Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Θα πάω στο φούρνο.. στάνταρ!! Επίσης μου είπαν να πάω για φαγητό κ ποτό στο Restaurant Carpe Diem Lounge Club που είναι στην οδό Passeig Marítim de la Barceloneta, 32
Οι επιλογές για φαγητό στην πόλη είναι κυριολεκτικά άπειρες, οι γνώμες υποκειμενικές και τα γούστα διαφορετικά. Απλά μου έκανε εντύπωση ότι δε μιλούσαν Αγγλικά, έμπαιναν ντόπιοι και αγόραζαν μπαγκέτες και δίπλα μας τρώγανε (δες φώτο). Μου άρεσε γιατί ένιωσα λίγο ντόπιος.
 

Attachments

el_kouve

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Ευχαριστώ πολυυυυυυ!!! Είδα παραπάνω σε κάποια σχόλια σου που είπες για βράδυ είναι καλά στο el born κ στη Gracia .. είναι κοντά μεταξύ τους ;; Έχουν στάσεις μετρό κοντά τους για να πάω ;;;
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ευχαριστώ πολυυυυυυ!!! Είδα παραπάνω σε κάποια σχόλια σου που είπες για βράδυ είναι καλά στο el born κ στη Gracia .. είναι κοντά μεταξύ τους ;; Έχουν στάσεις μετρό κοντά τους για να πάω ;;;
Όλες οι κεντρικές περιοχές καλύπτονται με μέτρο,μην ανησυχείς.Καλο είναι να δεις το χάρτη με τις περιοχές να έχεις μια γενική εικόνα.
 

el_kouve

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Καλημεραααα από Βαρκελωνη !!! Χθες 1η μέρα serginio περπάτησα όλη τη pdgracia είδα casa Mila casa Batlo el pedrera κ πήγαμε κ στη συνοικία el born. Σήμερα Κυριακή που είναι γεμάτη μέρα τι προτείνεις ;; Από που να ξεκινήσω ;; Τι να δω ;; Είναι τεράστια κ έχω χαθεί λίγο ...
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλημεραααα από Βαρκελωνη !!! Χθες 1η μέρα serginio περπάτησα όλη τη pdgracia είδα casa Mila casa Batlo el pedrera κ πήγαμε κ στη συνοικία el born. Σήμερα Κυριακή που είναι γεμάτη μέρα τι προτείνεις ;; Από που να ξεκινήσω ;; Τι να δω ;; Είναι τεράστια κ έχω χαθεί λίγο ...
Πρωί κάνε βόλτα στη Γοτθική συνοικία,μπες στο Καθεδρικό που θα έχει λειτουργία, αν προλάβεις. Πιο μετά αν έχει καλό καιρό πάτε για θέα Monjuic η Bunkers η βόλτα στο Πάρκο με τη λίμνη.Τσεκαρε αν έχει Μαγικό Συντριβάνι.Αν έχει πας και μετά βόλτα Carrer de Blai.Εναλλακτικα βράδυ Gracia ή παραλία.Τωρα είμαι δουλειά οπότε στα γράφω λίγο πρόχειρα.Για όλα έχουμε αναφερθεί σε προηγούμενα ποστ.Αν πας λίγο πίσω λέμε σχεδόν για ολα
 

Jimmy4

Member
Μηνύματα
66
Likes
5
φαγαμε στο οπιουμ διπλα απ το σοκο και το καρπε ντιεμ,,με θεα θαλασσα αλλα ψιλο αδειο και εκλεισε 11.45 για να γινει κλαμπ
70 ευρω 1 λιτρο φοβερη σανγκρια 1 σολωμος φοβερος 1 παεγια για 2 ατομα κλασικη
μετα κατσαμε ηπιαμε στο κλαμπ και 1-2 ποτα ως τις 4 νεολαια αρκετη και γλεντι, πολυ ιδιαιτερα
ιδια φαση ειναι και στο καρπε ντιεμ αλλα πιο νεολαια ακομα

ηρθαν να μας ρωτησουν αν θελουμε να μας κανουν μασαζ εν ωρα κλαμπινγκ εκει που καθομασταν στο τραπεζακι
ναργιλεδες απο 100 ευρω ο ενας
φουλ ατομα απο ολο τον πλανητη
διαφορα χαπενινγκ κτλ, πανακριβα βεβαια
το ποτο 10-12 αλλα μεγαλη ποσοτητα

για μενα φατε στο 7 portes..λιγο πιο πριν ειναι απ τα κλαμπ..και πατε για ποτο μετα κατα τις 12.30 -1
 

el_kouve

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Serginio καλημέρα ξανά από Βαρκελώνη .. είδα αργά το χθεσινό σου μήνυμα .. τελικά χθες πήγαμε με πόδια sagrada .. μετά από εκεί με πόδια στο park guel .. κ από εκεί κατεβήκαμε με ταξί στη παραλία πηγαίνοντας ενυδρείο ..μετά χαθήκαμε στα απίστευτα στενά του el born κ βράδυ φάγαμε στις 7 πόρτες ..

Ερώτηση .. το el born ανήκει στη γοτθική συνοικία ;;;

Σήμερα Δευτέρα λέω να ξεκινήσω με Camp Nou μετά από εκεί να πάω Μοντζουίκ κ συντριβάνι .. για φαγητό μεσημέρι που να φάω ;;;
 
Last edited by a moderator:

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ερώτηση .. το el born ανήκει στη γοτθική συνοικία ;;;
Οχι δε νομίζω. Είναι γειτονικές.
Μονζουικ ανεβαίνεις με λεωφορείο απο Plaza Espanya. https://www.tmb.cat/en/barcelona/buses/-/lineabus/150
Φαγητό στη Passeig de Gracia : El Nacional στο οποίο πήγα για tapas και ήταν αρκετά τσιμπημένο. Σαν χώρος είναι πολύ καλός. Ουσιαστικά είναι πολλά μαγαζιά σε ένα. Δηλαδή έχει ξεχωριστό χώρο για καφέ, bar για τάπας, εστιατόριο για κρέας (https://www.elnacionalbcn.com/en/)
Αν θες λιγότερο τουριστικό μέρος, εμείς πήγαμε στην Plaça d'Osca (εχει στάση μετρό δίπλα). Μικρή πλατεία δίπλα σε στάση μετρό όπου δεν είχε καθόλου τουρίστες. Δε φάγαμε εντυπωσιακά αλλά ήταν μια ωραία εμπειρία. Φάγαμε στο Vermut i a la Gabia https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...-Vermut_I_A_La_Gabia-Barcelona_Catalonia.html
Ιδεες απειρες για φαγητό εδώ https://www.travelstories.gr/community/threads/los-restaurantes-de-barcelona.6234/page-12
Αδιάβαστος πήγες :)
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Καλησπέρα σε όλους σας.... Θέλω τη βοήθεια του forum όπως πάντα τα τελευταία 6 χρόνια όταν ετοιμάζομαι για ταξίδι. .. θα πάμε οικογενειακώς 28 Δεκεμβρίου με 03 Ιανουαρίου Βαρκελώνη.... Αρχικά αν γνωρίζετε να μου προτείνετε μεταφορά από το el Pratt, ....Επίσης για τις 2 μέρες θέλω να νοικιάσω αυτοκίνητο για να πάμε Portaventura world και σε καμία κοντινή πόλη οπότε αν έχετε κάποιες πληροφορίες για την καλύτερη λύση ενοικίασης, και που θα προτείνατε να πάμε αλλού εκτός Βαρκελώνης.... Αν έχετε κάνει πρωτοχρονιά στη Βαρκελώνη που θα προτείνατε να περάσουμε την αλλαγή χρόνου σε κάποιο bar ψηλά ή στο ξενοδοχείο μας;; Ή κάπου έξω;;; να προσθέσω εδώ ότι θα έχουμε την μικρή μας που είναι 2.5 χρονων :);) σε Λονδίνο και Παρίσι κάναμε αλλαγή χρόνου έξω και ζοριστηκαμε πάρα πολύ
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα σε όλους σας.... Θέλω τη βοήθεια του forum όπως πάντα τα τελευταία 6 χρόνια όταν ετοιμάζομαι για ταξίδι. .. θα πάμε οικογενειακώς 28 Δεκεμβρίου με 03 Ιανουαρίου Βαρκελώνη.... Αρχικά αν γνωρίζετε να μου προτείνετε μεταφορά από το el Pratt, ....Επίσης για τις 2 μέρες θέλω να νοικιάσω αυτοκίνητο για να πάμε Portaventura world και σε καμία κοντινή πόλη οπότε αν έχετε κάποιες πληροφορίες για την καλύτερη λύση ενοικίασης, και που θα προτείνατε να πάμε αλλού εκτός Βαρκελώνης.... Αν έχετε κάνει πρωτοχρονιά στη Βαρκελώνη που θα προτείνατε να περάσουμε την αλλαγή χρόνου σε κάποιο bar ψηλά ή στο ξενοδοχείο μας;; Ή κάπου έξω;;; να προσθέσω εδώ ότι θα έχουμε την μικρή μας που είναι 2.5 χρονων :);) σε Λονδίνο και Παρίσι κάναμε αλλαγή χρόνου έξω και ζοριστηκαμε πάρα πολύ
Από αεροδρόμιο υπάρχει μεταφορά με μ και λεωφορείο προς κέντρο.Αναλογως που θες να πας μπορούμε να σε βοηθήσουμε.Για τα αλλά δε ξέρω.Επισης οι μέρες ίσως είναι λίγες για να πάτε κ αλλού αλλά δε ξέρω. Άνετα πάτε Girona πάντως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.855
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom