ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Έκλεισα το εισιτήριο των ονείρων μου ! 10 μέρες τέλος Οκτωβρίου με Emirates 380 πήγαινε έλα. Θα μείνω σε συγγενικο μου προσοπο και θα κολλήσω και ενα 2ημερο για λας βεγκας. Εστα λογικα θα φτιαξω αργοτερα, λειτουργει σε ολες τις πολιτείες ετσι; δεν θα πρεπει να κανω κατι αλλο;
Τέλεια μπραβο σου. .. Εστα όμως καλά είναι να κάνεις τώρα για να μην ψάχνεσαι τελευταία στιγμή
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Έκλεισα το εισιτήριο των ονείρων μου ! 10 μέρες τέλος Οκτωβρίου με Emirates 380 πήγαινε έλα. Θα μείνω σε συγγενικο μου προσοπο και θα κολλήσω και ενα 2ημερο για λας βεγκας. Εστα λογικα θα φτιαξω αργοτερα, λειτουργει σε ολες τις πολιτείες ετσι; δεν θα πρεπει να κανω κατι αλλο;
Άντε βρε..πολύ φτηνά τα βρήκες με Emirates...τέλεια..εμείς πήγαμε Σικάγο ενδιάμεσα κ ξετρελαθηκαμε.. έστα μια για όλα..οπωσδήποτε να βγάλεις την city explorer pass για 10αξιοθεατα γιατί εμείς γλυτώσαμε πολλά λεφτα
 

karras2013

Member
Μηνύματα
11
Likes
11
Καλησπέρα σε όλους σας!!!Τα τελευταία 2 χρόνια μου είχε κολλήσει να πάω στην Νέα Υόρκη σε σημείο να μου έχει γίνει εμμονή!!!Με χαρά λοιπόν ανακοινώνω οτι έχω στα χέρια μου τα εισιτήρια για αυτό το ταξίδι ζωής τα οποία αγόρασα με 396 ευρώ απο το site της Emirates με απευθείας πτήση απο Αθήνα πρός Νέα Υόρκη και το αντίστροφο.Η περίοδος είναι 16-23 Οκτώβρη.Την διαμονή μου εκεί την έχω εξασφαλισμένη ενώ έχω και ανθρώπους να με κατατοπίσουν κάπως ή και να με ξεναγήσουν σε ορισμένα μέρη πέρα απο το διάβασμα και την έρεύνα που θα κάνω μόνος μου για τα μέρη και τα αξιοθέατα που θα επισκεφτώ.Θα ήθελα την βοήθειά κάποιων απο εσάς που έχετε πάει ήδη,σε μερικά πράγματα πιο πρακτικά που με απασχολούν καθότι γενικά αγχώνομαι πολύ με το άγνωστο ενώ δεν ξέρω καλά Αγγλικά και αυτό με δυσκολεύει ακόμα περισσότερο!!!

1.) η ΕΣΤΑ που διαβάζω είναι η βίζα που λέμε ή είναι άλλο η ΕΣΤΑ και άλλο πράγμα η βίζα?

2.) Αφού κάνω αίτηση και εγκριθεί πως πληρώνω αφού είναι σε δολλάρια?

3.) Επειδή είμαι στρατιωτικός υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν κάτι άλλο ή να προσέξω κάτι?

4.) Πόσο καιρό πρίν το ταξίδι πρέπει να κάνω την αίτηση?

5.) Πως μπορώ να προμηθευτώ την κάρτα New York explorer pass?Με λίγα λόγια πως τα προπληρώνουμε όλα αυτά απο τη στιγμή που δεν έχουμε ίδιο νόμισμα?Σημειωτέον δεν διαθέτω πιστωτική κάρτα.

6.) Συνάλλαγμα να κάνω απο εδώ πρίν φύγω ή στην Αμερική και γιατί?

Οτιδήποτε άλλο κρίνετε οτι πρέπει να γνωρίζω για αυτό το ταξίδι θα με εξυπηρετούσε πολύ!!!Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Καλά σου έκανε και σου κόλλησε γιατί θα περάσεις υπέροχα όταν θα πας.
Υπάρχουν βασικές απορίες και μάλλον θες διάβασμα να ρίξεις. Στο forum υπάρχουν ειδικά για NYC άπλετες πληροφορίες.

Παρόλα αυτά πάρε κάποιες σύντομες απαντήσεις:

  1. Άλλο πράγμα η ESTA & άλλο η Visa. Εσύ για τους λόγους που αναφέρεις θες ESTA. Εύκολα, γρήγορα και οικονομικά.
  2. Πληρώνεις με οποιαδήποτε κάρτα σου σε Δολλάρια και η τράπεζα σου κάνει την μετατροπή σε ευρώ
  3. Άγνωστο
  4. Όποτε θες αλλά μην το αφήσεις για τελευταία εβδομάδα. Δες εδω https://gr.usembassy.gov/el/visas-el/visa-waiver-program-el/
  5. Το νόμισμα μην σε απασχολεί. Εσύ πληρώνεις σε ευρώ εδώ. Η τράπεζα κάνει την μετατροπή.
  6. Συνάλλαγμα κάνε εδώ. Μην ψάχνεις εκεί επι τόπου. Τα πάντα μπορείς να τα πληρώνεις με κάρτα. Βγάλε πιστωτικές και χρεωστικές και είσαι οκ. Ενημέρωσε πριν φύγεις την τράπεζα σου ώστε να μην μπλοκάρει τις κάρτες σου. Μην κάνεις πολλά Δολάρια. Λίγα just in case και για λόγους φιλοδωρήματος.
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Γειά σας και πάλι. .. να ρωτήσω κάτι αν ξέρετε στον εξοπλισμό που επιτρέπεται δωρεάν είναι και το παρκοκρεβατο? ?
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Los Angeles
Τελικά η Emirates δίνει πολύ καλές τιμές. Να περάσετε όμορφα όσοι πάτε !!!!!!
 

Elinakidr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά σχεδιάζουμε ενα ταξίδι στη νέα Υόρκη για τον Φεβρουάριο. Ποσά χρήματα θα ήταν ικανοποιητικά για 7 ημέρες χωρίς ιδιαίτερα ψώνια και με street food καποιες μερες? Η μετακίνηση με τα πόδια και με τα μέσα είναι εύκολη?
Επίσης υπάρχει κάποιος που έχει μείνει στο pod 39 να μου πει στο περίπου τι παιζει?
 

Μαρακι123

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα!! Παιδια HELP εχω κλεισει με ταξιδιωτικο δεκεμβριο 8 μερες new york. Αυτο π θ ηθελα να ρωτησω ειναι τ εξης! Ποσα λεφτα θα χρειαστω για τα προσωπικα μ εξοδα? Χωρις highlikia και ζω χωρις αλκοολ για 8 μερες , τρωω ,street food με φτανουν τα 650€;; αξιοπρεπως! Enlighten με εσεις οι παλαιοι
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Εγώ θα έλεγα ότι εκεί όλα είναι πανάκριβα..κλείσε τα αξιοθέατα από εδώ με μια κάρτα π.χ.go city card, κ έχε μαζί σου τα χρήματα αυτά για φαγητό κ διασκέδαση..
 

Μαρακι123

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ναι θα φτάσουν και σχετικά άνετα με χαμηλού προυπολογισμου συμπεριφορά
Ρε συ τα ποτα εκει.που κυμαινονται? Οκ τφαγητο το χω κλεισμενο να ναι σε street food γτ αλιως δε με φτανουν. Και κατι αλλο ο καφες στο χερι? Καποιο αλλο tip??? Thankkk u

Εγώ θα έλεγα ότι εκεί όλα είναι πανάκριβα..κλείσε τα αξιοθέατα από εδώ με μια κάρτα π.χ.go city card, κ έχε μαζί σου τα χρήματα αυτά για φαγητό κ διασκέδαση..
Τικαρτα ειβαι αυτη?? Πιανει και το met museum και το empore state buliding και ολα? Εχεις καμια αλλγσυμβουλη για εκει? Παιδια οτι θθμαστε ειναι χρησιμο!!

Δηλ εχω υπολογησει 25$ εισοδοι σε μουσεια 10$ 20$ποτο ρε παιδια ειμαι τελειως εκτος δε εχω ιδεα τ γινεται εκει
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom