ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

Juannita

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
:agnes sad: _angie_
Καταλαβα, και εγω μεσα στον ενθουσιασμό και την επιπολαιότητα μου το ίδιο θα έκανα! Παλι καλα ομως που σου πήγαν ολα καλα! Ααα νόμιζα οτι το διαβατήριο έκανε μηνα γι'αυτο..

Μόνο " ζηλεύω " μπορώ να πω. Γράψε εντυπώσει και μέρη!!!!
Εννοείται! Θα βγάλω πολλές φωτογραφίες και θα σας πω όλες τις εντυπώσεις :lol::airplane::photographer:
 
Last edited by a moderator:

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Miami
@Paris81 αν η προτροπή για εντυπώσεις και μέρη πάει σε μένα, θα πω μόνο ότι το μυαλό μου είναι ακόμη εκεί(πήγαμε Μάιο το ταξίδι μέλιτος) αλλά για λεπτομέρειες, μέρη, εικόνες,εμπειρίες και χρήσιμες πληροφορίες καλύτερα να απολαύσεις εδώ τις ταξιδιωτικές ιστορίες που έχουν γραφεί κατά καιρούς, θα πάρεις πολλές ιδέες. Εγώ λόγω χρόνου δεν μπορώ ακόμη να καταγράψω την εμπειρία μου, ίσως κάποια στιγμή ανεβάσω κάποιο φωτοημερολόγιο, γιατί βαριέμαι και να γράφω πολλά.
@Juannita σε 5 μέρες βγαίνει το διαβατήριο, τουλάχιστον Αθήνα που είμαι εγώ, πολύ γρήγορα!
 

Juannita

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Και την esta συμπλήρωσε....καλύτερα πριν τα εισιτήρια.
https://esta.cbp.dhs.gov/esta/
Ίσως πω στο πρακτορείο να το κανει γιατι διαδυκτιακα καθίσταται επισφαλές

@_angie_ ανέβασε κατι σαν φωτο ημερολόγιο :) εγω Χαλκίδα μένω αλλα εάν βγαίνει όντως τοσο γρήγορα θα περιμενω και δεν θα κλείσω εισιτήρια. Μια απορία, ειχες πάει με απευθείας πτήση;
 
Last edited by a moderator:

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Miami
Όχι, δεν πήγαμε με απευθείας πτήση, ήταν μέσω Ζυρίχης και το ίδιο και στην επιστροφή. Δεν ειχαμε κανένα πρόβλημα που ήταν με ανταπόκριση, η ώρα ανάμεσα στις δυο πτήσιες ήταν περίπου 1,5 και ήμασταν άνετοι. Τα εισητήρια τα βγάλαμε περίπου 2 μήνες πρίν το ταξίδι και οι τιμές πολύ καλές, πρπ 900€ με επιστροφή για 2 άτομα με τη swiss. Ισχύει αυτό που ανέφεραν παραπάνω, πως η διαμονή είναι αυτή που κοστίζει πολύ, οπότε εφόσον έχεις σπίτι να σε φιλοξενήσει είσαι τυχερή. Εγώ θα σου έλεγα να σκεφτείς και το ενδεχόμενο αν δεν θες να είσαι μόνη σου εκεί, αν πήγαινες και με κάποια φίλη σου(αν εχει δυνατότητα να την φιλοξενήσει ο νονός και αυτή) για να έχεις και την παρέα που θα ήθελες.
Διάβασε αν θες και αυτές τις ιστορίες να πάρεις μια ιδέα:
http://www.travelstories.gr/community/threads/new-york-city-ill-be-back.52891/

http://www.travelstories.gr/community/threads/my-dream-my-new-york.52972/

και αν ψάξεις θα βρεις και άλλες, εγώ μάλλον θα αργήσω να ανεβάσω υλικό:):)
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
πρωτα διαβατηριο μετα estaκαι μετα κλεινης τα εισητιρια, γιατι αν φας ακυρο στην αιτηση της esta χανεις το ταξιδι!
 

Juannita

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Όχι, δεν πήγαμε με απευθείας πτήση, ήταν μέσω Ζυρίχης και το ίδιο και στην επιστροφή. Δεν ειχαμε κανένα πρόβλημα που ήταν με ανταπόκριση, η ώρα ανάμεσα στις δυο πτήσιες ήταν περίπου 1,5 και ήμασταν άνετοι. Τα εισητήρια τα βγάλαμε περίπου 2 μήνες πρίν το ταξίδι και οι τιμές πολύ καλές, πρπ 900€ με επιστροφή για 2 άτομα με τη swiss. Ισχύει αυτό που ανέφεραν παραπάνω, πως η διαμονή είναι αυτή που κοστίζει πολύ, οπότε εφόσον έχεις σπίτι να σε φιλοξενήσει είσαι τυχερή. Εγώ θα σου έλεγα να σκεφτείς και το ενδεχόμενο αν δεν θες να είσαι μόνη σου εκεί, αν πήγαινες και με κάποια φίλη σου(αν εχει δυνατότητα να την φιλοξενήσει ο νονός και αυτή) για να έχεις και την παρέα που θα ήθελες.
Διάβασε αν θες και αυτές τις ιστορίες να πάρεις μια ιδέα:
http://www.travelstories.gr/community/threads/new-york-city-ill-be-back.52891/

http://www.travelstories.gr/community/threads/my-dream-my-new-york.52972/

και αν ψάξεις θα βρεις και άλλες, εγώ μάλλον θα αργήσω να ανεβάσω υλικό:):)
Τις ώρες της διαμονής ήσασταν στο αεροδρόμιο ; Εχω πολυ άγχος μη χαθώ!! Σιγουρα ειμαι τυχερή, απλα δεν μπορω να περιμενω τοσο καιρο για να παω ενώ μπορω να παω τωρα..όποτε μαλλον θα παω τωρα και εφόσον εχω άτομο εκει ίσως ξανα παω :p απο εχθες διαβάζω ολο ιστορίες και ανυπομονώ :oops:
 

Juannita

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
πρωτα διαβατηριο μετα estaκαι μετα κλεινης τα εισητιρια, γιατι αν φας ακυρο στην αιτηση της esta χανεις το ταξιδι!
Δίκιο εχεις, κάθε πραγμα στον καιρο του

Μόνο διαδυκτιακά μπορείς να το κάνεις...
Ναι απλα λεω οτι δεν θελω να το κανω εγω , θα βάλω το πρακτορείο εάν γινεται
 
Last edited by a moderator:

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Miami
Ναι απλα λεω οτι δεν θελω να το κανω εγω , θα βάλω το πρακτορείο εάν γινεται
Βασικά εσύ πρέπει να την κάνεις, σου ζητάει κάποιες προσωπικές πληροφορίες, δεν είναι κατι επίφοβο, αν θες και με τους γονείς σου μαζί την κάνετε για είσαι σίγουρη πως την συμπληρώνεις σωστά. Μια φόρμα είναι με ερωτήσεις και καταχώρησης των προσωπικών σου πληροφοριών. Πιο χρονοβόρο είναι να εισαι πχ στο πρακτορείο και να σε ρωτάει τι βάζω εδώ, τι γράφω εκεί,κλπ. παρά να την κάνεις εσύ στο σπίτι σου με την ησυχία σου.
 

Juannita

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
@_angie_ εχω διαβάσει πολλές ιστορίες απο άτομα που το έκλεισαν μόνοι τους και πολλα πήγαν στραβά

Βασικά εσύ πρέπει να την κάνεις, σου ζητάει κάποιες προσωπικές πληροφορίες, δεν είναι κατι επίφοβο, αν θες και με τους γονείς σου μαζί την κάνετε για είσαι σίγουρη πως την συμπληρώνεις σωστά. Μια φόρμα είναι με ερωτήσεις και καταχώρησης των προσωπικών σου πληροφοριών. Πιο χρονοβόρο είναι να εισαι πχ στο πρακτορείο και να σε ρωτάει τι βάζω εδώ, τι γράφω εκεί,κλπ. παρά να την κάνεις εσύ στο σπίτι σου με την ησυχία σου.
Ειμαι λιγο προληπτική με αυτα...καλυτερα το πρακτορείο ;)
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom