ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στην Αμερική....

aris_13

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΚΑΛΙΦΟΡΝΙΑ
Για σε όλους σας...Σκεύτομαι το επόμενο ταξίδι μου να ειναι στην αμερική το καλοκαίρι, για την ακρίβεια Νεα Υόρκη-Λος Άντζελες-Λας Βέγκας για περίπου 13 μέρες.Είναι αρκετές πιστεύετε για να δω αρκετά πράγματα σε αυτές τις πόλεις μιας και θα είναι η πρώτη φορά που θα επισκεφτώ την αμερική???? Λέμε μαζί με εναν φίλο μου να πάμε πρώτα Νεα Υόρκη για 5 μέρες μετά από εκεί Λος Άντζελες για 4 μέρες, έπιτα οδικώς στο Λας Βέγκας ,όπου θα κάτσουμε 3 με 4 μέρες να δούμε την πόλη και να πάμε και στο μαγευτικό grand canyon.Επιστροφή με αεροπλάνο στο ΛΑ και από εκεί πισω στη ΝΥ από όπου θα επιστρέψουμε στην Ελλάδα. Επiσης θα ηθελα να σας ρωτήσω αν αξίζει η διαδρομή για να παμε οδικώς απο το ΛΑ στο Λας Βέγκας ή ειναι ταλαιπωρία??? Τέλος επιδή ο χρόνος μου θα είναι περιορισμένος θα ήθελα να σας ρωτίσω σε περίπτωση που δω οτι δεν προλαβαίνω :( να επισκεφτώ και τις 3 πόλεις πια θα μου προτείνατε να αποκλείσω από το πρόγραμα μου??? Σκέφτομαι το ΛΑ αλλά δεν ξέρω δύσκολη επιλογή.. Οποιαδήποτε πληροφορία θα βοηθήσει πολύ......Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.706
Likes
50.678
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι αρκετές πιστεύετε για να δω αρκετά πράγματα σε αυτές τις πόλεις μιας και θα είναι η πρώτη φορά που θα επισκεφτώ την αμερική????

Και ναι και όχι. Καλο θα ήταν να είχες περισσότερες, αλλα και με τόσες θα δεις πολλά ένα πράγματα.

Επiσης θα ηθελα να σας ρωτήσω αν αξίζει η διαδρομή για να παμε οδικώς απο το ΛΑ στο Λας Βέγκας ή ειναι ταλαιπωρία???
Για μένα είναι χάσιμο χρόνου, υπάρχουν πολύ πιο όμορφες διαδρομές εκεί κοντά κι επιπλέον οι πτήσεις προς Vegas είναι πραγματικά πολύ φτηνές.

πια θα μου προτείνατε να αποκλείσω από το πρόγραμα μου???

Το Los Angeles είναι μια πολύ τεραστια, λιγότερο εντυπωσιακή κι αν είναι να δείτε μια μεγαλούπολη, μάλλον είναι πιο ενδιαφέρουσα η Νέα Υόρκη.
Εγώ στη θέση σας θα έκανα τα εθνικά πάρκα τις Utah στο δρόμο για το Vegas, το Βρήκε Canyon για παράδειγμα είναι πολύ πιο εντυπωσιακό από το Grand, ενώ το Zion και οι διαδρομές προς Colorado κόβουν την ανάσα. Έχοντας δει τη Νέα Υόρκη, θα είναι ωραία να κάνετε ένα road trip με πολλή φύση, για να καταλήξετε στο Vegas όπου μπορείτε να γελάσετε με το kitsch και να ξεκουραστείτε πριν πάρετε το δρόμο της επιστροφής. Επίσης όμορφο είναι και το Σαν Francisco από την Καλιφρόνια, για μένα καλύτερη εναλλακτική από το χαώδες και ελαφρώς αδιάφορο LA.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.107
Πολλές δεν είναι 3-4 μέρες στο Las Vegas? Μία μέρα να αφιερώσετε για την πόλη και μία για το Grand Canyon (υπάρχει και άλλο τόπικ "Λας Βέγκας-Γκραντ Κάνυον"). Συμφωνώ με Γιώργο ότι είναι καλύτερα να πάτε αεροπορικώς στο L.V. μιας και ο χρόνος σας είναι περιορισμένος...
Νέα Υόρκη μη την χάσετε!!!
 

aris_13

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΚΑΛΙΦΟΡΝΙΑ
3-4 μέρες λές να είναι πολλές ε?? Βασικά λέγαμε να το προγραμματίσουμε έτσι ώστε να έχουμε χρόνο να δούμε και την πόλη και το grand canyon χωρίς να τρέχουμε και να μας βγεί και μεγάλη κούραση, μιας και οι δυο που λέμε να πάμε δεν έχουμε ξανακάνει τόσο μεγάλο ταξιδι σαν αυτό με αεροπλάνο...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.888
Likes
26.865
ειχα καθησει 2 εβδομαδες στο Λ Α για δουλεια και διακοπες και ευχαριστως δεν
θα ξαναπηγαινα.
τιποτα το ιδιαιτερο.
τωρα βεβαια γουστα ειναι αυτα,σκεψου το
 

aris_13

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΚΑΛΙΦΟΡΝΙΑ
Γιατι το λές αυτό δεν σου άρεσε καθόλου??? Πιστεύω πως το καλοκαίρι ειδικα αξίζει κάποιος να την εισκεφτεί...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.888
Likes
26.865
Γιατι το λές αυτό δεν σου άρεσε καθόλου??? Πιστεύω πως το καλοκαίρι ειδικα αξίζει κάποιος να την εισκεφτεί...
Μου εβγαζε μια παρακμη,ενα δηθεν.
ισως ειχα αλλο στο μυαλο μου και αλλο συναντησα
Ειναι καθαρα προσωπικη αποψη,μην επιρρεαζεσε.
Ειχα παει απριλιο
 

aris_13

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΚΑΛΙΦΟΡΝΙΑ
Βασικά ναι θα ήθελα να παω και στην Disneyland και στα Universal Studios αλλά και να δω αν προλάβω και τα άλλα αξιοθέατα του ΛΑ να παω στις διάσημες παραλίες του...Γενικά να πάρω μια γεύση από καλιφόρνια και ζήσω λίγο απο τη μαγία αυτής της πόλης....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.372
Likes
9.300
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Βασικά ναι θα ήθελα να παω και στην Disneyland και στα Universal Studios αλλά και να δω αν προλάβω και τα άλλα αξιοθέατα του ΛΑ να παω στις διάσημες παραλίες του...Γενικά να πάρω μια γεύση από καλιφόρνια και ζήσω λίγο απο τη μαγία αυτής της πόλης....
να πας πρώτα στα παρισινά πάρκα. ίδια είναι. καλύτερα αφιέρωσε το χρόνο σου στη λοιπή Καλιφόρνια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.040
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom