Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
ευχαριστω και παλι.
σορρυ για τις πολες ερωτησεις 5 χρονια εχω να ταξιδεψω... κατι ακομα διαλεξα αυτά τα εστιατόρια με βαση την παροτρυνση του pan pan el chipiron σε συνδιασμο με το ενυδρειο.. el national ή la consentida (ποιο λετε?) σε συνδιασμο με την passeig de gracia και το ferran στην γοτθικη συνοικια. ακομα διαλεξα tickets tappas bar μετα το μαγικο συντριβανι . εχετε άποψη για αυτά? υπαρχει κατι must που δεν πρεπει να χασω?
must για φαγητό δε ξέρω. Αυτό και αν είναι υποκειμενικό. Γενικά in panpan we trust.
Γνωρίζω μόνο το El Nacional στο οποίο πήγα για tapas και ήταν αρκετά τσιμπημένο. Σαν χώρος είναι πολύ καλός. Ουσιαστικά είναι πολλά μαγαζιά σε ένα. Δηλαδή έχει ξεχωριστό χώρο για καφέ, bar για τάπας, εστιατόριο για κρέας (https://www.elnacionalbcn.com/en/)
Μετά το Magic Fountain μπορείς να κινηθείς στην Carrer de Blai που απέχει λίγο από το σιντριβάνι. Είναι ένας πεζόδρομος με πολλές επιλογές για φαγητό και ποτό. Για τα άλλα δεν έχω άποψη και δε μπορώ να σε βοηθήσω καθώς οι επιλογές μου στο φαγητό δεν ήταν και πολύ επιτυχημένες ή πολύ απλές (και εσύ μάλλον ψάχνεις πιο εξεζητημένα πράγματα).
Το μόνο που έχω να προτείνω είναι ότι αν θες λιγότερο τουριστικό μέρος, εμείς πήγαμε στην Plaça d'Osca. Μικρή πλατεία δίπλα σε στάση μετρό όπου δεν είχε καθόλου τουρίστες. Δε φάγαμε εντυπωσιακά αλλά ήταν μια ωραία εμπειρία. Φάγαμε στο Vermut i a la Gabia https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...-Vermut_I_A_La_Gabia-Barcelona_Catalonia.html
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
παραδεισος!!
σε ευχαριστώ πολυ. ψαχνω κατι καλο . οπου και να εχω παει παω στο καλυτερο και μετα σουβλακια για να ρεφαρω δεν εχω προβλημα. τωρα ειναι και τα παιδια οποτε θελω κατι καλο να αντεξουμε και οικονομικα ομως..
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
σε ευχαριστώ πολυ. ψαχνω κατι καλο . οπου και να εχω παει παω στο καλυτερο και μετα σουβλακια για να ρεφαρω δεν εχω προβλημα. τωρα ειναι και τα παιδια οποτε θελω κατι καλο να αντεξουμε και οικονομικα ομως..
Γενικά πάντως δεν υπάρχει φτηνό φαγητο στη Βαρκελώνη (με βάση τις εμπειρίες μου). Ακόμα και στα πιο απλά πλήρωσα ακριβά σχετικά. Για φτηνό μετά ίσως κάπου τύπου μπουφέ. Καλή επιτυχία παντως
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
παραδεισος!!
κατι ακομα για τους γνωστες της πολης. εκλεισα τα εισιτηρια για το λεωγορειο και βλεπω το εξης . στην μπλε διαδρομή όπου και με βολευει λογο σπιτιου μετα το παρκο guell οπου και θα παω σιγουρα ειναι τα εξης tramvia slau tibidabo,sarria monestir de pedralbes palau reial kai barca stadium . αξιζει το 2ωρο αυτό?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@koloko φυσικά και αξίζει να δεις εσωτερικά τη Σαγράδα Φαμίλια. Σκέψου πως έχει ολοκληρωθεί 100% άρα θα τη δεις με όλη της τη μεγαλοπρέπεια και χωρίς σκαλωσιές και εργασίες. Είναι θέμα γούστου το πόσο θα σας εντυπωσιάσει κι αν σας αρέσει γενικά να βλέπετε εκκλησίες εσωτερικά, αλλά για μένα πρέπει να τη δείτε.

Για το σιντριβάνι, θα έχει άπειρο κόσμο αλλά δεν θεωρώ απαραίτητο να στηθείτε από νωρίς για να κάτσετε ντε και καλά στα σκαλιά. Εμείς πήγαμε 10 λεπτά πριν αρχίσει, κινούμασταν πολύ άνετα ανάμεσα στον κόσμο, και ανεβαίνοντας τα σκαλιά του Museu Nacional θα είστε ακόμα πιο άνετα και θα βρείτε κάποιο σημείο να καθίσετε εφόσον κουραστείτε.

Όσον αφορά τα τάπας να ξέρεις ότι είναι ακριβά. Θα είσαι και με παιδιά που σημαίνει ότι θες αρκετά για να χορτάσουν. Ένα τάπας κοστίζει 1,90€ συνήθως. Δηλαδή μια φετούλα ψωμί με κάποια υλικά επάνω. Θες σίγουρα 4-5 τάπας για να πεις ότι χόρτασες. Αν θες κάποιες προτάσεις για φαγητό διάβασε το τελευταίο κεφάλαιο που έγραψα.
https://www.travelstories.gr/commun...-star-toledo-girona.59123/?chapter=18#content
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
Καλημέρα..!! Ήθελα να σας ρωτήσω κάτι.. Προχτές μπήκα να κλείσω εισιτήρια για το μουσείου του Νταλί στο Figueres, έβαλα την debit master card, που δουλεύει κανονικά γιατί πριν απο αυτό έβγαλα τα εισιτήρια για την Sagrada, και δ ολοκλήρωσε την συναλλαγή.
Προσπάθησα κ με άλλη debit master card κ πάλι δ την πήρε. Τους έστειλα mail αλλά δ μ έχουν απαντήσει ακόμα.
Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Κάνε μια προσπάθεια ακόμα ,μήπως είχε πρόβλημα το σάιτ τους.Μέιλ αν θα απαντήσουν μετά από τις 10.00
Ελλάδος.
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
οκ @panpan θα προσπαθήσω κ πάλι σήμερα να δούμε τι θα γίνει.. Σ ευχαριστώ για την απάντηση.. Σήμερα είναι δευτέρα κ απ ότι είδα είναι κλειστά, οπότε ούτε σήμερα θα μου απαντήσουν λογικά..
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Γύρισα πριν λίγες μέρες από Βαρκελώνη. Πανέμορφη πόλη! Φίλοι μου Ισπανοί μου έλεγαν ότι έχει υπερβολικά πολύ τουρισμό και περίμενα να δω καταστάσεις οπως στην Πράγα και να μην μ’αρεσει. Τελικά την λάτρεψα :D Φοίνικες παντού, ήλιος... και η παραλία,αχ αυτή η παραλία :p. Να πατε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στον λόφο Tibidabo και αν είστε σε καλή φυσική κατάσταση να ανεβείτε και στο Bunkers. Η θέα αξίζει και με το παραπάνω.
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
παραδεισος!!
πιο κοντα στο μαγικο συντριβάνι είναι η σταση poble sec ή σταματεια πλατεια ισπανίας?
ακομα ποια σταση μετρο ειναι στην γοτθική συνοικια?
 
Last edited:

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
πιο κοντα στο μαγικο συντριβάνι είναι η σταση poble sec ή σταματεια πλατεια ισπανίας?
ακομα ποια σταση μετρο ειναι στην γοτθική συνοικια?
Με το που θα φτάσεις, ακόμα και στο δωμάτιο λογικά θα υπάρχει χάρτης του μετρό που θα γίνει ο καλύτερός σου φίλος. Εναλλακτικά κατέβασε καποια εφαρμογή (τύπου moovit https://moovit.com/) ή αν έχεις mb έχουν καλό site
https://maps.tmb.cat/ca/vullanar
Για σιντριβάνι κατεβαίνεις Plaza Espanya.
Για Γοτθικη Συνοικία έχει διαφορετικές στάσεις ανάλογα σε ποια γραμμή είσαι ή σε ποιο κομμάτι θες να πας.
Κλασσική στάση είναι είναι η Liceu με τη γραμμή L3 που βγαίνει στη La Rambla.
L4 Jaume Ι βγαίνεις στη δυτική πλευρά
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
Καλημέρα σας..
Μ απάντησαν στο mail απο το μουσείο του Νταλί κ μ είπαν οτι μπορώ να τα βγάλω κ εκεί όταν πάω..Γέλασα λίγο κ έκανα κ άλλη προσπάθεια να τα βγάλω μέσω ίντερνετ κ τελικά πήρε χρεωστική της Πειραιώς, της Εθνικής πάλι δ την δεχόταν..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom