Ryanair Πτήσεις από/προς Ελλάδα

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Επίσης, και άλλες εταιρίες χαμηλού κόστους εμφανίζουν το 2010 άνοδο στην επιβατική τους κίνηση (AirBerlin, wizzair, κ.α.)...
H AB δεν είναι loco παρόλο που έχει πολύ ανταγωνιστικές τιμές (μέχρι και 19e ανά segment σε περίοδο προσφορών)... στο εισιτήριο περιλαμβάνονται βαλίτσα, νερό, καφές χυμοί, σνακ ή σάντουιτς όλα χωρίς χρέωση... είπαμε δεν ξεζουμίζουν όλες οι εταιρείες τους επιβάτες σαν την FR...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.546
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο σάιτ της πάντως loco αυτοαποκαλείται και μάλιστα βραβεύτηκε και loco της χρονιάς:

Skytrax
April 2009:
Air Berlin: Europe’s best low-cost airline
awww.airberlin.com_site_images_Skytrax_Airlines_logo_09.gif

That was the conclusion reached by the UK-based consultancy firm Skytrax, which bestows the World Airline Award every year. More than 16 million people took part in an independent passenger survey and selected their favourite airline in various categories. On 1st April Thomas Ney, Senior Executive Air Berlin, collected the prize in Hamburg.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν είναι πια μέλος της ELFAA (European Low Fares Airline Association), αλλά μέλος της 1W... αυτό κάτι λέει στο πως αυτοπροσδιορίζεται η εταιρεία από εδώ και στο εξής...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.546
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μάλλον προς τα κει πάει όλος ο κλάδος, fitziano... Σε μια low-cost πολιτική ακόμη και των πρώην hardcore regular (γίνεται ήδη σε πολλούς τομείς), τουλάχιστον στις μικρές πτήσεις. Κι ακόμη και οι loco τις χρειάζονται πλέον τις συμμαχίες, εμένα πλέον δε με εκπλήσσει τίποτε.
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Η Air_Berlin είναι χαμηλού κόστους!

Μπορεί να μην ανήκει στην Ένωση αλλά η AirBerlin είναι εταιρία χαμηλού κόστους. Αυτό είναι γνωστό σε όλη τη Γερμανία, το λέει και στη σελίδα της, εδώ και εδώ (semi-low cost). Κάθε εταιρία χαμηλού κόστους έχει τα δικά της χαρακτηριστικά, δεν είναι όλες το ίδιο!
Τώρα, σχετικά με το ξεζούμισμα, δεν ξέρω πως είναι καν, έχω χρόνια να πετάξω με εταιρίες "υψηλού κόστους". Το Ρόδος-Ρώμη πάνε-έλα 20 ευρώ με ryanair τον Ιανουάριο σου φαίνεται ξεζούμισμα;;;
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.546
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Από το σάιτ της, εκεί όπου λέει Company και προσδιορίζει τη φιλοσοφία επιχείρησης:

Strategy and Business Model


Perfect service at competitive prices

The airberlin group’s strong "airberlin" brand is well known throughout Europe. With its unique price-performance ratio it sets new standards in air travel, in an industry that is marked by intense competition. The airline offers high product quality combined with above-average service, while still keeping prices low. This allows airberlin, as the only European airline in this segment, to position itself between the traditional scheduled airlines and the so-called low-cost carriers with their severe service cutbacks.

The message is this: airberlin offers the optimum price-performance ratio when it comes to air travel. The target groups are holidaymakers, families, independent and business travellers.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μάλλον προς τα κει πάει όλος ο κλάδος, fitziano... Σε μια low-cost πολιτική ακόμη και των πρώην hardcore regular (γίνεται ήδη σε πολλούς τομείς), τουλάχιστον στις μικρές πτήσεις. Κι ακόμη και οι loco τις χρειάζονται πλέον τις συμμαχίες, εμένα πλέον δε με εκπλήσσει τίποτε.
Το πρώτο που λες είναι σωστότατο... σαφώς πολλές regular κόβουν από παντού γιαυτό και προσφέρουν ανταγωνιστικάτες τιμές... δεν νομίζω πως λογικός άνθρωπος θα διάλεγε να πάει στο Hahn όσο φτηνή και να ήταν η FR την στιγμή που μπορεί να πετάξει στη FRA με LH με 88?... μπορεί η Easy να πετάει στη Ρώμη με καμιά 75? με βαλίτσες και χρεώσεις καρτών, αλλά την στιγμή που η Α3 βγάζει προσφορές με 106? με τρεις πτήσεις την ημέρα ποιός την διαλέγει?

'Οσο για το δεύτερο που λες δεν το βλέπω και πολύ πιθανό... για πάρα πολλούς λόγους μια καθαρόαιμη loco σαν την EZY ή την FR δεν θα μπει ποτέ με τις παρούσες συνθήκες σε μια συμμαχία... η συνολική δομή μιας loco εταιρίας είναι εντελώς διαφορετική από αυτήν των regular... μια προσπάθεια με την Vueling βέβαια γίνεται μια που αρκετές φορές η μαμά εταιρία πουλάει πτήσεις της σε δρομολόγια Vueling αλλά μην ξεχνάμε ότι η περίπτωση Vueling είναι ειδική περίπτωση... το μέλλον θα δείξει...
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
μπορεί η Easy να πετάει στη Ρώμη με καμιά 75? με βαλίτσες και χρεώσεις καρτών, αλλά την στιγμή που η Α3 βγάζει προσφορές με 106? με τρεις πτήσεις την ημέρα ποιός την διαλέγει? Σε αυτή την περίπτωση και εφόσον η aegean έχει και καλύτερες ώρες την προτιμάς εκτός και αν κοιτάς να κόψεις απο παντού και σκέφτεσαι τα 30 ευρώ αλλά νομίζω πως αυτή η τιμή είναι στα πλαίσια προσφορών που κάνει συχνά η εταιρεία δεν παίζει πάντα ενώ η τίμη της εύκολης ίσχυει πάντα εφόσον κάνεις κράτηση 2-3 μήνες πριν.
 
Last edited by a moderator:

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Λάβετε υπόψη πως τα αεροδρόμια που επιλέγουν οι εταιρίες χαμηλού κόστους γειτνιάζουν και με άλλες κατοικημένες περιοχές ή πόλεις εκτός από αυτές που εσείς γνωρίζετε (Φραγκφούρτη, Ντύσελντορφ, κ.α.). Έτσι, το Βέετσε, το Χαν, το Μέμινγκεν, το Λύμπεκ και άλλα γερμανικά αεροδρόμια που γνωρίζω καλά εξυπηρετούν πάρα πολύ κόσμο όχι μόνο από Γερμανία αλλά και από Ολλανδία, Δανία, Ελβετία, Λουξεμβούργο, κ.α.
Αν δεν είχαν κόσμο, πολύ απλά δεν τα τα επέλεγαν οι εταιρίες τους (ryanair, wizzair). Τα παραπάνω αεροδρόμια έχουν συχνά 2 και 3 φορές την ημέρα πολλούς προορισμούς και γίνεται χαμός σε κίνηση.
Γεγονός είναι πάντως ότι η πίεση που ασκούν πλέον οι εταιρίες χαμηλού κόστους είναι μεγάλη με αποτέλεσμα τη μείωση των τιμών ακόμη και στις άλλες εταιρίες! Αυτό το οφείλουμε στις low cost που έχουν άριστο μάρκετινγκ!
Τώρα από Αθήνα για Ρώμη αν θα επέλεγα A3 με 30 ευρώ παραπάνω και όχι easyjet;;; Ποιός λογικός θα επέλεγε Α3 για ένα μικροσκοπικό παλιομπιφτέκι τη στιγμή που με 26,99 ευρώ θα αγόραζα ακόμη μια πτήση π.χ. Ρώμη-Νίκαια! Είπαμε, είμαστε στο Γκρουπ των Low cost, δεν πετάμε για να φάμε, πετάμε για να ταξιδεύουμε!
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Τώρα από Αθήνα για Ρώμη αν θα επέλεγα A3 με 30 ευρώ παραπάνω και όχι easyjet;;; Ποιός λογικός θα επέλεγε Α3 για ένα μικροσκοπικό παλιομπιφτέκι τη στιγμή που με 26,99 ευρώ θα αγόραζα ακόμη μια πτήση π.χ. Ρώμη-Νίκαια! Είπαμε, είμαστε στο Γκρουπ των Low cost, δεν πετάμε για να φάμε, πετάμε για να ταξιδεύουμε! Και έγω της ίδιας λογικής είμαι απλά αν ήθελα μόνο ρώμη και είχε άρκετα καλύτερες ώρες η aegean για 30 ευρώ ίσως την προτιμούσα δεν θα ήθελα για να γλιτώσω αυτά τα λεφτά να πάω απόγευμα και να φύγω απο έκει πρωί ενα τύχαιο παράδειγμα λέω δεν ξέρω τι ωράρια παίζουν.
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τώρα από Αθήνα για Ρώμη αν θα επέλεγα A3 με 30 ευρώ παραπάνω και όχι easyjet;;; Ποιός λογικός θα επέλεγε Α3 για ένα μικροσκοπικό παλιομπιφτέκι...
Μήπως κάποιος που θα ήθελε να γλιτώσει 1-2 διανυκτερεύσεις στη Ρώμη λόγω των βολικότερων δρομολογίων της Α3?

...τη στιγμή που με 26,99 ευρώ θα αγόραζα ακόμη μια πτήση π.χ. Ρώμη-Νίκαια!
Μιλάς για Ρώμη, Νίκαια... εκεί που πηγαίνετε, θέλω να ξέρω, την βγάζετε με παγκάκι, φυστίκι και νερό??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.879
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom