Γενικά Πτήση με μωρό

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ο

Κι ίσως καλύτερα την πρώτη βρεφική γαστρεντερίτιδα να την περάσετε σπίτι σας. Μετά μπορείτε να ταξιδέψετε πιο σίγουροι, όχι γιατί δεν θα ξανακολλήσει αλλά γιατί θα εκπαιδευτείτε στο πως να την αντιμετωπίσετε.
Λοιπόν αυτό με την γαστρεντερίτιδα είναι το επιχείρημα κάθε γονιού σχετικά με τις μακρινές διακοπές! Είναι τόσο ζόρικο? Σορρυ για το οφ τοπικ :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.024
Likes
41.012
Αν βγάζει το γάλα και αποβάλλει ακόμη και το νερό και πρέπει να καταλάβεις τα σημάδια της αφυδάτωσης, ε, είναι...Και δεν έχεις και πλυντήριο για τα ρούχα που λερώνονται κάθε τρεις και λίγο....
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Με το καρότσι δεν θα υπάρξει απολύτως κανένα πρόβλημα, μην ανησυχείς. Δεν σε ρωτάνε ούτε σε πόσο κομμάτια σπάει, ούτε τίποτα. Σου ζητάνε απλά να το παραδώσεις πριν την επιβίβαση και να το πάρεις αμέσως μόλις κατέβεις από το αεροπλάνο.
Με τα παιδιά γενικά είναι χαλαροι, σε αφήνουν να μεταφέρεις υγρά, παραπάνω χειραποσκευές κλπ (σου μιλάω για την δική μου εμπειρία).

¨Οσον αφορά την Τουρκία, δεν είναι δα και το πλέον απολίτιστο μέρος ώστε να υπάρχει απογορευτικό για παιδιά.

Πήγα πρόσφατα στα παράλια με τα παιδιά μου και αναγκάστηκα να επισκευτώ λόγω του μικρού και κάποιο κέντρο υγείας ενός χωριού. Κλάσεις ανώτερα από τα αντισοιχα δικά μας.

Όσον αφορά για τους Τούρκους, εξαιρετικά εξυπηρετικοί σε οικογένειες με παιδιά. Πάρε μαζί σου βέβαια φάρμακα γιατί δεν υπάρχουν τα ίδια ακριβώς στην Τουρκία (depon, ponstan, κλπ) αλλά κάποια άλλα αντίσοιχα (πχ ibufon κλπ) και θα δυσκολευτείς να συνενοηθείς με την παιδίατρο σου αν κάτι προκύψει.

Όσον αφορά τα απαιτούμενα χαρτιά, το μόνο που χρειάστηκε σε μένα ήταν να έχω διαβατήριο για τα παιδιά.

Εύχομαι να περάσετε καλά.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
¨Οσον αφορά την Τουρκία, δεν είναι δα και το πλέον απολίτιστο μέρος ώστε να υπάρχει απογορευτικό για παιδιά."
Ποσο χρονων ειναι τα παιδακια σας? Γιατι της κυριας παραπανω που απαντησατε ειναι 3 μηνων! Εσεις θα το πηγαινατε στην Τουρκια? ή καπου αλλού στο εξωτερικο για διακοπες?
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Ποσο χρονων ειναι τα παιδακια σας? Γιατι της κυριας παραπανω που απαντησατε ειναι 3 μηνων! Εσεις θα το πηγαινατε στην Τουρκια? ή καπου αλλού στο εξωτερικο για διακοπες?
Καταλαβαίνω την ανησυχία που έχει κάποιος γενικότερα με τα ταξίδια με μωρά κάτω του έτους.
Έχω ακούσει για γονείς που δεν βγάζουν τα παιδιά τους από το σπίτι με τον φόβο ιώσεων αν αυτά δεν χρονίσουν, όχι να ταξιδέψουν μαζί τους.
Προσωπικά, θεωρώ ότι τα παιδιά πρέπει να είναι ισότιμα μέλη της οικογένειας και όχι να παρκάρονται σε γιαγιάδες. Σίγουρα είναι ταλαιπωρία για τους γονείς το ταξίδι με τα παιδιά αλλά έχει και αυτό την αξία του. Πραγματικά χαίρομαι τις οικογένειες των ξένων που βλέπω στα νησιά να έρχονται με τα μωρά τους.

Αυτό που είπα εγώ παραπάνω - έχοντας και την πρόσφατη εμπειρία του ταξιδιού με πολύ μικρά παιδιά (τα δικά μου δεν είναι μηνών αλλά πολύ μικρά νήπια)- είναι ότι η Τουρκία δεν είναι πιο επικινδυνο μέρος από την Ιταλία ή από οποιοδήποτε άλλο μέρος της Ευρώπης για τα παιδιά.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καταλαβαίνω την ανησυχία που έχει κάποιος γενικότερα με τα ταξίδια με μωρά κάτω του έτους.
Έχω ακούσει για γονείς που δεν βγάζουν τα παιδιά τους από το σπίτι με τον φόβο ιώσεων αν αυτά δεν χρονίσουν, όχι να ταξιδέψουν μαζί τους.
Προσωπικά, θεωρώ ότι τα παιδιά πρέπει να είναι ισότιμα μέλη της οικογένειας και όχι να παρκάρονται σε γιαγιάδες. Σίγουρα είναι ταλαιπωρία για τους γονείς το ταξίδι με τα παιδιά αλλά έχει και αυτό την αξία του. Πραγματικά χαίρομαι τις οικογένειες των ξένων που βλέπω στα νησιά να έρχονται με τα μωρά τους.

Αυτό που είπα εγώ παραπάνω - έχοντας και την πρόσφατη εμπειρία του ταξιδιού με πολύ μικρά παιδιά (τα δικά μου δεν είναι μηνών αλλά πολύ μικρά νήπια)- είναι ότι η Τουρκία δεν είναι πιο επικινδυνο μέρος από την Ιταλία ή από οποιοδήποτε άλλο μέρος της Ευρώπης για τα παιδιά.
Ωραια ολα αυτα που λετε...αλλα, Δεν καταλαβατε την ερωτηση μου .εσεις 3 μηνων μωρακι θα το πηγαινατε για διακοπες στο εξωτερικο? Ναι ή οχι?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Αφού σου είπε, είνα "ισότιμα μέλη" της οικογένειας. Δηλαδή τα παίρνουμε και στη δουλειά άμα λάχει, δε τα "παρκάρουμε" σε γιαγιάδες και σία...
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Πλέον είναι θεωρητική η ερώτηση για μένα καθώς τα δικά μου παιδιά είναι
νήπια, αλλά αν γύριζα πίσω το χρόνο και μου προέκυπτε ένα τέτοιο ταξίδι θεωρώ πως ναι θα ταξίδευα.
Αν δεν το έκανα τότε, δεν ήταν λόγω του κινδύνου αλλά λόγω της ενδεχόμενης ταλαιπωρίας που έχει το να σέρνεις μαζί σου αποστηρωτές, καρότσια, ....και όλα αυτά που χρειάζεται ένα παιδάκι 3 μηνών (στην δική μου περίπτωση είναι δύο οπότε θα ήταν η οδύσσεια ενός ξεριζωμένου).
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλά αυτά τα ταξίδια, δεν προκύπτουν...τα κανονίζεις, εκτός αν κάποιος σου το κάνει δώρο...οπότε οκ τότε δεν το χάνεις. Αλλιώς μπορείς να το κάνεις λίγο αργότερα.
Συμφωνώ καταρχάς στα ταξίδια να έχουμε μαζί τα παιδιά μας, αλλά ένα ταξίδι τριών μηνών δεν νομίζω ότι έχει να του προσφέρει κάτι παρά μόνο ταλαιπωρία. Όπως είπε κάποιος παραπάνω το μωρό δεν καταλαβαίνει αν πάει ταξίδι. γι αυτό κι εγώ το ανέβαλα για λίγους μήνες αργότερα. & πάλι δεν θα το θυμαται...αλλά δεν θα είναι στην φάση που κοιμάται όλη μερα.
Στατιστικά δεν θα πάθει κάτι ένα μωράκι μεσα σε 5 μέρες, αλλά αν συμβεί κάτι η φροντίδα του νεογέννητου είναι διαφορετική από ενός μωρού & επίσης οι γονείς δεν είναι εμπειροι ακόμα-αυτό μου είπε ο παιδίατρος.
Αλλά πιο πολύ για μένα ανασταλτικός παράγοντας ήταν η ταλαιπωρία του ίδιου του μωρου
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Έχοντας πλέον την εμπειρία πραγματικών οικογενειακών διακοπών με μικρά παιδιά σε Ελλάδα και εξωτερικό και όχι εισώκλειστη σε κάποια ξενοδοχειακή μονάδα με βραχιολάκι στο χέρι όπως κάνουν πλέον πολλές ελληνικές οικογένειες, έχω να παρατηρήσω ότι τα παιδιά και οι γονείς ταλαιπωρούνται περισσότερο από το να αράξουν στο εξοχικό ή χειρότερα στο σπίτι τους αλλά από την άλλη είναι μια μοναδική οικογενειακή εμπειρία/ ανάμνηση που αφορά όλοκληρη την οικογένεια. Μπορεί να μην έχει ακόμη τον εκπαιδευτικό χαρακτήρα που θα θέλαμε ως γονείς αφού πράγματι τα παιδιά μπορεί να μην θυμούνται πολλά λόγω ηλικίας αλλά δεν παύει να είναι μια μοναδική οικογενειακή εμπειρία που γράφει και σε εμάς και στα παιδιά.

Από την άλλη οι οικογενειακές διακοπές είναι ακριβό σπορ καθώς στα έξοδα του ζευγαριού προστίθεται και αυτά των παιδιών και σίγουρα είναι πιο ξεκούραστο για το ζευγάρι να πάει μόνο του διακοπές /πιθανόν πιο αναζωογονητικό για αυτούς αλλά όσον αφορά την προσφορά στο παιδί δεν νομίζω ότι συζητείται - είναι πάντα καλύτερο για αυτό να είναι με τους γονείς, παρά παρκαρισμένο με τη γιαγια. Άλλωστε με τις καθημερινές δουλειές/ υποχρεώσεις μας , οι περισσότεροι το παρκάρουμε ήδη αρκετές ώρες σε παιδικούς σταθμούς και γιαγιάδες. Τουλάχιστον στις διακοπές μπορούμε να δίνουμε το κάτι παραπάνω.

Anyway πιστεύω ότι και τα δύο χρειάζονται. Εξαρτάται κάθε φορά τι γέρνει στην ζυγαριά την συγκεκριμένη χρονική στιγμή και τι παροχές υπάρχουν διαθέσιμες (δεν είναι όλες οι γιαγιάδες διαθέσιμες να κρατήσουν τα παιδιά).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Είναι άλλο πράγμα οι διακοπές, όπως παραδοσιακά τις εννοούμε και τις βιώνουμε στην Ελλάδα, στη θάλασσα κτλ. με τα παιδιά, που είναι οπωσδήποτε μια απαραίτητη, χρήσιμη και πολύτιμη εμπειρία τόσο για τα παιδιά όσο και για τους γονείς και εντελώς άλλο πράγμα να σέρνω το παιδάκι στο Παρίσι, το Λονδίνο, τη Ρώμη και την Κωνσταντινούπολη με την επίφαση "ισοτιμίας", την συμμετοχή στα δρώμενα της οικογένειας και λοιπά σοφίσματα, ενώ στη πραγματικότητα δεν υπάρχει άλλη επιλογή, δηλαδή κάπου να αφήσουμε το παιδί για όσο θα λείπουμε. Επίσης, καλό είναι το παιδί να μένει και με τη γιαγιά του, τη θεία του, όποιον έχουμε, να ανεξαρτητοποιείται κι όλας και να μην είναι συνέχεια κολλημένο πάνω μας. Και φυσικά δεν είναι κακό οι γονείς, να νιώθουν και λίγο πως είναι άνθρωποι κι αυτοί, διότι το να μεγαλώνεις παιδί είναι, πως να το κάνουμε, δύσκολο και κουραστικό, δεν έγινες παρκαδόρος του παιδιού σου αν το αφήσεις λίγες μέρες για να κάνεις ένα ταξίδι που για το παιδί είναι άχρηστο (εκτός αν δε μπορείς αλλιώς, πάσο).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.399
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom