Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Μερος του ποσου για 2 εισιτηρια με easyjet πληρωθηκε με πιστωτικη που ειναι πλεον κομμενη. Επι 1,5 μηνα ανταλασσουμε μειλ με την easyjet στα οποια ζηταω να κατατεθουν σε λογαριασμο αφου δεν φαινεται η συναλλαγη στην κομμενη καρτα και αυτοι απαντανε "μα εμεις τα στειλαμε, πειτε το στην τραπεζα" ενω η τραπεζα και τηλεφωνικα και δια ζωσης λεει "δεν μπαινουν σε κομμενη καρτα, πειτε το στην easyjet". Ξανα και ξανα και ξανα.
Εχετε καμια καλυτερη ιδεα?
Εγω ειχα απο Aegean 4 επιστροφες - αυγουστο- σε κλεμμένη καρτα . πηγα στο καταστημα ( ΑΛΦΑ ) και εστειλε - ο Μπαμπης :lol: - μειλ με ημερομηνια, ποσο ΚΑΙ αριθμο αναφορας και σε κανα μηνα ,μπηκαν στην καινουργια καρτα.
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Τι το παραξενο? Προς τι η ερωτηση τοτε? Ειπα απλα την εμπειρια μου με το συγκεκριμενο. Η τελευταια αφορουσε ακυρωση πτησης της 17/4 , μπηκαν τα χρηματα 2 μερες μετα το οκ της αεροπορικης, που ειχα επιβεβαιωσει με τηλ. το χρησιμοποιω σε συγκεκριμενες πτησεις κ εταιρειες, κ εισητηρια χαμηλου κοστους. Η ακυρωμενη ηταν 68€ ενδεικτικα, χωρις καμμια χρεωση απο το πρακτορειο.
Εάν ήταν και μένα τέτοιο ποσό, θα τους τα χάριζα!
Εδώ, μιλάμε, όμως, για €480...
Ένιγουέϊ... Θενκς για την εμπειρία σου! :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εγω ειχα απο Aegean 4 επιστροφες - αυγουστο- σε κλεμμένη καρτα
Κι εγώ είχα επιστροφή χρημάτων σε ακυρωμένη κάρτα, τα οποία μπήκαν κανονικά στην επόμενη μέσω λογαριασμού.
Δε ξέρω τι γίνεται ακριβώς στη περίπτωση σου @paefstra , πάντως εγώ θα ζητούσα αποδεικτικό κατάθεσης από την αεροπορική και θα πήγαινα με αυτό στη τράπεζα.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Κι εγώ είχα επιστροφή χρημάτων σε ακυρωμένη κάρτα, τα οποία μπήκαν κανονικά στην επόμενη μέσω λογαριασμού.
Δε ξέρω τι γίνεται ακριβώς στη περίπτωση σου @paefstra , πάντως εγώ θα ζητούσα αποδεικτικό κατάθεσης από την αεροπορική και θα πήγαινα με αυτό στη τράπεζα.
Ο αριθμος αναφορας ειναι σημαντικος - μου τον ζητησαν
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δεν εκδιδεται statement εδω και μηνες. Εχω εναν κωδικο ARN πληρωμης του ποσου, αλλα η τραπεζα λεει οτι δεν ξερει τι ειναι αυτο!
Εχουμε κανεναν τραπεζικο εδω να μου εξηγησει τι ειναι ο κωδικος ARN να τους το εξηγησω? Γιατι μου εχουν σπασει τα νευρα.
Μόνο αυτό βρήκα, που φαντάζομαι το έχεις βρει κι εσύ

1616062739910.png
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.910
Μόνο αυτό βρήκα, που φαντάζομαι το έχεις βρει κι εσύ

View attachment 343074
Ναι το ειδα. Σημερα για πολλοστη φορα μου ειπαν οτι δεν ξερουν τι διαδικασια ειναι αυτη και αρνουνται να παρουν το ARN "δεν μας ενδιαφερουν αυτα" και τους στολισα σε μειλ. Για να δουμε.
@psilos3 το ARN ειναι το αποδεικτικο καταθεσης!
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Ναι το ειδα. Σημερα για πολλοστη φορα μου ειπαν οτι δεν ξερουν τι διαδικασια ειναι αυτη και τους στολισα σε μειλ. Για να δουμε.
@psilos3 το ARN ειναι το αποδεικτικο καταθεσης!
Καιρος να αλλαξεις τραπεζα
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Έχω κλείσει με easy για Παρίσι αρχές Ιούλη...Επειδή μέχρι τότε ...ένας Χαρδαλιάς ξέρει τι θα γίνει, ήθελα να ρωτήσω το εξής. Έχω δικαίωμα αλλαγής εως 14 μέρες πριν την πτήση, αν χρειαστεί. Επειδή οι πτήσεις προς Παρίσι είναι μόνο το καλοκαίρι, μπορεί να γίνει κ αλλαγή προορισμού ή μόνο ημερομηνίας?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επειδή οι πτήσεις προς Παρίσι είναι μόνο το καλοκαίρι, μπορεί να γίνει κ αλλαγή προορισμού ή μόνο ημερομηνίας?
Συνήθως μόνο ημερομηνίας, τουλάχιστον στις περισσότερες αεροπορικές.
Η Easyjet βέβαια λόγω της κατάστασης σε άφηνε να αλλάξεις και προορισμό, κάτι που δε ξέρω αν εξακολουθεί να ισχύει. Πάντως σε Aegean & Ryan ξέρω με σιγουριά ότι δε γίνεται...

@psilos3 το ARN ειναι το αποδεικτικο καταθεσης!
Δε το πήρες αυτό από την αεροπορική; Είναι κάτι που οφείλει να σου δώσει, αποδεικνύοντας την ορθότητα των λεγομένων τους. Θα μου πεις άντε βγάλε άκρη...

Παρεμπιπτόντως, τι λες να κάνω με δρομολόγιο Ιουνίου της Easy που δεν έχει ακυρωθεί ακόμα; Να στείλω email μπας και γίνει καμιά αλλαγή;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.808
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom