Γενικά Πτήση με μωρό

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Σε ταξιδι με την Rayanair το καρεκλακι του αυτοκινητου δεν μπορω να το παραδωσω μαζι με τα υπολοιπα (χειραποσκευες, καροτσι) στο check in;
Υπόθετω οτι το μωρο ειναι βρεφος χωρις θεση. Αν παραδωσεις αποσκευη, να δωσεις κ το καρεκλακι στο τσεκ ιν. Αν οχι, μπορεις να το παραδωσεις κ στην εξοδο . Αν εχει δικη του θεση, και το καρεκλακι ειναι καταλληλο για τη καμπινα μπορεις να το παρεις στο αεροπλανο να καθισει το μωρο.
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Υπόθετω οτι το μωρο ειναι βρεφος χωρις θεση. Αν παραδωσεις αποσκευη, να δωσεις κ το καρεκλακι στο τσεκ ιν. Αν οχι, μπορεις να το παραδωσεις κ στην εξοδο . Αν εχει δικη του θεση, και το καρεκλακι ειναι καταλληλο για τη καμπινα μπορεις να το παρεις στο αεροπλανο να καθισει το μωρο.
3 χρονων ειναι, με δικια της θεση. Θα το παρουμε και βλεπουμε..ελπιζω να το δεχτουνε στις αποσκευες.
Ευχαριστω!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
3 χρονων ειναι, με δικια της θεση. Θα το παρουμε και βλεπουμε..ελπιζω να το δεχτουνε στις αποσκευες.
Ευχαριστω!
Το δεχονται. Και οχι μονο...αν ειναι πιστοποιημενο για χρηση στο αεροσκαφος το χρησιμοποιεις κ εχεις 10κιλα τη χειραποσκευη της επιπλεον (+τη "μικρη" χειραποσκευη...) μια κ δεν μετραει ως χειραποσκευη αν χρησιμοποιηθει...
 
Last edited:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ας πω και γω την εμπειρια μου και τους προβληματισμους μου απο το προσφατο ταξιδι μας με μωρο 17 μηνων στην Νεα Υορκη.. Η πτηση οταν πηγαιναμε ηταν πολυ πρωινη και με ανταποκριση στο Παρισι.. Μεγαλο λαθος.. Η μικρη ταλαιπωρηθηκε αφανταστα και την ακουσε και στις δυο απογειωσεις ολο το αεροπλανο.. Στην επιστροφη που ηταν απογευμα και ειχαμε απευθειας πτηση ηταν παρα πολυ ήσυχη.
Αυτο που δεν γνωριζα και μου φανηκε υπερβολικά ανευθυνο ειναι οτι στις πτησεις απο-προς Αμερικη με delta δεν δινουν εξτρα ζωνη για να δεσεις το βρεφος πανω στην δικη σου ζωνη, οπως γινεται στην Ευρώπη.. Δεν ξερω αν το κανουν ολες οι αμερικανικες εταιριες αυτο αλλα οταν ζητησαμε ζωνη απο την αεροσυνοδο μας ειπε οτι δεν προβλεπεται και απλα δενομαι εγω και κραταω αγκαλια το μωρο! Αν δηλαδη γινει κατι εγω πως θα μπορεσω να το συγκρατησω στην αγκαλια μου; Εδεσα το μωρο με την δικη μου ζωνη μαζι με εμενα και οταν η αεροσυνοδος το ειδε μου εκανε παρατηρηση να την βγαλω.. Μετα απο λιγο την ξαναδεσα και σκεπασα το μωρο με κουβέρτα για να μη φαινεται η ζωνη. Το ιδιο και στην επιστροφη. Ισως δεν ειναι και πολυ ασφαλές να ειναι δυο ατομα δεμενα με την ιδια ζωνη αλλα μου φανηκε πολυ χειροτερο να ειμαι εγω μια χαρα δεμενη και να εχω ετσι χυμα το μωρο μου οταν μαλιστα ειχε αναταράξεις.. Δε μπορω να καταλαβω γιατι δε δινουν την ζώνη που γινεται 8αρι.. Εχει τύχει σε καποιον αλλο;
Το αλλο θεμα που ειχαμε ηταν με το καροτσι αλλα εδω εφταιγε η air france σε συνδυασμο με τη delta.. Δεν εβαλαν το καροτσι στην πτηση μας για ΝΥ και εμεινε στο Παρισι.. Ηρθε 4 μερες μετα στο σπιτι που μεναμε αλλα ελειπε το πανω μέρος, αυτο που βγαινει με φερμουαρ και ειναι για προστασια απο τον ηλιο.. Καναμε claim στην ιστοσελιδα της delta και τουλαχιστον απαντησαν σχετικα γρηγορα και μας αποζημειωσαν ολο το καρότσι (γυρω στα 400κατι δολλάρια)..
Ενα αλλο θεμα που μας απασχολουσε ηταν το τι θα φαει η μικρή στο αεροπλανο.. Ευτυχως την θηλαζω ακομα και δεν πεινασε γιατι στο πρωτο (11ωρο) ταξιδι δεν εφεραν τπτ για το μωρο.. Ειχα κανει μερες πριν special request αλλα επειδη ακυρωθηκε η πτηση μας και μας εβαλαν σε αλλη "χαθηκε" και το αιτημα.. Στην επιστροφη της εφεραν 4 φορες κρεμες σε βαζακια αλλα δε της εδωσα τιποτα απο αυτα γιατι δεν ελεγαν ξεκαθαρα ολα τα συστατικα.. Οποτε εκτος απο γαλα εφαγε μονο γλυκοπατατα πουρε που ειχα μαζι σε ταπερ. Ηταν καλη λυση γιατι γενικα αρεσει στα μωρα και συντηρείται αρκετη ωρα.. Οπως και μπανανιτσα που λιωνεις επιτοπου. Ειχα μαζι και το νερο της σε δικο της μπουκαλι και ολα περασαν μια χαρα στον έλεγχο..
Για το τελος να επιβεβαιωσω και εγω την συμβουλη που διαβασα και παραπανω.. Φορτώνουμε ολα τα αγαπημενα τραγουδακια σε κινητό ή ταμπλετ.. Και μας μονο με αυτα κοιμήθηκε και την βοηθησαν να της περασει η κριση θυμου που επαθε.. Αυτα τα ζουζουνια, mazoo, xanazoo κτλ. ειναι σωτήρια!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στις ΗΠΑ δεν ειναι υποχρεωτικη η ζωνη για νηπια κ δεν χορηγειται. Παλαιοτερα ειχα διαβασει οτι οι ερευνες ειχαν δειξει οτι δεν προστατευε περισσοτερο απο την αγκαλια του γονεα αντιθετα υποκειταν σε τραυματισμους. Δεν θυμαμαι λινκ ομως. Αυτο που συνιστα η Αμερικανικη Ενωση Παιδιατρων, κ ειναι ευνοητο, να ταξιδευει σε δικη του θεση με δικο του ειδικο καθισμα. Μην κανετε εκπτώσεις στα εισητηρια λοιπον.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Στις ΗΠΑ δεν ειναι υποχρεωτικη η ζωνη για νηπια κ δεν χορηγειται. Παλαιοτερα ειχα διαβασει οτι οι ερευνες ειχαν δειξει οτι δεν προστατευε περισσοτερο απο την αγκαλια του γονεα αντιθετα υποκειταν σε τραυματισμους. Δεν θυμαμαι λινκ ομως. Αυτο που συνιστα η Αμερικανικη Ενωση Παιδιατρων, κ ειναι ευνοητο, να ταξιδευει σε δικη του θεση με δικο του ειδικο καθισμα. Μην κανετε εκπτώσεις στα εισητηρια λοιπον.
Αν οι ερευνες δειχνουν ετσι γιατι στην Ευρωπη τις δινουν; Ειναι δυνατον σε κατι πολυ αποτομο να ειναι ασφαλεστερο απλα να κρατας το παιδι; Σαφεστατα και ειναι καλυτερο να ειναι το μωρο σε δικη του θεση σε καθισμα, αλλα στην περιπτωση μας και να την ειχαμε παρει (δηλαδη ενα ακομα ολοκληρο εισιτηριο για Αμερικη) δε θα την ειχε χρησιμοποιησει γιατι δεν ξεκολλαγε απο πανω μου.. Ηθελε συνεχεια να θηλαζει (το ιδιο και πιο μωρο οταν ταξιδεψαμε σε κοντινους προορισμους).. Καθομασταν στην θεση που εχει μπροστα χωρο για να μπαινουν bassinets (κατι σαν καλαθουνες) και μας εφεραν οι αεροσυνοδοι αλλα δεν την χρησιμοποιησαμε καθολου γιατι οπως ειπα δεν με αφηνε.. Μετα απο μιση ωρα ηρεμουσε και κοιμοταν συνεχεια σχεδον σε ολη τη πτηση αλλα μονο πανω μου.. Ουτε καν στον μπαμπα της για να ξεκουραστω και εγω..

Επίσης να συμπληρώσω πως τα καθισματάκια αυτοκινήτου που βάζεις το μωρο σε δική του θέση δε μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις κατα την διαρκεια της προσγείωσης-απογείωσης όταν έχεις βρέφος (κατω των δύο ετών). Δηλαδή στα πιο επικίνδυνα σημεία της πτήσης πρέπει να το κρατάς αγκαλιά χωρίς ζώνη!
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν οι ερευνες δειχνουν ετσι γιατι στην Ευρωπη τις δινουν;
Φιλοσοφικη η ερωτηση. Πολυ πιο λογικη φαινεται η προσεγγιση των ΗΠΑ, Καναδα παντως. Οταν λενε τι ειναι πιο ασφαλες ξερουν καλυτερα απο εμας. Τι ειναι πιο βολικο κ πιο οικονομικο προφανως εξαρταται απο τον καθενα να αποφασισει.

Belly" or "loop" belts, which are intended for infant use and are attached to an adult’s safety belt by feeding the adult’s belt segments through a loop on the infant’s belt
  • Not approved for use as child restraint systems on an aircraft, as they could injure the infant in case of an accident
http://www.tc.gc.ca/en/services/aviation/reference-centre/advisory-circulars/ac-605-003.html
https://www.faa.gov/travelers/fly_children/
 

harilander

Member
Μηνύματα
558
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
σύμφωνα με τον κανονσμο του FAA (federal aviation adminstration) μπορείς να χρησιμοποιήσεις ειδικά καθισματα όπως του αυτοκινήτου αλλά που έχουν έγκριση απο το FAA για aviation use.
αλλά και στην Ευρωπη μπορεις να κανεις την χρήση τους, νομιζω το διαβασα και στο σαιτ της ryanair
κανονικά θα έπρεπε να στο προμηθεύει η εταιρεια με κάποια επιβάρυνση.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
σύμφωνα με τον κανονσμο του FAA (federal aviation adminstration) μπορείς να χρησιμοποιήσεις ειδικά καθισματα όπως του αυτοκινήτου αλλά που έχουν έγκριση απο το FAA για aviation use.
αλλά και στην Ευρωπη μπορεις να κανεις την χρήση τους, νομιζω το διαβασα και στο σαιτ της ryanair
κανονικά θα έπρεπε να στο προμηθεύει η εταιρεια με κάποια επιβάρυνση.
Mπορείς να το χρησιμοποιήσεις αλλά όχι στην απογείωση-προσγείωση όπως γράφω και παραπάνω.. Δε ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να βρεις να αγοράσεις κάθισμα αυτοκινήτου που να κάνει και για πτήσεις, αλλά αν δεν είναι εύκολο θα έπρεπε να το παρέχουν έστω και με χρέωση..

Φιλοσοφικη η ερωτηση. Πολυ πιο λογικη φαινεται η προσεγγιση των ΗΠΑ, Καναδα παντως. Οταν λενε τι ειναι πιο ασφαλες ξερουν καλυτερα απο εμας. Τι ειναι πιο βολικο κ πιο οικονομικο προφανως εξαρταται απο τον καθενα να αποφασισει.

Belly" or "loop" belts, which are intended for infant use and are attached to an adult’s safety belt by feeding the adult’s belt segments through a loop on the infant’s belt
  • Not approved for use as child restraint systems on an aircraft, as they could injure the infant in case of an accident
http://www.tc.gc.ca/en/services/aviation/reference-centre/advisory-circulars/ac-605-003.html
https://www.faa.gov/travelers/fly_children/
Δεν αμφισβητώ ότι η ζώνη μπορεί να προκαλέσει και τραυματισμούς, το θέμα είναι αν θα είναι χειρότεροι αν δε φοράει καθόλου ζώνη κατά την απογείωση-προσγείωση σε περίπτωση που συμβεί κάτι πολύ απότομο.. Εννοείται ότι σε μικροαναταράξεις (που είναι και πιο συνηθισμένες) μπορείς να κρατησεις σταθερα το παιδί και ίσως με την ζώνη να πιεστει και να τραυματιστει στην κοιλίτσα του (οι ερευνες λογικά σε αυτό θα βασιζονται) και άρα είναι καλύτερα χωρίς ζώνη. Αλλά αν π.χ. χάσει απότομα ύψος το αεροπλάνο δεν είναι προτιμότερο να πιεστεί με την ζώνη από το να σου φύγει στο ταβάνι; Το ίδιο και σε ένα πολύ απότομο φρενάρισμα μετά την προσγείωση.. Και στο αυτοκίνητο ένας ενηλικας μπορεί να τραυματιστεί με την ζώνη αλλά είναι προτιμότερο από το να πεταχτεί μπροστά..
Ακόμα και αν έχεις θέση με καθισματάκι για το μωρό θεωρώ πως θα έπρεπε να δίνουν ζώνη τουλάχιστον για την απογείωση-προσγείωση.. Και στην Ευρώπη κάπου θα βασίζονται για να έχουν αποφασίσει το αντίθετο.. Δεν ξέρουν απαραίτητα καλύτερα οι Αμερικάνοι από τους Ευρωπαίους. Και στην Ευρώπη το κάθισμα θεωρείται ο ασφαλέστερος τρόπος αλλά σου δίνουν ζώνη για το διάστημα που δεν επιτρέπεται να βάλεις το παιδί εκεί ή για όλη την πτήση αν δεν εχει θέση με κάθισμα.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Γονείς που έχετε ταξιδεψει με μωρά την βοήθεια σας!!Σε βραδινή πτήση το μωρό μου πιθανότατα μπαίνοντας στο αεροπλάνο θά κοιμάται ,αλλά για να δεθεί επάνω μου πρέπει να το ξυπνησω;Θα μπορώ να το έχω σε θέση αγκαλιας και να δεθεί σε αυτή την θέση ;
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Γονείς που έχετε ταξιδεψει με μωρά την βοήθεια σας!!Σε βραδινή πτήση το μωρό μου πιθανότατα μπαίνοντας στο αεροπλάνο θά κοιμάται ,αλλά για να δεθεί επάνω μου πρέπει να το ξυπνησω;Θα μπορώ να το έχω σε θέση αγκαλιας και να δεθεί σε αυτή την θέση ;
Θα ξυπνήσει λογικά από την τόση φασαρία. Στην αγκαλιά σου δένεται. Εσύ στην κλασσική ζώνη και το παιδί με εξτρά ζώνη από εσένα αν θυμάμαι καλά. Μάρσιπος βολεύει πάρα πολύ αν έχεις. Επίσης στο αεροπλάνο μας είχαν δώσει καλαθουνα και κατά την διάρκεια της πτήσης το παιδί ήταν πιο πολύ εκεί
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.415
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom