Πτήσεις με ανταπόκριση

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μία απορία που την είχα πάντα. Αν είναι ενιαίο το εισιτήριο και η αποσκευή έχει φορτωθεί για την επόμενη πτήση αλλά εσύ δεν πρόλαβες την μετεπιβίβαση λόγω διαφόρων παραγόντων (πχ καθυστέρησε η προηγούμενη πτήση - αλλά οι αποσκευές φορτώθηκαν άμεσα στην επόμενη - ή εσύ δεν πρόλαβες στον ενδίαμεσο έλεγχο λόγω ουράς, όπως μας συνέβη πέρυσι σε πτήση εσωτερικού με μετεπιβίβαση σε εξωτερικού ερχόμενοι από Μπόντρουμ για Αθήνα μέσω Κων/πολης και προλάβαμε στο παραπέντε).
Τότε τι γίνεται? Θεωρητικά σκεπτόμενος, χωρίς να το γνωρίζω, δεν περιμένουν την επιβίβαση εφόσον έχει φορτωθεί η αποσκευή σου ή φεύγει το αεροπλάνο με την αποσκευή σου μέσα και εσύ περιμένεις στο αεροδρόμιο την επόμενη δυνατή πτήση?
Ίσως να είναι αφελείς οι ερωτήσεις, πάντα είχα όμως την απορία αλλά και το άγχος τι γίνεται στις πτήσεις transit σε τέτοιες περιπτώσεις. Γιατί "θεωρητικά πάντα" έλεγα εφόσον το εισιτήριο είναι ενιαίο με παραλαβή της αποσκευής στον τελικό προορισμό τότε είσαι "εξασφαλισμένος".
Δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να φύγει αεροπλάνο (στην ΕΕ) με αποσκευές επιβάτη που δεν ταξιδεύει μέσα στην ίδια πτήση.
(εξαιρούνται φυσικα φορτωτικές/cargo).
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να φύγει αεροπλάνο (στην ΕΕ) με αποσκευές επιβάτη που δεν ταξιδεύει μέσα στην ίδια πτήση.
(εξαιρούνται φυσικα φορτωτικές/cargo).
Επομένως όταν το εισιτήριο είναι ενιαίο όσο και να καθυστερήσει η πρώτη πτήση δεν χάνεις την επόμενη, εφόσον φυσικά και έχει μεταφορτωθεί η αποσκευή σου για την επόμενη.
Θα λέγαμε, εντός εισαγωγικών, ότι είσαι κάπως σίγουρος ότι δεν χάνεις την επόμενη πτήση.
Σας ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επομένως όταν το εισιτήριο είναι ενιαίο όσο και να καθυστερήσει η πρώτη πτήση δεν χάνεις την επόμενη, εφόσον φυσικά και έχει μεταφορτωθεί η αποσκευή σου για την επόμενη.
Θα λέγαμε, εντός εισαγωγικών, ότι είσαι κάπως σίγουρος ότι δεν χάνεις την επόμενη πτήση.
Σας ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.
Το πιθανότερο πάντως είναι να κατεβάσουν τη βαλίτσα σου από το αεροπλάνο και να φύγει...
 

michalis87

Member
Μηνύματα
88
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Γειά σας, εγώ έχω αγοράσει εισητήριο από Σουηδία για Αμερική με την norwegian airline και έχω αγοράσει ανεξάρτητο εισητήριο από αθήνα για Σουηδία. Η πτήση για αμερική αναχωρεί 2:30 ώρες αργότερα από τη προγραμματισμένη ώρα άφιξης από αθήνα. Τι γίνεται σε περίπτωση καθηστέρησης της aegean?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Λογικά χάνεις τα λεφτά του εισιτηριου για Αμερικη,επειδή δεν είναι ενιαίο και δεν δεσμεύονται να σε βάλουν στην επόμενη.
 

michalis87

Member
Μηνύματα
88
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Λογικά χάνεις τα λεφτά του εισιτηριου για Αμερικη,επειδή δεν είναι ενιαίο και δεν δεσμεύονται να σε βάλουν στην επόμενη.
Η aegean σε περίπτως καθηστέρησης πάνω των 3 ωρών δε θα έπρεπε να αποζημειώνει με κάποιο τρόπο;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Η aegean σε περίπτως καθηστέρησης πάνω των 3 ωρών δε θα έπρεπε να αποζημειώνει με κάποιο τρόπο;
Λογικά αναφέρεσαι στον κανονισμό 261/2004, ο οποίος καλύπτει περιπτώσεις καθυστέρησης και/η ακύρωσης με συγκεκριμένο ποσό ανά περίπτωση και ανάλογα με την απόσταση της καλυπτώμενης πτήσης (Αθήνα-Στοκχόλμη).

Το οτί εσύ δεν έλαβες αυτό υπόψη κλείνοντας πτήση χωρίς εννιαίο εισιτήριο 2μιση ώρες μετά, δυστυχώς σημαίνει ότι θα βρεθείς στο έλεος των υπαλλήλων της Norwegian, οι οποίοι δεν υποχρεούνται, όπως είπε η @karfitsa να σε βάλουν (δωρεάν) σε άλλη πτήση.

Δε γνωρίζω αν ταξιδιωτική ασφάλεια μπορεί να καλύψει τέτοιες περιπτώσεις.
 

michalis87

Member
Μηνύματα
88
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Οκ ταξιδιωτική ασφάλεια μου παρέχει η πιστίωτική μου κάρτα. Σας ευχαριστώ πολύ!
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπερα. Μια ερωτηση σχετικα με το θεμα.
Μπορω οταν εχω κανει κρατηση με δυο διαφορετικες εταιρειες να κανω τσεκ ιν απο την αρχη;
Εστω οτι εχω κλεισει μια πτηση απο Κων/πολη για Κουαλα Λουμπουρ με Turkish και μετα μια αλλη απο Κουαλα Λουμπουρ Σιγκαπουρη με Air Asia.
Θα μπορω να τσεκ ιν απο την Κωνπολη ή θα πρεπει να παραλαβω αποσκευες και να τις ξαναπαραδωσω;
Δηλαδη εισοδο και ξανα εξοδο απο την χωρα;

Ευχαριστω
 

mhtsos

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
καλησπερα....θελω να ευχαριστησω για τις πληροφοριες που μου δωσατε...ολες σωστες...το αεροδρομιο του Μοναχου φοβερο και επισης αν και μεγαλο ευκολο αν και ειχα μονο 30 λεπτα...ναστε καλα!!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Θα μπορω να τσεκ ιν απο την Κωνπολη ή θα πρεπει να παραλαβω αποσκευες και να τις ξαναπαραδωσω;
Δηλαδη εισοδο και ξανα εξοδο απο την χωρα;
Όχι, θα πρέπει να αλλάξεις τερμιναλ στο KLIA, και μετά τσεκ ιν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom