Πτήσεις με ανταπόκριση

gkostas

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Δεν παίζει δλδ να περιμένουν επιβάτες απο πτήση ανταπόκρισης ε; Ναι το εισιτήριο είναι ενιαίο ευτυχώς. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.381
Likes
14.298
Δεν παίζει δλδ να περιμένουν επιβάτες απο πτήση ανταπόκρισης ε; Ναι το εισιτήριο είναι ενιαίο ευτυχώς. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Αν η πρώτη πτήση φθάσει στην ώρα της δεν παίζει με τίποτα να σε περιμένουν.....
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.418
Αν καθυστερήσει σημαντικά η πρώτη πτήση και δεν προλάβεις τη δεύτερη θα σε βάλουν στην επόμενη διαθέσιμη, μη σε απασχολεί πολύ.
Εάν είναι on time (που είναι και το βασικό σενάριο), ακόμη και με μικρή καθυστέρηση, προλαβαίνεις άνετα. Το αεροδρόμιο είναι μεγάλο, αλλά δε θέλεις πάνω από 20-30 λεπτά για να πας στην επόμενη πύλη (χωρίς να χαζεύεις).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.210
Καλησπέρα, έχουμε κλείσει πτήση από Αθήνα για Ντουμπάι με Turkish (Αθήνα-Κωνσταντινούπολη με Turkish // Κωνσταντινούπολη-Ντουμπάι πάλι με Turkish) με 1 ώρα και 20 λεπτά αναμονή στην Κωνσταντινούπολη. Δεδομένου αυτού:
1. Γνωρίζετε αν ο χρόνος είναι οκ για να πάμε απο την μια πτήση στην άλλη; Εφόσον είναι ίδια εταιρεία η λογική δεν λέει ότι θα μας περιμένουν;
2. Για τις βαλίτσες που θα παραδώσουμε στο τσεκ-ιν, πρέπει να τις παραλάβουμε στην Κωνσταντινούπολη και να τις ξαναπαραδώσουμε εκεί ή θα τις παραλάβουμε μια και καλή στο Ντουμπάι;
Πλην απροόπτου, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αν παρ'ελπίδα καθυστερήσει πολύ η πτήση από Αθήνα, τότε θα μπεις σε μια επόμενη, αλλά θεωρώ ότι 1ω.20λ είναι αρκετά.
 

HarrisAirF

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα και απο εμένα!

Τον Μάιο έχω κλείσει με Pegasus ενιαίο τικετ Αθήνα - Κων/πολη - Αμστερνταμ με αναμονή στην Κωνσταντινούπολη 1ώρα και 10 λεπτά. Βαλίτσα όχι μόνο χειραποσκευή. Επειδή δεν εχω διαβατήριο, η ταυτότητα ισχυει και για τους 2 προορισμους από όσο γνωρίζω, διορθώστε με αν κάνω λάθος! Πρώτη φορά με ανταπόκριση, μένεις μέσα στις πύλες και αφού προσγειωθείς πας να βρεις την 2η πύλη? Δεν χρειάζεται τσεκ ιν και security check ξανά σωστά?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα και απο εμένα!

Τον Μάιο έχω κλείσει με Pegasus ενιαίο τικετ Αθήνα - Κων/πολη - Αμστερνταμ με αναμονή στην Κωνσταντινούπολη 1ώρα και 10 λεπτά. Βαλίτσα όχι μόνο χειραποσκευή. Επειδή δεν εχω διαβατήριο, η ταυτότητα ισχυει και για τους 2 προορισμους από όσο γνωρίζω, διορθώστε με αν κάνω λάθος! Πρώτη φορά με ανταπόκριση, μένεις μέσα στις πύλες και αφού προσγειωθείς πας να βρεις την 2η πύλη? Δεν χρειάζεται τσεκ ιν και security check ξανά σωστά?
Από security check point θα ξαναπεράσεις. Όταν ο χρόνος μεταξύ των δύο πτήσεων είναι λιγότερος από 90 λεπτά μπορείς να περάσεις από τα ειδικά fast track check points (αν δεν τα βρίσκεις μην χάνεις χρόνο συνέχισε να πας από αυτά που πάνε όλοι).
 

HarrisAirF

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Από security check point θα ξαναπεράσεις. Όταν ο χρόνος μεταξύ των δύο πτήσεων είναι λιγότερος από 90 λεπτά μπορείς να περάσεις από τα ειδικά fast track check points (αν δεν τα βρίσκεις μην χάνεις χρόνο συνέχισε να πας από αυτά που πάνε όλοι).
Δεν υποτίθεται οτι σε έλεγξαν πριν φύγεις, γιατί σε ξαναπερνούν από έλεγχο? Θα μάθω την πύλη από πριν φύγω απο Αθήνα τότε για να ξέρω τι ψάχνω. Ταυτότητα ισχύει και για τους 2 προορισμους, παίζει να μου πουν τίποτα σε έλεγχο απο Κων/πολη προς Αμστερνταμ?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν υποτίθεται οτι σε έλεγξαν πριν φύγεις, γιατί σε ξαναπερνούν από έλεγχο? Θα μάθω την πύλη από πριν φύγω απο Αθήνα τότε για να ξέρω τι ψάχνω. Ταυτότητα ισχύει και για τους 2 προορισμους, παίζει να μου πουν τίποτα σε έλεγχο απο Κων/πολη προς Αμστερνταμ?
Δεν περνάς από έλεγχο διαβατηρίων. Μόνο στην πύλη επιβίβασης θα τους τη δείξεις.
 

HarrisAirF

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Έκανα ήδη το Check in και για τις 2 πτήσεις και έχω μόνο χειραποσκευή, όταν βγω από το πρώτο αεροπλάνο, υπάρχει κάποιο Transit Area που περνάς κατευθείαν για την άλλη πύλη , ή πρέπει να ανέβεις στον πάνω όροφο που είναι οι αναχωρήσεις (αν έχω καταλάβει καλά) και περνάς check ξανά?
 

oikonomaki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
καλησπέρα, έχω κλείσει αεροπορικά από Θεσσαλονίκα για Νέα Υόρκη μέσω Ζυρίχης. έλεγχο διαβατηρίου θα έχω μόνο στη Θεσσαλονίκη και στη Νέα Υορκη ή και στη Ζυρίχη;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.578
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom