοριες, γιατί ο καθένας προτεινει συμφωνα με τα δικά του θέλω και τις δικές του εμπειρίες.
 

Georgethym

Member
Μηνύματα
25
Likes
10
Καλησπέρα, πετάμε 2 άτομα σε 2 βδομάδες για Βαρκελώνη για 4 1/2 μέρες. Θα θελα την βοήθειά σας όσον αφορά μια μονοήμερη που λέμε να κάνουμε σε Girona και Figueres για το μουσείο του Dali. Ποιος θεωρείτε ότι είναι ο καλύτερος και ο πιο οικονομικός τρόπος μετάβασης ; Με τρένο, λεωφορείο ή να νοικιάσουμε αυτοκίνητο;
 

Doros Theodorou

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αθηνα - Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Γευσηγνωσια στην Ινδια
Καλησπέρα, είμαστε οικογένεια με δυο παιδιά (13 και 7) και θα ειμαστε Βαρκελώνη από τις 24 ξημερώματα μέχρι και τις 30 Αυγούστου τα μεσάνυκτα. Μας ενδιαφέρει, κάθε μέρα, να επισκεπτομαστε ένα χώρο που να αρέσει στα παιδιά. Διάβασα κάτι για Παταγωνία και για ένα θεματικό πάρκο στη Βαρκελώνη. Επίσης διάβασα κάτι για ένα στίβο με παιχνίδια κοντά στο Ολυμπιακό χωριό. Θελουμε πρώτα να βρούμε τα των παιδιών και μετά να ετοιμάσουμε το υπόλοιπο προγραμμα. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
 

Doros Theodorou

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αθηνα - Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Γευσηγνωσια στην Ινδια
Ευχαριστώ πολύ Serginio. Θα τα κοιτάξω τωρα
 

Ntinoulat

Member
Μηνύματα
46
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εννοείς μάλλον το park de atraciones στην Ταραγόνα!
 
Μηνύματα
39
Likes
23
Καλημέρα!
Ρίξε μια ματιά εδώ για την barcelona card. https://www.barcelonacard.org/ Γενικά, αξίζει γιατί έχεις δωρεάν μετακινήσεις και εκπτωση σε πολλα αξιοθέατα, γιατί είναι ακριβά τα εισιτήριά τους. Όσο για το φαγητό, αν βαρεθείτε τόσες μέρες να τρώτε paella και tapas, προτείνω ένα πολύ καλό ιταλικό στην Μπαρτσελονέτα, με υπέροχες γεύσεις (λεπτη ζύμη στην πίτσα, εξαιρετικά ζυμαρικά). https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...ews-Reina_Margherita-Barcelona_Catalonia.html

Καλό ταξίδι!! Είναι υπέροχη η Βαρκελώνη!
Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις στο περίπου με την Barcelona card, πού και πόσο είναι οι εκπτώσεις που έχεις με την κάρτα;
Δλδ κερδίζεις τπτ σοβαρό, ή μούφα εκπτώσεις έχει στα αξιοθέατα..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις στο περίπου με την Barcelona card, πού και πόσο είναι οι εκπτώσεις που έχεις με την κάρτα;
Δλδ κερδίζεις τπτ σοβαρό, ή μούφα εκπτώσεις έχει στα αξιοθέατα..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα. Γενικά θεωρώ οτι δεν σου προσφέρει κάτι η συγκεκριμένη κάρτα. Εγώ αυτή που θα σου πρότεινα και που χρησιμοποίησα είναι αυτή: http://articketbcn.org/
Ακόμη θυμάμαι στο μουσείο του Πικάσο που η ουρά για να βγάλεις εισιτήριο για επόμενες μέρες έφτανε τα 100 μέτρα και ίσως και περισσότερο κι εμείς μπήκαμε κανονικά χωρίς καμία καθυστέρηση.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.743
Για μουσείο Πικάσο αν θέλεις να πας χωρίς ουρά,προαγοράζεις εισιτήριο και είσαι οκ.
 

rozela120

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Γειά σας και πάλι λοιπόν κλείσαμε σπίτι τελικά κοντά στην Razzmatazz αν την ξέρετε. Δεν ξέρω αν είναι καλή περιοχή αλλά είναι πολύ κοντά στο. Κέντρο από ότι βλέπω .. Ήθελα να ρωτήσω το συμφέρει καλύτερα για την μεταφορά μας από το αεροδρόμιο σε αυτήν την περιοχή ? Και επίσης την Κυριακή το μουσείο του Πικάσο και το Historia de Barcelona είναι δωρεάν ? Για να πάμε ?
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Γειά σας και πάλι λοιπόν κλείσαμε σπίτι τελικά κοντά στην Razzmatazz αν την ξέρετε. Δεν ξέρω αν είναι καλή περιοχή αλλά είναι πολύ κοντά στο. Κέντρο από ότι βλέπω .. Ήθελα να ρωτήσω το συμφέρει καλύτερα για την μεταφορά μας από το αεροδρόμιο σε αυτήν την περιοχή ? Και επίσης την Κυριακή το μουσείο του Πικάσο και το Historia de Barcelona είναι δωρεάν ? Για να πάμε ?
Για το Μουσείο Πικάσο απλά σου παραθέτω τι λέει στη σελίδα τους
http://www.bcn.cat/museupicasso/en/visiting/faqs.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.250
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom