Γαλλία Πρώτη φορά στο Παρίσι

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτό δεν ακούγεται και πολύ εφησυχαστικό! Κάπου διάβασα ότι εκεί κοντά που θα μένουν είναι η περιοχή "κόκκινων φαναριών" ή δεν ισχύει;
Δεν ειναι κοντα. Ειναι αναμεσα σε sex shops για ολα τα γουστα. Κοκκινα φαναρια στο Παρισι δεν υπαρχουν Μια μπανάλ ιστορια από το Παρίσι
 

migeat

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Ευχαριστώ παιδιά δεν θέλω να γίνομαι κουραστική όμως πριν μπω στην διαδικασία ακύρωσης μια και όπως σας είπα θα πάνε δυο κορίτσια 20 χρονών θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος ξέρει την περιοχή του ξενοδοχείου συγκεκριμένα μια και όπως είδαμε στον χάρτη βρίσκεται ακριβώς δίπλα στην περιοχή opera, ελπίζοντας ότι δεν θα είναι όλη η Μονμάρτη επικίνδυνη αλλά εάν δεν μπορούν να περπατήσουν από τον σταθμό του μετρό με τα πόδια μέχρι το ξενοδοχείο ε τότε μάλλον θα το κάνω
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ευχαριστώ παιδιά δεν θέλω να γίνομαι κουραστική όμως πριν μπω στην διαδικασία ακύρωσης μια και όπως σας είπα θα πάνε δυο κορίτσια 20 χρονών θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος ξέρει την περιοχή του ξενοδοχείου συγκεκριμένα μια και όπως είδαμε στον χάρτη βρίσκεται ακριβώς δίπλα στην περιοχή opera, ελπίζοντας ότι δεν θα είναι όλη η Μονμάρτη επικίνδυνη αλλά εάν δεν μπορούν να περπατήσουν από τον σταθμό του μετρό με τα πόδια μέχρι το ξενοδοχείο ε τότε μάλλον θα το κάνω
Κανενας λογος ανησυχιας αν εχουν τα ματια τους 14...
Δεν εχει καμια σχεση με την Οπερα αλλα βρισκεται σε σημειο με αρκετη κινηση.
 

migeat

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
να τολμήσω να σε ρωτήσω τι μου προτείνεις -να το κρατήσω ή όχι;- μια και όπως διάβασα κατοικείς στο Παρίσι θα το εκτιμήσω πολύ, δεν θα το πίστευα ποτέ ότι δεν θα μπορούσα να βρω δωμάτιο στο Παρίσι για τον Νοέμβριο όλα όσα βρίσκω είναι τρύπες και έχουν άσχημα σχόλια ότι μου πείτε καλοδεχούμενο
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1. Ο,τι και να κανετε να αποφευγουν τα κοριτσια να χρησιμοποιουν το μετρο οταν δεν εχει κοσμο (πχ αργα τη νυχτα).
2. Δεν μπορω να σου πω τι να κανετε ειναι δικο σας θεμα και κυριως των κοριτσιων. Εγω θα εμενα αν δεν εβρισκα κατι αλλο αξιοπρεπες αλλου.
 

migeat

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Θα το κρατήσουμε λοιπόν έψαχνα για σχετικό τοπικ και δεν βρήκα οπότε σε ρωτάω εδώ μετακίνηση το βράδυ; εκτός από μετρό έχει λεωφορεία και μέχρι τι ώρα και τα ταξί ακριβά; γιατί το ταξί θα είναι μια λύση
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ποδαρακια περνωντας απο πολυσυχναστους δρομους. Εχει και λεωφορεια .

Τα ταξι δεν τα λες φθηνα, δεν τα λες και πανακριβα. Ξερω γω απο Anvers μεχρι Arc de Triomphe να ειναι 10-15 ευρω. Η ταριφα ειναι κατι παραπανω απο 1 ευρω/χμ αλλα το ταξιμετρο τρεχει γρηγορα και οταν δεν κινειται το ταξι (περιπου 70 σαντιμια το λεπτο). Οποτε αμα πεσεις σε κινηση (που τη μερα εχει σχεδον παντου) την εκατσες.

Τη νυχτα ειναι πιο φθηνα γιατι εχει λιγοτερη κινηση και νομιζω πως η ταριφα ειναι η ιδια περιπου στο 1,15€.
 
Last edited:

migeat

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Καλησπέρα και πάλι προσπαθώ να βρω τον καλύτερο και φθηνότερο τρόπο μετακίνησης για τις 8 μέρες στο Παρίσι επειδή δεν ξέρω τις τιμές των εισιτηρίων θα σας πω το πρόγραμμα 1η μέρα άφιξη 11 το πρωί 2η μερα disneyland 3η μερα versailles και τις υπόλοιπες Παρίσι σκέφτηκα
Paris Metro Pass, Adult, 3 Days, 5 Zones54,90 €
συμφέρει; και μετά
Paris Metro Pass, Adult, 3 Days, 3 Zones26,90 €
είναι τόσο ακριβή η μετακίνηση; δηλαδή εάν πάρουν και κανένα ταξί το βράδυ θέλουν 100 ευρώ για την μετακίνηση μόνο. Τα υπολογίζω σωστά;
 

migeat

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Πέμπτη φθάνουν και Πέμπτη φεύγουν

Φθάνουν στο Παρίσι Πέμπτη 7 Νοεμβρίου και φεύγουν 14 Νοεμβρίου
 
Last edited by a moderator:

anna souridi

Member
Μηνύματα
36
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
Καλησπέρα και πάλι προσπαθώ να βρω τον καλύτερο και φθηνότερο τρόπο μετακίνησης για τις 8 μέρες στο Παρίσι επειδή δεν ξέρω τις τιμές των εισιτηρίων θα σας πω το πρόγραμμα 1η μέρα άφιξη 11 το πρωί 2η μερα disneyland 3η μερα versailles και τις υπόλοιπες Παρίσι σκέφτηκα
Paris Metro Pass, Adult, 3 Days, 5 Zones54,90 €
συμφέρει; και μετά
Paris Metro Pass, Adult, 3 Days, 3 Zones26,90 €
είναι τόσο ακριβή η μετακίνηση; δηλαδή εάν πάρουν και κανένα ταξί το βράδυ θέλουν 100 ευρώ για την μετακίνηση μόνο. Τα υπολογίζω σωστά;
καλημέρα και από μένα. Όταν πήγα στο παρίσι πήραμε carnet (πακέτο 10 εισιτηρίων) αξίας 13,30 ευρώ το άτομο που κάνει και για λεωφορεία και για μετρό. Μας έφτασε μιά χαρά για 3 μέρες αφού κινηθήκαμε βασικά στα κεντρικά μέρη. Και μπόλικο περπάτημα εννοείται!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.373
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom