Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γεια σας.
Έχει καταφέρει κανείς να πάρει τα λεφτά του πίσω από το "Pamediakopes" για ακυρωμένη, λόγω κατάστασης, πτήση;
1-2 επιβεβαιώσεις ζητάω, για παρηγοριά και να πάρω κουράγιο...
Ευχαριστώ!
Ναι ναι. Το χρησιμοποιω καποια χρονια. Αρκετα αξιοπιστο μου φαινεται. Αμεση η επικοινωνια, αμεση κ η επιστροφη, που εξαρταται βεβαια απο την αεροπορικη. Το πρακτορειο δεν αργει καθολου, η αεροπορικη ομως...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Ζήτα τότε με κοινοποίηση και στους δύο αντίγραφα κινήσεων ώστε να διευθετηθεί το θέμα.
Δεν εκδιδεται statement εδω και μηνες. Εχω εναν κωδικο ARN πληρωμης του ποσου, αλλα η τραπεζα λεει οτι δεν ξερει τι ειναι αυτο!
Εχουμε κανεναν τραπεζικο εδω να μου εξηγησει τι ειναι ο κωδικος ARN να τους το εξηγησω? Γιατι μου εχουν σπασει τα νευρα.
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Ναι ναι. Το χρησιμοποιω καποια χρονια. Αρκετα αξιοπιστο μου φαινεται. Αμεση η επικοινωνια, αμεση κ η επιστροφη, που εξαρταται βεβαια απο την αεροπορικη. Το πρακτορειο δεν αργει καθολου, η αεροπορικη ομως...
Εμένα, πάλι, μου συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο:
2 μήνες να πάει η αίτησή μου στην αεροπορική εταιρεία
1 μήνα (μόνο!) της πήρε για να στείλει τα χρήματά μου στο εν λόγω πρακτορείο
2 μήνες περιμένω να μου καταθέσουν το ποσό στην κάρτα μου
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Εμένα, πάλι, μου συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο:
2 μήνες να πάει η αίτησή μου στην αεροπορική εταιρεία
1 μήνα (μόνο!) της πήρε για να στείλει τα χρήματά μου στο εν λόγω πρακτορείο
2 μήνες περιμένω να μου καταθέσουν το ποσό στην κάρτα μου
Απο το Petas περιμενω απο τον Οκτωβρη να επιστραφουν σε μενα απο το πρακτορειο, αφου τα επεστρεψε η αεροπορικη. Εγω τα θεωρω χαμενα πλεον.
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Απο το Petas περιμενω απο τον Οκτωβρη να επιστραφουν σε μενα απο το πρακτορειο, αφου τα επεστρεψε η αεροπορικη. Εγω τα θεωρω χαμενα πλεον.
Προφανώς, το κάθε πρακτορείο έχει διαφορετική πολιτική και "χρόνο επιμήκυνσης, παράτασης και αποφυγής απόδοσης των χρημάτων" που ποικίλλει.
Απλά, με παραξένεψε που ο/η χρήστης είχε την ακριβώς αντίθετη εμπειρία από μένα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Προφανώς, το κάθε πρακτορείο έχει διαφορετική πολιτική και "χρόνο επιμήκυνσης, παράτασης και αποφυγής απόδοσης των χρημάτων" που ποικίλλει.
Απλά, με παραξένεψε που ο/η χρήστης είχε την ακριβώς αντίθετη εμπειρία από μένα...
Στη σελιδα του "καθε πρακτορειου" στα σοσιαλ εκατονταδες ατομα περιμενουν refund και τους στολιζουν καταλληλα. Νομιζω οτι δειχνει πολλα.
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Στη σελιδα του "καθε πρακτορειου" στα σοσιαλ εκατονταδες ατομα περιμενουν refund και τους στολιζουν καταλληλα. Νομιζω οτι δειχνει πολλα.
Δεν μπορεί να ακολουθηθεί η νομική οδός; Να μαζευτούν όλοι μαζί, να βάλουν έναν (καλό) δικηγόρο και να τα πάρουν πίσω - έστω και καθυστερημένα;
Το θέμα με μένα είναι άλλο:
Θέλω να ταξιδέψω. Και ζητάω να γίνει συμψηφισμός και να αφαιρεθεί το κόστος του νέου μου εισιτηρίου από την "πίστωση" που έχω.
Σαφώς και θα απευθυνθώ σε αυτούς για το νέο μου εισιτήριο, έτσι;
Ε, και μου λένε ότι "δεν γίνεται αυτό που ζητάω" και "δεν μπορούμε" και τέτοια...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.947
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γεια σας.
Έχει καταφέρει κανείς να πάρει τα λεφτά του πίσω από το "Pamediakopes" για ακυρωμένη, λόγω κατάστασης, πτήση;
1-2 επιβεβαιώσεις ζητάω, για παρηγοριά και να πάρω κουράγιο...
Ευχαριστώ!
Καλημέρα.
Μετά από 7 μήνες μεγάλου αγώνα μας επιστράφηκε το ποσό στο 100% του.
Αν πάμε πιο πίσω τις σελίδες στο συγκεκριμένο νήμα θα το δεις.
Μη περιμένεις να βγάλεις άκρη με το συγκεκριμένο πρακτορείο, είναι ό,τι χειρότερο υπάρχει σε αντιμετώπιση κι επιπλέον έχει και χρεώσεις προκειμένου να σου επιστραφούν τα χρήματα.

Αντιθέτως, αφού συγκεντρώσεις όλα τα αποδεικτικά/διακαιολογητικά, αποφάσεις, emails επικοινωνίας και ό,τι άλλο έχεις, να υποβάλλεις αμέσως αμφισβήτηση συναλλαγής στη τράπεζα σου. Είναι ο πιο σίγουρος τρόπος.
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Καλημέρα.
Μετά από 7 μήνες μεγάλου αγώνα μας επιστράφηκε το ποσό στο 100% του.
Αν πάμε πιο πίσω τις σελίδες στο συγκεκριμένο νήμα θα το δεις.
Μη περιμένεις να βγάλεις άκρη με το συγκεκριμένο πρακτορείο, είναι ό,τι χειρότερο υπάρχει σε αντιμετώπιση κι επιπλέον έχει και χρεώσεις προκειμένου να σου επιστραφούν τα χρήματα.

Αντιθέτως, αφού συγκεντρώσεις όλα τα αποδεικτικά/διακαιολογητικά, αποφάσεις, emails επικοινωνίας και ό,τι άλλο έχεις, να υποβάλλεις αμέσως αμφισβήτηση συναλλαγής στη τράπεζα σου. Είναι ο πιο σίγουρος τρόπος.
Τώρα, μού΄κανες την καρδιά περιβόλι... :D
Σε ευχαριστώ, έτσι; :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Καλημέρα.
Μετά από 7 μήνες μεγάλου αγώνα μας επιστράφηκε το ποσό στο 100% του.
Αν πάμε πιο πίσω τις σελίδες στο συγκεκριμένο νήμα θα το δεις.
Μη περιμένεις να βγάλεις άκρη με το συγκεκριμένο πρακτορείο, είναι ό,τι χειρότερο υπάρχει σε αντιμετώπιση κι επιπλέον έχει και χρεώσεις προκειμένου να σου επιστραφούν τα χρήματα.

Αντιθέτως, αφού συγκεντρώσεις όλα τα αποδεικτικά/διακαιολογητικά, αποφάσεις, emails επικοινωνίας και ό,τι άλλο έχεις, να υποβάλλεις αμέσως αμφισβήτηση συναλλαγής στη τράπεζα σου. Είναι ο πιο σίγουρος τρόπος.
Θα το εκανα κι εγω αλλα εχουν περασει πανω απο 12 μηνες απο τοτε που εκλεισα τα εισιτηρια. Δεν εχω καν προσβαση στα statements για να τυπωσω τη χρεωση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προφανώς, το κάθε πρακτορείο έχει διαφορετική πολιτική και "χρόνο επιμήκυνσης, παράτασης και αποφυγής απόδοσης των χρημάτων" που ποικίλλει.
Απλά, με παραξένεψε που ο/η χρήστης είχε την ακριβώς αντίθετη εμπειρία από μένα...
Τι το παραξενο? Προς τι η ερωτηση τοτε? Ειπα απλα την εμπειρια μου με το συγκεκριμενο. Η τελευταια αφορουσε ακυρωση πτησης της 17/4 , μπηκαν τα χρηματα 2 μερες μετα το οκ της αεροπορικης, που ειχα επιβεβαιωσει με τηλ. το χρησιμοποιω σε συγκεκριμενες πτησεις κ εταιρειες, κ εισητηρια χαμηλου κοστους. Η ακυρωμενη ηταν 68€ ενδεικτικα, χωρις καμμια χρεωση απο το πρακτορειο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.947
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τώρα, μού΄κανες την καρδιά περιβόλι... :D
Σε ευχαριστώ, έτσι; :)
Σου περιέγραψα απλά τι έχω περάσει, προσπαθώντας να σε «γλιτώσω» από μια ψυχοφθόρα διαδικασία και χάσιμο χρόνου. Αν γυρίσεις τις σελίδες προς τα πίσω θα καταλάβεις...
Να είσαι καλά. :)

Θα το εκανα κι εγω αλλα εχουν περασει πανω απο 12 μηνες απο τοτε που εκλεισα τα εισιτηρια. Δεν εχω καν προσβαση στα statements για να τυπωσω τη χρεωση.
Δε παίζει ρόλο αυτό, οι αμφισβητήσεις μπορουν να πάνε κι ενάμιση χρόνο πίσω, αν επικοινωνήσεις με τη τράπεζα θα βρεις άκρη.;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom