Πτήσεις με ανταπόκριση

Markwst

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο, Νορβηγία
Γειά σας, :)
σε λίγους μήνες ταξιδεύω για πρώτη φορά με αεροπλάνο και θα ήθελα να μου πείτε 5-6 βασικά πράγματα που πιθανών πρέπει να ξέρω :confused:

το ταξίδι μου θα είναι αθήνα-όσλο με στάση στοκχόλμη για 1 ώρα με SAS.

(π.χ. που θα πάω και τι πρέπει να κάνω για να αλλάξω αεροπλάνο γτ δν θανε το ίδιο απο τι λεει το εισιτήριό μου αλλα θανε στην ιδια αεροπορική SAS και τα 2)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.310
Γειά σας, :)
σε λίγους μήνες ταξιδεύω για πρώτη φορά με αεροπλάνο και θα ήθελα να μου πείτε 5-6 βασικά πράγματα που πιθανών πρέπει να ξέρω :confused:

το ταξίδι μου θα είναι αθήνα-όσλο με στάση στοκχόλμη για 1 ώρα με SAS.

(π.χ. που θα πάω και τι πρέπει να κάνω για να αλλάξω αεροπλάνο γτ δν θανε το ίδιο απο τι λεει το εισιτήριό μου αλλα θανε στην ιδια αεροπορική SAS και τα 2)
Δεν χρειάζεται άγχος;)

Θα αποβιβασθείς κανονικά από την πρώτη πτήση και θα κοιτάξεις τους πίνακες αναχωρήσεων.Θα δείς την πύλη που αναχωρεί η δεύτερη πτήση και θα πας εκεί.Στο δρόμο μπορείς να πιείς και έναν καφέ.Δεν έχεις να ασχοληθείς με βαλίτσες καθώς αυτές θα πάνε στον τελικό προορισμό.
 

Markwst

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο, Νορβηγία
Δεν χρειάζεται άγχος;)

Θα αποβιβασθείς κανονικά από την πρώτη πτήση και θα κοιτάξεις τους πίνακες αναχωρήσεων.Θα δείς την πύλη που αναχωρεί η δεύτερη πτήση και θα πας εκεί.Στο δρόμο μπορείς να πιείς και έναν καφέ.Δεν έχεις να ασχοληθείς με βαλίτσες καθώς αυτές θα πάνε στον τελικό προορισμό.
σε ευχαριστώ πολύ :)
η διαδικασία αυτή που μου περιέγραψες περίπου πόση ώρα παίρνει?
σε περίπτωση που αγοράσω κάτι στο αεροδρόμιο π.χ. ένα άρωμα τι κάνω τότε?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.310
σε ευχαριστώ πολύ :)
η διαδικασία αυτή που μου περιέγραψες περίπου πόση ώρα παίρνει?
σε περίπτωση που αγοράσω κάτι στο αεροδρόμιο π.χ. ένα άρωμα τι κάνω τότε?
Εξαρτάται πόσο μακριά είναι η αποβίβαση με την επιβίβαση.Ξανά ο πίνακας αναχώρησης θα είναι ο οδηγός σου.Γράφει τι ώρα θα αρχίσει η επιβίβαση.Σε περίπτωση που άνοιξε η πύλη και άρχισε η επιβίβαση θα πρέπει να βιασθείς και με τον καφέ και με το άρωμα.
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Σε γενικες γραμμες το boarding ξεκιναει μιση ωρα πριν και ολοκληρωνεται 10 λεπτα πριν την ωρα αναχωρησης. Αλλα και παλι αυτα ειναι ενδεικτικα. Κοιτας παντα τις οθονες για τα σχετικα και αν δεις να γραφει "Final Call" πρεπει να πας ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ στην πυλη σου.
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση παιδιά.Πεταω με την Swiss απο Αθηνα Μαδριτη μέσω ζυριχης.Για τις βαλίτσες ξέρω.θα πρέπει όμως να κάνω πάλι check in;
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Αναλογως την αερογραμμη και τον προορισμο :)
Εκει που ειναι πιο αυστηρα τα πραγματα ειναι σε low cost που πρεπει μιση ωρα πριν το τουλαχιστο να εισαι στη πυλη.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.310
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση παιδιά.Πεταω με την Swiss απο Αθηνα Μαδριτη μέσω ζυριχης.Για τις βαλίτσες ξέρω.θα πρέπει όμως να κάνω πάλι check in;
Όχι.Θα γίνει μια φορά στην Αθήνα και για τις δύο πτήσεις.
 

ressac

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση παιδιά.Πεταω με την Swiss απο Αθηνα Μαδριτη μέσω ζυριχης.Για τις βαλίτσες ξέρω.θα πρέπει όμως να κάνω πάλι check in;
Στην ίδια περίπτωση, μπορείς να ταξιδέψεις, μόνο με ταυτότητα, ή χρειάζεται διαβατήριο, λόγω Ελβετίας; Επιτρέπεται να βγεις στην πόλη στο ενδιάμεσο;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.310
Στην ίδια περίπτωση, μπορείς να ταξιδέψεις, μόνο με ταυτότητα, ή χρειάζεται διαβατήριο, λόγω Ελβετίας; Επιτρέπεται να βγεις στην πόλη στο ενδιάμεσο;
Για την Ελβετία δεν χρειάζεται διαβατήριο.Αν υπάρχει αρκετός χρόνος φυσικά και μπορείς να βγείς στην πόλη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.683
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom