Τουρκία Πρώτο ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη

fotast

Member
Μηνύματα
9.402
Likes
14.358
Πάντως η δική μου άποψη είναι να μείνετε κατά πλατεία Taksim μεριά...εκεί χτυπάει η καρδιά της πόλης...τα μνημεία δεν είναι και μακριά από εκεί...άλλωστε η περιοχή των μνημείων είναι εντελώς τουριστική!!!
Κοιτάξτε και τι εκθέσεις μπορεί να έχει εκείνη την περίοδο το ελληνικό προξενείο στην Πόλη...μία επίσκεψη στο κτίριο την αξίζει με θέα την "Μεγάλη Οδό του Πέρα" aka Istiklal στις μέρες μας...αχ το κτίριο εκείνο..3 χρόνια από τη ζωή μου εκεί μέσα μου έλειψαν!!!
Το προξενειό ηταν πάντα στην Μεγάλη οδό του Πέρα/Ιστικλάλ?

Ειχα ακούσει οτι παλαιότερα ηταν αλλού(σε κάθετο δρόμο).
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Το προξενειό ηταν πάντα στην Μεγάλη οδό του Πέρα/Ιστικλάλ?

Ειχα ακούσει οτι παλαιότερα ηταν αλλού(σε κάθετο δρόμο).
Στην Ιστικλάλ είναι η κατοικία του εκάστοτε Προξένου και πλέον το κέντρο των πολιτισμικών δραστηριοτήτων...σε άλλο κτίριο όπως είπες είναι το κέντρο Οικονομικών και εμπορικών σχέσεων και σε ένα άλλο κτίριο το μέρος για να βγάζουν οι Τούρκοι βίζα για να έρχονται στην Ελλάδα.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
να ρωτησω και εγώ κάτι σε σχέση με το Maywood....σκεφτομαστε εγω και η αδερφή μου να κανουμε ενα ταξιδι στην Πόλη μαζι με την ανηψιά μου που ειναι 12 χρονών....υπαρχει θεμα για την ασφλαλειά μας το βράδυ χρήστο? πως ειναι η περιοχη μιας και βρισκεται κοντα στον σταθμό?και πόσο κοντα ειναι η σταση του τραμ απο την εισοδο του ξενοδοχείου?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Mέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς. :clap::clap:
Έκανα την κράτηση ομαλά στο ξενοδοχείο Maywood. H τιμή είναι 69 ευρώ (και 62 ευρώ αν πληρώσω μετρητοίς). Μου ζήτησαν πιστωτική δίνοντάς μου μία ασφαλή σελίδα για να τους στείλω τις πληροφορίες της κάρτας και την επιβεβαίωση ότι συναινώ για να πάρουν από αυτήν τα 69 ευρώ τη 1ης μέρας. Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται η μεταφορά των δύο ατόμων από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο.
Από τα email που αντάλλαξα παρατήρησα ότι τα αγγλικά τους είναι μέτρια...(ελπίζω η συνεννόηση να μη γίνεται με τα χέρια :haha:)

Μια χαρά συνεννόηση θα έχεις μην ανησυχείς καθόλου
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
να ρωτησω και εγώ κάτι σε σχέση με το Maywood....σκεφτομαστε εγω και η αδερφή μου να κανουμε ενα ταξιδι στην Πόλη μαζι με την ανηψιά μου που ειναι 12 χρονών....υπαρχει θεμα για την ασφλαλειά μας το βράδυ χρήστο? πως ειναι η περιοχη μιας και βρισκεται κοντα στον σταθμό?και πόσο κοντα ειναι η σταση του τραμ απο την εισοδο του ξενοδοχείου?

Ιωάννα δεν υπάρχει κανένα θέμα ανασφάλειας .
Κοντά στο ξενοδοχείο εξυπηρετούν 2 στάσεις τραμ .Η πιο κοντινή 100μ και σε κεντρικό σημείο είναι η σταση sirkesi έξω απο τον σταθμό του τρένου.
Εχει μέχρι αργα το βραδυ γυρω γυρω μαγαζιά για φαγητό και ποτό.
Οταν θα ξαναπάω και με τα παιδιά μου μαζί πάλι εκεί θα μείνω.
Το location είναι ιδανικό για όπου θες να πάς
 

physiart

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
Να' μαστε λοιπόν που πλησιάζουν οι μερούλες (18 Ιούνη η αναχώρηση).
Οι προετοιμασίες βαίνουν καλώς και οι ταξιδιωτικοί οδηγοί του φόρουμ έχουν διαβαστεί (αλλά όχι μελετηθεί) σε πρώτη φάση. Επειδή όμως είμαι άνθρωπος του χαρτιού...θα ήθελα μία συμβουλή από τους έμπειρους ταξιδευτές του φόρουμ για το ποιος χάρτινος ταξιδιωτικός οδηγός για την Πόλη είναι ο καλύτερος και που θα μπορούσα να τον βρω.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
καλό ταξιδι για αυριο physiart....περιμένουμε νέα σου!!!
 

physiart

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
Eυχαριστώ πολύ Ιωάννα που το σκέφτηκες (και το έπραξες) να μου πεις καλό ταξίδι, αλλά δυστυχώς το ταξίδι μου αναβλήθηκε για τον Οκτώβριο. Ζητήματα υγείας της τελευταίας στιγμής δε μας επέτρεψαν να το πραγματοποιήσουμε. Το κανονίσαμε για το 4ημερο της 28ης Οκτωβρίου, αφού μας "χαράτσωσε" η agean με 120 ευρουλάκια για τη μετακίνηση + τη διαφορά των εισιτηρίων. Ας είμαστε όμως πρώτα καλά και θα πάμε!!!
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Καλησπέρα! Πιθανοτατα θα χεις κλεισει ηδη ξενοδοχειο..αλλα με τη σειρα μου σου προτεινω το The Peak Hotel (πηγαινω καθε δευτερη βδομαδα του Πάσχα στην Πόλη κ είναι το καλυτερο που χω μεινει μεχρι τωρα από 4*). Καλύπτει όλα αναφερεις περι τοποθεσιας -βρίσκεται πολυ κοντα στην πλατεια Taksim απ όπου μπορεις να παρεις το μετρο κ να κινηθεις παντου- κ θεα δωματιου (εφοσον ζητηθει), εκτός από την θέα για το πρωινο...
Επίσης το προσωπικό είναι πολυ εξυπηρετικο, αν κ εχω την αισθηση οτι λιγο δυσκολα να πετυχεις στην Πολη σε ξενοδοχειο καποιον αγενη, η τουλαχιστον δεν μου χει συμβει.
Υγ: Αν σκεφτεστε να κανετε χαμαμ, μιας κ εχω επισκεφτει 4 διαφορετικα, μπορω να σου δωσω πληροφοριες.

Ζηλευω...Καλα να περασετε στην Μαγευτική Πόλη!!!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Ζητήματα υγείας της τελευταίας στιγμής δε μας επέτρεψαν να το πραγματοποιήσουμε. Το κανονίσαμε για το 4ημερο της 28ης Οκτωβρίου,

δεν πειράζει..συμβαίνουν αυτά..ειδικά για εμάς που προγραμματίζουμε πολύ νωρίς τα ταξίδια μας...και για αυτό το λόγο θα πρεπει να κλεινουμε ξενοδοχεία με δυνατοτητα ακυρωσης τελευταιας σχεδον στιγμής η επιστροφής χρημάτων και να εχουμε στην τελική μονο τα εισητήρια να παλεψουμε....
 

physiart

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
Nαι Ιωάννα, έτσι είναι. Το εισιτήριο κόστιζε 236 ευρώ για δύο άτομα πήγαινε-έλα γιατί το είχα βγάλει 4 μήνες πριν. Το ξενοδοχείο το ακύρωσα χωρίς πρόβλημα. Μου κάθισαν άσχημα τα 120 ευρώ που πλήρωσα για τη μεταφορά των εισιτηρίων σε άλλη ημερομηνία :mad::mad:. Εντάξει αν το μεταφέρεις σε άλλη ημερομηνία 2 ώρες πριν την αναχώρηση, αλλά αν το κάνεις μία εβδομάδα πιο πριν, τότε γιατί να πληρώνεις αυτό το χαράτσι των 120 ευρώ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.598
Μέλη
38.929
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom