Πτήσεις με ανταπόκριση

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν είναι θέμα να την πατήσει. Εγώ με Aegean πετούσα και είχα περίπου 65 λεπτά μεταξύ των πτήσεων layover time και μια χαρά πρόλαβα και με ελέγχους ασφαλείας κλπ. Γενικά δύσκολα αποφεύγεις τον έλεγχο ασφαλείας στις ανταποκρισεις στο Ελ. Βενιζέλος. Εκτός και αν δεν κάνω εγώ κάτι σωστά.
Οι μόνοι που γλύτωσαν τον έλεγχο ασφαλείας ήταν κάτι επιβάτες με πολυ στενό connection time, οπου τους μετέφεραν με ειδικο λεωφορείο στην πτήση που έπρεπε να προλάβουν.
Έχεις πολύ καιρό να πετάξεις στο Βενιζέλο, μάλλον. Πλέον, μέχρι και "connection ambassadors" έχει στημένους στις φυσούνες και ανοίγουν την πόρτα στους επιβάτες (αν και εφόσον...) για να μπουν απευθείας στο χώρο των αναχωρήσεων χωρίς να κατέβουν καν στο ισόγειο. Στην FR δεν έχει τέτοια (και δεν έχει και φυσούνες).
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Έχεις πολύ καιρό να πετάξεις στο Βενιζέλο, μάλλον. Πλέον, μέχρι και "connection ambassadors" έχει στημένους στις φυσούνες και ανοίγουν την πόρτα στους επιβάτες (αν και εφόσον...) για να μπουν απευθείας στο χώρο των αναχωρήσεων χωρίς να κατέβουν καν στο ισόγειο. Στην FR δεν έχει τέτοια (και δεν έχει και φυσούνες).
Δεν αντιλέγω για αυτά που λες. Σου λέω για περίπτωση στάθμευσης σε remote stand και για μεταφορά με λεωφορείο στο χώρο των αφίξεων (εκεί δηλαδή που φτάνουν όλοι οι επιβάτες που μεταφέρονται με λεωφορεία από το αεροπλάνο). Τωρα αν τόσο πολύ μου διέφυγε η σήμανση και δεν ακολούθησα την ενδεδειγμενη τι να πω. Εγώ απλά θυμάμαι ακολουθώντας τη σήμανση προς τις πύλες βγήκα στο ίδιο ακριβώς σημείο που σκαναρονται τα BP που εισέρχεται και κάποιος απο τις αναχωρήσεις και από εκεί πέρασα κανονικά έλεγχο ασφαλείας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στην FR δεν έχει τέτοια (και δεν έχει και φυσούνες).
Ψιλοασχετο αλλα τα πραγματα λογω του ανταγωνισμου αλλαζουν γρήγορα στην FR..ετριβα τα ματια μου στο FCO οταν ειδα στη διπλανη φυσουνα ενα λιγδοαεροσκαφος..αρχισε να τις χρησιμοποιει και στο FCO..στο PMO ακομα παραδοσιακα: σε κατεβαζουν 20 μετρα απο τη φυσουνα στην οποια ανεβαινεις απο τη πλαινη σκαλα..η γελοιοτητα..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μια ερωτηση για γνωστες του χιθροου..
Εχω διηπειρωτικη πτηση από τερμιναλ 4, προλαβαινω αν φτασω με aegean 2,5 ωρες πριν με χειραποσκευη και echeck in η να μην το διακινδυνευσω? Εχουν πυκνωσει οι ελεγχοι? Και τελος το sky priority θα βοηθησει καθολου? Θενκς.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Μια ερωτηση για γνωστες του χιθροου..
Εχω διηπειρωτικη πτηση από τερμιναλ 4, προλαβαινω αν φτασω με aegean 2,5 ωρες πριν με χειραποσκευη και echeck in η να μην το διακινδυνευσω? Εχουν πυκνωσει οι ελεγχοι? Και τελος το sky priority θα βοηθησει καθολου? Θενκς.
Αν δεν έχεις καθυστέρηση προλαβαίνεις. Έχω προλάβει να πάω από το 2 στο 5 σε λίγο παραπάνω από 1 ώρα (τρέχοντας και παρακαλώντας να παρακάμψω οποιαδήποτε ουρά για έλεγχο). Θα ακολουθείς τις πινακίδες για μετεπιβιβάσεις και θα επιβιβαστείς σε λεωφορείο που θα σε πάει στο Τ4 χωρίς να χρειαστεί να περάσεις από έλεγχο διαβατηρίων στο Τ2. Δε ξέρω για fast track για connection στο Τ4, αλλά στη χειρότερη αν σε πιέζει πολύ ο χρόνος βρίσκεις υπάλληλο και σε βάζει μπροστά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μια ερωτηση για γνωστες του χιθροου..
Εχω διηπειρωτικη πτηση από τερμιναλ 4, προλαβαινω αν φτασω με aegean 2,5 ωρες πριν με χειραποσκευη και echeck in η να μην το διακινδυνευσω? Εχουν πυκνωσει οι ελεγχοι? Και τελος το sky priority θα βοηθησει καθολου? Θενκς.
Υπάρχει λεωφορείο από το departure/arrival area του εντός terminal απευθείας στον αντίστοιχο χρόνο του άλλου. Προλαβαίνεις άνετα. Τ5->Τ2 μου είχε πάρει 15' πέρυσι μαζί με την αναμονή (και ήμουνα κι από domestic πτήση). Βοηθάει να έχεις εκτυπωμένο το Boarding pass της δεύτερης πτήσης.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Την προηγούμενη φορά που χρησιμοποιησα το Ελ. Βενιζέλος για ανταπόκριση και μας μετέφεραν με λεωφορείο, σε πτήση εντός Σεγκεν περάσαμε κανονικά έλεγχο ασφαλείας.

Κατά τα άλλα θα σου φτάσει και με το παραπάνω ο χρόνος αυτός
επανερχομαι γιατι μιλησα με το βενιζελος κ μου ειπαν οτι σε ολες τις πυλες arrivals μπορεις ακολουθωντας τις..ταμπελες να βγεις στα departures gates χωρις να χρειαστει να βγεις εξω κ να ξαναπερασεις τον ελεγχο ασφαλειας.
λογικα πρεπει να ανεβεις κ οροφο μιας κ οι αναχωρησεις ειναι στον πρωτο οροφο.
θυμασαι αν εκανες προσπαθεια να ακολουθησεις τα connections ή ενστικτωδως βγηκες?
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
επανερχομαι γιατι μιλησα με το βενιζελος κ μου ειπαν οτι σε ολες τις πυλες arrivals μπορεις ακολουθωντας τις..ταμπελες να βγεις στα departures gates χωρις να χρειαστει να βγεις εξω κ να ξαναπερασεις τον ελεγχο ασφαλειας.
λογικα πρεπει να ανεβεις κ οροφο μιας κ οι αναχωρησεις ειναι στον πρωτο οροφο.
θυμασαι αν εκανες προσπαθεια να ακολουθησεις τα connections ή ενστικτωδως βγηκες?
Προφανως και ακολούθησα τις ταμπέλες που οδηγούν στα connections,δεν βγηκα ουτε στον χώρο παραλαβής αποσκευών,ουτε εννοειται εξω απο τις προβλεπόμενες σημάνσεις. Στο χώρο που μας αφησε το λεωφορείο,αναζήτησα την πινακίδα που θα με οδηγουςε στην έξοδο Β15 που ηταν και η έξοδος μου. Πηρα τις κυλιόμενες που βρισκόταν αν θυμαμαι καλα στο δεξί μου χερι απο το χώρο που μας αφησε το λεωφορείο,ανέβηκα και βρέθηκα ακριβως στο σημείο που γινεται ο έλεγχος των ΒΡ με το σκανερ απο την εταιρεια σεκιουριτι ,ακόλουθα υπήρχε ο γνωστός χωρος του e-island,τα καταστήματα duty free κλπ και ο έλεγχος ασφαλείας χειραποσκευων που βρίσκεται ακριβως πριν τις πύλες Β13-Β15
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Προφανως και ακολούθησα τις ταμπέλες που οδηγούν στα connections,δεν βγηκα ουτε στον χώρο παραλαβής αποσκευών,ουτε εννοειται εξω απο τις προβλεπόμενες σημάνσεις. Στο χώρο που μας αφησε το λεωφορείο,αναζήτησα την πινακίδα που θα με οδηγουςε στην έξοδο Β15 που ηταν και η έξοδος μου. Πηρα τις κυλιόμενες που βρισκόταν αν θυμαμαι καλα στο δεξί μου χερι απο το χώρο που μας αφησε το λεωφορείο,ανέβηκα και βρέθηκα ακριβως στο σημείο που γινεται ο έλεγχος των ΒΡ με το σκανερ απο την εταιρεια σεκιουριτι ,ακόλουθα υπήρχε ο γνωστός χωρος του e-island,τα καταστήματα duty free κλπ και ο έλεγχος ασφαλείας χειραποσκευων που βρίσκεται ακριβως πριν τις πύλες Β13-Β15
Πωπω καλέ τι μνήμη είναι αυτή μπράβο :shock:
 

dkalderis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα σε όλους -
ταξιδεύω σύντομα με OlympicAir από Χανιά - Αθήνα και μετά με Qatar Airways Αθήνα - Ντόχα και Ντόχα - Σεούλ. Η ανησυχία μου είναι το connecting time στο Ελ. Βενιζέλος μεταξύ των 2 πρώτων πτήσεων είναι 1 ώρα. Το εισητήριο είναι ενιαίο οπότε ξέρω ότι η βαλίτσα θα πάει κατευθείαν Σεούλ. Επίσης έχω ήδη κάνει online check in για όλες τις πτήσεις. Τι γίνεται αν καθυστερήσει η πτήση Χανιά-Αθήνα ; νιώθω ότι η 1 ώρα είναι λίγη καθώς πάντα φρόντιζα να έχω πάνω από 2 ώρες connecting time μεταξύ πτήσεων.
ευχαριστώ
Δημήτρης
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Καλημέρα σε όλους -
ταξιδεύω σύντομα με OlympicAir από Χανιά - Αθήνα και μετά με Qatar Airways Αθήνα - Ντόχα και Ντόχα - Σεούλ. Η ανησυχία μου είναι το connecting time στο Ελ. Βενιζέλος μεταξύ των 2 πρώτων πτήσεων είναι 1 ώρα. Το εισητήριο είναι ενιαίο οπότε ξέρω ότι η βαλίτσα θα πάει κατευθείαν Σεούλ. Επίσης έχω ήδη κάνει online check in για όλες τις πτήσεις. Τι γίνεται αν καθυστερήσει η πτήση Χανιά-Αθήνα ; νιώθω ότι η 1 ώρα είναι λίγη καθώς πάντα φρόντιζα να έχω πάνω από 2 ώρες connecting time μεταξύ πτήσεων.
ευχαριστώ
Δημήτρης
Ο χρόνος είναι όντως πολύ λίγος. Ακόμη και χωρίς καθυστέρηση, μέχρι να παραλάβεις τις βαλίτσες, να κατευθυνθείς προς τα booth της Qatar, να παραδώσεις βαλίτσες, να πας προς την έξοδο... Ουφ!!
Άσε που σε τέτοιες πτήσεις η επιβίβαση ξεκινάει αρκετά νωρίτερα από μία π.χ. εσωτερική πτήση.
Καλύτερα να επικοινωνήσεις με την Qatar να δεις τι περιθώρια έχεις, είναι ρίσκο σε κάθε περίπτωση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom