Πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό

Tasaras

Member
Μηνύματα
8
Likes
10
Καλησπέρα ladies and gentlemen καλή χρονιά και χρόνια πολλά εύχομαι..είμαι νέο μέλος στο forum αλλά παρακολουθώ τις συζητήσεις εδώ και καμία διετία που έχω ανακαλύψει το forum.Το ερώτημα που έχω να θέσω και η συζήτηση που θέλω να ξεκινήσω είναι πως σκέφτομαι να πάω ένα ταξίδι και είμαι ανάμεσα στις ΗΠΑ και την Ρωσία(ξέρω,λίγο παράξενο αλλά αυτή είναι η γοητεία των αντιθέσεων τους). :cool:
Αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι το σε όποιο και από τα δύο να καταλήξω είναι το όπου και να πάω,να πάω με γκρουπ ή μόνος?
Ευπρόσδεκτες όλες οι συμβουλές!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλή χρυσή η Ρωσία, αλλά δεν είναι για πρώτο ταξίδι (ειδικά αν δε μιλάς τη γλώσσα). Τράβα προς ΗΠΑ (μόνος, φυσικά).
 

Tasaras

Member
Μηνύματα
8
Likes
10
Απλά η Ρωσία είναι ένα όνειρο ζωής,ένα ταξίδι που από μικρός ήθελα να κάνω όσο για την γλώσσα την γνωρίζω καλά μπορώ να πω!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Φίλε Τασάρα, με δεδομένο ότι ξέρεις και τη γλώσσα, το ερώτημα απαντήθηκε. :)
Το θέμα είναι τι ψαχνεις ακριβώς, με τι συνταξιδιώτες θα είσαι και πόσες μέρες θέλετε να πάτε. Έχουμε από Μόσχα και Πετρουπολη, μέχρι Καύκασο, Ιρκούτσκ, και πιο hardcore Γιακουτία, Τσουκότκα και Καμτσάτκα. Διάλεξε:D
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλησπέρα. Για τις Ήπα αν μπορώ να σε διαφωτίσω, πήγαμε μόνοι Νέα Υόρκη. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας με group. Πραγματικά είναι πολύ εύκολο να βρεις το κάθετι. Και σχετικά με τον προυπολογισμό ότι κοιτούσα σε grοup η αναλογία μου βγήκε ως εξής: ότι χαλάσαμε στο σύνολο 2 άτομα , έβλεπα οτι έβγαινε σε ταξιδιωτικα πακέτα για εισιτήρια διαμονή και κανα δυο δραστηριότητες μέσα...

Για Ρωσία δεν έχω εικόνα αλλά θέλω πολύ να πάω Μόσχα Αγία Πετρούπολη πριν λήξει κ το διαβατήριο...
 

Tasaras

Member
Μηνύματα
8
Likes
10
Σκέφτομαι να πάω τελείως μόνος μου μιας και πιστεύω ότι καλύτερα βλέπεις-εξερευνείς κάποιο μέρος μόνος,παρά με παρέα κλπ.
Για Ρωσία σκέφτομαι Μόσχα-Αγία Πετρούπολη και για ΗΠΑ Νέα Υόρκη(ίσως και Ουάσινγκτον σαν εκδρομή).
Όλες οι συμβουλές είναι δεκτές και χαίρομαι να τις ακούω από παλιούς/ες!! :xalara:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.452
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Όλες οι συμβουλές είναι δεκτές και χαίρομαι να τις ακούω από παλιούς/ες!!
Να διαβάσεις τότε τις ταξιδιωτικές ιστορίες των μελών. Για Ρωσία https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=75 και για ΗΠΑ https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Βόρεια-Αμερική.60/?prefix_id=467 :)
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Η Μόσχα και η Αγία Πετρούπολη είναι πολύ όμορφες πόλεις, με ωραίο φαγητό, διασκέδαση, αρχιτεκτονική, μουσεία. Από ΗΠΑ έχω πάει και στα δύο που λέτε. Η Ουάσιγκτον είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι ωραιότερη από Μόσχα ή Αγία Πετρούπολη. Αλλά η Νέα Υόρκη είναι μαγεία. Δεν συγκρίνεται με τίποτα από τα κοινά. Αν θέλεις να δεις τη σύγχρονη μητρόπολη του κόσμου, όλα στο μεγαλείο τους. Αρχιτεκτονική, μουσεία, πάρκα.

Για μένα όμως η Νέα Υόρκη δεν είναι για αρχάριο γιατί απλά είναι χαώδης. Έχει τόσα πολλά να κανεις και να δεις, που χάνεσαι. Άσε που το κόστος ενός ταξιδιού εκεί είναι αρκετά σημαντικό. Οπότε μάλλον θα είναι ένα ταξίδι που θα κάνετε μόνο μία φορά.
 

Tasaras

Member
Μηνύματα
8
Likes
10
Σε ευχαριστώ πολύ mod(katkats) αλλά όταν λέω για συμβουλές δεν εννοώ να μου πουν οι συνταξιδιώτες πως πέρασαν και πως κινήθηκαν κατά την διάρκεια και πριν το ταξίδι τους.:haha:
Όσο για τις ιστορίες τις έχω ξεσκονίσει αρκετές φορές.:D
Triplover ευχαριστώ πολύ και εγώ κάπως έτσι το είχα στο μυαλό μου(τείνω προς Μόσχα-Αγία Πετρούπολη δηλαδή) απλά σκέφτομαι αν είναι εφικτό για κάποιον στην ηλικία των 22 να μπορεί να κυκλοφορήσει μόνος του σε αυτές τις πόλεις!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σε ευχαριστώ πολύ mod(katkats) αλλά όταν λέω για συμβουλές δεν εννοώ να μου πουν οι συνταξιδιώτες πως πέρασαν και πως κινήθηκαν κατά την διάρκεια και πριν το ταξίδι τους.:haha:
Όσο για τις ιστορίες τις έχω ξεσκονίσει αρκετές φορές.:D
Triplover ευχαριστώ πολύ και εγώ κάπως έτσι το είχα στο μυαλό μου(τείνω προς Μόσχα-Αγία Πετρούπολη δηλαδή) απλά σκέφτομαι αν είναι εφικτό για κάποιον στην ηλικία των 22 να μπορεί να κυκλοφορήσει μόνος του σε αυτές τις πόλεις!
Γιατι; Δεν κυκλοφορουν οι under22 μονοι τους;
 

giorgoskat19

New Member
Μηνύματα
3
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα μεσω Βροτσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Επειδη ειναι το πρωτο σου ταξιδι και,οπως ειπες και εσυ, θα ταξιδεψεις μονος, γιατι δεν δοκιμαζεις να ταξιδεψεις στα πλαισια των ευρωπαικων χωρων? Θα ειναι πιο ευκολο για καποιον που πηγαινει πρωτο ταξιδι να προσαρμοστει σε αυτη την αλλαγη και να μην πελαγωσει, αλλα το κυριοτερο κατεβαινουν σε μεγαλο βαθμο τα εξοδα! Αυτο δεν σημαινει βεβαια πως αμφισβητω τις ΗΠΑ και την Ρωσια αντιθετως ειναι ονειρο ζωης για πολλους καθως ειναι χωρες με εξαιρετικο πολιτισμικο ενδιαφερον.Απλως θεωρω οτι ειναι προορισμοι ιδανικοι για περισσοτερο εμπειρους ταξιδιωτες,εξαλλου εχεις χρονο μπροστα σου, οπως και εγω, να τις επισκεφθεις στο μελλον,δικη μου αποψη βεβαια. Προσωπικα ταξιδεψα μονος στο Βερολινο στα 19 οποτε δεν εχεις καποιο λογο να φοβασαι για την ηλικια, αρκει να εχεις απο πριν ενα καλο προγραμματισμο.
 

Tasaras

Member
Μηνύματα
8
Likes
10
Tripakia δεν το λέω για το αν κυκλοφορούν μόνοι τους οι under22 απλά μιλάμε για την μεγαλύτερη πόλη της Ευρώπης και την μεγαλύτερη πόλη της Αμερικής αντίστοιχα.
giorgoskat19 και εγώ στην αρχή φίλε σκέφτηκα Παρίσι-Λονδίνο(που έχω και γνωστούς και μπορούν να με φιλοξενήσουν και οπότε χαμηλότερο budget) αλλά Μόσχα είναι ένα κόλλημα από μικρός!
ThanasisU2 δεν μπορώ να καταλάβω προς τι η ειρωνεία επειδή αυτό που αναφέρω δεν νομίζω πως είναι και λάθος καθώς δεν αναφέρομαι στο Ρέθυμνο(μην παρεξηγηθεί κανείς,είναι το χωριό μου έξω από το Ρέθυμνο για αυτό το έθεσα ως παράδειγμα) αλλά αναφέρομαι σε μια τεράστια και αχανή πόλη με αρκετά μεγάλο πληθυσμό όπως είναι η Μόσχα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.035
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom