Πτήσεις με ανταπόκριση

Danae-Coffee

Member
Μηνύματα
33
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη - Ιαπωνία
Παιδιά, εγώ που έχω δύο ανταποκρίσεις με διαφορετικές εταιρείες αλλά με έναν κωδικό ισχύει το ίδιο για τις αποσκευές; Aegean - Swiss - Swiss αν βοηθά. Υποθέτω πως δεν θα πάρω αποσκευή, οι ανταποκρίσεις είναι σύντομες. (Έκλεισα μέσω swiss)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Παιδιά, εγώ που έχω δύο ανταποκρίσεις με διαφορετικές εταιρείες αλλά με έναν κωδικό ισχύει το ίδιο για τις αποσκευές; Aegean - Swiss - Swiss αν βοηθά. Υποθέτω πως δεν θα πάρω αποσκευή, οι ανταποκρίσεις είναι σύντομες. (Έκλεισα μέσω swiss)
Σωστά.
 

Danae-Coffee

Member
Μηνύματα
33
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη - Ιαπωνία
Επανέρχομαι για τον χρόνο ανταποκρίσεων αυτή τη φορά γιατί αγχώνομαι μόνη μου.

Πετάω Θεσσαλονίκη-Αθήνα και έπειτα Αθήνα - Ζυρίχη. Το layover στην Αθήνα είναι στα 45 λεπτά. Το layover στο αεροδρόμιο της Ζυρίχης είναι 1 ώρα και 15 λεπτά.
Γενικά, δεν βρίσκω ιδιαίτερα καλύτερους χρόνους σε άλλες μέρες, μικρές αυξομειώσεις. (ειδικά στη Ζυρίχη όλα είναι γύρω στη 1 ώρα και 10 λεπτά, αλλά και οι ανταποκρίσεις στην Αθήνα είναι γενικά κάτω από ώρα), οπότε φαντάζομαι ότι προλαβαίνονται. Αλλά, ρεαλιστικά, η αποσκευή μου θα προλάβει να μεταφερθεί από το ένα αεροπλάνο στο άλλο σε 45 λεπτά;; Εκεί είναι το άγχος μου. :p (Θα μου άρεσε να ταξιδέψω μόνο με χειραποσκευή παρεμπιπτόντως, αλλά αμφιβάλλω ότι θα βολέψει με τα πουλόβερ - ένεκα η εποχή).

Υ.Γ. Στο google flights αναφέρεται ότι συνήθως οι πτήσεις Αθήνα-Ζυρίχη και Ζυρίχη - Βοστόνη έχουν μικρή καθυστέρηση, οπότε φαντάζομαι αυτό θα λειτουργούσε υπέρ της βαλίτσας μου 😂
 

Kkyr7

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπερα σε όλους!
εχω πτήση για Τοκυο από Αθήνα μέσω Ρώμης με την ITA Airways.. τα εισιτήρια κλείστηκαν ενιαία μέσω (kiwi.com) με ένα booking reference αλλά δεν έχω ακόμα PNR… το ερώτημα μου είναι εάν οι βαλίτσες θα πάνε απευθείας Τόκιο και το ιδιο στην επιστροφή η θα πρέπει να την παραλάβω κ να την ξαναπάραδωσω; Ο χρόνος ανταπόκρισης είναι 1 ώρα και 20 λεπτά προλαβαίνω ? Για να πάνε απευθείας Τόκιο θα πρέπει να το αναφέρω στο check in στην Αθήνα η γίνεται αυτόματα;
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.268
Likes
7.859
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Το από που εχει αγοραστεί το εισιτήριο δεν σε απασχολεί εφόσον είναι σε μια κράτηση. Οι αποσκευές θα δοθούν στην Αθήνα και θα τις παραλάβεις στο Τόκιο, εάν όλα πάνε καλά, με ΑΛΙΤΑΛΙΑ θέλει και λίγο τύχη. Καλό ταξίδι.
 

Kkyr7

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Το από που εχει αγοραστεί το εισιτήριο δεν σε απασχολεί εφόσον είναι σε μια κράτηση. Οι αποσκευές θα δοθούν στην Αθήνα και θα τις παραλάβεις στο Τόκιο, εάν όλα πάνε καλά, με ΑΛΙΤΑΛΙΑ θέλει και λίγο τύχη. Καλό ταξίδι.
Ωχ ωχ τι ακριβώς εννοείς 🤣🤣 ?
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλησπερα σε όλους!
εχω πτήση για Τοκυο από Αθήνα μέσω Ρώμης με την ITA Airways.. τα εισιτήρια κλείστηκαν ενιαία μέσω (kiwi.com) με ένα booking reference αλλά δεν έχω ακόμα PNR… το ερώτημα μου είναι εάν οι βαλίτσες θα πάνε απευθείας Τόκιο και το ιδιο στην επιστροφή η θα πρέπει να την παραλάβω κ να την ξαναπάραδωσω; Ο χρόνος ανταπόκρισης είναι 1 ώρα και 20 λεπτά προλαβαίνω ? Για να πάνε απευθείας Τόκιο θα πρέπει να το αναφέρω στο check in στην Αθήνα η γίνεται αυτόματα;
Στο check in όπως και αν εχει πάντοτε γινεται διευκρίνιση για το που παραλαμβάνεις τις αποσκευές.. Αν δεν το ανεφερει ο υπάλληλος ρώτα εσύ .. Αλλα ναι στο τελος παραλαμβάνεις..
 

thovlas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα σε όλους.

Αύριο πετάω για πρώτη φορά από Θεσσαλονίκη για Γκέτεμποργκ και με ανταπόκριση στο πήγαινε στη Βιέννη και στο έλα στο Μόναχο. Στο Μόναχο θα έχω 45 λεπτά μόνο μεταξύ πτήσεων. Θα προλάβω; Η εταιρεία είναι η Lufthansa και τα εισιτήρια κλείστηκαν ενιαία. Έχω ειλικρινά πανικοβληθεί μιας και πρώτη φορά πάω με αεροπλάνο και δεν ξέρω τι θα παιχτεί με βαλίτσες, ανταποκρίσεις κλπ. Θέλω ειλικρινά τη βοήθεια σας.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλημέρα σε όλους.

Αύριο πετάω για πρώτη φορά από Θεσσαλονίκη για Γκέτεμποργκ και με ανταπόκριση στο πήγαινε στη Βιέννη και στο έλα στο Μόναχο. Στο Μόναχο θα έχω 45 λεπτά μόνο μεταξύ πτήσεων. Θα προλάβω; Η εταιρεία είναι η Lufthansa και τα εισιτήρια κλείστηκαν ενιαία. Έχω ειλικρινά πανικοβληθεί μιας και πρώτη φορά πάω με αεροπλάνο και δεν ξέρω τι θα παιχτεί με βαλίτσες, ανταποκρίσεις κλπ. Θέλω ειλικρινά τη βοήθεια σας.
Δεν μπορεις να κάνεις κατι οπότε δεν χρειαζεται άγχος.. Ισως να τρέξεις λιγο παραπάνω.. Αν δεν προλαβεις θα σε βάλουν στην επόμενη πτηση μαζι με τη βαλιτσα.. Απλα πολλες φορες σε αυτήν την περίπτωση η εσύ ή η βαλίτσα δεν είστε στην ίδια πτηση..
 

Danae-Coffee

Member
Μηνύματα
33
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη - Ιαπωνία
Καλημέρα σε όλους.

Αύριο πετάω για πρώτη φορά από Θεσσαλονίκη για Γκέτεμποργκ και με ανταπόκριση στο πήγαινε στη Βιέννη και στο έλα στο Μόναχο. Στο Μόναχο θα έχω 45 λεπτά μόνο μεταξύ πτήσεων. Θα προλάβω; Η εταιρεία είναι η Lufthansa και τα εισιτήρια κλείστηκαν ενιαία. Έχω ειλικρινά πανικοβληθεί μιας και πρώτη φορά πάω με αεροπλάνο και δεν ξέρω τι θα παιχτεί με βαλίτσες, ανταποκρίσεις κλπ. Θέλω ειλικρινά τη βοήθεια σας.
Καλό ταξίδι, πρώτα απ'όλα! Γενικά, όταν κοίταζα για πτήσεις προς Αμερική μέσω Μονάχου οι ανταποκρίσεις είναι πάντα σύντομες! Είδα online ότι πρόκειται για μικρό και εύκολο αεροδρόμιο (γνώμες άλλων, δεν έχω βρεθεί εκεί) και ίσως αυτός να είναι ένας από τους λόγους. Από τη στιγμή που είναι ενιαίο το εισιτήριό σου και δε θα έχεις να παραλάβεις αποσκευή, μην ανησυχείς ιδιαίτερα. Η lufthansa πιστεύει ότι είναι επιτεύξιμο και όπως είπε και ο/η Hayate ^ υποχρεούνται να σε βάλουν στην αμέσως επόμενη πτήση (και κανονικά να σου πληρώσουν διαμονή αν χρειαστεί να διανυκτερεύσεις στη χειρότερη των περιπτώσεων).

Υ.Γ. Να μας πεις πως πήγε!
 

thovlas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλό ταξίδι, πρώτα απ'όλα! Γενικά, όταν κοίταζα για πτήσεις προς Αμερική μέσω Μονάχου οι ανταποκρίσεις είναι πάντα σύντομες! Είδα online ότι πρόκειται για μικρό και εύκολο αεροδρόμιο (γνώμες άλλων, δεν έχω βρεθεί εκεί) και ίσως αυτός να είναι ένας από τους λόγους. Από τη στιγμή που είναι ενιαίο το εισιτήριό σου και δε θα έχεις να παραλάβεις αποσκευή, μην ανησυχείς ιδιαίτερα. Η lufthansa πιστεύει ότι είναι επιτεύξιμο και όπως είπε και ο/η Hayate ^ υποχρεούνται να σε βάλουν στην αμέσως επόμενη πτήση (και κανονικά να σου πληρώσουν διαμονή αν χρειαστεί να διανυκτερεύσεις στη χειρότερη των περιπτώσεων).

Υ.Γ. Να μας πεις πως πήγε!
Εννοείς να παραλάβω εκείνη την ώρα να φανταστώ, γιατί σίγουρα θα έχω, οπότε θα με περιμένουν στη Θεσσαλονίκη;
 

Danae-Coffee

Member
Μηνύματα
33
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη - Ιαπωνία
Εννοείς να παραλάβω εκείνη την ώρα να φανταστώ, γιατί σίγουρα θα έχω, οπότε θα με περιμένουν στη Θεσσαλονίκη;
Ναι, εννοώ ότι δε θα έχεις να την παραλάβεις στην ανταπόκριση και να τη ξανατσεκάρεις πριν μπεις στην 2η πτήση. Θα παραλάβεις πια όταν φτάσεις, ναι!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.230
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom