Γενικά Πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό!

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Καλά εννοείται πως δεν είναι μόνο το κέντρο. Στο έγραψα για τα ξενοδοχεία, δεν διαφωνώ καθόλου. Για το καθημερινό πρόγραμμα ωστόσο, ναι υπάρχουν τρατορίες με τέτοιες τιμές, αλλά μην ξεχνάς πως η Ρώμη είναι και μια πόλη γεμάτη από μουσεία- τα περισσότερα "ανοιχτά" μεν, αλλά κάποια και επί πληρωμή και έχω την εντύπωση πως για πρώτη επίσκεψη στο εξωτερικό αν δεν κάνεις καλό προγραμματισμό ή διάβασμα δεν θα σου βγει τόσο οικονομικό όσο ίσως το φαντάζεσαι.
Γι' αυτό και σου γραψα ως παράδειγμα σε σύγκριση την Πόλη. Ναι έχει μουσεία, αλλά η καθημερινή ζωή είναι το 1/3 της μέσης τιμής της Ρώμης.
Ο tripakias νομίζω πως θα 'χει δει και το Trastevere, έχει μπαροκατάσταση, μην τον αδικείς. :bleh:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Back to topic λοιπόν.Samion η Ρώμη είναι θαυμάσια πόλη,ποιός το αμφισβητεί σοβαρά άλλωστε και με τι επιχειρήματα,κι επιπλέον έχεις απόλυτο δίκιο για τα πάμφθηνα αεροπορικά (χωρίς να ανατρέξει κανείς σε super low cost αχβαχ πτήσεις μεσημεριανές κλπ κλπ).Η μόνη μου ένσταση είναι ότι αν πας να δεις την Ρώμη κάν'το σωστά.Με ένα κάποιο class τέλοσπάντων -όχι σνομπίστικα αλλά χωρίς στερήσεις- οπότε αν είσαι σε σφιχτό budget ασ'την για άλλη φορά.Ενώ την Πράγα την απολαμβάνεις όπως πρέπει και με μαζεμένο προϋπολογισμό.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
λέει όποιος μιλάει στον αέρα..
γιατί δεν μα λες πόσο κάνουν τα αεροπορικά, πόσο κοστίζει η μεταφορά από αεροδρόμιο, το χοτέλ..να φανεί ποιος αερολογεί.
Συγνωμη, αλλα απο Θεσσαλονικη δεν ειναι καθολου φθηνα τα αεροπορικα για Ρωμη. 180 ευρω τα φθηνοτερα με stopover στη Ζυριχη και 240 ευρω το φθηνοτερο απ' ευθειας με Alitalia κιολας...
Τα χοτελ δεν τα λες κι απο τα φθηνονετα που υπαρχουν, εκτος κι αν παει να μεινει eur και γενικα χιλιομετρα μακρυα απο το κεντρο.

Ρώμη δεν είναι μόνο η piazza Navona, η via Veneto ή το Τερμινι που έχει δει ο tripakias..:D
Τερμινι δεν εχω παει, στο εχω ξαναπει και το ξεχνας συνεχεια... προσεξε το γιατι το αλτσχαιμερ ειναι σοβαρη ασθενεια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.332
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Συγνωμη, αλλα απο Θεσσαλονικη δεν ειναι καθολου φθηνα τα αεροπορικα για Ρωμη. 180 ευρω τα φθηνοτερα με stopover στη Ζυριχη και 240 ευρω το φθηνοτερο απ' ευθειας με Alitalia κιολας...
2. Τα χοτελ δεν τα λες κι απο τα φθηνονετα που υπαρχουν, εκτος κι αν παει να μεινει eur και γενικα χιλιομετρα μακρυα απο το κεντρο.
3. Τερμινι δεν εχω παει, στο εχω ξαναπει και το ξεχνας συνεχεια... προσεξε το γιατι το αλτσχαιμερ ειναι σοβαρη ασθενεια.
1. να ξεσκονίσεις τα (γερμανόφιλα) ψαχτήρια σου. εγω το βλέπω από 147 και 180 το απευθείας. να σου θυμίσω ότι η αρχική ποστέρ ούτε από Θεσσαλονίκη είπε, ούτε πότε ακριβώς. εκτός αν κάνω λάθος.
2. χοτέλ για το Τέρμινι λέω, εκεί που έμεινες.
3. εσύ ποιος είσαι είπαμε?:roll:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1. να ξεσκονίσεις τα (γερμανόφιλα) ψαχτήρια σου. εγω το βλέπω από 147 και 180 το απευθείας. να σου θυμίσω ότι η αρχική ποστέρ ούτε από Θεσσαλονίκη είπε, ούτε πότε ακριβώς. εκτός αν κάνω λάθος.
Δωσε μου λινκ να το δω κι εγω. Και με τι stopover; Να ξεκινω τη μια μερα και να φθανω την επομενη; Ανοιξη καλοκαιρι μας ειπε η κοπελα. Κι εγω κοιταξα για ολο το ετος. Ακομα και 180 να ειναι απο τα 50 που λες σε προηγουμενο ποστ απεχουν πολυ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.332
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δωσε μου λινκ να το δω κι εγω. Και με τι stopover; Να ξεκινω τη μια μερα και να φθανω την επομενη; Ανοιξη καλοκαιρι μας ειπε η κοπελα. Κι εγω κοιταξα για ολο το ετος. Ακομα και 180 να ειναι απο τα 50 που λες σε προηγουμενο ποστ απεχουν πολυ.
βρε απιστε Θωμά που με βάζεις να ψάχνω κιόλας..σου κάνει αυτό?
άντε που θα σου πω κ τα λινκ μου..
Andata e ritorno: € 147,20
04:50 Partenza Tessalonica (SKG)
Arrivo Roma (FCO) 08:55 gio 10-mar
Durata: 5h 5mn
amedia.expedia.com_media_content_expus_graphics_static_content_fusion_v0.1b_images_airlines_smLX.gif
Swiss International Air Lines
awww.expedia.it_static_default_default_images_eta_icon_codeshare.gif
1851 / 1726


19:45 Partenza Roma (FCO)
Arrivo Tessalonica (SKG) 01:45
awww.expedia.it_static_default_default_eta_tip_icon_b.gif
+1 giorno
mer 16-mar
Durata: 5h 0mn
amedia.expedia.com_media_content_expus_graphics_static_content_fusion_v0.1b_images_airlines_smLX.gif
Swiss International Air Lines 1733 /
awww.expedia.it_static_default_default_images_eta_icon_codeshare.gif
1850 Collegamento Zurigo (ZRH)
 

Vmek

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
να μαι και εγω!!! παιδια αποφασισα οτι θα παω η πραγα η αμστερνταμ!!! επισης επειδη ειμαι ασχετη και η μονη σελιδα που ψαχνω ενδεικτικες τιμες εισιτηρ. ειναι στο έαρτίκετς. βλεπω πως για πραγα το πηγαινε ελα για την ιδια ακριβως περιοδο 01-06 μεχρι 07-06 βγαινει πιο ακριβο απο αμστερνταμ.δεν εχω ιδεα γιατι.αν μπορει ας με διαφωτισει καποιος!
Παντως τελικη επιλογη αμστερνταμ ή πραγα!!:clap:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ψυχανεμιζομαι οτι Αμστερνταμ θα καταληξεις ...σου εχει κολλησει.
Ομορφη πολη αλλα απο τα αλλα που σου προτεινουμε 2 μερες τωρα υπολειπεται
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ψυχανεμιζομαι οτι Αμστερνταμ θα καταληξεις ...σου εχει κολλησει.
Ομορφη πολη αλλα απο τα αλλα που σου προτεινουμε 2 μερες τωρα υπολειπεται

Με πρόλαβες.Κι ότι σκεφτόμουν "κάτσε να δείς που μετά από καμιά εικοσαριά σελίδες κουβέντα θα καταλήξει στην μόνη πόλη που κανείς μας δεν πρότεινε".

Άβυσσος η ψυχή.........
 

Vmek

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
που να ξερω!!! ;) εγω βασει της αποστασης εκρινα και μου φανηκε ακυρο απτη στιγμη που η ολλανδια ειναι πιο μακρια να ειναι πιο ακριβη,αλλα μου λες πως δεν ειναι σωστο αυτο ε?
σορυ !! πιο φθηνη ηθελα να πω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.322
Μηνύματα
887.960
Μέλη
38.987
Νεότερο μέλος
Georg777

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom