Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Καλησπέρα. Ίσως βοηθήσω κάποιους που έκλεισαν εισιτήρια με Aegean και πλήρωσαν με PayPal (ισχύει και για άλλες αεροπορικές) :

Είχα κλείσει εισιτήριο με επιστροφή(από Νοέμβριο) για Μάιο εξωτερικό και είχα πληρώσει με PayPal. Άνοιξα dispute στο PayPal και μετά από λίγες μέρες έκανα escalate. Είναι μια διαδικασία αναμονής περίπου 20+ ημερών μέχρι να βγει απόφαση, αλλά τελικά πήρα τα λεφτά μου πίσω για πτήση golight της Aegean. Το καλό με τα PayPal disputes είναι ότι έχεις περιθώριο 6 μήνες να τα ανοίξεις από την ημερομηνία πληρωμής , οπότε ήμουν εμπροθεσμος. Ουσιαστικά, διάλεξα την επιλογή ότι δεν παρέλαβα την παραγγελία μου (έχει διάφορες επιλογές, ήταν η 1η νομίζω), ανέβασα το pdf του εισιτηρίου μου, screenshot από το email ακύρωσης πτήσης της Aegean καθώς και link με τον ευρωπαϊκό νόμο . Έγραψα και 2-3 σειρές ότι η Aegean αρνείται να μου επιστρέψει τα λεφτά συν ότι δεν τους βρίσκω ποτέ στο τηλέφωνο.

Κατανοώ ότι πολλοί πληρώσατε με κάρτα, αλλά ενδεχομένως κάποιοι να χρησιμοποίησαν PayPal και να αγνοούν αυτή τη λύση. Εκτός και αν έχει αναφερθεί στο νήμα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. 2 από τις άπειρες πτήσεις που έκλεισα για φέτος, συμπτωματικά και αυτή της Aegean, τις πλήρωσα με PayPal. Θα κάνω τη διαδικασία που λες και θα ενημερώσω.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Όπως φαίνεται επιβεβαιώνονται δυστυχώς τα όσα έγραφα ότι και ο Ιούλιος είναι εξαιρετικά αμφίβολος μήνας για ταξίδια εκτός. Αυτό που δε μπορούσαν να κατανοήσουν κάποιοι, ότι δεν είναι ξεκινά-σταματα οι αεροπορικές. Θα πάρει 1-2 χρόνια στη καλύτερη να επανακάμψουν γιατί η ζήτηση δεν πάει ξαφνικά από το μηδέν στο 100%. Λογικά ακυρώνει πτήσεις η Αιγαίου, εγώ έχω Αύγουστο 2, ήδη αλλαγμένα μια φορά και πάλι αμφίβολα είναι. Όσο για χρήματα, οποιος τα πάρει πίσω γρήγορα τυχερός θα είναι, εδώ παίζεται η επιβίωση εταιρειών-γιγάντων. Οι Αργεντίνοι μου είπαν πχ τουλάχιστον 3 μήνες, τι να λέμε.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.429
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σε κάθε περίπτωση η κράτηση έγινε με Αγγλική πιστωτική κάρτα και εδώ είπαν ότι οι αεροπορικές υποχρεούνται να επιστρέψουν τα χρήματα (αν και πχ. με την Easyjet που έχω μια επιστροφή το καθυστερούν λίγο). Άρα λογικά ούτε ο νόμος της Ελλάδας ούτε της ΕΕ έχει κάποια σχέση με την κράτηση μου, σωστα; Θα κάνω dispute στην πιστωτική λοιπόν.
Επικοινώνησε με την τράπεζα σου εκεί και ρώτα τους αν μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση της συναλλαγής για την αγορά των εισιτηρίων.
Αν όχι, τότε θα πρέπει να πάρεις τα voucher. Είναι ονομαστικά αυτά τα voucher;
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. 2 από τις άπειρες πτήσεις που έκλεισα για φέτος, συμπτωματικά και αυτή της Aegean, τις πλήρωσα με PayPal. Θα κάνω τη διαδικασία που λες και θα ενημερώσω.
Τίποτα ,κατά πάσα πιθανότητα θα κερδίσεις την υπόθεση.΄Ισως υπάρχει και άλλη λύση ,αλλά ανέφερα μόνο τη δοκιμασμένη .Δηλαδή ,όσοι έχουν πληρώσει με κάρτα εξωτερικού (revolut κλπ) ,ενδεχομένως να μπορούν να κάνουν 'chargeback' μέσω του app της ηλ.τράπεζας ,αλλά αν κερδίσεις ,παίρνεις το ~85% των χρημάτων που έδωσες.Αυτό ,όπως λένε οι Άγγλοι 'take it with a grain o salt' ,μιας και δεν έχω εμπειρία.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Επικοινώνησε με την τράπεζα σου εκεί και ρώτα τους αν μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση της συναλλαγής για την αγορά των εισιτηρίων.
Αν όχι, τότε θα πρέπει να πάρεις τα voucher. Είναι ονομαστικά αυτά τα voucher;
Έκανα αμφισβήτηση της συναλλάγής. Θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

Για το αν είναι ονομαστικά η Aegean λέει το εξής:

The Credit Voucher you will receive, will come with a promotional code. Then you can enter your promotional code into the "Promotional Code" field at the booking form at aegeanair.com and olympicair.com, for any flight operated by AEGEAN and/or Olympic Air, and/or for flights by other collaborating airlines (codeshare flights). within the next 18 months.

Also, the Credit Voucher can be used only for a booking under the name of the passenger for whom the Credit Voucher has been issued.

Αν καταλαβαίνω καλά είναι τα ονόματα των δικών μου.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
@vanda θυμαμαι που ειχες πει οτι κανονισες στο γραφειο της Aegean στο αεροδρομιο την επιστροφη μιλιων και ποσων. Ο λογος ηταν οτι η Aegean δεν απαντουσε στο τηλεφωνο? Γιατι ηδη παιρνω και μετα απο 5 λεπτα αναμονης η γραμμη κλεινει. Επικοινωνει κανεις με Aegean αυτη την περιοδο η να τηλεφωνησω ξημερωματα?
Ναι, αυτός ήταν ο λόγος. Βέβαια, είχε μεγάλη αναμονή στο αεροδρόμιο αλλά τουλάχιστον εξυπηρετηθηκα μια χαρά.

Τώρα ακυρώθηκε άλλη πτήση μου για Μήλο και πάλι δεν μπορώ να τους πιάσω στο τηλ. Στο messenger μου απάντησαν να πάρω τηλ. Δεν μου βρήκαν λύση.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.429
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Also, the Credit Voucher can be used only for a booking under the name of the passenger for whom the Credit Voucher has been issued.

Αν καταλαβαίνω καλά είναι τα ονόματα των δικών μου.
Καλά κατάλαβες....
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Όπως φαίνεται επιβεβαιώνονται δυστυχώς τα όσα έγραφα ότι και ο Ιούλιος είναι εξαιρετικά αμφίβολος μήνας για ταξίδια εκτός. Αυτό που δε μπορούσαν να κατανοήσουν κάποιοι, ότι δεν είναι ξεκινά-σταματα οι αεροπορικές. Θα πάρει 1-2 χρόνια στη καλύτερη να επανακάμψουν γιατί η ζήτηση δεν πάει ξαφνικά από το μηδέν στο 100%. Λογικά ακυρώνει πτήσεις η Αιγαίου, εγώ έχω Αύγουστο 2, ήδη αλλαγμένα μια φορά και πάλι αμφίβολα είναι. Όσο για χρήματα, οποιος τα πάρει πίσω γρήγορα τυχερός θα είναι, εδώ παίζεται η επιβίωση εταιρειών-γιγάντων. Οι Αργεντίνοι μου είπαν πχ τουλάχιστον 3 μήνες, τι να λέμε.
Το γρήγορα το καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο. Γι' αυτό και δεν με χαλάει τόσο η Easyjet που όταν έκανα αίτηση για αποζημίωση μου είπαν ότι ίσως πάρει περισσότερο χρόνο λόγω των ειδικών συνθηκών. Αλλά να μου λένε οτι δεν μπορώ να πάρω τα χρήματα πίσω για ένα προϊόν που δεν μου δίνουν είναι διαφορετική περίπτωση.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.429
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
The Credit Voucher you will receive, will come with a promotional code. Then you can enter your promotional code into the "Promotional Code" field at the booking form at aegeanair.com and olympicair.com, for any flight operated by AEGEAN and/or Olympic Air, and/or for flights by other collaborating airlines (codeshare flights). within the next 18 months.
Τα κρατάς και ή τα χρησιμοποιείτε σε 12 μήνες, αφού τότε βολεύει τους δικούς σου να ταξιδέψουν ή τα εξαργυρώνεις σε 18 μήνες, αν δεν έχει αλλάξει κάτι άλλο μέχρι τότε ή αν γίνει αμφισβήτηση της συναλλαγής απο την τράπεζα...
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Τα κρατάς και ή τα χρησιμοποιείτε σε 12 μήνες, αφού τότε βολεύει τους δικούς σου να ταξιδέψουν ή τα εξαργυρώνεις σε 18 μήνες, αν δεν έχει αλλάξει κάτι άλλο μέχρι τότε ή αν γίνει αμφισβήτηση της συναλλαγής απο την τράπεζα...
Αυτό δεν το είχα προσέξει, θένκς. Βέβαια με προβληματίζει ο τρόπος που το γράφουν. eligible to request refund και όχι eligible for refund.

The Credit Voucher is valid for bookings and flights that will take place within the next 18 months, from the date that the respective email with the promotional code was sent, only through aegeanair.com, olympicair.com and the AEGEAN app. After that time, and provided that the Credit Voucher has not been used in full or at all, you are eligible to request refund of the (remaining) unused amount paid for your initial booking.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.429
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αυτό δεν το είχα προσέξει, θένκς. Βέβαια με προβληματίζει ο τρόπος που το γράφουν. eligible to request refund και όχι eligible for refund.

The Credit Voucher is valid for bookings and flights that will take place within the next 18 months, from the date that the respective email with the promotional code was sent, only through aegeanair.com, olympicair.com and the AEGEAN app. After that time, and provided that the Credit Voucher has not been used in full or at all, you are eligible to request refund of the (remaining) unused amount paid for your initial booking.
Σιγά μην αυτοματοποιήσουν την διαδικασία επιστροφής χρημάτων. Μπορεί εσύ να έχεις πχ voucher 200€ αξίας και να χρησιμοποιήσεις πτήση των 100€. Θα πρέπει να τα ζητήσεις τα υπόλοιπα όταν λήξει το 18μηνο. Γι αυτό λέει, λογικά, το "remaining"....
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Σιγά μην αυτοματοποιήσουν την διαδικασία επιστροφής χρημάτων. Μπορεί εσύ να έχεις πχ voucher 200€ αξίας και να χρησιμοποιήσεις πτήση των 100€. Θα πρέπει να τα ζητήσεις τα υπόλοιπα όταν λήξει το 18μηνο. Γι αυτό λέει, λογικά, το "remaining"....
Αν είναι θέμα αυτοματοποίησης καλώς. Το request όμως αφήνει ανοικτή και την πιθανότητα απόρριψης (με ποιά κριτήρια άραγε). Μας κάνουν να σκεφτόμαστε λίγο καχύποπτα δυστυχώς.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.395
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom