Πτήσεις με ανταπόκριση

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Γιατί δε θέλω να φτάσω να χάσω το connection και απλά η LH να με βάλει στην επόμενη πτήση 6 ώρες μετά
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.YYZ-FRA και FRA-ATH δεν είναι το σωστό;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
εχεις δικιο ειναι το αναποδο FRA-ATH φυσικα
Γνωστός μου το έκανε πρίν μερικούς μήνες και είπε ότι πρόλαβε οριακά.Αλλα να μην σε αγχώσω καθώς είναι λίγο "βραδυκίνητος" και του αρέσει να χαζολογάει....
 

Efi186

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας!

Θέλω να σας ρωτήσω το εξής: Πρόκειται να ταξιδέψω από Αθήνα για Birmingham( Αγγλία). Οι περισσότερες πτήσεις που έχω βρει είναι με ανταπόκριση και στην καλύτερη περίπτωση με 5 ώρες κενό από την μία στην επόμενη. Κάποιες φτάνουν και στις 16 ώρες. Γνωρίζει κανείς σε αυτή την περίπτωση με τις βαλίτσες τί γίνεται?? Τις παραλαμβάνω στην ενδιάμεση πτήση ή απευθείας στον τελικό προορισμό?Ρωτάω γιατί είναι πολλές οι ώρες και φοβάμαι να μην χαθούν κιόλας! Αυτό που με ενδιαφέρει επίσης είναι, οτι προσωπικά δεν με πειράζει να περιμένω αρκετές ώρες (στην τελική κανω καμια βόλτα στην ενδιάμεση πόλη) αλλά προφανώς με 2 τεράστιες βαλίτσες δεν θα είναι εφικτό αυτό.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Γεια σας!

Θέλω να σας ρωτήσω το εξής: Πρόκειται να ταξιδέψω από Αθήνα για Birmingham( Αγγλία). Οι περισσότερες πτήσεις που έχω βρει είναι με ανταπόκριση και στην καλύτερη περίπτωση με 5 ώρες κενό από την μία στην επόμενη. Κάποιες φτάνουν και στις 16 ώρες. Γνωρίζει κανείς σε αυτή την περίπτωση με τις βαλίτσες τί γίνεται?? Τις παραλαμβάνω στην ενδιάμεση πτήση ή απευθείας στον τελικό προορισμό?Ρωτάω γιατί είναι πολλές οι ώρες και φοβάμαι να μην χαθούν κιόλας! Αυτό που με ενδιαφέρει επίσης είναι, οτι προσωπικά δεν με πειράζει να περιμένω αρκετές ώρες (στην τελική κανω καμια βόλτα στην ενδιάμεση πόλη) αλλά προφανώς με 2 τεράστιες βαλίτσες δεν θα είναι εφικτό αυτό.
Τις βαλίτσες δεν τις παραλαμβάνεις στον ενδιάμεσο σταθμό.Υπάρχει κάποιο μικρό ρίσκο αλλά δεν μπορεί να γίνει και διαφορετικά.Εξαρτάται επίσης από την αεροπορική και το αεροδρόμιο.Σε αυτές τις περιπτώσεις μια λύση είναι να έχουμε κάποια πράγματα που χρειαζόμαστε στην χειραποσκευή για να αντιμετωπίσουμε την .... στραβή(άμα κάτσει).Αν χαθούν οι βαλίτσες υπάρχει αποζημίωση.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.936
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σχεδιάζω επιστρέφοντας από ταξίδι στον Καναδά το εξής δρομολόγιο
YYZ-ATH 18.30-08.00 LH471 και κατόπιν ΑΤΗ-FRA 09.20-13.00 LH1278, δηλαδή ανταπόκριση 80 λεπτά.Υπάρχει κάποιος με εμπειρία από FRA να με ενημερώσει αν είναι εφικτό να γίνει αυτό το δρομολόγιο.Έχω χρησιμοποιήσει το αεροδρόμιο για πτήσεις εντός Ευρώπης, όχι όμως για διηπειρωτικές και επειδή πολλά ακούγονται θέλω μια γνώμη.Και οι δύο πτήσεις με LH σε ένα εισιτήριο.
Αν η πτήση από Καναδά είναι στην ώρα της, προλαβαίνεις πολύ άνετα.
 

GeoPol

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα. Οργανώνω ένα ταξίδι, και θα ήθελα να μου πείτε αν είναι επαρκής χρόνος στις ενδιάμεσες πτήσεις τα 40'.
Αν υπάρξει καθυστέρηση στην πρώτη πτήση - καθυστέρηση που υπερβαίνει το χρόνο των 40 ' - περιμένουν στην δεύτερη πτήση;
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Πες μας από που θες να πας που,και αν μιλας για ενιαίο εισιτήριο.
Σε γενικες γραμμές εφόσον σου πουλάει η εταιρεια ενιαίο εισιτήριο αυτο ειναι εφικτό ναι.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
Αν υπάρξει καθυστέρηση στην πρώτη πτήση - καθυστέρηση που υπερβαίνει το χρόνο των 40 ' - περιμένουν στην δεύτερη πτήση;
Γενικά δεν νομίζω ότι περιμένουν...ίσως αν έχει προλάβει να μπεί η βαλίτσα και εσυ κάπου χαζεύεις.Δεν το γνωρίζω ακριβώς αλλά ποιά αεροπορική θα χάλαγε το πρόγραμμα της για να παραλάβει καθυςτερημένο επιβάτη;
Σε βάζουν όμως,καλως εχόντων,στην επόμενη,αν είναι ενιαιο το εισιτήριο.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Γενικά δεν νομίζω ότι περιμένουν...ίσως αν έχει προλάβει να μπεί η βαλίτσα και εσυ κάπου χαζεύεις.
Σε βάζουν όμως,καλως εχόντων,στην επόμενη,αν είναι ενιαιο το εισιτήριο.
Μία απορία που την είχα πάντα. Αν είναι ενιαίο το εισιτήριο και η αποσκευή έχει φορτωθεί για την επόμενη πτήση αλλά εσύ δεν πρόλαβες την μετεπιβίβαση λόγω διαφόρων παραγόντων (πχ καθυστέρησε η προηγούμενη πτήση - αλλά οι αποσκευές φορτώθηκαν άμεσα στην επόμενη - ή εσύ δεν πρόλαβες στον ενδίαμεσο έλεγχο λόγω ουράς, όπως μας συνέβη πέρυσι σε πτήση εσωτερικού με μετεπιβίβαση σε εξωτερικού ερχόμενοι από Μπόντρουμ για Αθήνα μέσω Κων/πολης και προλάβαμε στο παραπέντε).
Τότε τι γίνεται? Θεωρητικά σκεπτόμενος, χωρίς να το γνωρίζω, δεν περιμένουν την επιβίβαση εφόσον έχει φορτωθεί η αποσκευή σου ή φεύγει το αεροπλάνο με την αποσκευή σου μέσα και εσύ περιμένεις στο αεροδρόμιο την επόμενη δυνατή πτήση?
Ίσως να είναι αφελείς οι ερωτήσεις, πάντα είχα όμως την απορία αλλά και το άγχος τι γίνεται στις πτήσεις transit σε τέτοιες περιπτώσεις. Γιατί "θεωρητικά πάντα" έλεγα εφόσον το εισιτήριο είναι ενιαίο με παραλαβή της αποσκευής στον τελικό προορισμό τότε είσαι "εξασφαλισμένος".
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
Θεωρητικά θα σου πώ τι πιστεύω,χωρίς να γνωρίζω....μετά τα τρομοκρατικά χτυπήματα και τους αυξημένους ελέγχους,δεν νομίζω να μπορεί να ξεκινήσει αεροπλάνο με βαλίτσα χωρίς κάτοχο....άρα προσπαθουν να εντοπίσουν τον κάτοχο με ανακοινώςεις για να μπει μέσα η θεωρώ ότι θα πρέπει να την βγάλουν από το αεροπλάνο.
Είναι σαν την απόσκευή χωρίς κάτοχο στους δημόσιους χώρους....τους πιάνει σύγκρυο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.646
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom