Γενικά Πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό!

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Είναι τόσο διαφορετικές μεταξύ τους οι τρεις που αναφέρεσαι που δεν ξέρω αν θα καταλήξεις τελικά βάση του τί θες περισσότερο να δεις ή αν θα επιλέξεις βάση των οικονομικών σου.
Η Κωνσταντινούπολη είναι χάρμα, έχει μια αύρα απίστευτη και όχι δεν είναι αυτό που λέμε "ευρωπαϊκή" πόλη, ακόμα και η δυτική πλευρά της.
Άμστερνταμ δεν έχω πάει, αλλά από αυτά που έχω ακούσει, μεταξύ αυτής και Πράγα- Κων/πολη είναι ακριβότερος σαν προορισμός.
Τελικά, επειδή μαζί με σένα έχω μπερδευτεί κι εγώ. Κάστρα, φωτογραφικό θέμα και ρομαντικές βόλτες θες ή ό,τι κάτσει αναλόγως το βαλάντιο;
 

Vmek

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Είναι τόσο διαφορετικές μεταξύ τους οι τρεις που αναφέρεσαι που δεν ξέρω αν θα καταλήξεις τελικά βάση του τί θες περισσότερο να δεις ή αν θα επιλέξεις βάση των οικονομικών σου.
Η Κωνσταντινούπολη είναι χάρμα, έχει μια αύρα απίστευτη και όχι δεν είναι αυτό που λέμε "ευρωπαϊκή" πόλη, ακόμα και η δυτική πλευρά της.
Άμστερνταμ δεν έχω πάει, αλλά από αυτά που έχω ακούσει, μεταξύ αυτής και Πράγα- Κων/πολη είναι ακριβότερος σαν προορισμός.
Τελικά, επειδή μαζί με σένα έχω μπερδευτεί κι εγώ. Κάστρα, φωτογραφικό θέμα και ρομαντικές βόλτες θες ή ό,τι κάτσει αναλόγως το βαλάντιο;
Τουινκι οπως ειπα προηγουμενως καταλαβα οτι δεν μπορω να τα εχω ολα τελικα!!και επισης ειπα οτι στη Σκωτια θα παω καποια στιγμη στο μελλον γιατι με τρελενει το μυστηριο που εκπεμπει απλα ειναι μακρια θα μου βγει ακριβα και επισης δεν θα εχς την ανεση του αυτοκινητου! τελοσπαντων εξαιρειται για πολλουσ λογους!! Η Πραγα ακουω απο ολους οτι ειναι φθηνοτερη απολα οσα ανεφερα και πανεμορφη! η Πολη ειναι και αυτη στο μυαλο μου για τους ιδιους λογους..και το Αμστερνταμ επειδη ακουσα οτι ειναι μικρο! δε ξερω! παντως μια απτις 3 τελικα!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πω πω παιδια σας αφησα για 1 μερα και παλι στα ιδια ηρθαμε.
Πονοκεφαλιασα παλι.Μου φαινεται πιο πολυ γουσταρουμε να το συζηταμε για να το συζηταμε.
Ο σοφος μαλτακιας τον επιασε αμεσως το σφυγμο του θεματος.
Αφου η Βενετια μας βγηκε ακριβη ..Πραγα θα πας.Σε καλυπτει σε ολα:ομορφια-ατμοσφαιρα-Καστρα-γυριζεται ανετα σε 4 μερες-ειναι οικονομικη και κανεις τρελη ρομαντζαδα και ζευγαροκατασταση.Μην το κουραζεις αλλο.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Αφου η Βενετια μας βγηκε ακριβη ..Πραγα θα πας.Σε καλυπτει σε ολα:ομορφια-ατμοσφαιρα-Καστρα-γυριζεται ανετα σε 4 μερες-ειναι οικονομικη και κανεις τρελη ρομαντζαδα και ζευγαροκατασταση.Μην το κουραζεις αλλο.
Mα καλα για χαρη καποιων λιγων ευρω οικονομιας προτεινουμε στο κοριτσι Πραγα για πρωτο ταξιδι ? πφφφ...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Mα καλα για χαρη καποιων λιγων ευρω οικονομιας προτεινουμε στο κοριτσι Πραγα για πρωτο ταξιδι ? πφφφ...
Δεν έχεις καθόλου άδικο. Αν όμως αυτό θέλει, τι να κάνουμε? Τη βοηθούμε όπως μπορούμε.

Αν δεν έβαζε περιορισμούς και ρωτούσε απλά: "Ποιά είναι η πρώτη πόλη στο εξωτερικό (πρόσεξε: όχι μόνο στην Ευρώπη) που πρέπει να επισκεφτώ?", η απάντηση είναι μία και μοναδική: Λονδίνο! (και ούτε πλάκα κάνω, ούτε τα "παίρνω" απ' τον tripakia)
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Αν δεν έβαζε περιορισμούς και ρωτούσε απλά: "Ποιά είναι η πρώτη πόλη στο εξωτερικό (πρόσεξε: όχι μόνο στην Ευρώπη) που πρέπει να επισκεφτώ?", η απάντηση είναι μία και μοναδική: Λονδίνο! (και ούτε πλάκα κάνω, ούτε τα "παίρνω" απ' τον tripakia)
Αρα κι εγω που το επελεξα για πρωτο ταξιδι στο εξωτερικο ever εκανα καλη επιλογη... :clap::lol::D
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ε λοιπόν τα "πήρα".

Άκου εκεί Πράγα...πφφφφ!

Για καθίστε ρε παιδιά γιατί έχει παραγίνει το θάψιμο της Πράγας.Γιατί;Επειδή μαζεύει τόσο λαό;Και πάλι παραμένει παραμυθούπολη.Εντάξει καταλαβαίνω να μη σου αρέσει μια πόλη (είδαμε πρόσφατα και τα περί Παρισίων) αλλά κι αυτό το συνεχές χαντάκωμα για μια πόλη σαν την Πράγα.....ε δεν της αξίζει ρε παιδιά.

Εγώ πάντως πολλές φορές την αναπολώ και περπατάω νοερά στην πολύβουη γνωστή διαδρομή της Karlova.Εγώ στην Πράγα ξαναερωτεύτηκα και αυτό δεν το συγκρίνω με τίποτα άλλο.Πέραν της προσωπικής μου εμπειρίας όμως μια τέτοια πόλη δεν μπορείς να την θάβεις μονίμως,ειδικά όταν ζεις σε μια χαβούζα όπως η Αθήνα.


Με άλλα λόγια όχι μόνο για πρώτο -που θα περάσεις θαυμάσια- αλλά και για δεύτερο και για χιλιοστό ταξίδι η πόλη είναι χάρμα.Πήγαινε κοπέλα μου κι έλα μετά να μας πεις αν ευχαριστήθηκες ή όχι.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Α,ναι,ξέχασα να σας πω ότι Λονδίνο δεν έχω πάει και δεν το έχω και στους άμεσους στόχους μου.Κι όταν το κάνω θα το συνδιάσω με κάποιο whisky festival που γίνεται συνήθως τον Οκτώβριο για να έχω ένα επιπλέον κίνητρο.

Tripakia απέκτησα μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά σου,είμαι βέβαιος.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Συμφωνώ για Πράγα, αν και δεν έχω πάει.
Συμφωνώ επίσης και για Λονδίνο με maltakia, αν και δεν έχω πάει.
διαφωνώ για Πράγα που έχω πάει
διαφωνώ για Λονδίνο που έχω πάει..;)
Μα καλά μαστουρωμένος ήμουν και είδα μια κουκλίστικη πόλη εγώ;
όχι καθόλου κι εγώ το ίδιο είδα. την πρώτη φορά. δεν είναι κ για χόρταση..
μια κ λέτε για κόστος..σε ποια από αυτές που λέτε πας με 50 Ε με επιστροφή?
απάντηση: σε καμμία. μόνο στη Ρώμη. που έχει κ 2000 ξενοδοχεία για όλα τα βαλάντια. δεν θα το έλεγα ότι είναι πιο φτηνά στην Πράγα, καθόλου μα καθόλου. για τη δε αγγλική πρωτεύουσα ούτε κατά διάνοια.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Samion ως προς τί διαφωνείς; το χασα :D
Συμφωνώ για Πράγα, πήγαινε στο ότι αξίζει να την επισκεφτείς μια φορά να διαμορφώσεις δική σου γνώμη. Εκεί πήγαινε.
Για το Λονδίνο, επίσης δεν ήταν στις πρώτες προτεραιότητές μου, αλλά θα το συνδύαζα κι εγώ άνετα με κάτι. Εκεί πήγαινε.
Όσο για τη Ρώμη, ξέρεις τη λατρεία που της έχω, υπάρχουν ξενοδοχεία για όλα τα βαλάντια, η topic starter ωστόσο, έχει όπως κατέθεσε περιορισμένα οικονομικά και πιστεύω πως 7 μέρες που θέλει να πάει, ε δεν θα βρίσκει κάθε μέρα οικονομικά να περάσει στη Ρώμη...Στην Κωνσταντινούπολη, από την άλλη, π.χ. μπορεί.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αρες μαρες κουκουναρες...
λέει όποιος μιλάει στον αέρα..
γιατί δεν μα λες πόσο κάνουν τα αεροπορικά, πόσο κοστίζει η μεταφορά από αεροδρόμιο, το χοτέλ..να φανεί ποιος αερολογεί.
Samion ως προς τί διαφωνείς; το χασα
πιστεύω πως 7 μέρες που θέλει να πάει, ε δεν θα βρίσκει κάθε μέρα οικονομικά να περάσει στη Ρώμη...
καμμία δεν είναι πόλη για πρώτη επίσκεψη στο εξωτερικό..
και 7 και 57 μέρες βρίσκει. δεν υπάρχουν αξιοπρεπέστατα χοτέλ των 60-70 Ε? δεν υπάρχουν εκπληκτικές τρατορίες των 10-15 Ε το άτομο? Ρώμη δεν είναι μόνο η piazza Navona, η via Veneto ή το Τερμινι που έχει δει ο tripakias..:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.192
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom