Πτήσεις με ανταπόκριση

shikabalas

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Τα εισιτηρια τα εκλεισα ξεχωριστα απο το σαιτ της καθε εταιρειας (ουσιαστικα το Θεσσαλονικη Αθηνα ειχε κλειστει καιρο πριν, ενω το Αθηνα Ναξος προσφατα). Παραδοτεες αποσκευες δεν εχω, μονο χειραποσκευη.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τα εισιτηρια τα εκλεισα ξεχωριστα απο το σαιτ της καθε εταιρειας (ουσιαστικα το Θεσσαλονικη Αθηνα ειχε κλειστει καιρο πριν, ενω το Αθηνα Ναξος προσφατα). Παραδοτεες αποσκευες δεν εχω, μονο χειραποσκευη.
Τότε δεν θα ξαναπεράσεις έλεγχο. Μόλις φτάσεις θα ψάξεις να βρεις τη πύλη της επόμενης πτήσης σου (αν έχεις την εφαρμογή της Aegean θα στην έχει στείλει)

Edit: Εννοείται οτι πρέπει να έχεις κάνει ηλεκτρονικό check in απο πριν
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπερα, λογω μια αλλαγης της τελευταιας στιγμης, πεταω την επομενη Δευτερα απο Θεσσαλονικη για Αθηνα με αφιξη στις 10:00 με Sky Express και επειτα αναχωρηση για Ναξο στις 12:00 αλλα με διαφορετικη αεροπορικη εταιρεια (Aegean). Επειδη δεν μου εχει ξανατυχει (παντα οτι ανταποκριση ειχα ηταν με την ιδια εταιρεια), χρειαζεται να βγω απο το αεροδρομιο και να περασω ξανα ελεγχο για την 2η πτηση?
Αν έχεις κάρτα επιβίβασης για την επόμενη πτήση (όπως κι αν την απέκτησες, από γκισέ, κινητό, ό,τι) και είτε δεν έχεις βαλίτσα, είτε η βαλίτσα σου έχει σταλεί απευθείας στον τελικό προορισμό, πας απευθείας στη νέα πύλη χωρίς να περάσεις από πουθενά.
Αν έχεις παραδώσει βαλίτσα και αυτή ΔΕΝ πάει απευθείας στον τελικό προορισμό, ή χειρότερα αν δεν έχεις καν κάρτα επιβίβασης, πρέπει να πας στις αφίξεις, να παραλάβεις την αποσκευή σου, να πας στο check-in, να πάρεις κάρτα επιβίβασης και να παραδώσεις ξανά τη βαλίτσα.
Πως θα μάθεις αν η βαλίτσα σου θα πάει απευθείας; Αν έχεις εννιαίο εισιτήριο, μάλλον θα πάει, αλλά θα μου έκανε εντύπωση αν είχες εννιαίο εισιτήριο στη συγκεκριμένη περίπτωση, γιατί οι δυο εταιρίες εξ όσων γνωρίζω δε συνεργάζονται.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.784
Likes
18.174
Να δώσω και ένα τιπ: Επιστρέφοντας από Ινδονησια είχα πτήση Μπαλί-ΣΙΝ-ΙΣΤ (ένα εισιτήριο) και μετά με άλλο ΙΣΤ-Αθήνα. Ζήτησα στο αεροδρόμιο του Μπαλί να τσεκάρουν την αποσκευή μέχρι Αθήνα και το έκαναν. Άλλο αν χάθηκε στο δρόμο για χψ λόγους.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
7.939
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Να δώσω και ένα τιπ: Επιστρέφοντας από Ινδονησια είχα πτήση Μπαλί-ΣΙΝ-ΙΣΤ (ένα εισιτήριο) και μετά με άλλο ΙΣΤ-Αθήνα. Ζήτησα στο αεροδρόμιο του Μπαλί να τσεκάρουν την αποσκευή μέχρι Αθήνα και το έκαναν. Άλλο αν χάθηκε στο δρόμο για χψ λόγους.
...Μήπως τελικά δεν μπορούσε να γίνει ? και οι χψ (φτου μου για μαθηματικά και αγνώστους !) τελικά υφίσταντο.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Γεια σας! Θέλω να κλείσω από Όσλο προς Αθήνα και βρίσκω πτήση της Lufthansa με ανταπόκριση στο Μόναχο με 40 λεπτά συνδεση στο αεροδρόμιο. Φαντάζομαι ότι για να δίνει ενιαίο το εισιτήριο η εταιρεία, επαρκεί ο χρόνος σωστά; Άλλη επιλογή είναι η Swiss με ανταπόκριση στη Ζυριχη με 1 και 50 λεπτά σύνδεση στο αεροδρόμιο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Γεια σας! Θέλω να κλείσω από Όσλο προς Αθήνα και βρίσκω πτήση της Lufthansa με ανταπόκριση στο Μόναχο με 40 λεπτά συνδεση στο αεροδρόμιο. Φαντάζομαι ότι για να δίνει ενιαίο το εισιτήριο η εταιρεία, επαρκεί ο χρόνος σωστά; Άλλη επιλογή είναι η Swiss με ανταπόκριση στη Ζυριχη με 1 και 50 λεπτά σύνδεση στο αεροδρόμιο.
Αυτή η πρωινή πτήση της Lufthansa Αθήνα-Μόναχο, εάν δεν έχει φυσούνα στο Μόναχο τότε είναι πολύ οριακά τα 40 λεπτά. Στο ίδιο δρομολόγιο ATH-MUC-OSL πριν 2 χρόνια είχα 1 και 10 λεπτά και έφτασα στο κλείσιμο του gate για Όσλο.

Θα επέλεγα την Ζυρίχη, μικρότερο αεροδρόμιο και σεβαστή ώρα αναμονής.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Αυτή η πρωινή πτήση της Lufthansa Αθήνα-Μόναχο, εάν δεν έχει φυσούνα στο Μόναχο τότε είναι πολύ οριακά τα 40 λεπτά. Στο ίδιο δρομολόγιο ATH-MUC-OSL πριν 2 χρόνια είχα 1 και 10 λεπτά και έφτασα στο κλείσιμο του gate για Όσλο.

Θα επέλεγα την Ζυρίχη, μικρότερο αεροδρόμιο και σεβαστή ώρα αναμονής.
Τελεια,ναι νομίζω είναι καλύτερη ιδέα! Ευχαριστω πολύ!
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Καλημέρα σε όλους,
Χθες έκλεισα για Βαρκελώνη από Θεσσαλονίκη μέσω Αθήνας, αλλά θέλω να πάω Γκραν Κανάρια (LPA)

31 Ιανουαρίου
ATH-BCN άφιξη 10:55 (AEGEAN A3710)
BCN-LPA αναχώρηση 12:05 (VUELING VY3002).
Terminal 1 και οι δυο.

Θα μαι με την 8κιλη, οπότε δεν θα περιμένω βαλίτσα.
Στο app του BCN Aena. Spanish Airports. - Apps on Google Play

Βλέπω από τον έλεγχο SCHENGEN μέχρι την πύλη B56 που πετάει πχ σήμερα η vueling είναι 700 μέτρα, απλά δεν είμαι σίγουρος εάν περάσω από κει.

Γνωρίζει κάποιος να μου πει εάν πρέπει να περάσω έλεγχο ξανά στις χειραποσκευες;

Αυτό που σκέφτηκα είναι να φύγει καρφί η σύζυγος χωρίς την χειραποσκευη της και να πάει στην πύλη και να τους παρακαλέσει να με περιμένουν να τελειώσω από τον έλεγχο.

Γνωρίζει κάποιος από BCN;
Είχα πάει πέρυσι αλλά έμεινα Βαρκελώνη οπότε δεν αγχώθηκα.

Επίσης έχω τις νέες ταυτότητες, όπου την προηγούμενη εβδομάδα πέρασα από Βουκουρέστι και Αττάλεια σφαίρα με τον αυτόματο έλεγχο, χωρίς να περιμένω στην ουρά.

Επίσης γνωρίζει κάποιος που προσγειωνεται η Aegean στον χάρτη του BCN;
Screenshot_2023-11-25-08-34-50-234_es.aena.mobile.jpg
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.116
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Αλλαζετε Terminal στο BCN..?? Αν ναι θα ξαναπερασετε έλεγχο.. Αν οχι δε χρειάζεται, απλά να έχετε το boarding pass για την επόμενη πτήση..εγώ θα αγχωνομουν πιο πολύ αν δεν ειχα ενιαίο εισιτήριο γιατι μια μικρή καθυστέρηση της Aegean θα σας δημιουργήσει πρόβλημα..
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Αλλαζετε Terminal στο BCN..?? Αν ναι θα ξαναπερασετε έλεγχο.. Αν οχι δε χρειάζεται, απλά να έχετε το boarding pass για την επόμενη πτήση..εγώ θα αγχωνομουν πιο πολύ αν δεν ειχα ενιαίο εισιτήριο γιατι μια μικρή καθυστέρηση της Aegean θα σας δημιουργήσει πρόβλημα..
Όχι, αποσο βλέπω και AEGEAN και Vueling βρίσκονται στο Τ1.
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι από πού θα ξεκινήσω, δηλαδή που θα προσγειωθεί η A3710.
Στο flightradar βλέπω μόνο τα αεροπλάνα που απογειώνονται.
Γνωρίζεις στην εικόνα από πού θα ξεκινήσω το τρεχαντήρι;
Screenshot_2023-11-25-10-49-03-802_es.aena.mobile-edit.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom