Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
ελεγα, επειδη το σαβατο θα ειμαι 13:00 στο ξενοδοχειο να παρω το μετρο να κατεβω catalana να κανω βολτα λας ραμπλας να φαω την μποκερια να φτασω στον κολομβο να δω τα γοτθικα στενα και βραδιαζοντας να παω πλατεια ισπανιας να δω το συνριβάνι. να τελειωσω με το περπατημα . ενα 2ημερο εχω βγαλει εισιστηρια για το λεωφοριο να τα κανω μια βολτα ολα να παρω μια ματια και να σταματάω όπου αξιζει.να μην τρεχω με τα παιδια στο μετρο συνεχεια.
Στο παρκο γκουελ δεν μπορω να βγαλω απο εκει εισιτήρια???
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
ελεγα, επειδη το σαβατο θα ειμαι 13:00 στο ξενοδοχειο να παρω το μετρο να κατεβω catalana να κανω βολτα λας ραμπλας να φαω την μποκερια να φτασω στον κολομβο να δω τα γοτθικα στενα και βραδιαζοντας να παω πλατεια ισπανιας να δω το συνριβάνι. να τελειωσω με το περπατημα . ενα 2ημερο εχω βγαλει εισιστηρια για το λεωφοριο να τα κανω μια βολτα ολα να παρω μια ματια και να σταματάω όπου αξιζει.να μην τρεχω με τα παιδια στο μετρο συνεχεια.
Στο παρκο γκουελ δεν μπορω να βγαλω απο εκει εισιτήρια???
Μπορείς να βγάλεις και απο εκεί εισιτήριο αλλά για μένα καλύτερα μέσα απο το ιντερνετ διότι μπορεί να πετύχεις αρκετό κόσμο και να καθυστερήσεις πολύ να μπεις. Εμείς επειδή την πατήσαμε γυρίσαμε μόνο το free κομμάτι του πάρκου.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
"If you want to purchase the ticket at the ticket offices or from the ATMs at the Park itself, the availability of tickets will be subject to the number of visitors." https://www.parkguell.cat/en/frequently-asked-questions/
Υπάρχει η περίπτωση να πας και να μη μπορείς να βγάλεις εισιτήριο.
Επειδή είναι μακριά, αν θες να πας, βγάζεις εκ των προτέρων για ασφάλεια. Το εισιτήριο που βγάζεις ισχύει για καθορισμένη ώρα.
Να σημειώσω ότι το υπάρχει και ένα κομμάτι του πάρκου που είναι ελεύθερο. Τα σημαντικότερα κομμάτια βέβαια είναι με εισιτήριο.
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
λογο το οτι μπορει να βρεχει ας παω με το καλο το σαββατο και αναλογος τον καιρο θα μπω στο ιντερνετ να βγαλω μια μερα πριν τα εισητιρια. σε σχεση με το αλλο παρκο το σιουταντελα αξιζει περισσότερο? ειναι κατι το διαφορετικό?
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Το park guell ουσιαστικά έχει διαμορφωθεί από τον Gaudi,οπότε έχει όλα τα στοιχεία που τον χαρακτηρίζουν (δημιουργιες, διαμορφωση χώρων,δυο κτιρια) Επίσης έχει ωραία θέα σε όλη την πόλη.
Το άλλο είναι το κλασσικό πάρκο με λίμνη,κάποια μνημεια-γλυπτα και με το ζωολογικό δίπλα. Επίσης είναι δωρεάν.
Αν δεις φωτό και απ' τα δύο θα μπεις στο νοημα.
Εγώ το park guell γενικά δεν το προτείνω και ως προς θέση (μακριά σχετικά και ως προς τιμή εισιτηρίου)
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
εχω κλεισει με το λεωφορειο που γυρναει τα αξιοθεατα και θα μπορώ πχ να σταματησω και να συνεχισω μετα την βολτα μου με αλλο λεωφορειο. δεν θα εχω προβλημα διαχειρισης της μεταφορας μου.απλα δεν ξερω αν αξιζει πραγματικά
 

Maria_T

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Πόσο χαίρομαι που επιτέλους έγινα μέλος της ομάδας σας! Θα ταξιδέψω Βαρκελώνη με τον φίλο μου 16-19 Νοεμβρίου. Δυστυχώς θα φτάσουμε απόγευμα και έτσι η μία μέρα έχει σχεδόν χαθεί καθώς από το ψάξιμο που έκανα τα περισσότερα αξιοθέατα κλείνουν στις 6. Θα μείνουμε στην περιοχή Eixample οπότε την πρώτη μέρα σκέφτομαι να πάμε στην Passeig de Gracia και να δούμε απ'έξω μόνο Caza Mila και Caza Battlo. Προλαβαίνουμε να δούμε κάτι άλλο αν υπολογίσουμε οτι στο ξενοδοχείο θα φτάσουμε μετά τις 6; Τη δεύτερη μέρα λέμε να πάμε Camp nou γιατί την Κυριακή δύσκολο να πάμε. Με τι θα μπορούσαμε να το συνδυάσουμε. Και μετά μας μένει μια τελευταία μέρα που δεν ξέρω τι να πρωτοβάλω. Έχω διαβάσει τουλάχιστον 20 travelstories αλλά αν θα μπορούσατε να βοηθήσετε τον συνάνθρωπο γιατί έχω μπερδευτεί! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

Jimmy4

Member
Μηνύματα
66
Likes
5
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
κλεισαμε με τη συζυγο ενα 4μερο τελη νοεμβρη
συνοπτικα, τι να δουμε, που να μεινουμε (θελουμε κατι σε 4στερο οσο γινεται πιο οικονομικο), που να φαμε
δεν ειμαστε τυποι που 8ελουμε να τα γυρισουμε ολα και δε γινεται κιολας
τα βασικα
στω!
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
@Jimmy4
Για το ξενοδοχείο υπάρχουν άπειρες προτασεις στο forum και ξεχωριστό θέμα. Μπαίνεις booking βαζεις φίλτρα, διαβάζεις σχόλια και διαλέγεις κάποια που σ αρέσουν. Μας τα δείχνεις και αν ξέρουμε σε βοηθάμε.
Για φαγητό και για το τι θες να κάνεις θέλουμε και άλλες πληροφορίες. Πχ είσαι των μουσείων; Θες να μπεις σε όλα του gaudi που είναι όμως ακριβά; Θες μόνο βόλτες; Πόσα σκέφτεσαι να δώσεις;
Η γνώμη μου να διαβάσεις πρώτα όλες τις ταξιδιωτικές ιστορίες στο forum σχετικές με Βαρκελώνη, ξεχωρισε τι σου αρέσει και ρώτα μας πιο συγκεκριμένα.
 

Jimmy4

Member
Μηνύματα
66
Likes
5
3 διανυκτερευσεις
1)για σαγραδα κλεινω το απλο τικετ με τα 15 ευρω? τα αλλα με τα 20-30 ειναι με οδηγο? δε θελουμε οδηγο, τα αξιοθεατα ομως ειναι τα ιδια? απλα πρεπει να τα ψαξουμε μονοι μας?

2)τικετ για λεωφορειο να μας παει χοτελ μετα το αεροδρομιο να το κλεισω απο τωρα? eixample 8α μεινουμε

3)λεωφορειακι που γυριζει την πολη αξιζει?

4)ουσιαστικα 2 μερες εχουμε επειδη φτανουμε απογευμα στη μια και φευγουμε πρωι. τι ειναι must visit σ αυτες τις 2? δεν ειμαστε μονο μουσεια κτλ, λιγο απ οτι προλαβουμε. και απ οτι ειδα πχ σαγραδα να παμε πρωινες ωρες η απογευμα?

5)η περιοχη του χοτελ τι σας λεει? https://www.booking.com/hotel/es/nu...d=311943;sid=1e2ef2dcec2e636a04faa4e4dfffa127 Comte d'Urgell, 232, Eixample, 08036 Barcelona, Spain
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
3 διανυκτερευσεις
1)για σαγραδα κλεινω το απλο τικετ με τα 15 ευρω? τα αλλα με τα 20-30 ειναι με οδηγο? δε θελουμε οδηγο, τα αξιοθεατα ομως ειναι τα ιδια? απλα πρεπει να τα ψαξουμε μονοι μας?

2)τικετ για λεωφορειο να μας παει χοτελ μετα το αεροδρομιο να το κλεισω απο τωρα? eixample 8α μεινουμε

3)λεωφορειακι που γυριζει την πολη αξιζει?

4)ουσιαστικα 2 μερες εχουμε επειδη φτανουμε απογευμα στη μια και φευγουμε πρωι. τι ειναι must visit σ αυτες τις 2? δεν ειμαστε μονο μουσεια κτλ, λιγο απ οτι προλαβουμε. και απ οτι ειδα πχ σαγραδα να παμε πρωινες ωρες η απογευμα?

5)η περιοχη του χοτελ τι σας λεει? https://www.booking.com/hotel/es/nu...d=311943;sid=1e2ef2dcec2e636a04faa4e4dfffa127 Comte d'Urgell, 232, Eixample, 08036 Barcelona, Spain
1. Για Sagrada με το βασικό εισιτήριο http://www.sagradafamilia.org/en/tiquets/ απλά μπαίνεις στην εκκλησία. Θα σου πάρει περίπου κανά 2ωρο αναλόγως τα κέφια σου και το ενδιαφέρον. Πχ έχει και ένα μουσείο με εκθέματα σχετικά με τις φάσεις κατασκευής του κτιρίου. Αν δε θέλετε οδηγό είστε οκ. Δεν έχετε κάτι να ψάξετε,οι χώροι είναι συγκεκριμένοι. Το εισιτήριο αφορά συγκεκριμένη ώρα που πρέπει να πας. Αν πας τις πρωινές ώρες ίσως πετύχεις λιγότερο κόσμο. Κατά τα άλλα έχει παντα κόσμο. Πας όποτε σε βολεύει. Πάντως αν μπορέσεις πέρνα και μια βόλτα το βράδυ να τη δεις φωτισμένη. Στάση μετρό υπάρχει ακριβώς δίπλα.
2.Δε χρειάζεται να κλείσετε τίποτα. Είναι κλασσικά μέσα μαζικής μεταφοράς (μετρό ή λεωφορείο ή aerobus και μετρό). Όλα βγαίνουν επί τόπου. Αν δεν κλείσεις το τουριστικό λεωφορείο προτίμησε εισιτήριο T10 (https://www.tmb.cat/en/barcelona/fares-metro-bus/integrated-tickets) Ισχύει και για λεωφορεία.
3. Λεωφορείο που γυρίζει την πόλη υπάρχει. Κάποιος φίλος λίγα posts παραπάνω το προτίμησε. Αν δε θέλεις να μπαίνεις σε μνημεία είναι ένας ωραίος τρόπος να δεις σχεδόν όλη την πόλη. Δες το και αν σου ταιριάζει το προτιμάς https://www.holabarcelona.com/tickets/barcelona-hop-on-hop-off-bus-tour
Έχει διάφορες διαδρομές, κάνει πολλές στάσεις σε όλη την πόλη και στα σημαντικότερα αξιοθέατα της πόλης.
4. Τι άλλο να δεις είναι σχετικό. Ενδεικτικά αναφέρω
Περιοχή Gracia
Γοτθικη Συνοικια
Magic Fountain (τσέκαρε αν το πετυχαίνεις)
Barceloneta
El born
Βόλτα στη Passeig de Gracia για να δεις έστω και απ εξω Casa Battlo και Casa Mila
5.H περιοχή είναι άψογη, απ τις καλύτερες νομίζω. Πολύ κοντά σε κέντρο (2-3 στάσεις). Επίσης η περιοχή του πανεπιστημίου είναι πολύ ζωντανή (μαγαζιά, καφετέριες μπαρ)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.736
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom