Γενικά Πτήση με μωρό

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Σκεφτόμαστε να πετάξουμε για Κωνσταντινούπολη τον Σεπτέμβριο, μαζί με μωρό που θα είναι τότε 3 μηνών. Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
- Στις σελίδες των αεροπορικών λένε ότι τα μωρά δικαιούνται την μεταφορά ενός πτυσόμμενου καροτσιού δωρεάν. Εμάς το καρότσι μας αποτελείται από 2 κομμάτια. Το καθισματάκι αυτοκινήτου και τον σκελετό του καροτσιού. Θα μεταφερθούν και τα δύο κομμάτια δωρεάν; Να σημειωθεί ότι λόγω της ηλικίας του μωρού, είναι και τα δύο απαραίτητα για την μεταφορά του. Δηλαδή τόσο μικρό μωρό δεν μπορεί να κάτσει στο κανονικό κάθισμα του καροτσιού. Κάθεται στο καθισματάκι αυτοκινήτου και μετά αυτό προσαρμόζεται πάνω στον σκελετό του καροτσιού. Επίσης, λένε ότι το καρότσι θα πάει μαζί με τις αποσκευές. Πως τα χειρίζονται οι αχθοφόροι στο βάλε-βγάλε; Γιατί τα καρότσια είναι πανάκριβα προϊόντα και εάν σπάσει κάποιο κομμάτι τους μπορεί να αχρηστευτούν. Έχει ταξιδέψει κάποιος με καρότσι να μου πει εμπειρίες;

- Ξέρει κάποιος τι έγγραφα απαιτούνται εμάς και το μωρό για την Τουρκία; Θα πάρω και τηλέφωνο στο προξενείο τους να ρωτήσω βέβαια, αλλά μήπως μπορεί κάποιος να μας δώσει μια περίληψη εάν γνωρίζει;

ΥΓ: εάν υπάρχουν κάπου απαντημένα τα ερωτήματά μου, παρακαλώ παραπέμψτε με. Έκανα αναζήτηση αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μήπως υπάρχει η δυνατότητα να μην ταξιδέψει το μωρό γιατί και αυτό θα ταλαιπωρηθεί άσκοπα (δεν καταλαβαίνει ότι πάει ταξίδι) και οι υπόλοιποι συνεπιβάτες του αεροσκάφους;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Επίσης καλό θα ήταν να πάρετε πρώτα τη γνώμη του παιδίατρου αλλά και να βρείτε έναν παιδίατρο εκεί για παν ενδεχόμενο, καθώς είναι μια ιδιαίτερα ευαίσθητη ηλικία που δεν έχουν γίνει εμβόλια. Το πρόβλημα του καροτσιού δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικό και λύνεται με ένα τηλεφώνημα στην εταιρεία που πετάτε.
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας, θα τις σκεφτούμε.
Υπάρχει κάποιο μέλος που να έχει μεταφέρει καρότσι για να μου πει την εμπειρία του;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Εγω εχω μεταφερει, κανενα προβλημα, το παραδιδεις πριν την επιβιβαση και στο δινουν αμεσως μετα την αποβιβαση. Δε στο ανοιγουν ή κλεινουν ομως, πρεπει να το κανεις μονη σου.
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Εγω εχω μεταφερει, κανενα προβλημα, το παραδιδεις πριν την επιβιβαση και στο δινουν αμεσως μετα την αποβιβαση. Δε στο ανοιγουν ή κλεινουν ομως, πρεπει να το κανεις μονη σου.
GTS παρατήρησες φθορές από την μεταφορά; μπορούμε άραγε να το έχουμε τυλιγμένο με φουσκαλίτσες; ή μήπως τζάμπα το ψειρίζω;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
GTS παρατήρησες φθορές από την μεταφορά; μπορούμε άραγε να το έχουμε τυλιγμένο με φουσκαλίτσες; ή μήπως τζάμπα το ψειρίζω;
Μπορείς να το έχεις σε δική του θήκη ή τυχόν μεγάλη σακούλα. Η αεροπορική είναι υποχρεωμένη να στο παραδώσει έξω από το αεροπλάνο, μόλις αποβιβαστείς.
Το μωρό πρέπει να διαθέτει διαβατήριο και να το δέσεις σε παιδική ζώνη, πράγμα λίγο βάρβαρο για 3 μηνών νεογέννητο πλασματάκι. Ωστόσο , βάσει νόμου μπορείς να ταξιδέψεις με παιδί από 5 ημερών και άνω, χωρίς να υπάρχει θέμα με εμβόλια κλπ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το μωρό πρέπει να διαθέτει διαβατήριο και να το δέσεις σε παιδική ζώνη, πράγμα λίγο βάρβαρο για 3 μηνών νεογέννητο πλασματάκι. .
Εκτος απο βαρβαρο ειναι και επικινδυνο. Στις ΗΠΑ δεν απαιτειται η ζωνη. Ειναι πιο ασφαλες να ταξιδευει στη δικη του θεση με το δικο του καθισμα που αποσπαται απο το καροτσι αρκει να ειναι εντος των διεθνων προδιαγραφων, FAA κλπ.
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με το καρότσι, το έχουμε κάνει άπειρες φορές. Στο check-in θα σε ρωτήσουν αν το καρότσι γίνεται ένα ή δύο κόμμάτια και θα σε κατευθύνουν ανάλογα. Θα το παραδώσετε πριν επιβιβαστείτε στο αεροσκάφος (αν έχει φυσούνα, στο τέρμα της φυσούνας) και από το ίδιο σημείο θα το παραλάβετε. Τα καρότσια τα προσέχουν, εμείς δε διαπιστώσαμε ποτέ φθορές ούτε ακούσαμε ποτέ παράπονα συνεπιβατών με καρότσι.

Κατά την απογείωση και την προσγείωση μπορείς να θηλάσεις το μωρό ή να του δώσεις πιπίλα ή μπιμπερό με γάλα για να μην το πονέσουν τ' αυτιά του (τον δικό μας δεν τον έχουν πονέσει ποτέ, αλλά θεωρητικά είναι ένα ενδεχόμενο). Αν το θηλάσεις, λογικά θα ξεραθεί και στον ύπνο αμέσως και θα απολαύσετε την πτήση σας. Όσο για το θέμα που θίγει ο Samion, ναι μεν υπάρχει διάσταση απόψεων, αλλά εμείς σαν επιβάτες δε μπορούμε ούτε έρευνες σχετικά με την ασφάλεια των βρεφών να διεξάγουμε, ούτε να τις αξιολογήσουμε. Οπότε επαφίεσαι στην επιλογή της αεροπορικής σου ανάλογα με την ήπειρο που μένεις και δεν το σκέφτεσαι. Πάντως δεν το θεωρώ βάρβαρο να βάζει ζώνη το παιδί στην πτήση - μήπως το ίδιο δεν κάνει και στο αυτοκίνητο, το καρότσι κλπ.; Μην αγχώνεσαι πάντως για το αεροπλάνο με τόσο μικρό μωρό. Όταν μεγαλώνουν και περπατάνε είναι τα δύσκολα :bleh:.

Καλά να περάσετε!!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όσο για το θέμα που θίγει ο Samion, ναι μεν υπάρχει διάσταση απόψεων, αλλά εμείς σαν επιβάτες δε μπορούμε ούτε έρευνες σχετικά με την ασφάλεια των βρεφών να διεξάγουμε, ούτε να τις αξιολογήσουμε. Οπότε επαφίεσαι στην επιλογή της αεροπορικής σου ανάλογα με την ήπειρο που μένεις και δεν το σκέφτεσαι.
Διασταση, οχι αποψεων αλλα πολιτικων, υπαρχει μονο για τη χρηση ζωνης η οχι. Για το καθισμα δεν υπαρχει καμμια διασταση, ολοι συμφωνουν οτι ειναι η πιο ασφαλης λυση. Για οικονομια λιγοι γονεις κλεινουν ξεχωριστη θεση, αλλα επαφιεται σε αυτους και μονο σε αυτους η επιλογη, η αξιολογηση της κοστολόγησης της ασφαλειας του τεκνου τους.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Έχω ένα μωράκι που είναι σχεδόν 3 μηνών. Αρχικά είχαμε την σκέψη να κάνουμε κι εμείς τώρα ένα ταξίδι στην Κων/πολη, αλλά ο γιατρός ήταν πολύ αρνητικός. Οπότε το αφήσαμε για όταν θα κλείσει το εξάμηνο που θα έχει ξεμπερδέψει με τις αποστειρώσεις.
Η απόφαση σου είναι προσωπική αλλά θα πρότεινα να ρωτήσεις κ τον παιδίατρο σου.
Το μόνο που θα σου έλεγα σαν σκέψη είναι, ότι σε αυτή την ηλικία (το βλέπω από το δικό μου μωρό), ταλαιπωρούνται αρκετά στην καθιστή θέση (στο αυτοκίνητο που την βάζουμε) επειδή ακόμα δεν στηρίζονται καλά...και εμάς μετά από κάποια ώρα γκρινιάζει επειδή πιάνεται.
Επίσης όταν γκρινιάζει και ειμαστε σε μμμ-που σίγουρα κάποιο λόγο θα έχει- καταλαβαίνω κ τους άλλους που δυσανασχετούν. (α, και να σου διευκρινίσω ότι δεν είμαστε "μη μου άπτου" γονείς, έχουμε πάει παντού με το μωρό ήδη...αλλά όταν βλέπεις τον γιατρό να σου απαγορεύει...το ξανασκέφτεσαι)
Βέβαια μια ωρα είναι η πτήση όποτε κρίνεις εσύ...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Ο
Έχω ένα μωράκι που είναι σχεδόν 3 μηνών. Αρχικά είχαμε την σκέψη να κάνουμε κι εμείς τώρα ένα ταξίδι στην Κων/πολη, αλλά ο γιατρός ήταν πολύ αρνητικός. Οπότε το αφήσαμε για όταν θα κλείσει το εξάμηνο που θα έχει ξεμπερδέψει με τις αποστειρώσεις.
Κι ίσως καλύτερα την πρώτη βρεφική γαστρεντερίτιδα να την περάσετε σπίτι σας. Μετά μπορείτε να ταξιδέψετε πιο σίγουροι, όχι γιατί δεν θα ξανακολλήσει αλλά γιατί θα εκπαιδευτείτε στο πως να την αντιμετωπίσετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom