Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Να μην σε στεναχωρήσω αλλά το τουίτερ είναι γεμάτο καταγγελίες πως η Ryan πλέον δεν επιστρέφει χρήματα, όπως έκανε στις αρχές, σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα σε πελάτες που είχαν ήδη πει ότι θα τους επιστρέψουν χρήματα τους ξαναστελνουν για voucher. Μακάρι να έχεις όντως τα χρήματα σου πίσω σε 7 μέρες αλλά μου φαίνεται πολύ προ-κορονοιού ετοιματζίδικο email.
Ίσως... Θα δείξει...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχει κανείς εμπειρία από Easyjet σχετικά με την όλη διαδικασία;
Προς το παρόν βέβαια φάινεται ότι θα διεξαχθεί κανονικά (είναι για το τριήμερο του Πνεύματος) αλλά ακόμα κι έτσι θεωρώ απίθανο να πραγματοποιηθεί το ταξίδι.
Υπάρχει τρόπος να ζητήσεις voucher ή μετάθεση σε μεταγενέστερη ημ/νία λόγω συνθηκών;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Έχει κανείς εμπειρία από Easyjet σχετικά με την όλη διαδικασία;
Προς το παρόν βέβαια φάινεται ότι θα διεξαχθεί κανονικά (είναι για το τριήμερο του Πνεύματος) αλλά ακόμα κι έτσι θεωρώ απίθανο να πραγματοποιηθεί το ταξίδι.
Υπάρχει τρόπος να ζητήσεις voucher ή μετάθεση σε μεταγενέστερη ημ/νία λόγω συνθηκών;
Αλλαξα μια απο τις διαδρομες του Ιουνη σε μεταγενεστερη με ανακοινωση για δωρεαν αλλαγη ως καποια ημερομηνια που δεν θυμαμαι, Μαιου?. Δεν σου ηρθε μειλ απο Απριλη γι αυτο το θεμα?
Τωρα μου εμεινε αλλη μια διαδρομη αλλα χρεωνει fees για την αλλαγη. Ελπιζω σε ακυρωση.
Voucher δινει μονο για ακυρωση.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αλλαξα μια απο τις διαδρομες του Ιουνη σε μεταγενεστερη με ανακοινωση για δωρεαν αλλαγη ως καποια ημερομηνια που δεν θυμαμαι, Μαιου?. Δεν σου ηρθε μειλ απο Απριλη γι αυτο το θεμα?
Τωρα μου εμεινε αλλη μια διαδρομη αλλα χρεωνει fees για την αλλαγη. Ελπιζω σε ακυρωση.
Voucher δινει μονο για ακυρωση.
Κατάλαβα, αν δε παίξει ακύρωση θα τα κάνω σαΐτες -και αυτά- τα εισιτήρια.
Δε ξέρω βέβαια σε τι να ποντάρω, καθώς νομίζω ότι τα σύνορα του ΗΒ είναι ανοιχτά...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Έχει κανείς εμπειρία από Easyjet σχετικά με την όλη διαδικασία;
Προς το παρόν βέβαια φάινεται ότι θα διεξαχθεί κανονικά (είναι για το τριήμερο του Πνεύματος) αλλά ακόμα κι έτσι θεωρώ απίθανο να πραγματοποιηθεί το ταξίδι.
Υπάρχει τρόπος να ζητήσεις voucher ή μετάθεση σε μεταγενέστερη ημ/νία λόγω συνθηκών;


Δεν σου έχουν στείλει κάποιο mail; Εγώ έχω πτήση τον Ιούνη και μου έχουν στείλει 2-3 mail που αναφέρουν ότι η πτήση δεν έχει ακυρωθεί αλλά λόγω της αβεβαιότητας μου προσφέρουν ένα κουπόνι ισότιμο του εισιτηρίου κι ένα επιπλέον των 10ε που μπορώ να χρησιμοποιήσω για άλλη πτήση. Τα κουπόνια έχουν διάρκεια ενός χρόνου. Η προσφορά λήγει 19/5.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Δεν σου έχουν στείλει κάποιο mail; Εγώ έχω πτήση τον Ιούνη και μου έχουν στείλει 2-3 mail που αναφέρουν ότι η πτήση δεν έχει ακυρωθεί αλλά λόγω της αβεβαιότητας μου προσφέρουν ένα κουπόνι ισότιμο του εισιτηρίου κι ένα επιπλέον των 10ε που μπορώ να χρησιμοποιήσω για άλλη πτήση. Τα κουπόνια έχουν διάρκεια ενός χρόνου. Η προσφορά λήγει 19/5.
Εγω δεν πηρα τετοιο! Βεβαια λεμε για εισιτηρια των 27 ευρω τοτε, σιγα μη δωσουν και 10 εξτρα :p
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Εγω δεν πηρα τετοιο! Βεβαια λεμε για εισιτηρια των 27 ευρω τοτε, σιγα μη δωσουν και 10 εξτρα :p

Είναι αυτοματοποιημένο mail δεν έχει να κάνει με το κόστος του εισιτηρίου. Για να μην το έλαβες ίσως να αφορά μόνο κατοίκους άλλων χωρών.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δεν σου έχουν στείλει κάποιο mail; Εγώ έχω πτήση τον Ιούνη και μου έχουν στείλει 2-3 mail που αναφέρουν
Κανένα email δυστυχώς.
Το πρωί μπήκα στη σελίδα και το μόνο που ανέφερε ήταν ότι υπήρχαν ελλιπή στοιχεία επιβάτη.
Τίποτα περί ακύρωσης και τίποτα περί αλλαγής.
Θα ήταν δώρο θεού ένα τέτοιο κουπόνι.
Σε τι πτήση αναφέρεται το δικό σου; Από Ελλάδα; Μήπως παίζει ρόλο η αφετηρία/προορισμός;

Ανοιχτα Ιουνη? Για ψαξτο λιγο.
Ο περιορισμός μέχρι τέλος Μαίου δεν είναι ή βλέπω κάτι λάθος;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Μας έστειλε και η Aegean την ακύρωση για την Στοκχόλμη τον Ιούνη και κλείσαμε για όλο το καλοκαίρι.... για το εξοχικό αγκαλιά με τη θάλασσα τις ντοματιές και τις ελιές.. εντάξει μην είμαστε και αχάριστοι..

rebooking ή credit vouher λέει... όχι ρε παιδιά κρατήστε τα για τον κόπο σας....


επειδή δεν έχω παρακολουθήσει όλο το νημα τελικά έχει πάρει κανεις λεφτα απο Aegean μετα απο κυνήγι ή όχι; ...
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Σε τι πτήση αναφέρεται το δικό σου; Από Ελλάδα; Μήπως παίζει ρόλο η αφετηρία/προορισμός;
Παρίσι-Μιλάνο, δεν είναι ξεκάθαρο στο mail ποιους αφορά η προσφορά.

Ο περιορισμός μέχρι τέλος Μαίου δεν είναι ή βλέπω κάτι λάθος;
Ναι δεν γνωρίζουμε κάτι άλλο επίσημα.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Μας έστειλε και η Aegean την ακύρωση για την Στοκχόλμη τον Ιούνη και κλείσαμε για όλο το καλοκαίρι.... για το εξοχικό αγκαλιά με τη θάλασσα τις ντοματιές και τις ελιές.. εντάξει μην είμαστε και αχάριστοι..

rebooking ή credit vouher λέει... όχι ρε παιδιά κρατήστε τα για τον κόπο σας....


επειδή δεν έχω παρακολουθήσει όλο το νημα τελικά έχει πάρει κανεις λεφτα απο Aegean μετα απο κυνήγι ή όχι; ...
Εγώ ναι, πήρα πίσω λεφτά και πόντους από Aegean για ταξιδι προς Ρώμη που ακυρώθηκε ολοσχερώς. Αυτά στις αρχές Μαρτίου, όμως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom