Πτήσεις με ανταπόκριση

D

Delmem38110

Guest
Ναι με british ολο.Επομενως με το που φτασω Λονδινο παω κατευθειαν στην πυλη αναχωρησης για Τοροντο?
Σε ευχαριστω πολυ!
Connecting flights

Good to know: most connections are booked as a single journey and don’t involve transferring baggage, check-in or passport control.

φυσικά καλό είναι να ρωτήσεις το προσωπικό του αεροσκάφους να σου πει.
 

spiros050

Member
Μηνύματα
6
Likes
2

konst_sterg

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland,China,Brazil
Καλησπέρα σας, γυρνώντας από Αμερική θα έχω περίπου 7 ώρες αναμονή στο Heathrow του Λονδίνου μέχρι την πτήση για Αθήνα. θα έχω την δυνατότητα να φύγω απτό αεροδρόμιο και να δω λίγο το κέντρο; Δεν εννοώ από θέμα χρόνου, από θέμα νόμου ίσως;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλησπέρα σας, γυρνώντας από Αμερική θα έχω περίπου 7 ώρες αναμονή στο Heathrow του Λονδίνου μέχρι την πτήση για Αθήνα. θα έχω την δυνατότητα να φύγω απτό αεροδρόμιο και να δω λίγο το κέντρο; Δεν εννοώ από θέμα χρόνου, από θέμα νόμου ίσως;
Θα μπορείς, αλλά οι ώρες είναι λίγες και το Heathrow μεγάλο αεροδρόμιο για να βγαίνεις και να ξαναμπαίνεις. Θέλεις 1+ ώρα για κέντρο, υπολόγισε μιάμιση μέχρι να βγεις έξω από το αεροδρόμιο και αναλόγως την αναμονή και για το τρένο. Το ίδιο και για πίσω και θέλεις και ένα 2ωρο να είσαι πιο πριν στο Heathrow. Βγαίνει ένα σκάρτο 2ωρο στη πόλη.
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλησπέρα σας, γυρνώντας από Αμερική θα έχω περίπου 7 ώρες αναμονή στο Heathrow του Λονδίνου μέχρι την πτήση για Αθήνα. θα έχω την δυνατότητα να φύγω απτό αεροδρόμιο και να δω λίγο το κέντρο; Δεν εννοώ από θέμα χρόνου, από θέμα νόμου ίσως;
20 λεπτά με Heathrow express για paddington, αν κλείσεις νωρίς το εισιτήριο έχει και με 5.5 λίρες.
Αλλιώς για Tottenham court road γύρω στα 40 λεπτά με Elizabeth line.
 

nick07

Member
Μηνύματα
290
Likes
526
Καλησπέρα παιδιά, έκανα μια συντομη αναζητηση αλλα εν τελει δε βρηκα καποια σαφη απαντηση.

Υπάρχει προβλημα με τα xanax στον ελεγχο του αεροδρομιου; Δεν μιλαμε για κουτι, αλλα για δυο τρια, ΧΩΡΙΣ να υπαρχει παρεα χαρτι απο γιατρο κλπ. Έχετε εικονα αν θα δημιουργηθει κανενα προβλημα στο Ελ. Βενιζελος ή σε αεροδομιο εξωτερικου (Αφρικη);

Ευχαριστω πολύ.
Σε ευρωπαικα αεροδρομια δεν μου εχει τυχει να κανουν ελεγχο σε οποιοδηποτε φαρμακα ειχα μαζι. Και ουτε γνωριζω καποια νομοθεσια που τα απαγορευει (αν δεν ξεπερναει το οριο για τελωνειακους σκοπους που πιθανον εχει η καθε χωρα). Στο Heathrow απο την αλλη ζητουσαν να τα τοποθετησεις σε διαφανη μεμβρανη (παρομοια με τα υγρα) και τα ψαχνουν πριν περασεις το x-ray, ενιοτε ζητανε και συνταγες κλπ. Εγω ποτε δεν τα εχω τοποθετησει στη μεμβρανη (παρολο που συνηθιζω να ταξιδευω σε ενα νεσεσερ με ολα τα βασικα για περιπτωση αναγκης) και (περιεργως) δεν ειχα κανενα θεμα απο το screening αφοτου περασαν το xray. Ειδικα αν μιλαμε για 2-3 χαπια τα χωνεις σε καμια τσεπη κι ακομα και να χτυπησει (που αμφιβαλω) λες δεν το θυμοσουν καν.
 

haris_g

Member
Μηνύματα
32
Likes
18
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Είμαι Κύπριος πολίτης και ταξιδεύω με διαβατήριο, από Αθήνα προς Αμερική μέσω Κωνσταντινούπολης. Στην Κωνσνταντινούπολη δεν θα βγώ απο το αεροδρόμιο, χρειάζομαι κάτι? Επιραιάζει το γεγονός οτι το διαβατήριο είναι Κυπριακό?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Είμαι Κύπριος πολίτης και ταξιδεύω με διαβατήριο, από Αθήνα προς Αμερική μέσω Κωνσταντινούπολης. Στην Κωνσνταντινούπολη δεν θα βγώ απο το αεροδρόμιο, χρειάζομαι κάτι? Επιραιάζει το γεγονός οτι το διαβατήριο είναι Κυπριακό?
Για τις ΗΠΑ χρειάζεσαι visa, δε μπορείς να βγάλεις απλό ESTA όπως με το Ελληνικό.

Στην Κωνσταντινούπολη πρέπει να μπορείς να τους δείξεις τη Βίζα σου για να επιβιβαστείς στην πτήση για ΗΠΑ, και το πιστοποιητικό εμβολιασμού σου. Μόνο αυτά. Αν χρειαστεί για κάποιο λόγο να περάσεις τα Τουρκικά σύνορα και να βγείς από το transit area (π.χ. αν λόγω κάποιας καθυστέρησης θες να πας σε ένα ξενοδοχείο, ή αν για κάποιο έκτακτο λόγο πρέπει να παραλάβεις τη βαλίτσα σου) θα πρέπει να προμηθευτείς από κεί μια βίζα για την τουρκία (είναι ένα γκισέ λίγο πριν από τον έλεγχο διαβατηρίων).
 

MANOLIS1955

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας ταξιδεύω από Τορόντο για Αθήνα με πτήση τράνζιτ μέσω Μόναχου!!
Χρόνος αναμονής 2 ώρες και δέκα λεπτά!
Θα έχω κάποιο έλεγχο??
Μένω στον ίδιο τέρμιναλ?? Τέρμιναλ άφιξης 2 και το ίδιο αναχώρησης.
Ο χρόνος αναμονής είναι αρκετός??

Καθε βοήθεια επιθυμητή .

Σας ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
159
Likes
784
Ναι, θα πρέπει να περάσεις από έλεγχο μιας και μπαίνεις σε Ευρωπαϊκή Ένωση από Καναδά. Το πόσο κόσμο θα έχει στον έλεγχο εξαρτάται ξεκάθαρα από το πόσες πτήσεις από εκτός ΕΕ έρχονται εκείνη τη στιγμή. Γενικά πάντως, 2 ώρες είναι αρκετός (αλλά όχι πολύς, μην υπολογίζεις ότι θα έχεις χρόνο για χάζεμα στα duty free) χρόνος για το layover. Αν και οι δύο πτήσεις λένε ότι είναι από το Terminal 2 τότε ναι, λογικά δε θα χρειαστεί να αλλάξεις terminal και θα πρέπει απλά να βρεις τη νέα σου πύλη.
 

MANOLIS1955

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ναι, θα πρέπει να περάσεις από έλεγχο μιας και μπαίνεις σε Ευρωπαϊκή Ένωση από Καναδά. Το πόσο κόσμο θα έχει στον έλεγχο εξαρτάται ξεκάθαρα από το πόσες πτήσεις από εκτός ΕΕ έρχονται εκείνη τη στιγμή. Γενικά πάντως, 2 ώρες είναι αρκετός (αλλά όχι πολύς, μην υπολογίζεις ότι θα έχεις χρόνο για χάζεμα στα duty free) χρόνος για το layover. Αν και οι δύο πτήσεις λένε ότι είναι από το Terminal 2 τότε ναι, λογικά δε θα χρειαστεί να αλλάξεις terminal και θα πρέπει απλά να βρεις τη νέα σου πύλη.

Μετά τον έλεγχο διαβατηρίου παραμένω στο χώρο και ψάχνω τη πύλη αναχώρησης!!
Θα πρέπει να περάσω σωματικό έλεγχο και έλεγχο της χειραποσκευές μου και πάλι??
Σας ευχαριστώ πολύ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom