ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
τωρα σκιαχτηκα!για τι ποσα μιλαμε;αν σε 3 μερες ανεβοκατεβω σε 100 στασεις τι τιπ να αφησω που ολο μου το μηνιατικο ειναι ενα αμερικανικο τιπ εστιατοριου;τρατζικ
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.028
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
τωρα σκιαχτηκα!για τι ποσα μιλαμε;αν σε 3 μερες ανεβοκατεβω σε 100 στασεις τι τιπ να αφησω που ολο μου το μηνιατικο ειναι ενα αμερικανικο τιπ εστιατοριου;τρατζικ
Κοιτα,μπορεις και να μην αφηνεις,δεν ειναι υποχρεωτικο...Απλως επειδη και εγω σε καποιες στασεις δεν αφησα,με στραβοκοιταξαν και δεχτηκα κ σχολιο του τυπου:"Τι,δεν σας αρεσε η διαδρομη???"Γι'αυτό σε προϊδεάζω να εισαι έτοιμη να το αντιμετωπίσεις:) Παντως πιστευω η κινηση μετραει περισσοτερο,δηλαδη λιγα σεντς να αφησεις ειναι καλυτερο απο το να μην αφησεις τιποτα...
 
Last edited:

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
αχ και υστερα "θαβουμε" τους καμηλαδες που δεν σε αφηνουν να κατεβεις απο την καμηλα αν δεν αφησεις εξτρα τιπ-αντε εκει τα 20 ευρωσεντς εχουν αξια...
οποτε θα κανω 50 δολλαρια σε 10 σεντς θα τα βαλω σε ενα γουρουνακι και θα δινω σε καθε σταση.πωωωω η αληθεια ειναι οτι οπως θα ντρεπομουν να παρω τιπ αλλο τοσο ντρεπομαι να δωσω. Καλα ειδικα στην Αμερική που το δολλαριο δεν εχει καμια αξια.
ευχαριστω που με προετοιμασες με βλεπω ποδαρατη σε ολο το μανχαταν :haha:
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.028
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
αχ και υστερα "θαβουμε" τους καμηλαδες που δεν σε αφηνουν να κατεβεις απο την καμηλα αν δεν αφησεις εξτρα τιπ-αντε εκει τα 20 ευρωσεντς εχουν αξια...
οποτε θα κανω 50 δολλαρια σε 10 σεντς θα τα βαλω σε ενα γουρουνακι και θα δινω σε καθε σταση.πωωωω η αληθεια ειναι οτι οπως θα ντρεπομουν να παρω τιπ αλλο τοσο ντρεπομαι να δωσω. Καλα ειδικα στην Αμερική που το δολλαριο δεν εχει καμια αξια.
ευχαριστω που με προετοιμασες με βλεπω ποδαρατη σε ολο το μανχαταν :haha:
Να είσαι καλα!Μην σγχωνεσαι καθόλου και τις βολτες σου θα κανεις με το λεωφορειο και μια χαρα θα περασεις!Με το θεμα "φιλοδωρημα" θεωρω οτι ειναι καπως υπερβολικοι στην Αμερικη...Καταλαβαίνω οτι ειναι αυτονοτητο για αυτους αλλα σε εμας τους ξενους (που να σου πω την αληθεια και στην Ελλαδα παντα αφηνω φιλοδωρημα σε καφε/εστιατοριο) κανει ασχημη εντυπωση να το απαιτουν εμμεσως με "πλαγιως" προσβλητικα σχολια. Καλα το σκεφτηκες παντως με το γουρουνακι :xalara:
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Να είσαι καλα!Μην σγχωνεσαι καθόλου και τις βολτες σου θα κανεις με το λεωφορειο και μια χαρα θα περασεις!Με το θεμα "φιλοδωρημα" θεωρω οτι ειναι καπως υπερβολικοι στην Αμερικη...Καταλαβαίνω οτι ειναι αυτονοτητο για αυτους αλλα σε εμας τους ξενους (που να σου πω την αληθεια και στην Ελλαδα παντα αφηνω φιλοδωρημα σε καφε/εστιατοριο) κανει ασχημη εντυπωση να το απαιτουν εμμεσως με "πλαγιως" προσβλητικα σχολια. Καλα το σκεφτηκες παντως με το γουρουνακι :xalara:
To θέμα φιλοδώρημα στην Αμερική σηκώνει αρκετή συζήτηση. Η γνώμη μου είναι όταν πας σε κάποιο τόπο προσαρμόζεσαι αναλόγως. Το 10% του λογαριασμού θεωρείται ότι είσαι σχετικά ικανοποιημένος και το 20% ότι είσαι ευχαριστημένος! Ομως εξοργίστηκα σε κάποιο εστιατόριο της ΝΥ όταν φέρανε τον λογαριασμό και είχαν βάλει απο μόνοι τους στην απόδειξη 18% tip. Εξήγησα οτι δεν θα μου επιβάλλουν αυτοί τί φιλοδώρημα θα δώσω γιατί είναι κάτι που κρίνω εγώ σαν πελάτης. Δεν έδειξαν να το καταλαβαίνουν. Στο τέλος ήρθε ο σερβιτόρος να μας ρωτήσει αν είχαμε κάποιο παράπονο απο το service του και του εξήγησα το ίδιο, πάλι δεν κατάλαβε και μου είπε θυμωμένα "μή δώσεις τίποτε"
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Σουρεαλ τα βρισκω αυτά αλλα αντε πες στα εστιατόρια είναι σχεδόν παντου-θεωρω δεν θα επρεπε να είναι υποχρεωτικο αλλα κ δω ποσα "κουβερ" χρυσοπληρώνουμε..ειδικα αν φας Μυκονο καλαμαράκια :haha::haha:
Μονο οι Ιαπωνες είναι κύριοι και ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ τα tips?

Αλλα στο τουριστικο λεωφορειο που εχεις πληρωσει ηδη ένα βαρυ εισιτηριο?!
Μη μου πειτε και στα mcdon' ζητανε tip υποχρεωτικο?
Να παρω κονσέρβες από εδώ;:bleh:
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
To θέμα φιλοδώρημα στην Αμερική σηκώνει αρκετή συζήτηση. Η γνώμη μου είναι όταν πας σε κάποιο τόπο προσαρμόζεσαι αναλόγως. Το 10% του λογαριασμού θεωρείται ότι είσαι σχετικά ικανοποιημένος και το 20% ότι είσαι ευχαριστημένος! Ομως εξοργίστηκα σε κάποιο εστιατόριο της ΝΥ όταν φέρανε τον λογαριασμό και είχαν βάλει απο μόνοι τους στην απόδειξη 18% tip. Εξήγησα οτι δεν θα μου επιβάλλουν αυτοί τί φιλοδώρημα θα δώσω γιατί είναι κάτι που κρίνω εγώ σαν πελάτης. Δεν έδειξαν να το καταλαβαίνουν. Στο τέλος ήρθε ο σερβιτόρος να μας ρωτήσει αν είχαμε κάποιο παράπονο απο το service του και του εξήγησα το ίδιο, πάλι δεν κατάλαβε και μου είπε θυμωμένα "μή δώσεις τίποτε"
Στις μεγάλες πόλεις και των δύο ακτών πλέον το σχετικά ικανοποιημένος πλέον αντιστοιχεί σε ένα μίνιμουμ 15% τιπ. Το αρκετά 20%+.

Συνήθως για over the counter δε θεωρείται επιβεβλημένο αν και τώρα τελευταία έχει μπει επιλογή στα μηχανήματα πληρωμής με κάρτες γι'αυτό.

Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι είναι η κουλτούρα στην Αμερική, με το φιλοδώρημα να είναι αυτονόητο στην εστίαση, μεταφορές (shuttle/taxi/valet) κλπ. Ο βασικός λόγος, ότι το εισοδημα των εργαζομένων στην εστίαση βασίζεται σε αυτά κι όχι στο πενιχρό μισθό τους.
 

Jose_antonio

Member
Μηνύματα
30
Likes
507
Επόμενο Ταξίδι
Alaska, USA
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Καλησπέρα στην παρέα. Πρώτη φορά στην Νεα Υόρκη καθως μ'αρεσουν τα ταξιδια και δη τα μοναχικά!
Αν και έχω αρκετά ταξίδια στην πλάτη μου, δεν έχω παει προς τα δυτικά ποτέ.
Αεροπορικα με την british μέσω Λονδινου τα βρήκα στα 365 ευρώ, καλά νομίζω!
Έβγαλα την esta και την τύπωσα στα αγγλικά να την έχω μαζι, και οσο για διαμονή βρηκα ενα guesthouse με (ονόματι West 30th Street Guest House )με προσωπικο μπανιο και αρκετά καλη τοποθεσια για τις 13 μέρες που θα μείνω τον Οκτώβρη κοντα στα 1300 ευρώ.

Είναι κάποιο άλλο ταξιδιωτικό έγγραφο που θα χρειαστει να έχω μαζι?
(Εννοείται οτι τα έχω όλα ηλεκτρονικα στο κινητό και εκτυπωμένα μέσα σε ζελατίνα γιατι πάντα μάρεσε και το χαρτί..)

Όσο για το τι πρέπει να δω εκεί, ξέρω οτι είναι αμέτρητα πραγματικά, δεκτές όλες οι ιδέες αν και στα 'must do' μου είναι βόλτα με ελικόπτερο για φωτογραφίες πάνω απο Ν.Υορκη και σίγουρα 1-2 μέρες Niagara waterfalls
Σας ευχαριστώ και αναμένω σχόλιά σας :) :)
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έχουν γράψει δεκάδες ιστορίες.
Μην γράψω άλλη μια ίδια.
Ψωνίσαμε από το The Mills at Jersey Gardens.
Είναι τύπου Woodbury αλλά κλειστό.
Επίσης πήγαμε για ποτό στο rooftop του Kimpton Ink 48. Πολύ καλύτερη θέα από το 230 fifth και λίγο πιο ακριβά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom