Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
καλημέρα, ξέρετε αν μπορεί κάποιος να έχει ελπίδες αν κάνει αμφισβήτηση συναλλαγής για ξενοδοχείο στο εξωτερικό?
Έχω κάνει εγώ μέσω της Εθνικής τράπεζας. Η αμφισβήτηση έγινε πέρσυ τέτοια εποχή και αφορούσε ψεύτικο ξενοδοχείο στην Ιταλία. Όχι ακύρωση λόγω covid, αλλά λόγω εξαπάτησης. Και μάλιστα μέσω της booking. Ακόμα περιμένω τα χρήματα!!! Δύο φορές έχω ξαναεπικοινωνήσει με την Εθνική και με έχουν διαβεβαιώσει ότι θα γίνει δεκτή η αμφισβήτηση σίγουρα, αλλά ότι αργεί πολύ η διαδικασία.
 
Μηνύματα
49
Likes
44
Έχω κάνει εγώ μέσω της Εθνικής τράπεζας. Η αμφισβήτηση έγινε πέρσυ τέτοια εποχή και αφορούσε ψεύτικο ξενοδοχείο στην Ιταλία. Όχι ακύρωση λόγω covid, αλλά λόγω εξαπάτησης. Και μάλιστα μέσω της booking. Ακόμα περιμένω τα χρήματα!!! Δύο φορές έχω ξαναεπικοινωνήσει με την Εθνική και με έχουν διαβεβαιώσει ότι θα γίνει δεκτή η αμφισβήτηση σίγουρα, αλλά ότι αργεί πολύ η διαδικασία.
Λίγο διαφορετικός βέβαια ο λόγος αλλά σε ευχαριστώ για την απάντηση. Και εγώ για περσινή κράτηση μιλάω, μου πρότειναν voucher για ένα χρόνο ή επιστροφή χρημάτων (200 ευρώ από τα 800 που έδωσα), δέχθηκα το voucher γιατί είπα θα έφτιαχναν τα πράγματα αλλά ατυχήσαμε. Τώρα ανάλογα με την απάντηση που θα μου δώσουν στο καινούριο αίτημα μου θα δω τι θα κάνω
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Λίγο διαφορετικός βέβαια ο λόγος αλλά σε ευχαριστώ για την απάντηση. Και εγώ για περσινή κράτηση μιλάω, μου πρότειναν voucher για ένα χρόνο ή επιστροφή χρημάτων (200 ευρώ από τα 800 που έδωσα), δέχθηκα το voucher γιατί είπα θα έφτιαχναν τα πράγματα αλλά ατυχήσαμε. Τώρα ανάλογα με την απάντηση που θα μου δώσουν στο καινούριο αίτημα μου θα δω τι θα κάνω
Που είναι το ξενοδοχείο;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
μη ακυρώσιμη κράτηση πράγματι, αλλά μη δυνατότητα ταξιδιού αφού υπάρχει απαγόρευση μετακινήσεων. Δηλαδή λόγο που δεν εξαρτώνται από τον ταξιδιώτη
Εννοείται να κάνεις, επισυνάπτοντας όμως όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά.
Από επίσημες ανακοινώσεις απαγορεύσεων, άρνηση ταξιδιού, ακυρώσεις, ανακοινώσεις από τη χώρα που πήγαινες, τα πάντα μα τα πάντα, τυπικότητα μέχρι αηδίας. Έτσι έχεις σοβαρές πιθανότητες.

Μου έχει τύχει επίσης να αποζημιωθεί φίλος ενώ δεν είχε δωρεάν ακύρωση (προ covid εποχή) και ενώ δε πήγε τον χρέωσαν κανονικά, για κράτηση μέσω booking.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Σκέφτομαι και εγώ να κάνω αμφισβήτηση για βίζες λόγω κλείσιμο συνόρων. Στην αρχή μου έλεγαν θα σας ενημερώσουμε όταν ανοίξει το Προξενείο, τώρα δεν απαντούν στα email.

Δεν ξέρω τι πιθανότητες έχουμε αλλά το σκέφτομαι σοβαρά, το πόσο μαζί με την ιδιωτική ασφάλεια αγγίζει τα 202 euro.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Σκέφτομαι και εγώ να κάνω αμφισβήτηση για βίζες λόγω κλείσιμο συνόρων. Στην αρχή μου έλεγαν θα σας ενημερώσουμε όταν ανοίξει το Προξενείο, τώρα δεν απαντούν στα email.

Δεν ξέρω τι πιθανότητες έχουμε αλλά το σκέφτομαι σοβαρά, το πόσο μαζί με την ιδιωτική ασφάλεια αγγίζει τα 202 euro.
Για ποιά χώρα λες;
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Νομιζω ότι άργησες κιόλας να κάνεις την αμφισβήτηση.
Εννοείς ότι θα είχα τύχη αν την έκανα νωρίτερα; Οι βίζες είχαν εκδοθεί στον Μουζενίδη και μέχρι τέλη του 2020 ανα διαστήματα μου απαντούσαν σε email ότι είναι κλειστό το Προξενείο.
Θα πρότεινες να τη κάνω και ότι γίνει;
Έχω κρατήσει email, παραστατικά, τη βίζα στο διαβατήριο κτλ.
Η πληρωμή έγινε από τη κάρτα της συντρόφου μου στο σύνολό της (βίζες και ασφάλεια).
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Εννοείς ότι θα είχα τύχη αν την έκανα νωρίτερα; Οι βίζες είχαν εκδοθεί στον Μουζενίδη και μέχρι τέλη του 2020 ανα διαστήματα μου απαντούσαν σε email ότι είναι κλειστό το Προξενείο.
Θα πρότεινες να τη κάνω και ότι γίνει;
Έχω κρατήσει email, παραστατικά, τη βίζα στο διαβατήριο κτλ.
Η πληρωμή έγινε από τη κάρτα της συντρόφου μου στο σύνολό της (βίζες και ασφάλεια).
Ναι θα πρότεινα να την κάνεις και ότι γίνει.Για τις πιθανότητες φυσικά δεν ξέρω.΄Ισως το ξεκινούσα νωρίτερα αλλά τώρα αυτό δεν αλλάζει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom