ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στην Αμερική....

aris_13

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΚΑΛΙΦΟΡΝΙΑ
Ο Χριστός κι η Παναγια, όχι και δυο εβδομάδες στη Νέα Υόρκη... Μπορείτε να πάτε Niagara, 1-2 μερούλες στη Washington και Boston.
Bασικά τώρα το πρόγραμμα μας έχει τιναχτεί στον αέρα είμαστε λιγο μπερδεμένοι με το πού θα πάμε....(ακόμα ψαχνουμε μήπως βρούμε και νοικιάσουμε αυτοκίνητο στην καλιφόρνια). Ως 2η επιλογή βλέπω μάλον ΝΥ-καταράχτες νιαγάρα-τορόντο...Αλλά παλεύουμε ακόμα μήπως πάμε ΝΥ-ΛΑ και από εκει να βρούμε αυτοκίνητο....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το LA δεν είναι ιδιαιτερα βολικό για το Las Vegas και ως πόλη δε λέει και σπουδαία πράγματα. Αν το χρησιμοποιήσετε ως βάση για να δείτε την california, έχει νόημα, αλλα για το Las Vegas είναι σαφώς προτιμότερο το Phoenix, αν δεις στο χάρτη τη διαδρομή που κάναμε εμείς με όλα τα εθνικά πάρκα (εκ των οποιων το Grand Canyon ήταν μάλλον το λιγότερο εντυπωσιακό) θα καταλάβεις.
 

stamosgr

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βραζιλία
Πολύ όμορφο ταξίδι αλλά πολύ λίγες οι μέρες. Από ΝΥ μέχρι ΛΑ θα σου πάρει περίπου 5-6 μέρες οδικώς (χωρίς πολλές στάσεις) και ενώ η διαδρομή αξίζει, θα σου μείνουν ελάχιστες μέρες για να δεις τις πόλεις που θέλεις.
Υπολόγιζε τουλάχιστον 3 μέρες στην ΝΥ για να δεις τα πολύ βασικά (και θα σου έλεγα να αποφύγεις την οδήγηση εκεί, εκτός αν έχεις ξαναοδηγήσει στην Αμερική). Η Καλιφόρνια θέλει παραπάνω μέρες για να δεις τα βασικότερα και όσο για τα 2 θεματικά πάρκα που ανάφερες θέλουν τουλάχιστον μία μέρα έκαστο. 2 μέρες θα αφιέρωνα τουλάχιστον για το Βέγκας.
Άποψη μου είναι να νοικιάσεις αυτοκίνητα επι τόπου και να μεταφερθείς αεροπορικώς απο την μία μεριά στην άλλη της Αμερικής. Οι εσωτερικές πτήσεις είναι πάρα πολύ φτηνές κυρίως οι βραδυνές. Αλλιώς μπορείς να πας με τρένο από ΝΥ πανεύκολα.
Επίσης, μεγάλη προσοχή στην οδήγηση, όπως για παράδειγμα στα στοπ σταματάμε εντελώς και όχι α λα ελληνικά, και σταματάμε πριν την άσπρη γραμμή στο διάζωμα (όχι να την πατάμε με το αυτοκίνητο) αλλιώς πέφτει τσουχτερό πρόστιμο ακόμα και γι αυτό :)
Αν χρειαστείς οτιδήποτε άλλο...
Φιλικά
S.
 

aris_13

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΚΑΛΙΦΟΡΝΙΑ
Πολύ όμορφο ταξίδι αλλά πολύ λίγες οι μέρες. Από ΝΥ μέχρι ΛΑ θα σου πάρει περίπου 5-6 μέρες οδικώς (χωρίς πολλές στάσεις) και ενώ η διαδρομή αξίζει, θα σου μείνουν ελάχιστες μέρες για να δεις τις πόλεις που θέλεις.
Υπολόγιζε τουλάχιστον 3 μέρες στην ΝΥ για να δεις τα πολύ βασικά (και θα σου έλεγα να αποφύγεις την οδήγηση εκεί, εκτός αν έχεις ξαναοδηγήσει στην Αμερική). Η Καλιφόρνια θέλει παραπάνω μέρες για να δεις τα βασικότερα και όσο για τα 2 θεματικά πάρκα που ανάφερες θέλουν τουλάχιστον μία μέρα έκαστο. 2 μέρες θα αφιέρωνα τουλάχιστον για το Βέγκας.
Άποψη μου είναι να νοικιάσεις αυτοκίνητα επι τόπου και να μεταφερθείς αεροπορικώς απο την μία μεριά στην άλλη της Αμερικής. Οι εσωτερικές πτήσεις είναι πάρα πολύ φτηνές κυρίως οι βραδυνές. Αλλιώς μπορείς να πας με τρένο από ΝΥ πανεύκολα.
Επίσης, μεγάλη προσοχή στην οδήγηση, όπως για παράδειγμα στα στοπ σταματάμε εντελώς και όχι α λα ελληνικά, και σταματάμε πριν την άσπρη γραμμή στο διάζωμα (όχι να την πατάμε με το αυτοκίνητο) αλλιώς πέφτει τσουχτερό πρόστιμο ακόμα και γι αυτό :)
Αν χρειαστείς οτιδήποτε άλλο...
Φιλικά
S.
Βασικά ετσι το είχαμε σχεδιάσει να πάμε από ΝΥ στο Λας Βέγκας με αεροπλάνο και απο εκεί να πάμε με αυτοκίνητο το οποίο θα έχουμε νοικίασει στο Grand canyon, και αν μας εμενε χρόνος και στο ΛΑ...Το προβλημα ειναι πως επιδή είμαστε κάτω απο 21 χρονων δεν μπορούμε μάλλον να νοικίασουμε αυτοκίνητο ουτε δωμάτιο σε ξενοδοχείο στο Βέγκας,και ετσι ψάχνουμε εναλλακτικές λύσεις μήπως πάμε σε κάποια άλλη πόλη στην καλιφόρνια ή να μην πάμε εκεί και να πάμε Νεα Υορκη-καταράκτες Νιαγαρα-Τορόντο...(ως 2η επιλογή)
 

stamosgr

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βραζιλία
Βασικά ετσι το είχαμε σχεδιάσει να πάμε από ΝΥ στο Λας Βέγκας με αεροπλάνο και απο εκεί να πάμε με αυτοκίνητο το οποίο θα έχουμε νοικίασει στο Grand canyon, και αν μας εμενε χρόνος και στο ΛΑ...Το προβλημα ειναι πως επιδή είμαστε κάτω απο 21 χρονων δεν μπορούμε μάλλον να νοικίασουμε αυτοκίνητο ουτε δωμάτιο σε ξενοδοχείο στο Βέγκας,και ετσι ψάχνουμε εναλλακτικές λύσεις μήπως πάμε σε κάποια άλλη πόλη στην καλιφόρνια ή να μην πάμε εκεί και να πάμε Νεα Υορκη-καταράκτες Νιαγαρα-Τορόντο...(ως 2η επιλογή)
Ναι η ηλικία είναι ένα θέμα εκεί, ακόμα και στην διασκέδαση στα νυχτερινά μαγαζιά οπού το πιο πιθανόν είναι να σας ζητούν και ταυτότητα στην είσοδο (όχι δεν υπερβάλλω).
Αν αποφασίσετε να μην πάτε στις δυτικές ακτές, τότε γιατί δεν πάτε ΝΥ και μετά προς τα νότια μέχρι Φλόριντα (να κάνετε και κανα μπανάκι) και να δείτε και το μεγαλύτερο Disney θεματικό πάρκο στον κόσμο στο Ορλάντο; Με λεωφορείο είναι πολύ εύκολο και αρκετά φτηνό, να κοιτάξεις τις γραμμές greyhound που έχουν και πολλές προσφορές.
 

aris_13

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΚΑΛΙΦΟΡΝΙΑ
Αν αποφασίσετε να μην πάτε στις δυτικές ακτές, τότε γιατί δεν πάτε ΝΥ και μετά προς τα νότια μέχρι Φλόριντα (να κάνετε και κανα μπανάκι) και να δείτε και το μεγαλύτερο Disney θεματικό πάρκο στον κόσμο στο Ορλάντο; Με λεωφορείο είναι πολύ εύκολο και αρκετά φτηνό, να κοιτάξεις τις γραμμές greyhound που έχουν και πολλές προσφορές.
Τώρα μας έδωσες φοβερή ιδέα και κάθομαι να το ψάξω....αν κάτσουμε 6-7 μέρες ΝΥ και άλλες 3 Ορλάντο είναι αρκετές ή πιστεύεις οτι είναι λίγες??
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τώρα μας έδωσες φοβερή ιδέα και κάθομαι να το ψάξω....αν κάτσουμε 6-7 μέρες ΝΥ και άλλες 3 Ορλάντο είναι αρκετές ή πιστεύεις οτι είναι λίγες??
6/3 δίνουν αναλογία 2:1. Η αναλογία ενδιαφέροντος ΝΥ/Ορλάντο είναι μάλλον πιο κοντά στο 10:1.
 

aris_13

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΚΑΛΙΦΟΡΝΙΑ
6/3 δίνουν αναλογία 2:1. Η αναλογία ενδιαφέροντος ΝΥ/Ορλάντο είναι μάλλον πιο κοντά στο 10:1.
Βασικά και εμείς δεν θέλουμε να φάμε πολλές μέρες από τη ΝΥ αλλά θέλουμε να πάμε και κάπου διάφορετικά....
 

stamosgr

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βραζιλία
Τώρα μας έδωσες φοβερή ιδέα και κάθομαι να το ψάξω....αν κάτσουμε 6-7 μέρες ΝΥ και άλλες 3 Ορλάντο είναι αρκετές ή πιστεύεις οτι είναι λίγες??
Επειδή έχω πάει αρκετές φορές και στις 2 περιοχές, θα σου έλεγα να μοιράσεις τις μέρες ισάξια. Στην φλόριντα δεν είναι μόνο το Ορλάντο, αλλα και το Fort Lauderdale, Palm Beach, Miami και άλλες περιοχές που αξιζουν να επισκεφτείς οπωσδήποτε. Στο Ορλάντο επίσης έχεις άλλα 2 θεματικά εκτός του Ντίσνευ που μπορείς να πας. Μια εβδομάδα την χρειάζεσαι σίγουρα.
Αφού έχεις 13 μέρες, κάνε 5 μέρες ΝΥ και άλλες 5 Φλόριντα και τις υπολοιπες για τις μεταφορές.

Επίσης, μην ξεχνάς την διαφορά ώρας και το τζέτλαγκ που θα έχεις τις πρώτες μέρες.
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Εμενα ολο αυτό που διαβαζω, μου κανει….ειμαι 20 χρονων, εχω τα νιατα μου και θελω να προλαβω να τα ζησω όλα μεσα σε 13 μερες , εδώ και τωρα, λες και δεν υπαρχει αυριο. Παιδια ψυχραιμια όλα θα γινουν. Αρις 13 δεν μας διευκρινιζεις ποσες θα είναι οι διανυκτερευσεις σας ακριβως , από ότι καταλαβα οριστικο προγραμμα αναχωρησεων και επιστροφης δεν εχετε βγαλει ακομα. Αλλο λεμε να παμε για περιπου 13 μερες (τι εννοεις 13 μερες μαζι με τις πτησεις από Ελλαδα και από τη μια ακρη της Αμερικης στην άλλη?) και άλλο 13 νυχτες στις ΗΠΑ. Το να «πεταγεσαι» , από την ανατολικη στη δυτικη ακτη για 4 ή 5 διανυκτερευσεις εμενα αυτό μου κανει αρπαχτη, να προλαβουμε να δουμε λιγο από όλα. Δεν ειμαι ειδημων στην Αμερικη, υπαρχουν πολλα μελη στο φορουμ που εχουν παει Αμερικη πολλες φορες και είναι πιο ειδικοι στο να σε συμβουλεψουν, απλως θα παω κι εγω σε λιγο για πρωτη φορα ΗΠΑ όπως κι εσυ, και αυτό που καταλαβα εγω είναι ότι στις 11 νυχτες που θα μεινω ΝΥ θα προλαβω να δω τα βασικα, εβγαλα προγραμμα με περπατημα από το πρωι ως το βραδυ , και ουτε καν που μου περασε από το νου να «πεταχτω» στις κοντινες πολεις Φιλαδελφεια, Βοστωνη ή να παω ακομα πιο μακρια Τοροντο ή Νιαγαρα. Ποιος ο λογος να «στριμωχνουμε» τοσους πολλους προορισμους σε ένα ταξιδι 12-13 ημερων όταν οι πολεις που σκοπευουμε να επισκεφτουμε είναι τεραστιες και με πολλα πραματα να κανεις σαν τη ΝΥ? Κατά την ταπεινη μου αποψη άλλο ταξιδι ΝΥ και άλλο ταξιδι Μαιαμι (για μενα 13 μερες είναι λιγες για παρθενικη φορα σε αυτές τις δυο πολεις μαζι, εκτος και αν πηγαινεις για 2η , 3η φορα) Καλα δε, για τον συνδυασμο Ανατολικης με Δυτικη ακτη μεσα σε 13 μερες (και όταν μαλιστα παμε για πρωτη φορα και θελουμε να ξεκινησουμε από τα βασικα) ουτε καν θα σχολιασω….Εκτος τελικα αν ταξιδευουμε για να γυρναμε πισω στην Ελλαδα και να λεμε : ξερεις εγω πηγα ΝΥ, ΛΑ , Λας Βεγκας, Μαιαμι κλπ.κλπ. ….τωρα τι ειδαμε μεσα σε 13 μερες από ολους αυτους τους προορισμους αλλου παπα ευαγγελιο, μια τζουρα από την κάθε πολη, ετσι για να χουμε να λεμε. Θα συμφωνησω κι εγω με τους προλαλησαντες ότι ισως λογω πολύ νεαρης ηλικιας καλο θα ηταν να κανετε υπομονη για κανα χρονο (1 χρονος είναι στο κατω κατω) και να επισκεφτειτε καποια άλλη χωρα, από τις τοσες ενδιαφερουσες που εχει ο πλανητης μας….αλλιως αν επιμενετε για ΗΠΑ αποφασιστε ή Αναταλικη ακτη ή Δυτικη ….κατα τη ταπεινη μου γνωμη, ένα ταξιδι στη ΝΥ σας παιρνει να το κανετε ανετα και ωραια , να χορτασετε την πολη και να δειτε τα περισσοτερα..δεν ξερω αν οι ειδικοι στις ΗΠΑ μπορουν να σου προτεινουν να την συνδυασεις και με κανα διημερο στη Βοστωνη, Φιλαδελφεια ή Ουασιγκτον. Ότι και αν επιλεξεις παντως , ευχομαι να περασεις υπεροχα, είναι θετικο στοιχειο ο νεανικος σου ενθουσιασμος, φτανει να παιρνεις και τις σοφες αποφασεις για να βγαινεις κερδισμενος, και όχι ταλαιπωρημενος και αγχωμενος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom