Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
εκτός από την scoot έχει επιστρέψει άλλη εταιρία χρήματα από πτήσεις που δεν έγιναν?
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.269
Likes
7.867
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Πήρα πλήρες refund από το gotogate τον Μάρτιο για πτήση Μαρόκου που είχα για τον Απρίλιο με Αλιτάλια ! Πλήρες ....
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μας έστειλε και η Aegean την ακύρωση για την Στοκχόλμη τον Ιούνη και κλείσαμε για όλο το καλοκαίρι.... για το εξοχικό αγκαλιά με τη θάλασσα τις ντοματιές και τις ελιές.. εντάξει μην είμαστε και αχάριστοι..

rebooking ή credit vouher λέει... όχι ρε παιδιά κρατήστε τα για τον κόπο σας....


επειδή δεν έχω παρακολουθήσει όλο το νημα τελικά έχει πάρει κανεις λεφτα απο Aegean μετα απο κυνήγι ή όχι; ...
Κι εγώ ακριβώς το ίδιο, μας ήρθε σήμερα η ακύρωση για Μαρόκο που το είχαμε αλλάξει από Μάρτιο για Ιούνη (τότε νομίζαμε αρχικά ότι σε 2 μήνες θα έχουμε ξεμπερδέψει με τον ιο, χαχαχαχα). Σκεφτόμαστε κι εμείς αν αξίζει να προσπαθήσουμε για refund δεδομένης της ΠΝΠ που πλέον τους καλύπτει..
 
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν τους καλύπτει η ΠΝΠ, θα υποχρεωθούν να την αποσύρουν. Τελευταία επιβεβαίωση από την Κομισιόν Πέμπτη 13/05. Σε πρώτη φάση έστειλαν επιστολή στα κράτη μέλη και αν δεν συμμορφωθούν να υπάρξουν κυρώσεις όπως είπε η επίτροπος.
 

solotravel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Πριν 2 μήνες η Turkish Airlines ακύρωσε τα εισιτήρια για Dubai και κάλεσα στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης για να ζητήσω επιστροφή χρημάτων τότε που ακόμα επιτρεπόταν να ζητήσουμε refund. Από το αεροδρόμιο μου είπαν ότι θα έπαιρνε 4 εβδομάδες για να πιστωθούν τα χρήματα στο λογαριασμό μου. Ως τώρα δυστυχώς δεν έχω δει την επιτροφή. Επικοινώνησα και στο Μessenger μαζί τους και μου είπαν αυτό:

Hello, our passengers, who have the right to get a refund and whose request is registered, have the right to change their tickets or to issue tickets for any desired date depending on the availability of seats. Also, the refund amount for unused tickets may take longer to be credited to your account due to density. Thanks for your understanding.

Δυστυχώς η κράτηση δε φαίνεται καν στο site της Turkish πια και ανησυχώ. Υπάρχει κάποιος που έχει ανάλογη εμπειρία και να έκανε την αίτηση στο αεροδρόμιο?
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Μόλις έλαβα μεηλ απο Ryanair για ακύρωση πτήσεων 5 Ιουνίου από Αθήνα και επιστροφή 10 από Βουκουρέστι. Ακύρωση ή βαουτσερ.
Σε περίπτωση που επιλέξω επιστροφή τα χρήματα θα πιστωθουν σε 7 μέρες περίπου.
Σαφέστατο μεηλ και χωρίς αστερίσκους.
Την Δευτέρα θα πράξω τα δέοντα.
Επιλέγω πάντα απευθείας αεροπορική εταιρεία και όχι τα σαιτ πετάς, πάμε διακοπές κλπ.
Στη στραβή έχεις να κάνεις με έναν!
Ελπιζω να παρεις τα χρήματα σου στις 7 μέρες που λες κ θα χαιρόμασταν μσς ενημερώνεις οταν με το καλο συμβεί.
Υ.Γ. Πολλοι ειναι που εχουν κλείσει direct με την αεροπορική και ακόμα περιμένουν χρήματα. Μια τετοια ειμαι και γω με ακυρωση απο Ryanair απο το πρωτο δεκαήμερο του Απριλίου
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Πριν 2 μήνες η Turkish Airlines ακύρωσε τα εισιτήρια για Dubai και κάλεσα στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης για να ζητήσω επιστροφή χρημάτων τότε που ακόμα επιτρεπόταν να ζητήσουμε refund. Από το αεροδρόμιο μου είπαν ότι θα έπαιρνε 4 εβδομάδες για να πιστωθούν τα χρήματα στο λογαριασμό μου. Ως τώρα δυστυχώς δεν έχω δει την επιτροφή. Επικοινώνησα και στο Μessenger μαζί τους και μου είπαν αυτό:

Hello, our passengers, who have the right to get a refund and whose request is registered, have the right to change their tickets or to issue tickets for any desired date depending on the availability of seats. Also, the refund amount for unused tickets may take longer to be credited to your account due to density. Thanks for your understanding.

Δυστυχώς η κράτηση δε φαίνεται καν στο site της Turkish πια και ανησυχώ. Υπάρχει κάποιος που έχει ανάλογη εμπειρία και να έκανε την αίτηση στο αεροδρόμιο?
Καλησπερα. Εισητηρια απο turkish,μεσω πρακτορειου ομως, για 16/5. Η ακυρωση εγινε απριλιο. Πριν οποιαδηποτε επικοινωνια με το πρακτορειο ελαβα αυτο το mail
"Αγαπητέ επιβάτη,

Η παρακάτω κράτηση έχει ακυρωθεί .

Μπορείτε να επιλέξετε νέες ημερομηνίες από την 20 Μαϊου έως και τις 31/12/2020 σαν τελευταία ημερομηνία επιστροφής.
Εάν δεν γνωρίζεται τις νέες ημερομηνίες, μπορείτε να αφήσετε το εισιτήριο σας ανοικτό και να μας ενημερώσετε το αργότερο μέχρι τις 31/12/2020.
Σε περίπτωση που θέλετε να κάνετε ακύρωση και να προβείτε σε επιστροφή του ποσού του εισιτηρίου σας, θα πρέπει εφόσον το έχετε αγοράσει από την επίσημη ιστοσελίδα των Τουρκικών Αερογραμμών να μας στείλετε ένα αντίγραφο του διαβατηρίου ή της ταυτότητας σας και εμείς θα ακυρώσουμε την κράτηση σας και σε διάστημα όχι λιγότερο από 60 ημέρες θα γίνει η επιστροφή του ποσού.
Σε περίπτωση που η αγορά έχει πραγματοποιηθεί από κάποια άλλη ηλεκτρονική σελίδα/πλατφόρμα θα πρέπει να επικοινωνήσετε μέσω email μαζί τους για τη διαδικασία της επιστροφής του ποσού.
Mε εκτίμηση,
TURKISH AIRLINES THESSALONIKI

✈ Türk Hava Yolları A.O. / Τurkish Airlines Inc.
Thessaloniki Makedonia Airport 55103 - GREECE
( +30 2310 477541 / 46 / 47 / 86
* [email protected]
Σε επικοινωνια με την αεροπορικη με διαβεβαιωσαν οτι θα γινει refund αλλα θα χρειαστουν 2 μηνες μετα την επανεναρξη των πτησεων τους. Με τα μεχρι τωρα δεδομενα δεν πεταν μεχρι την 1/6. Αρα.... Μαλλον οι 4 εβδομαδες που σου ειπαν τοτε ηταν ευσεβεις ποθοι. Κανεις δεν ηξερε μεχρι που θα πηγαινε αυτη η κατασταση
Υ.Γ. Το mail το πηρα 26/4
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.603
Στα ελληνικά μέσα της ομογένειας φαίνεται δεν ισχύει η ομερτά των εγχώριων.
https://www.thenationalherald.com/g...egean_wants_bailout_from_covid_19_hit-323196/
20 εκατομύρια πήραν τα μέσα για διαφήμιση που βάσει νόμου είναι δωρεάν, ποιος θα βγει να κράξει εδώ. Ίσως με την ψήφο των ομογενών να αλλάξουν τα πράγματα και να αρχίσει το τάισμα και εκεί, τώρα τους ξέφυγε. Άσε την αναστολή καταβολής της δόσης για τις τηλεοπτικές άδειες για ένα έτος, για έναν κλάδο που δεν είχε ιδιαίτερη ζημιά. Κατά τα άλλα δημοκρατία...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Στα ελληνικά μέσα της ομογένειας φαίνεται δεν ισχύει η ομερτά των εγχώριων.
https://www.thenationalherald.com/g...egean_wants_bailout_from_covid_19_hit-323196/
25% των πτησεων για Ιουλη και μαλιστα στο καλυτερο σεναριο, ειναι πολυ λιγοτερο απο οσο φανταζονται οι υπερμαχοι του ανοιγματος της τουριστικης σεζον. Και δεν ξεκαθαριζει αν εννοει εξωτερικο. Ειναι προφανες οτι θα κινηθει με πολυ αργα βηματα και οχι yolo.
Η συζητηση θα ηταν καλυτερο να μεταφερθει στα νεα της Aegean νομιζω.
 
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ποσώς με ενδιαφέρει αν θα πετάει με 25% η με 200% η Aegean, εγώ το άρθρο το κοινοποίησα γιατί είναι το μόλις δεύτερο που βρίσκω σε ελληνικό ΜΜΕ να αναφέρεται στην παράνομη πρακτική της Aegean να μην επιστρέφει λεφτά για ακυρωμενες πτήσεις και μια χαρά θέση έχει σε αυτό το τοπικ.
 

solotravel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπερα. Εισητηρια απο turkish,μεσω πρακτορειου ομως, για 16/5. Η ακυρωση εγινε απριλιο. Πριν οποιαδηποτε επικοινωνια με το πρακτορειο ελαβα αυτο το mail
"Αγαπητέ επιβάτη,

Η παρακάτω κράτηση έχει ακυρωθεί .

Μπορείτε να επιλέξετε νέες ημερομηνίες από την 20 Μαϊου έως και τις 31/12/2020 σαν τελευταία ημερομηνία επιστροφής.
Εάν δεν γνωρίζεται τις νέες ημερομηνίες, μπορείτε να αφήσετε το εισιτήριο σας ανοικτό και να μας ενημερώσετε το αργότερο μέχρι τις 31/12/2020.
Σε περίπτωση που θέλετε να κάνετε ακύρωση και να προβείτε σε επιστροφή του ποσού του εισιτηρίου σας, θα πρέπει εφόσον το έχετε αγοράσει από την επίσημη ιστοσελίδα των Τουρκικών Αερογραμμών να μας στείλετε ένα αντίγραφο του διαβατηρίου ή της ταυτότητας σας και εμείς θα ακυρώσουμε την κράτηση σας και σε διάστημα όχι λιγότερο από 60 ημέρες θα γίνει η επιστροφή του ποσού.
Σε περίπτωση που η αγορά έχει πραγματοποιηθεί από κάποια άλλη ηλεκτρονική σελίδα/πλατφόρμα θα πρέπει να επικοινωνήσετε μέσω email μαζί τους για τη διαδικασία της επιστροφής του ποσού.
Mε εκτίμηση,
TURKISH AIRLINES THESSALONIKI

✈ Türk Hava Yolları A.O. / Τurkish Airlines Inc.
Thessaloniki Makedonia Airport 55103 - GREECE
( +30 2310 477541 / 46 / 47 / 86
* [email protected]
Σε επικοινωνια με την αεροπορικη με διαβεβαιωσαν οτι θα γινει refund αλλα θα χρειαστουν 2 μηνες μετα την επανεναρξη των πτησεων τους. Με τα μεχρι τωρα δεδομενα δεν πεταν μεχρι την 1/6. Αρα.... Μαλλον οι 4 εβδομαδες που σου ειπαν τοτε ηταν ευσεβεις ποθοι. Κανεις δεν ηξερε μεχρι που θα πηγαινε αυτη η κατασταση
Υ.Γ. Το mail το πηρα 26/4

Άρα λογικά θα μπουν τον Αύγουστο?Περιμένω από το Μάρτιο. Το πρόβλημα είναι ότι στο manage booking δε φαίνεται καν ότι είχα κράτηση όταν βάζω τον κωδικό κράτησης ενώ πριν την πτήση τον Απρίλιο φαινόταν η ακύρωση που έκανα μέσω τηλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom