Πτήσεις με ανταπόκριση

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
3) ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ
σκέφτομαι το ενδεχόμενο να κλείσω το εισητηριο μου για Μπαλί με τις στάσεις όπως περιγράφω πιο πανω, αλλα αυτο που θελω να ρωτήσω ειναι αν μπορω
να μείνω Kuala Lumpur 3 μερες και να χάσω το εισητηριο της πρώτης μου πτήσης για Kuala Lumpur προς Bali.. (Δεν με ενδιαφέρει επιστροφή χρημάτων κλπ)
- Γίνεται να ζητήσω να πάρω της αποσκευές μου στην Kuala Lumpur κ οχι στο Μπαλί?
Οχι δεν μπορείς αλλα ακόμα και να μην είχες αποσκευές και απλά να μην ανέβαινες στο αεροπλάνο, αυτομάτως θα σου ακυρωναν όλο το εισιτήριο άρα και της επιστροφης. Για να κάνεις αυτο που θέλεις δες τιμές για εισιτήριο (υποθέτω) ΑΤΗ-KUL και επιστροφή DPS-ATH.

Για βίζα στη Σιγκαπούτη συμπληρώνεις απλα ένα εντυπο στο αεροδρόμιο και βγαίνεις.
 
Last edited:

John Poth

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ πολυ για την σύντομη απάντηση..
Να υποθέσω οτι δεν θα αλλάξει κάτι αν ενημερώσω την αεροπορική για την πρόθεση μου να μείνω Kuala Lumpur ετσι?
Απογοητεύομαι η αληθεια ειναι γτ οι τιμες ειναι αρκετά διαφορετικές..

Στην προκειμένη περιπτωση:
Αθήνα-Κωνσταντινούπολη-kuala lumpur- Bali με ίδια επιστροφή =606€

Η ΙΔΑΝΙΚΗ μου επιλογή
Αθήνα-Κωνσταντινούπολη-kuala lumpur- Σιγκαπούρη- Μπαλί
κ επιστροφή μέσω kuala κ Κωνσταντινούπολης= 689€

Η επιλογή με μεμονομενα εισητηρια
Αθήνα-kuala, kuala-Singapore, singapore-Bali & Bali-Athens
= παρά κάτι 1000€ Με πολλές ώρες κ διαφορετικές στάσεις απο τις πρώτες μου δυο επιλογές...

Να βαλω τα κλάμματα;
Χαχαχαχα
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Να υποθέσω οτι δεν θα αλλάξει κάτι αν ενημερώσω την αεροπορική για την πρόθεση μου να μείνω Kuala Lumpur ετσι?
Στην καλύτερη θα ειναι σαν να μην τους το είπες στην χειροτερη δεν ξερω αν μπλέξεις απο την αρχη!!!
Ετσι όπως τα περιγράφεις δεν βλέπω αλλη λύση απο το να βάλεις το χερι στην τσέπη!!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Και να ενημερώσεις, πάλι θα στο ακυρώσουν. Κλείσε καλύτερα Αθήνα - Κουάλα Λουμπουρ, και μετά με ξεχωριστά εισιτήρια κάνε το τουρ στην Ασία.
 

giannistr

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Καλησπερα σε ολους! Η πτηση απο skg-->ath φτανει στις 16κ15 το μεσημερι και η επομενη πτηση αναχωρει στις 18κ25. Και οι 2 πτησεις ειναι με ryanair και θα εχω μαζι μου μονο χειραποσκευη. Στον ενδιαμεσο χρονο μεταξυ των 2 πτησεων μολις φτασω στο Ελ.Βενιζελος θα χρειαστει να βγω απο την πυλη και να ξαναπερασω ελεγχο κτλπ ή γινεται να παω κατευθειαν στην πυλη αναχωρησης της επομενης πτησης ? Ευχαριστω πολυ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.938
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν η δεύτερη πτήση είναι κι αυτή εντός Σέγκεν, μπορείς να πας κατευθείαν στην πτήση αναχώρησης της επόμενης. Οι ταμπέλες στο αεροδρόμιο δεν είναι πολύ ξεκάθαρες, και πρέπει να έχεις το νου σου. Αν δεν προσέξεις και φτάσεις στους ιμάντες αποσκευών, δεν υπάρχει επιστροφή και θα πρέπει να ξαναπεράσεις έλεγχο ασφάλειας.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αν δεν κάνω λάθος με το που σας αφήσει το λεωφορείο και μπείτε στο αεροδρόμιο λογικά εκεί θα έχει τις πινακίδες που θα λένε προς τα που να πας για connection και νομίζω έχει και οθόνες που λένε για τις πτήσεις και από που αναχωρουν.
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Την προηγούμενη φορά που χρησιμοποιησα το Ελ. Βενιζέλος για ανταπόκριση και μας μετέφεραν με λεωφορείο, σε πτήση εντός Σεγκεν περάσαμε κανονικά έλεγχο ασφαλείας.

Κατά τα άλλα θα σου φτάσει και με το παραπάνω ο χρόνος αυτός
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
@werip με ποια εταιρεια πετουσες?η φιλη μου θα παει με ryanair απο θεσνικη αθηνα κ απο εκει ρωμη.υπαρχει περιπτωση να την πατησει οπως εσυ;
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
@werip με ποια εταιρεια πετουσες?η φιλη μου θα παει με ryanair απο θεσνικη αθηνα κ απο εκει ρωμη.υπαρχει περιπτωση να την πατησει οπως εσυ;
Δεν είναι θέμα να την πατήσει. Εγώ με Aegean πετούσα και είχα περίπου 65 λεπτά μεταξύ των πτήσεων layover time και μια χαρά πρόλαβα και με ελέγχους ασφαλείας κλπ. Γενικά δύσκολα αποφεύγεις τον έλεγχο ασφαλείας στις ανταποκρισεις στο Ελ. Βενιζέλος. Εκτός και αν δεν κάνω εγώ κάτι σωστά.
Οι μόνοι που γλύτωσαν τον έλεγχο ασφαλείας ήταν κάτι επιβάτες με πολυ στενό connection time, οπου τους μετέφεραν με ειδικο λεωφορείο στην πτήση που έπρεπε να προλάβουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.808
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom