Γενικά Πτήση με μωρό

BestSeller

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαϊάμι
Γνωρίζει κανείς από ποιά ηλικία και πάνω (ή από πόσα κιλά και πάνω) ένα παιδί μπορεί να πετάξει σε δική του θέση ΧΩΡΙΣ καθισματάκι αυτοκινήτου;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γνωρίζει κανείς από ποιά ηλικία και πάνω (ή από πόσα κιλά και πάνω) ένα παιδί μπορεί να πετάξει σε δική του θέση ΧΩΡΙΣ καθισματάκι αυτοκινήτου;
Απο 2 ετων. Το καθισματακι ειναι προαιρετικο και καλο ειναι να ειναι εγκεκριμενο απο διεθνη οργανισμο (FAA) για χρηση στο αεροσκαφος αλλιως ειναι επικινδυνη η χρηση του.
 

nosokomoua

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
παιδια ευχαριστω πολυ! ετοιμο το διαβατηριο μας και μολις εκανα και το check-in. Ομως, στο boarding pass μου λεει τα εξης: ''Mπορειτε να κανετε δωρεαν check-in για τα παρακατω: ενα πληρες πτυσσομενο καροτσακι κτλπ και ενα απο τα παρακατω: καθισμα αυτοκινητου ή παρκοκρεββατο.'' Εγω εννοειται θα κραταω καροτσι αλλα και το καθισμα αυτοκινητου. Και ερωτω σας,αφου ειναι δωρεαν πρεπει να τα δηλωσω στο check-in? γιατι εκει που μου λεει για βρεφικο εξοπλισμο εχει χρεωση ενα 10αρικο! Τι πρεπει να κανω? και ισχυει οτι το καροτσι πρεπει να ειναι με προστατευτικο σακο ταξιδιου? γιατι εγω θα το παρω μεχρι τα σκαλια του αεροπλανου και μετα να το δωσω σε μια αεροσυνοδο να το φυλαξει...Συγνωμη για τις ερωτησεις μου αλλα αγχωνομαι λογω του μωρου, μην παω εκει και παθω κανα σοκ!!!
 

nosokomoua

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
βρε παιδια σας παρακαλω, απαντηστε μου καποιος...ταξιδευω σε 2 μερες.....πληζζζζζ :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
βρε παιδια σας παρακαλω, απαντηστε μου καποιος...ταξιδευω σε 2 μερες.....πληζζζζζ :)
Όταν δεν παιρνουμε απαντησεις ξανακοιταμε την ερωτηση...δεν έχεις γραψει ονομα εταιρειας και αν εχεις διαβασει τους ορους της η οχι. Αν ναι γραψε τι ακριβως σου ειναι ασαφες.
 

nosokomoua

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Όταν δεν παιρνουμε απαντησεις ξανακοιταμε την ερωτηση...δεν έχεις γραψει ονομα εταιρειας και αν εχεις διαβασει τους ορους της η οχι. Αν ναι γραψε τι ακριβως σου ειναι ασαφες.
συγνωμη απλα δεν ηξερα..
αναφερομαι στην Ryanair και εννοειται εχω διαβασει απλα θελω να σιγουρευτω μην γινει κανα λαθος τελευταια στιγμη και τρεχω και δεν φτανω!
εχω ξαναταξιδεψει αλλα με την μικρη πρωτη φορα και γι'αυτο αγχωνομαι.
Συγνωμη
Ασαφες ειναι αυτα που προανεφερα που μου λεει στο boarding pass που εκανα το check-in.. ''Mπορειτε να κανετε δωρεαν check-in για τα παρακατω: ενα πληρες πτυσσομενο καροτσακι κτλπ και ενα απο τα παρακατω: καθισμα αυτοκινητου ή παρκοκρεββατο.'' Εγω εννοειται θα κραταω καροτσι αλλα και το καθισμα αυτοκινητου. Και ερωτω σας,αφου ειναι δωρεαν πρεπει να τα δηλωσω στο check-in? γιατι εκει που μου λεει για βρεφικο εξοπλισμο εχει χρεωση ενα 10αρικο! Τι πρεπει να κανω? και ισχυει οτι το καροτσι πρεπει να ειναι με προστατευτικο σακο ταξιδιου?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
συγνωμη απλα δεν ηξερα..
αναφερομαι στην Ryanair και εννοειται εχω διαβασει απλα θελω να σιγουρευτω μην γινει κανα λαθος τελευταια στιγμη και τρεχω και δεν φτανω!
εχω ξαναταξιδεψει αλλα με την μικρη πρωτη φορα και γι'αυτο αγχωνομαι.
Συγνωμη
Ασαφες ειναι αυτα που προανεφερα που μου λεει στο boarding pass που εκανα το check-in.. ''Mπορειτε να κανετε δωρεαν check-in για τα παρακατω: ενα πληρες πτυσσομενο καροτσακι κτλπ και ενα απο τα παρακατω: καθισμα αυτοκινητου ή παρκοκρεββατο.'' Εγω εννοειται θα κραταω καροτσι αλλα και το καθισμα αυτοκινητου. Και ερωτω σας,αφου ειναι δωρεαν πρεπει να τα δηλωσω στο check-in? γιατι εκει που μου λεει για βρεφικο εξοπλισμο εχει χρεωση ενα 10αρικο! Τι πρεπει να κανω? και ισχυει οτι το καροτσι πρεπει να ειναι με προστατευτικο σακο ταξιδιου?
Διαβάζω στους ξεκαθαρους ορους της οτι το βρεφος δικαιουται 2 αντικειμενα (πχ καροτσι, καθισμα αυτοκινητου) δωρεαν. Το καθισμα (εφοσον δεν εχει δικη του θεση) παραδιδεται στο τσεκ ιν ενω το καροτσι (δεν ειναι απαραιτητο κάλυμμα) μπορεις να το χρησιμοποιησεις ως την εισοδο στο αεροσκαφος. Επισης δικαιουται χειραποσκευη ως 5 κιλα. Περαιτερω βρεφικα αντικειμενα περαν των 2 χρεωνονται 10Ε. Πιο ξεκαθαρα δε γινεται να τα εγραφαν...
 

nosokomoua

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Διαβάζω στους ξεκαθαρους ορους της οτι το βρεφος δικαιουται 2 αντικειμενα (πχ καροτσι, καθισμα αυτοκινητου) δωρεαν. Το καθισμα (εφοσον δεν εχει δικη του θεση) παραδιδεται στο τσεκ ιν ενω το καροτσι (δεν ειναι απαραιτητο κάλυμμα) μπορεις να το χρησιμοποιησεις ως την εισοδο στο αεροσκαφος. Επισης δικαιουται χειραποσκευη ως 5 κιλα. Περαιτερω βρεφικα αντικειμενα περαν των 2 χρεωνονται 10Ε. Πιο ξεκαθαρα δε γινεται να τα εγραφαν...
ναι σαφως αυτα τα διαβασα και ΄γω αλλα μπερδευτικα επαναλαμβανω απο το boarding pass που μου λεει να κανω δωρεαν check-in....
αρα δεν δηλωνω ουτε το καροτσι ουτε το καθισμα τελικα, σωστα?
απλα παω στον γκισε και παραδινω το καθισμα μονο
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ναι σαφως αυτα τα διαβασα και ΄γω αλλα μπερδευτικα επαναλαμβανω απο το boarding pass που μου λεει να κανω δωρεαν check-in....
αρα δεν δηλωνω ουτε το καροτσι ουτε το καθισμα τελικα, σωστα?
απλα παω στον γκισε και παραδινω το καθισμα μονο
Ναι
 

megki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΕΥΡΩΠΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Οκτώ η ώρα. Ουφ!! Μαμά και μωρό ανέβηκαν για ύπνο. Ο μπόμπιρας ήταν πολύ δραστήριος σήμερα το απόγευμα. Βλέπετε δεν κοιμήθηκε πολύ για μεσημέρι και από τις τεσσεράμισι που γυρίσαμε από τη βόλτα δεν στάθηκε. Φουλ δραστηριότητα. Φτιάξαμε πύργους με τα τουβλάκια, βάλαμε τα κουκλάκια να κάνουν παρέλαση, παίξαμε με την τσουλήθρα των πιγκουίνων, έκανε βόλτα με το αυτοκινητάκι αεροπλανάκι του. Καιρός ήταν. 240 ml γάλα, το ήπιε όλο, αλλαγή πάνας και αγκαλίτσα με τη μαμά για ύπνο.

Λοιπόν, για να δούμε. Τι είπαμε. Α!! ναι. Το βιβλιάριο με τα εμβόλια. Ας το βάλω στη βαλίτσα. Και το top ten βιβλίο των Βρυξελλών. Τι άλλο. Να ζυγίσω τις βαλίτσες. Όχι καλύτερα αύριο. Θα κάνω φασαρία τώρα. Τι άλλο; Νομίζω τίποτα. Όλα τα ετοίμασε η σύζυγος. Μια χειραποσκευή ο καθένας μας, δηλαδή εγώ η σύζυγος και μια το μωρό. Για δες. Το μωρό θέλει μια χειραποσκευή 10 κιλών. Καλά, πως γίνεται. Ένα παντελόνι δικό μου ζυγίζει όσο δύο σετ τουλάχιστον δικά του. Πόσα σετ χρειάζονται. Αλλά, πάλι είναι η κουβερτούλα, οι πάνες ο φυσιολογικός ορός το σελτεδάκι και δεν ξέρω τι άλλο φρόντισε η μαμά να βάλει. Φοβάται κι αυτή. Καλύτερα να έχεις παραπάνω παρά να σου λείψει κάτι. Μα, πάμε σε δικούς μας ανθρώπους που έχουν κι αυτοί μωρά παιδιά. Έξι μηνών το μικρότερο τεσσάρων χρονών το μεγαλύτερο κι ένα αγοράκι ενδιάμεσα ίδια ηλικία με το δικό μας γίγαντα. Τέλος πάντων. Τώρα που το σκέφτομαι. Λες να μη δικαιούται χειραποσκευή το μωρό και να το φυσάω και να μην κρυώνει. Αλλά πάλι η Ryanair το έλεγε ξεκάθαρα στις συχνές ερωτήσεις / αποσκευές / όρια χειραποσκευών:

«Μία χειραποσκευή ανά επιβάτη* με βάρος έως 10 κιλά και μέγιστες διαστάσεις 55 cm x 40 cm x 20 cm, συν 1 μικρή τσάντα έως 35 x 20 x 20 cm.

Δεν υπάρχει επιτρεπόμενο όριο χειραποσκευών για νήπια (ηλικίας 8 ημερών έως 23 μηνών) τα οποία ταξιδεύουν στην αγκαλιά ενήλικα. Ωστόσο, ο συνοδός ενήλικας μπορεί να έχει μια τσάντα για βρέφη έως 5 κιλά πέραν του δικού του επιτρεπόμενου ορίου χειραποσκευών»

Και το αστεράκι:

«* Ο συνοδός ενήλικας μπορεί να έχει μια τσάντα για βρέφη έως 5 κιλά πέραν του δικού του επιτρεπόμενου ορίου χειραποσκευών όταν στην αγκαλιά του ταξιδεύει νήπιο (ηλικίας 8 ημερών έως 23 μηνών)»

Εξάλλου το γράφει και στη boarding card του μωρού. Άρα , μάλλον καλά με τις χειραποσκευές. Τώρα, το check in το έκανα και τύπωσα τα Α4 με τις κάρτες επιβίβασης. Όλα μαζί στην τσάντα μου μαζί με το διαβατήριο του μωρού και την ταυτότητά μου. Ωχ ξέχασα τις κάρτες υγείας του ΟΠΑΔ (Αχρείαστες να’ ναι). Καλά αφού πήρα τις κάρτες, τι το θέλω το βιβλιάριο. Τέλος πάντων, έχει μέσα τα εμβόλια. Ποτέ δεν ξέρεις.

Ωραία. Πάει και αυτό. Τι άλλο; Α ναι. Που θα αφήσω το αυτοκίνητο στο Μακεδονία. Α μάλιστα. Θα το αφήσω στο πάρκινγκ του αεροδρομίου. 24ωρη φύλαξη, λειτουργούν 7ημέρες την εβδομάδα 24ώρες/εικοσιτετράωρο. Δείχνει καλή περίπτωση. Στο P6 ή στο P7. Για να δω κόστος. Για τέσσερις μέρες το ίδιο, 21,50 ευρώ. Κάτι μου λέει να πάω στο P7. Ο.Κ.. Εύκολα θα φτάσω. Και που θα βγουν το μωρό με τη μαμά. Ή να είμαστε όλοι μαζί. Αυτό θα κάνουμε. Θα βγούμε όλοι μαζί. Και πως θα πάμε στις αναχωρήσεις; Το καρότσι με το μωρό θα το σέρνει η μαμά. Άντε να κρεμάσω και το μικρό σακβουαγιάζ στο καρότσι. Δηλαδή τι μικρό, 5 κιλά και 15 ο μπόμπιρας. Θα ντελαπάρει το καρότσι. Έστω λοιπόν. Θα έχω άλλες 3 χειραποσκευές. Πως θα τις κουβαλήσω. Έχει τρόλει στο P7 για να δω. Δεν λέει. Άσε που μπορεί να βρέχει ή να φυσάει. Βράδυ θα’ ναι δίπλα στη θάλασσα. Μάλλον θα αλλάξω το πλάνο. Θα περάσω από τις αναχωρήσεις, θα αφήσω τη μαμά με τον μπόμπιρα στο καρότσι και τις βαλίτσες μαζί τους, στεγασμένος δείχνει ο χώρος, θα παρκάρω και θα γυρίσω να βρω τρόλει και μετά να πάμε στα γκισέ. Τι λέτε κι εσείς; Πρέπει να το συζητήσω με τη σύζυγο. Αυτή ως πρακτικό άτομο και γυναίκα κάτι θα σκεφτεί. Μήπως να πάω στα ιδιωτικά. Εκεί σε κουβαλάνε εκείνοι με mini bus. Για να δω 18 ευρώ αν κάνω κράτηση τώρα. Θα το συζητήσω σίγουρα με τη σύζυγο. Ευτυχώς στο Σαρλερουά θα μας παραλάβουν.

Το καρότσι άραγε του μωρού θα μας αφήσουν να το έχουμε μέχρι την πόρτα του αεροπλάνου ή θα πρέπει να το δώσω με τις αποσκευές; Ryanair είναι αυτή. Πλάκα θα’ χει στη Θεσσαλονίκη ή στο Σαρλερουά να είναι όπως όταν πήγαμε Βουδαπέστη. Το αεροπλάνο στάθμευσε 1-2χλμ μακριά από το τερμιναλ και περπατάγαμε στο κρύο. Τότε όμως δεν είχαμε μωρό μαζί. Και πως θα κουβαλήσω και τις χειραποσκευές. Θα έχει τρόλει αν σταθμεύσει τέρμα θεού; Θα προσπαθήσω να δώσω τις χειραποσκευές στο χώρο αποσκευών και να μην τις πάρω επάνω στην καμπίνα του αεροπλάνου. Το καρότσι όμως θα το έχω στην είσοδο του αεροπλάνου; Έπειτα πάλι εκείνο το «πλήρως αποσυναρμολογούμενου καροτσιού» που λέει στις συχνές ερωτήσεις, τι είναι:

«Είναι δυνατή η δωρεάν μεταφορά ενός πλήρως αποσυναρμολογούμενου καροτσιού/διπλού καροτσιού/συστήματος ταξιδίου/μάρσιπου ανά παιδί, συν ενός από τα ακόλουθα αντικείμενα: κάθισμα αυτοκινήτου κάθισμα booster ή κούνια ταξιδίου.

Και στην απογείωση θα αντέξουν τα αυτιά του μωρού; Η παιδίατρος σύστησε βεβαίως πιπίλα αλλά και αντιπυρετικό 1-2 ώρες πριν την πτήση. Οπωσδήποτε καθαρισμό της μύτης με φυσιολογικό ακόμα κι αν δεν έχει πρόβλημα. Το γάλα του πάλι να το δώσουμε πριν ή κατά την απογείωση να είναι απασχολημένος και κατόπι να κοιμηθεί; Δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα.

Γιατί είναι όλα τόσο δύσκολα; Σε κανένα από τα προηγούμενα ταξίδια δεν υπήρχε τέτοιος προβληματισμός. Απλά πηγαίναμε στο αεροδρόμιο. Ούτε πως είναι το Μακεδονία δε θυμάμαι. Απλά θυμάμαι είναι μικρό. Καμία σχέση με το Βενιζέλος ή με άλλα Ευρωπαϊκά.

Αυτά για τώρα. Συνέχεια μετά την πτήση μάλλον.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
846
Likes
761
χαχα μεγαλοι προβληματισμοι ειναι αυτοι κ σε καταλαβαινω! τους ειχα κ εγω πριν την πρωτη πτηση με μωρο, αλλα ειχα την ψυχολογικη ασφαλεια οτι πεταμε με aegean, οσο να'ναι πιο σοβαρη εταιρεια, θα τα εχουν σκεφτει αυτοι πριν απο μενα ελεγα, ενω με την ryanair ενοιωθα οτι ποτε δεν ξερεις... χωρις να απαντησω αναλυτικα, θα σου πω απλα οτι ολα πηγαν καλα, ηταν πιο ευκολα απο οσο περιμενα κ το μονο που θυμαμαι ως δυσκολο ηταν ο πονος στα αυτακια του μωρου κατα την προσγειωση, κ η γκρινια που τον συνοδευε... δεν ειχαμε ομως φροντισει για φυσιολογικο ορο κ ολα αυτα που αναφερεις, οποτε νομιζω καλυτερα θα ειστε! καλα να περασετε! μετα την πρωτη φορα ολα θα σας φαινονται πιο απλα!

υ.γ: αυτο το οτι τα μωρα κοιμουνται στο αεροπλανο δεν ξερω πως εχει βγει... το δικο μου δεν κοιμηθηκε ποτε, τι κ αν τον αφηνα να σφουγγαρισει, εεε μπουσουλησει, ολο το αεροδρομιο κατα την αναμονη μπας κ
κουραστει, τι κ αν επινε γαλα...τιποτα... οποτε να ειστε προετοιμασμενοι για το ενδεχομενο αυπνιας κ να εχετε πραγματα να τον απασχολησετε κατα την διαρκεια της πτησης...
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
υ.γ: αυτο το οτι τα μωρα κοιμουνται στο αεροπλανο δεν ξερω πως εχει βγει... το δικο μου δεν κοιμηθηκε ποτε,
Ο δικος μου κοιμαται καθ'ολη τη διαρκεια της πτησης. Ο θηλασμος ή η πιπιλα ειναι απαραιτητη γιατι υπαρχει κινδυνος να προκληθει ανεπανορθωτη βλαβη στην ακοη.

Καλο ταξιδι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom