Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.985
Δε το πήρες αυτό από την αεροπορική; Είναι κάτι που οφείλει να σου δώσει, αποδεικνύοντας την ορθότητα των λεγομένων τους. Θα μου πεις άντε βγάλε άκρη...

Παρεμπιπτόντως, τι λες να κάνω με δρομολόγιο Ιουνίου της Easy που δεν έχει ακυρωθεί ακόμα; Να στείλω email μπας και γίνει καμιά αλλαγή;
Το πηρα, το λεω πιο πανω. Εγω για Ιουνη δεν εκλεισα τιποτε γιατι δεν εχω και αδεια. Δεν ξερω πως θα ειναι η κατασταση. Αναλογα και που πας. Αν ειναι για ΗΒ θα εχουν εμβολιαστει σε τεραστιο ποσοστο. Εσυ οχι.
On crest of third wave, EU threatens ban on Covid-19 vaccine exports to UK
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Παρεμπιπτόντως, τι λες να κάνω με δρομολόγιο Ιουνίου της Easy που δεν έχει ακυρωθεί ακόμα; Να στείλω email μπας και γίνει καμιά αλλαγή;
Για το rebooking του rebooking των εισιτηρίων που έκλεισα για Οκτώβρη, χθες έλαβα μέηλ για αλλαγή ώρας. Από την εμπειρία μου, πρώτα έρχεται μια αλλαγή ώρας και ένα 3μηνο πριν την πτήση και η τελική ακύρωση. Αν θυμάμαι καλά είχες πει ότι είχε έρθει μέηλ για αλλαγή ώρας.

Θα σου λεγα να περιμένεις μέχρι τα μέσα Απρίλη ή και τέλος αν δε βιάζεσαι να κάνεις την αλλαγή. Τα πράγματα δείχνουν άσχημα ακόμη για πολλές χώρες της Ευρώπης και ο Ιούνιος είναι σχετικά κοντά, έχεις πολλές πιθανότητες να ακυρωθεί.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.985
@psilos3 Τα λεω καιρο: παρτε τα λεφτα, κλειστε μια Ιταλια με πλοιο, μικρα χωριουδακια με αυτοκινητο η μεγαλυτερες πολεις που εχουν πολυ ψωμι χωρις ΜΜΜ. Μηδενικο αγχος.
Δεν ακουτε, θα σας φανε οι ακυρωσεις και ολο το 2021.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Γεια σας.
Έχει καταφέρει κανείς να πάρει τα λεφτά του πίσω από το "Pamediakopes" για ακυρωμένη, λόγω κατάστασης, πτήση;
1-2 επιβεβαιώσεις ζητάω, για παρηγοριά και να πάρω κουράγιο...
Ευχαριστώ!
Ναι αλλά μετά από αρκετούς μήνες!!!
Η καθυστέρηση οφειλόταν κυρίως από ότι μου είπαν στην αεροπορική εταιρεία που στην περίπτωσή μας ήταν η Turkish που αρχικά έδινε την εναλλακτική του να ορίσεις νέα ημερομηνία ταξιδιού και αργότερα voucher.Αρχές καλοκαιριού του 2020 και εφόσον είχα λάβει ήδη το voucher που είχε ισχύ μέχρι τέλος 2020 επικοινώνησα εκ νέου με το Pamediakopes απαίτησα επιστροφή χρημάτων και μου είπαν πως θα έστελναν το αίτημα μου στην Turkish η οποία και υπολόγιζαν ότι θα απαντούσα εντός τριμήνου!!!
Τελικά απο τον Φεβρουάριο του 2020 που είχα αγοράσει τα εισητήρια για ταξίδι μέσα Απριλίου που φυεικά και ακυρώθηκε, είδα τα χρήματα στο λογαριασμό μου τον Οκτώβρη του ίδιου έτους.
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Ναι αλλά μετά από αρκετούς μήνες!!!
Η καθυστέρηση οφειλόταν κυρίως από ότι μου είπαν στην αεροπορική εταιρεία που στην περίπτωσή μας ήταν η Turkish που αρχικά έδινε την εναλλακτική του να ορίσεις νέα ημερομηνία ταξιδιού και αργότερα voucher.Αρχές καλοκαιριού του 2020 και εφόσον είχα λάβει ήδη το voucher που είχε ισχύ μέχρι τέλος 2020 επικοινώνησα εκ νέου με το Pamediakopes απαίτησα επιστροφή χρημάτων και μου είπαν πως θα έστελναν το αίτημα μου στην Turkish η οποία και υπολόγιζαν ότι θα απαντούσα εντός τριμήνου!!!
Τελικά απο τον Φεβρουάριο του 2020 που είχα αγοράσει τα εισητήρια για ταξίδι μέσα Απριλίου που φυεικά και ακυρώθηκε, είδα τα χρήματα στο λογαριασμό μου τον Οκτώβρη του ίδιου έτους.
Άλλη μία θετική εμπειρία, λοιπόν...
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το πηρα, το λεω πιο πανω.
Ε τότε ποιο είναι το πρόβλημα της τράπεζας; Σε 1-2 μέρες θα έπρεπε να έχουν δει τι κίνηση και να σου πιστώσουν τα χρήματα...

Εγω για Ιουνη δεν εκλεισα τιποτε γιατι δεν εχω και αδεια. Δεν ξερω πως θα ειναι η κατασταση. Αναλογα και που πας. Αν ειναι για ΗΒ θα εχουν εμβολιαστει σε τεραστιο ποσοστο. Εσυ οχι.
Είναι περυσινό το εισιτήριο και πάει από μεταφορά σε μεταφορά. Το ταξίδι είναι για ΗΒ - Εδιμβούργο και σίγουρα δε θα το κάνω, το θέμα είναι αν θα χω τύχη αν κυνηγήσω δωρεάν αλλαγή εισιτηρίων και πάλι, μιας και δε βλέπω αναβολή από μέρους Easyjet...
Τα χρήματα είναι σχετικά λίγα, δε με πειράζει.

@psilos3 Τα λεω καιρο: παρτε τα λεφτα, κλειστε μια Ιταλια με
Δε το κουνάω απ' επαέ.
Ελλάδα και μόνο Ελλάδα για φέτος, να ναι καλά τα νησιά. Ότι εκκρεμότητα έχω έχει ξεμείνει απ' τα πέρυσι.
Θα μου πεις θα μπορούμε να ταξιδεύουμε εντός χώρας αβασάνιστα; Δε ξέρω.
Δε θα κάτσω να μπλέξω πάντως σε καμία περίπτωση με άλλα κράτη...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Θα το εκανα κι εγω αλλα εχουν περασει πανω απο 12 μηνες απο τοτε που εκλεισα τα εισιτηρια. Δεν εχω καν προσβαση στα statements για να τυπωσω τη χρεωση.
Αν πας στη τραπεζα σου μπορεις να τους ζητησεις αναλυτικη κατασταση των κινησεων του λογαριασμου σου και ειναι υποχρεωμενοι να στο δωσουν..αλλα αυτο προυποθετει να πας απο εκει,να τους στολισεις και λιγο γιατι μεσω μαιλ δε βλεπω να βγαινει ακρη..επισης εντυπωση μου κανει που σας την κανουν ηλεκτρονικα την αμφισβητηση συναλλαγης,εμενα η εθνικη τραπεζα 2 φορες που ηθελα να κανω μου παν να παω απο το καταστημα και νομιζα οτι ολες οι τραπεζες την ιδια γραμμη κρατανε
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.985
Αν πας στη τραπεζα σου μπορεις να τους ζητησεις αναλυτικη κατασταση των κινησεων του λογαριασμου σου και ειναι υποχρεωμενοι να στο δωσουν..αλλα αυτο προυποθετει να πας απο εκει,να τους στολισεις και λιγο γιατι μεσω μαιλ δε βλεπω να βγαινει ακρη..επισης εντυπωση μου κανει που σας την κανουν ηλεκτρονικα την αμφισβητηση συναλλαγης,εμενα η εθνικη τραπεζα 2 φορες που ηθελα να κανω μου παν να παω απο το καταστημα και νομιζα οτι ολες οι τραπεζες την ιδια γραμμη κρατανε
Πηγα. Τιποτε. Nothing. Nada. Η καρτα ειναι ακινητη 8 μηνες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.985
Λοιπον μετα απο εναμιση μηνα ανταλλαγης τηλεφωνηματων με την τραπεζα, το μειλ εδωσε αποτελεσμα. Πριν λιγο με πηραν και βρηκαν το ζητουμενο ποσο μεσω ARN συν αλλο ενα refund εισιτηριων pending (ομολογω οτι ενα το δευτερο το ειχα ξεχασει, εχω διαχειριστει 11 διαφορετικες ακυρωσεις απο περσι, εχω χασει τη μπαλα).
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.171
Likes
5.251
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Λοιπον μετα απο εναμιση μηνα ανταλλαγης τηλεφωνηματων με την τραπεζα, το μειλ εδωσε αποτελεσμα. Πριν λιγο με πηραν και βρηκαν το ζητουμενο ποσο μεσω ARN συν αλλο ενα refund εισιτηριων pending (ομολογω οτι ενα το δευτερο το ειχα ξεχασει, εχω διαχειριστει 11 διαφορετικες ακυρωσεις απο περσι, εχω χασει τη μπαλα).
11 ; ολη η τραπεζα με εσένα ασχολειτε :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.985
11 ; ολη η τραπεζα με εσένα ασχολειτε :)
Εχω τελειωσει με τις 9, αντε αλλη μια της aegean εμεινε και του τρισκαταρατου Petas.
Να τελειωνουμε γιατι θα αρχισουν οι ακυρωσεις του 2021 και θα ξαναχασω τη μπαλα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.985
Εχθες μολις 24 ωρες μετα την επικοινωνια εμφανιστηκαν ολες οι επιστροφες χρηματων στην κομμενη καρτα. Ειχε επιστρεψει και η Aegean αυτην που περιμενα στα μουλωχτα και τη βρηκε η τραπεζα χωρις να με ειδοποιησει η Aegean ωστε να την αναζητησω. Φαινεται οτι το ARN ειναι κατι σαν κανουλα που ανοιγει τη ροη χρηματων σε κομμενη καρτα τελικα.
Μονο του petas εμεινε. @psilos3 η αγορα εγινε πριν απο διαστημα λιγο μεγαλυτερο των 18 μηνων, Αυγουστο του 2019. Λεω να ρισκαρω την αμφισβητηση, τωρα που ολοκληρωσα τις υπολοιπες εκνευριστικες διαδικασιες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.262
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom