Γαλλία Πρώτο μας ταξίδι στο εξωτερικο

Arcadios

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια χαρά σε όλους και καλός σας βρήκα. 11 Σεπτεμβρίου παντρεύομαι και αποφασίσαμε να πάμε στο Παρίσι.
Είναι το πρώτο ταξίδι που κάνω εκτός Ελλάδος και δυστυχώς θα σας κουράσω λίγο με μερικές μου απορίες και ερωτήσεις.
1. Έχω παλιά ταυτότητα και όχι διαβατήριο. Να βγάλω νέα ταυτότητα για πιο γρήγορα; Τι δικαιολογία να πω στην αστυνομία αν επιλέξω ταυτότητα για να μην μπλέξω με γραφειοκρατία ;
2. Έκλεισα μέσα από το airtickets και από το booking.com εισιτήριο και ξενοδοχείο. Το ξενοδοχείο είναι στην περιοχή της operas κοντά στον σταθμό europa και liege. Η απορία μου είναι από το αεροδρόμιο ντε γκολ πως πάμε εκεί αν θέλουμε να αποφύγουμε τα έξοδα του ταξί; Στο μετρό επιτρέπονται οι βαλίτσες (2);
3. Πως βγάζω κάρτα απεριορίστων διαδρομών; Για πού ισχύει;
4. Διάβασα ότι στα fnac βγάζεις κάρτα για τα μουσεία ,ισχύει;
5. Πόσο έχει το καραβάκι για την βόλτα στον πόταμο;

Ζητώ συγγνώμη αν μερικές ερωτήσεις μου είναι λίγο χαζές αλλά είναι η πρώτη μου φορά και δεν θέλω να βρεθώ προ εκπλήξεων
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
φανταζομαι οτι "αποφασισατε" για παρισι δημοκρατικα ε?
1)να βγαλεις νεα ταυτοτητα δεν χρειαζεται να πεις για ποιο λογο αλλα αν σε ρωτησουν πες την αληθεια.δεν κανεις και εγκλημα :)
2)στο μετρο επιτρεποντε οι βαλιτσες και το παρισι εχει απιστευτα εκτεταμενο δικτυο μετρο
3)σχεδον παντου αλλα απ'οτι θυμαμαι το εισητηριο απο και προς το αεροδρομιο ειναι διαφορετικο (ακριβοτερο) του κανονικου
4) & 5) δεν ξερω
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
δεν χρειάζεσαι καμιά δικαιολογία για να βγάλεις νέου τύπου ταυτότητα στην αστυνομία.πάρε τηλ.ρώτα τι δικαιολογητικά χρειάζονται και πήγαινε να τη βγάλεις.
για τα υπόλοιπα διάβασε την εγκυκλοπαίδεια για το Παρίσι και μετά νομίζω δεν θα έχεις τόσες απορίες!Παρίσι - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια

να είστε ευτυχισμένοι και καλά να περάσετε στο ταξίδι σας!:p
 

Arcadios

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
σας ευχαριστω παρα πολυ και τους 2. μεχρι τον Σεπτεμβρη ολο και κατι θα μου ερθει να ρωτησω και ειμαι σιγουρος οτι παλι θα μου βρειτε λυση
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
να εχετε μια ζωη πανεμορφη και να κανετε μαζι πολλα πολλα πολλα ταξιδια
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Παιρνεις τηλ στην αστυν.ασφαλεια της περιοχης σου, κλεινεις ενα ραντεβου, ρωτας τι δικαολογητικα χρειαζεται και ποτε θα ειναι ετοιμες! Η μεγαλη μαζα εχει περασει οποτε δεν θα δυσκολευτεις. Αν παρολα αυτα δεν σε βολευει, εξηγεις τον λογω που βιαζεσαι και ολο και κατι θα γινει!
Θα περασετε τελεια!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για να βγάλει κάποιος διαβατήριο είναι υποχρεωτικό πλέον η ταυτότητά του να μην είναι παλαιότερη των 10 ετών. Αν η δική σου έχει εκδοθεί πολύ παλιά θα σου ζητήσουν έτσι και αλλιώς να βγάλεις νέα. Οπότε, ξεκίνα με την ταυτότητα με την οποία μπορείς άνετα να ταξιδέψεις στο Παρίσι και αργότερα αν κρίνεις ότι σου είναι απαραίτητο, βγάζεις και διαβατηριο.

Κάρτα για τα μουσεία μπορείς να βγάλεις και μέσα στο αεροδρόμιο κατά την άφιξή σου, από τα tourist information desks. Δες αναλυτικές πληροφορίες στην ιστοσελίδα τους.

Paris Museum Pass | Official Website
 

charota

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
μόλις γύρισα...
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Paris Pages; Metro / RER / Bus πληροφορίες για το μετρό κ χάρτης. Στο αεροδρόμιο υπάρχει γραφείο πληροφοριών όπου μπορείς νάγοράσεις κ τα εισητήρια, καθώς να πάρεις κ χάρτη. Μελέτησέ το λίγο πρίν γιατί ίσως σας συμφέρει να πάρετε εισητήριο pass΄για περισσότερες μέρες.
Έχε υπόψιν σου οτι αν κ οι βαλίτσες επιτρέπονται στο μετρό ενδέχεται (αναλόγως τη μέρα, την ώρα κ τη γραμμή) να πέσεις σε συρμούς που δε χωράει ούτε καρφίτσα να μπει!! Το ταξί θα σου πάρει γύρω στα 55 ευρώ αναλόγως την κίνηση και τις βαλίτσες σου.
Compagnie des Bateaux Mouches - Site Officiel θα βρεις τιμές καθώς κ όποια άλλη πληροφορία χρειαστείς για τα "καράβια μύγες" όπως ονομάζονται!
Εύχομαι να βοήθησα λίγο, καλό ταξίδι κ καλά στέφανα!!!
 

Arcadios

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
και παλι ευχαριστω ολους για τις βοηθειες και τις ευχες. 8 ημερες θα κατσουμε και δειχνει ενδιαφερον το pass. ειναι για μετρο και λεοφωρεία; τι τιμες εχουν ολα αυτα; διαβασα οτι ειναι καλυτερα μια απλη δεσμιδα με εισητηρια... στο θεμα ταυτοτητα,τελικα εβγαλα καινουρια και ηρεμισα...
αλλα ακομα ειμαι μπερδεμενος με τις μετακινησεις μας.
απο το αεροδρομειο παιρνουμε το rer που ειναι κατι σαν τον προαστιακο τον δικο μας;
δεν πολυ καταλαβα τι διαφορες εχουν οι καρτες μεταξυ τους...και τις τιμες τους για να δω τι με συμφερει
αν θελω ολες τις γραμμες και στο μετρο και στο ρερ τι καρτα πρεπει να εχω για μια εβδομαδα και σε τι τιμη;
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Λοιπόν.επειδή κι εγω το ψάχνω και έχω προβληματιστεί λίγο με τις κάρτες.είδα στα σαιτ τους και απο οτι κατάλαβα η navigo(πρώην orange) ισχύει μια εβδομάδα Δευτέρα ως Κυριακή και για 2 ζώνες του μετρο(1-2) έχει 16Ε.Για όλες τις ζώνες 34Ε.Θέλει φότο.
Η paris visite έχει 1-2-3-5 μέρες για 1-2-3 ζώνες η όλες τις ζώνες και ανάλογα η τιμή.Δε χρειάζεται φώτο και δεν σε περιορίζει στις μέρες.
Αυτό που με μπερδεψε λίγο είναι η museum pass.
1)Εχει για 2-4-6 μέρες και ανάλογα το κόστος αλλά δεν κατάλαβα.Την πληρώνεις και μπαίνεις στα αξιοθέατα και μουσεία(62) της λίστας τσάμπα? ή με έκπτωση και στην ουσία αυ΄το που προσφέρει είναι το να μην περιμένεις στην ουρά.
2)Επίσης εμείς ποιές ζώνες θα χρησιμοποιήσουμε κυρίως(για να ξέρουμε ποιά κάρτα μας συμφέρει)
3)ξέρω οτι και απο και προς αεροδρόμιο δεν είναι μέσα στις ζ'ωνες 1-2 επομένος πληρώνεις περισσότερο(πόσο?).
4)Αν κανονίσουμε με suttle bus συμφέρεί?(πάει ποιο γρήγορα? 50-60 λεπτά θέλει με το τρένο ή κάνει την ίδια ώρα και συμφέρει σαφώς το τρένο)
5)Το ίδιο και για Βερσαλίες(επίσης πόσο κοστίζει?)
6)Το απλό εισητήριο ξέρω έχει 1,60.Πόση ώρα διαρκεί? για απλή μετάβαση ή πολλές.
7)και τελικά η δεσμίδα μήπως συμφέρει καλύτερα για κάποιον που θα μείνει 4 μέρες?

Ουφ ζαλίστικα.Σημείωση. Εχω διαβάσει τον ταξιδιωτικό οδηγό και άπειρα πόστς παλιά και καινούρια και είδα και τα επίσιμα σαιτς αλλά πάλι έχω αυτές τις απορίες.
Διαφωτίστε μας ρε παιδιά!!!!!!!!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.516
Likes
29.314
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
7)και τελικά η δεσμίδα μήπως συμφέρει καλύτερα για κάποιον που θα μείνει 4 μέρες?
Ναι. Μπορεί όμως να θέλεις να πάρεις κάποια από τα πάσα, όχι επειδή συμφέρουν, αλλά επειδή αποφεύγεις τις ουρές.
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
για τα εισητηρια θυμαμαι οτι η δεσμιδα των 10 βολευη περισσοτερο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.331
Μηνύματα
888.148
Μέλη
38.989
Νεότερο μέλος
giota.charalampak

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom