Πτήσεις με ανταπόκριση

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.469
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εξαρτάται το πώς εκτιμά ο καθένας και τον κίνδυνο, όλη η Αμαζονία του Περού είχε την τελευταία τετραετία μία περίπτωση κίτρινου πυρετού (το 2022 καμία) και άλλες 3 είχε όλη η χώρα μαζί. Δε λέω αν πρέπει να κάνει κανείς το εμβόλιο ή όχι, λέω ότι δε θεωρώ ότι οι πιθανότητες να κολλήσεις είναι σημαντικά περισσότερες από το να σε χτυπήσει πχ κεραυνός, που ΟΚ κι αυτό συμβαίνει αλλά δεν περπατάμε μόνο όπου έχει αλεξικέραυνα.
Ναι, γι αυτό το εμβόλιο συνιστάται και δεν είναι υποχρεωτικό. Απο κει και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του, όπως είπα ήδη. Προσωπικά δεν θέλω να σκέφτομαι αν θα με τσιμπήσει ή όχι κανένα κουνούπι, που στο Περού με είχαν λιανίσει στα υδραγωγεία που πήγα, και αν αυτό το κουνούπι είναι μολυσμένο ή όχι. Το εμβόλιο επέλεξα να το κάνω, απο τη στιγμή που έχω επιλέξει να ταξιδεύω σε χώρες που υπάρχει κίνδυνος μετάδοσης.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Παιδια δε θελω να ρισκαρω και φυσικα θα εκανα αν χρειαζοταν. Αλλα στην περιπτωση που συζηταμε, δεν ειναι θεμα ουσιας γιατι δεν θεωρω οτι υπαρχει κινδυνος μεταδοσης κιτρινου πυρετου στο αεροδρομιο ειτε μεινω 1 ωρα ειτε 1 μερα. Ο κινδυνος ειναι καθαρα γραφειοκρατικος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.689
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παιδια δε θελω να ρισκαρω και φυσικα θα εκανα αν χρειαζοταν. Αλλα στην περιπτωση που συζηταμε, δεν ειναι θεμα ουσιας γιατι δεν θεωρω οτι υπαρχει κινδυνος μεταδοσης κιτρινου πυρετου στο αεροδρομιο ειτε μεινω 1 ωρα ειτε 1 μερα. Ο κινδυνος ειναι καθαρα γραφειοκρατικος.
Σωστά, καταρχήν στο υψόμετρο που είναι η Αντίς Αμπέμπα εγώ θα τσεκάριζα αν επιβιώνουν και κουνούπια, πολύ αμφιβάλλω.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.470
Ταξίδι-Όνειρο
???
Η transit visa και η διαμονή που δίνει η Ethiopian, είναι δωρεάν ή έχει κάποιο κόστος; 15+ ώρες είναι η αναμονή στην πτήση που κοιτάζω...
 
D

Delmem38110

Guest
Η transit visa και η διαμονή που δίνει η Ethiopian, είναι δωρεάν ή έχει κάποιο κόστος; 15+ ώρες είναι η αναμονή στην πτήση που κοιτάζω...
δες εδώ.
Addis Ababa Stopovers | Ethiopian Airlines

το μέλος @gelf έχει κάνει ένα πολύ πρόσφατο ταξίδι και έχει αναφέρει μερικά πράγματα σχετικά.
Το πρώτο ταξίδι του 2023.

ίσως μπορέσει να γράψει μερικά πράγματα και τη διαδικασία. δίνουν δωρεάν ξενοδοχείο και βίζα σίγουρα στη διακεκριμένη.
και δεν γνωρίζω πως συμπεριφέρονται σε award εισιτήρια.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.470
Ταξίδι-Όνειρο
???
δες εδώ.
Addis Ababa Stopovers | Ethiopian Airlines

το μέλος @gelf έχει κάνει ένα πολύ πρόσφατο ταξίδι και έχει αναφέρει μερικά πράγματα σχετικά.
Το πρώτο ταξίδι του 2023.

ίσως μπορέσει να γράψει μερικά πράγματα και τη διαδικασία. δίνουν δωρεάν ξενοδοχείο και βίζα σίγουρα στη διακεκριμένη.
και δεν γνωρίζω πως συμπεριφέρονται σε award εισιτήρια.
Ταπεινή economy 🙋🏻‍♂️
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
817
Likes
10.392
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Σωστά, καταρχήν στο υψόμετρο που είναι η Αντίς Αμπέμπα εγώ θα τσεκάριζα αν επιβιώνουν και κουνούπια, πολύ αμφιβάλλω.
Το θηλυκό κουνούπι που μεταδίδει την ελονοσία ( κώνωψ ο Ανωφελής) δεν επιβιώνει πάνω από τα 2000 μέτρα.Δεν ξέρω αν ισχύει και το ίδιο για το κουνούπι που μεταδίδει τον κίτρινο πυρετό (κώνωψ Aedes)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.689
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το θηλυκό κουνούπι που μεταδίδει την ελονοσία ( κώνωψ ο Ανωφελής) δεν επιβιώνει πάνω από τα 2000 μέτρα.Δεν ξέρω αν ισχύει και το ίδιο για το κουνούπι που μεταδίδει τον κίτρινο πυρετό (κώνωψ Aedes)
Yellow fever.

Όχι πάνω από τα 2300 κι αυτό. Ε τώρα το αεροδρόμιο της Αντίς Αμπέμπα είναι στα 2324.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.469
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εγώ λέω να πούμε σε όλους αυτούς εκεί κάτω στις υγειονομικές αρχές να σκίσουν όλοι τα πτυχία τους.
 

teokyv

Member
Μηνύματα
29
Likes
21
To καλοκαιρι πετω Ιαπωνια με ethad και η μια πτηση εχει ανταποκριση 9 ωρων στο Dubai. Αν και νυχτα πιστευετε αξιζει να κανω μια γυρα να το δω; Φανταζομαι θα χρειαζετε και βιζα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.101
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom