Γενικά Πτήση με μωρό

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
για να κάνεις ένα ταξίδι που για το παιδί είναι άχρηστο.
Τι κατά την γνώμη σου είναι χρήσιμο για ένα παιδί? Απλά να το ταίζεις και να το αλλάζεις? Μήπως και να συμμετέχει στα οικογενειακά δρώμενα και αυτό είναι κομμάτι σημαντικό?

'καλό είναι το παιδί να μένει και με τη γιαγιά του, τη θεία του, όποιον έχουμε, να ανεξαρτητοποιείται κι όλας και να μην είναι συνέχεια κολλημένο πάνω μας'
Καλό είναι να αντιληφθεί κανείς ότι δεν έχει να κάνει με το pet του για να το αφήνει όποτε θέλει 'με όποιον βρει' (γιαγιά, θεία, ίδρυμα, κλπ). Τουλάχιστον αν το κάνεις μην το παρουσιάζεις σαν να εκτελείς και εκπαιδευτικό έργο και καλά για να το μάθεις να είναι ανεξάρτητο. Το κάνεις γιατί εσύ έχεις ανάγκη να είσαι ανεξάρτητος και είναι κατανοητό. Μην το παρουσιάζουμε όμως και ως τη καλύτερη λύση το παιδάκι.

Και τέλος όσοι θέλουν να περάσουν τις διακοπές τους με τα παιδιά τους, δεν είναι ότι δεν έχουν ΄που να το αφήσουν΄!!! Θα σε σοκάρω αλλά πολλές φορές είναι και επιλογή τους.... Επέτρεψε τους να έχουν διαφορετική άποψη από εσένα...
 
Last edited by a moderator:

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Εγώ δε διαφωνώ ότι και το να πας κάπου με το παιδί, είναι απαραίτητο, ούτε είναι φυσικά και λάθος. Εσύ νομίζω προσπαθείς ντε και καλά να πεις ότι "πρέπει" το παιδί να πηγαίνει παντού με τους γονείς από βρέφος, αν φυσικά κατάλαβα καλά.
Εγώ θα σου αντιστρέψω τα ερωτήματά σου για να σου δείξω ότι δεν υπάρχει σωστό και λάθος με αυτά τα πράγματα:

Θες να πας Παρίσι για 4-5 μέρες. Τι νόημα έχει να πάρεις καρότσια, γάλατα, αποστειρωτές και της παναγιάς τα μάτια στο Παρίσι? Τι δουλειά έχει ένα μικρό παιδί, εάν φυσικά μπορείς να το αφήσεις κάπου? Μήπως ταλαιπωρούνται όλοι σε αυτή την περίπτωση?

Τέλος, αυτά περί pet, παρκαρίσματος κράτα τα για σένα, δε με αφορούν. Ούτε είπα ότι είναι εκπαιδευτικό να αφήσεις το παιδί στη γιαγιά του, είναι προφανώς λύση ανάγκης και ταυτόχρονα δε βρίσκω πουθενά το "κακό", λυπάμαι αλλά έτσι νιώθω, δεν αναγκάζω κανέναν να το κάνει άλλωστε.
Τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ, συνήθως απ'όσους θα ήθελαν, αλλά δε μπορούν να αφήσουν τα παιδιά τους κάπου. Αν εσύ νομίζεις ότι πρέπει ένα μωρό να σε ακολουθήσει ντε και καλά στη Κωνσταντινούπολη, με γεια σου με χαρά σου, αλλά δεν είναι και ο κανόνας. Όσα δε πιάνει η αλεπού όμως...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Τι κατά την γνώμη σου είναι χρήσιμο για ένα παιδί? Απλά να το ταίζεις και να το αλλάζεις? Μήπως και να συμμετέχει στα οικογενειακά δρώμενα και αυτό είναι κομμάτι σημαντικό?
Εχει ξεφυγει το θεμα ή μου φαινετε .? Αλλα αν ειμαι εντος θεματος να πω οτι με ενοχλει οταν ειμαι στα αεροπλανα ειδικα να ακουω μωρα να κλαινε για 1-3 ωρες ! Και οι μαμαδες να τα κοιτουν με υφος συμπονετικο "καημενουλι μου τι επαθες" εεε τι θες καλη μου σιγουρα θα το παθαινε το βρεφος..βαλτου τωρα κομπρεσες κρυες στα αυτακια για να μην πονανε...και παρε κ την ωτιτιδα μεχρι τη προσγειωση.... οικογενειακες διακοπες ειναι οι διακοπες προσαρμοσμενες στις αναγκες των παιδιών και οχι των γονιών.
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
εεε τι θες καλη μου σιγουρα θα το παθαινε το βρεφος..βαλτου τωρα κομπρεσες κρυες στα αυτακια για να μην πονανε...και παρε κ την ωτιτιδα μεχρι τη προσγειωση.... οικογενειακες διακοπες ειναι οι διακοπες προσαρμοσμενες στις αναγκες των παιδιών και οχι των γονιών.
Όλα καλά και σεβαστές οι όποιες απόψεις - αν και διατυπώνονται ενίοτε άκομψα ή τουλάχιστον αψυχολόγητα, αν λάβουμε υπόψη ποιός άνοιξε το θέμα και τι ρωτάει. Αλλά η σχέση της ωτίτιδας με το αεροπλάνο μου θυμίζει τη σχέση ίωσης και κρύου: ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ. Να καταθέτουμε τις απόψεις μας, αλλά στα ιατρικά θέματα καλύτερα να μην κινδυνολογούμε: γι' αυτό υπάρχουν οι παιδίατροι και από 'κει και πέρα ο καθένας τα ζυγίζει κι αποφασίζει.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Όλα καλά και σεβαστές οι όποιες απόψεις - αν και διατυπώνονται ενίοτε άκομψα ή τουλάχιστον αψυχολόγητα, αν λάβουμε υπόψη ποιός άνοιξε το θέμα και τι ρωτάει. Αλλά η σχέση της ωτίτιδας με το αεροπλάνο μου θυμίζει τη σχέση ίωσης και κρύου: ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ. Να καταθέτουμε τις απόψεις μας, αλλά στα ιατρικά θέματα καλύτερα να μην κινδυνολογούμε: γι' αυτό υπάρχουν οι παιδίατροι και από 'κει και πέρα ο καθένας τα ζυγίζει κι αποφασίζει.
Βεβαιως και καμμια σχεση του κρυου κ της ωτιτιδας!! Μημπως η πιπιλα ?μημπως το φραξιμο της μυτης? Ααα καλα ....οτι ναναι...ειπα εγω τωρα και θα παθει το μωρο.....τι μιλώ?..μωρε δε κανετε οτι θελετε εμενα τα δικα μου μεγαλωσαν και παμε τωρα! Μαζι ταξιδια στο εξωτερικο,! Και γουσταρουμε τρελα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.999
Επιτρεψτε μου αλλα ως την ηλικια των 4 ετων περισσοτερο γραφει στη μνημη και την προσωπικοτητα του παιδιου η καθημερινη αγκαλια παρα το αλλαγμα της πανας στο μετρο του Παρισιου. Ολα τα υπολοιπα ειναι προς καθησυχαση των γονεικων ενοχων, φοβαμαι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τα μωρα ανηκουν στην κατηγορια των επιβατων με ειδικες αναγκες. Δεν εξεταζουμε, ουτε πρεπει αν και ποτε ταξιδευουν. Οποτε θελουν οι γονεις τους φυσικα. Οπως και οι αναπηροι, οι παχυσαρκοι, οι εγκυες, οι τυφλοι κλπ. Οσοι ενοχλουνται απο την παρουσια τους και οτι αυτο σημαινει (ειτε ειναι κλαμα ειτε βογγητα, ειτε κραυγες πονου) ειναι Μικροι ανθρωποι και συνιστω να ταξιδευουν με το ξυδι τους παρεα. Σε συσκευασια των 100ml.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.999
Τα μωρα ανηκουν στην κατηγορια των επιβατων με ειδικες αναγκες.
E, μα συμφωνούμε. ΕΙΔΙΚΕΣ ανάγκες. Προσωπικά μου έκανε εντύπωση η ανησυχία της topic starter για την κατάσταση του καροτσιού και όχι των αναγκών του βρέφους. Εκτός αν είναι πάρα πολύ έμπειρη, οπότε πάω πάσο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
E, μα συμφωνούμε. ΕΙΔΙΚΕΣ ανάγκες. Προσωπικά μου έκανε εντύπωση η ανησυχία της topic starter για την κατάσταση του καροτσιού και όχι των αναγκών του βρέφους. Εκτός αν είναι πάρα πολύ έμπειρη, οπότε πάω πάσο.
Οι αναγκες παντως σε πτηση των 35-40' θα ειναι σιγουρα λιγες. Το σχολιο μου παει σε ολους αυτους που συνεχιζουν να γραφουν οτι τους ενοχλει το κλαμα ενος μωρου. Ειναι τουλαχιστον ντροπη να γραφει καποιος κατι τετοιο. Και να κρινει κιολας την καθε μητερα. Λιγος σεβασμος στους επιβατες με ειδικες αναγκες ειτε ειναι παιδια, ειτε τυφλοι ειτε οτιδηποτε αλλο που δεν μας πεφτει λογος. Στο θεμα μας τωρα, η αντιμετωπιση του καροτσιου σιγουρα ειναι ενα θεμα. Δεν ευθυνεται παντως η αεροπορικη αλλα το χαντλινγκ του αεροδρομιου που ειναι παντα πολυ προσεκτικοι στο θεμα αυτο. Μπαίνουν εξαλλου σε ειδικο χωρο, δεν θα ανησυχουσα καθολου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Προσωπικά μου έκανε εντύπωση η ανησυχία της topic starter για την κατάσταση του καροτσιού και όχι των αναγκών του βρέφους.
Μα το θέμα είναι να ευχαριστηθούν οι γονείς το ταξιδάκι όχι το παιδί... εγώ αυτό κατάλαβα διαβάζοντας αυτό το θέμα. Ψάχνουν όλους τους κανονισμούς πτήσεων προσπαθώντας να βρουν με ποιο τρόπο θα πετάξει το μωρό αλλά δεν αναρωτιούνται αν αυτό είναι χρήσιμο ή κουραστικό ή επώδυνο για το ίδιο το μωρό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μα το θέμα είναι να ευχαριστηθούν οι γονείς το ταξιδάκι όχι το παιδί... εγώ αυτό κατάλαβα διαβάζοντας αυτό το θέμα. Ψάχνουμε όλους τους κανονισμούς πτήσεων προσπαθώντας να βρούμε με ποιο τρόπο θα πετάξει το μωρό μας αλλά δεν αναρωτιόμαστε αν αυτό είναι χρήσιμο για το ίδιο το μωρό.
Σε αυτο δεν σου πεφτει λογος. Τι ειναι χρησιμο για το μωρο το ξέρουν οι γονεις του καλυτερα. Η τοπικ σταρτερ ρωτησε συγκεκριμενα πραγματα, για το καροτσι και τα εγγραφα. Ηθικολογιες και νουθεσιες προς γονεις απο άλλους γονεις η χειροτερα απο εργενηδες δεν χωρουν εδω.
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Σε αυτο δεν σου πεφτει λογος. Τι ειναι χρησιμο για το μωρο το ξέρουν οι γονεις του καλυτερα. Η τοπικ σταρτερ ρωτησε συγκεκριμενα πραγματα, για το καροτσι και τα εγγραφα. Ηθικολογιες και νουθεσιες προς γονεις απο άλλους γονεις η χειροτερα απο εργενηδες δεν χωρουν εδω.
Τώρα ήταν που απογειώθηκε το συγκεκριμένο θέμα…

Εμείς θα κρίνουμε αν πρέπει να πετάξει το συγκεκριμένο μωρό?????
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.368
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom