Πτήσεις με ανταπόκριση

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Ο taver,το θυμάται καλύτερα!οπότε αν δεν έχεις έλεγχο,με το που μπαίνεις στο κτίριο,πας κατευθείαν στην πύλη και εκεί θα δουν διαβατήριο και θα σε ρωτήσουν μερικά πράγματα...άρα προλαβαίνεις!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Νταξει δεν ειναι συνηθες παντως εχω τυχει σε πτηση που περιμενε να ερθει αλλη. Και μια φορα που καθυστερησε η πτηση και θα φταναμε οριακα, θυμαμαι μια αεροσυνοδο που μας καθησυχασε πως ειχαν ειδοποιησει πως ισως αργησουμε και θα μας περιμενε το αεροπλανο.
Αλλα αυτα με αλλες εταιριες Lufthansa και Aegean. Με την Alitalia δεν ξερω τι γινεται
Καλα τα λες για σενα αλλα με τα νταξ κλπ δεν προσφερεις κατι στο μελος που ρωτησε για συγκεκριμενη πτηση. Η αναμονη δεν εξαρταται απο καμμια εταιρεια αλλα απο το τι κανει το αεροσκαφος μετα. Η ΑΖ718 λοιπον επιστρεφει Ρωμη ως ΑΖ721 με παμπολλες ανταποκρισεις σε εσωτερικα κ υπεραντλαντικα. Λογικο λοιπον να μην περιμενει καθολου για να μην έχει καθυστερηση κ η επομενη. Εξαλλου οποιος ελεγξει τις καθυστερησεις θα δει οτι τη μεγαλυτερη εχει η ΑΖ722 που επιστρεφει (κ μενει) Αθηνα. Αν δεν εχεις επιβατες σε ανταποκριση λογικο να περιμενεις. Το αυτο ισχυει σε καθε εταιρεια.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.078
Likes
2.494
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Σας ευχαριστώ όλους! Πήρα λίγο θάρρος τώρα. Απλά είδα σε ένα ξένο φόρουμ που κάποιος έλεγε ότι με ανταπόκριση 75 λεπτών που είχε προς ΗΠΑ (δε ξέρω από που ερχότανε κι αν έχει σημασία αυτό σε σχέση με Ελλάδα) κόντεψε να τη χάσει τη πτήση!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλα τα λες για σενα αλλα με τα νταξ κλπ δεν προσφερεις κατι στο μελος που ρωτησε για συγκεκριμενη πτηση. Η αναμονη δεν εξαρταται απο καμμια εταιρεια αλλα απο το τι κανει το αεροσκαφος μετα. Η ΑΖ718 λοιπον επιστρεφει Ρωμη ως ΑΖ721 με παμπολλες ανταποκρισεις σε εσωτερικα κ υπεραντλαντικα. Λογικο λοιπον να μην περιμενει καθολου για να μην έχει καθυστερηση κ η επομενη. Εξαλλου οποιος ελεγξει τις καθυστερησεις θα δει οτι τη μεγαλυτερη εχει η ΑΖ722 που επιστρεφει (κ μενει) Αθηνα. Αν δεν εχεις επιβατες σε ανταποκριση λογικο να περιμενεις. Το αυτο ισχυει σε καθε εταιρεια.
Δεν διαφωνω σε κατι με αυτα που γραφεις, ουτε εχω σκοπο να προσφερω κατι σε καποιο συγκεκριμενο μελος.
 

petroskosmas

Member
Μηνύματα
28
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι, Βουδαπέστη
Καλησπέρα, τον επόμενο μήνα πεταώ με Turkish airlines μέσω Κωνσταντινούπολης για Chicago. Ο χρόνος αναμονής είναι 1:20 λεπτά για την ανταπόκριση.
Αν έχω καταλάβει καλά από το χάρτι του αεροδρομίου, στο χώρο τον αφίξεων υπάρχει κάποιος χώρος που είναι για transit;
Θα χρειαστεί να περάσω από έλεγχο διαβατηρίων ξανά;
Προλαβαίνω σε αυτό το διάστημα την ανταπόκρισή;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Καλησπέρα, τον επόμενο μήνα πεταώ με Turkish airlines μέσω Κωνσταντινούπολης για Chicago. Ο χρόνος αναμονής είναι 1:20 λεπτά για την ανταπόκριση.
Αν έχω καταλάβει καλά από το χάρτι του αεροδρομίου, στο χώρο τον αφίξεων υπάρχει κάποιος χώρος που είναι για transit;
Θα χρειαστεί να περάσω από έλεγχο διαβατηρίων ξανά;
Προλαβαίνω σε αυτό το διάστημα την ανταπόκρισή;
Αν δεν υπάρχει καθυστέρηση της πρώτης πτήσης σου βαζω την απαντηση του taver -post #144-σε ερωτηση μελους,για 90 λεπτα ανταποκριση...
Δεν περνάς έλεγχο διαβατηρίων στην Κων/νούπολη (παρά μόνο αν θες και προλαβαίνεις να βγεις στην πόλη στο ενδιάμεσο). Προλαβαίνεις άνετα σε 90'.
Ο μόνος έλεγχος διαβατηρίου,γίνεται στην πύλη που φεύγεις....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.064
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα, τον επόμενο μήνα πεταώ με Turkish airlines μέσω Κωνσταντινούπολης για Chicago. Ο χρόνος αναμονής είναι 1:20 λεπτά για την ανταπόκριση.
Αν έχω καταλάβει καλά από το χάρτι του αεροδρομίου, στο χώρο τον αφίξεων υπάρχει κάποιος χώρος που είναι για transit;
Θα χρειαστεί να περάσω από έλεγχο διαβατηρίων ξανά;
Προλαβαίνω σε αυτό το διάστημα την ανταπόκρισή;
Ακόμα και στις χειρότερες εποχές του Ataturk, τότε που είχε security σε κάθε gate, το Minimum Connection Time μεταξύ διεθνών πτήσεων ήταν 60'. Τώρα λογικά είναι ακόμα λιγότερο. Έλεγχο διαβατηρίων δεν περνάς καθόλου, περνάς από ένα transfer security (έλεγχο χειραποσκευών/metal detector κλπ), και φυσικά από έλεγχο ταυτοπροσωπίας στο gate (που φυσικά και δεν είναι έλεγχος διαβατηρίων. Άμα δεν ξέρετε τι είναι έλεγχος διαβατηρίων, μην παραπληροφορείτε).

Γενικά, για όλα τα αεροπορικά εισιτήρια όλων των εταιριών: Αν το εισιτήριο διατίθεται προς πώληση ως εννιαίο εισιτήριο, το connection είναι ΓΕΝΙΚΑ εφικτό.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Με τη γνωστή προσφορά της Κατάρ φτάνω Χο Τσι Μινχ στις 2 το μεσημέρι.Θέλω να πετάξω την ίδια μέρα σε προορισμό εντός Βιετνάμ.Γνωρίζει κανείς πόσες ώρες θα χρειαστώ για τη βίζα,παραλαβή αποσκευών κλπ?Πόσο χρονικό περιθώριο θεωρείται συνετό να δώσω ως την επόμενη πτήση ώστε να μην αγχωθώ;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.064
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχει τύχει να περιμένω 150' για Visa/Immigarion/Luggage/Customs στο SGN. Κάνε τα κουμάντα σου...

(Οι περιπτώσεις Visa on Arrival όπως του Vietnam είναι μια μεγάλη εξαίρεση στον κανόνα που έγραψα πριν 3 μηνύματα. Οι χρόνοι που υπολογίζουν οι εταιρίες βασίζονται σε βίζες που έχουν ληφθεί από πριν σε πρεσβείες, δε συμπεριλαμβάνουν την αναμονή για Visa on Arrival - που για το Vietnam μπορεί εύκολα να ξεπεράσει και τη 1 ώρα).
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι? Βρήκα μίλια για υπερατλαντικό τον Αύγουστο (Σαν Φρανσίσκο) με Turkish και το layover είναι 90 λεπτά, λέτε να φτάνει για τράνζιτ? Οταν φτάσω στην Πόλη, ξαναπερνάω έλεγχο διαβατηρίων νομίζω? Αυτό δεν καθυστερεί επιπλέον τη μετεπιβίβαση? Ουφ ιδανικά θα ήθελα πάνω από 2 ώρες να έχω στη διάθεσή μου αλλά μόνο αυτό βρήκα από Star Alliance, λέτε αργότερα να βγάλουν και οι υπόλοιπες εταιρείες μίλια? Να περιμένω? Είναι περίεργο αλλά τηλεφωνώ στην Aegean από το Δεκέμβρη και μόνο Turkish μου λένε, κι αυτό το δρομολόγιο είναι ότι καλύτερο πέτυχα ως τώρα να φανταστείτε..

Πιστευω θα προλαβεις εμεις τον Νοεμβριο γυρίζαμε απο Σαγκάη με ενδιαμεση σταση Κων/πολη και περασαμε ελεγχο διαβατηριων και χειραποσκευων κανονικα .
Μην ανησυχεις ομως ναι μεν ειναι χαοτικο και τεραστιο αεροδρομιο αλλα ειναι πολυ εξυπηρετικοι και εχουν πολλους υπαλληλους για να χωριζουν το πληθος και να διευκολυνουν την κατασταση!
Και εμεις μολις μιαμιση ωρα κενο ειχαμε αλλα ολα καλα ...οσο καλα μπορεις να εισαι μετα απο 13ωρες πτησης...:haha:

Οταν πηγαιναμε Πεκινο με ενδιαμεση τη Κων/πολη περασαμε μονο λιγο πριν το gate εναν ελεγχο διαβατηριων οχι ομως χειραποσκευων δεν ξερω πως γινεται αυτο .
Ενω στο γυρνα ισχυαν αλλα .
 
Last edited:

bam

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Θα ηθελα να ρωτησω κατι.
Θα πεταξω συντομα με turkish airlines μεσω Κων/πολης για Εδιμβουργο.
Ο χρονος που θα διαθεστω στο αεροδρομιο Kemal ειναι 12 ωρες.
Υπαρχει η δυνατοητα να απομακρυνθω απο το αεροδρομιο;
Μου ειπαν οτι στις ανταποκρισεις δεν γινεται...
Επισης, μπορει καποιος να μου δωσει λεπτομερειες σε σχεση με τον χρονο και το κοστος του πηγαινε-ελα στο αεροδρομιο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.355
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom