Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μονο του petas εμεινε. @psilos3 η αγορα εγινε πριν απο διαστημα λιγο μεγαλυτερο των 18 μηνων, Αυγουστο του 2019. Λεω να ρισκαρω την αμφισβητηση, τωρα που ολοκληρωσα τις υπολοιπες εκνευριστικες διαδικασιες.
Βεβαίως και να ρισκάρεις, δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Σίγουρα το να περιμένεις το πρακτορείο (και οποιοδήποτε πρακτορείο) δεν οδηγεί πουθενά...
Εγώ τι να κάνω δε ξέρω με την easy. Μέχρι και να πληρώσω για αλλαγή ημερομηνίας σκέφτομαι.
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.250
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Εχω τελειωσει με τις 9, αντε αλλη μια της aegean εμεινε και του τρισκαταρατου Petas.
Να τελειωνουμε γιατι θα αρχισουν οι ακυρωσεις του 2021 και θα ξαναχασω τη μπαλα.
Πόσες φορές θα στο γράψω γλυκιά μου για το petas; Πήγαινε από κοντά και το πρόβλημα σου θα λυθεί αμέσως.;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Πόσες φορές θα στο γράψω γλυκιά μου για το petas; Πήγαινε από κοντά και το πρόβλημα σου θα λυθεί αμέσως.;)
Αυτο το ειχα ξεχασει! Θα παω με τους μπραβους μου για click away :p
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Βεβαίως και να ρισκάρεις, δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Σίγουρα το να περιμένεις το πρακτορείο (και οποιοδήποτε πρακτορείο) δεν οδηγεί πουθενά...
Εγώ τι να κάνω δε ξέρω με την easy. Μέχρι και να πληρώσω για αλλαγή ημερομηνίας σκέφτομαι.
Μου τηλεφωνησε πριν λιγο η τραπεζικος για να ολοκληρωσει τη μεταφορα των ποσων στον λογαριασμο. Της ανεφερα την αμφισβητηση και μου ειπε να προχωρησω γιατι σε αυτες οι περιπτωσεις δειχνουν ανοχη, ειδικα εφοσον η αλληλογραφια δειχνει οτι ειναι ασυνεπεις απο τον Οκτωβρη, 6 μηνες πριν δηλαδη. Αν δεν επιτραπει η μετακινηση ως Φαληρο, γιατι δεν θα παω και με τα ποδια, θα προχωρησω με τις ευλογιες της τραπεζας.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εγώ τι να κάνω δε ξέρω με την easy. Μέχρι και να πληρώσω για αλλαγή ημερομηνίας σκέφτομαι.
Πάνω που αναρωτιόμουν τι θα γίνει με την Easy και το ταξίδι μου στη Σκωτία για τον ερχόμενο Ιούνιο (που έτσι κι αλλιώς δε θα έκανα), ήρθε η ακύρωση από πλευράς της εταιρείας, κάνοντας με ν' αλλάξω ημερομηνία για τρίτη φορά το τελευταίο χρόνο. Ιούνιο του 22 και πάλι με ερωτηματικό...

Μάλλον η «κανονικότητα» που όλοι ευαγγελίζονται θ' αργήσει λίγο παραπάνω να έρθει.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Αν αργήσει λίγο καλά θα είναι. Τα πράγματα πάντως είναι δυσοίωνα για το αν θα υπάρξει κανονικότητα όπως πριν. Ίσως κανονικότητα με εισαγωγικά και ταξίδια με περιορισμούς, τεστ κι εμβόλια για αρκετό καιρό ακόμα.
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Πάνω που αναρωτιόμουν τι θα γίνει με την Easy και το ταξίδι μου στη Σκωτία για τον ερχόμενο Ιούνιο (που έτσι κι αλλιώς δε θα έκανα), ήρθε η ακύρωση από πλευράς της εταιρείας, κάνοντας με ν' αλλάξω ημερομηνία για τρίτη φορά το τελευταίο χρόνο. Ιούνιο του 22 και πάλι με ερωτηματικό...

Μάλλον η «κανονικότητα» που όλοι ευαγγελίζονται θ' αργήσει λίγο παραπάνω να έρθει.
Διαβάζω το μήνυμα σου και ήδη με έχει πιάσει σύγχυση....Τι εννοείς ακύρωσε?😂
Έχω κλεισμένη Σκωτία 19 Ιουλίου (Aegean) και επιστροφή 27 Ιουλίου ( Easyjet) και δεν έχω λάβει τίποτα....λες να φάω άκυρο και εγώ? Μπαίνω στην κράτηση και φαίνεται κανονικά...
Εν το μεταξύ για το συγκεκριμένο ταξίδι ήδη μου είχε δημιουργήσει πρόβλημα η Aegean που ενώ είχε 3 πτήσεις την εβδομάδα για Εδιμβούργο, έκοψε την μια και αναγκαστικά να βάλω επιστροφή με Easyjet για να μην χάσω μέρες...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Διαβάζω το μήνυμα σου και ήδη με έχει πιάσει σύγχυση....Τι εννοείς ακύρωσε?😂
Ακύρωσε εντελώς τη πτήση επιστροφής (22 Ιουνίου) και άλλαξε αεροσκάφος στη πτήση αναχώρησης. Ίσως να ακυρωθεί κι αυτή, είναι όμως κάτι που δε θα μάθω ποτέ μιας και άλλαξα ημερομηνία στα εισιτήρια.
Τι να σου πω τώρα, κανείς δε ξέρει, άλλο Ιούνιος άλλο Ιούλιος, μάλιστα με διαφορετικές εταιρείες.
Εγώ δε θα μουν ήσυχος πάντως από θέμα ακυρώσεων.
Έως τώρα, η κατάσταση δείχνει να ναι ίδια (αν όχι χειρότερη) με τη περυσινή.
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Ακύρωσε εντελώς τη πτήση επιστροφής (22 Ιουνίου) και άλλαξε αεροσκάφος στη πτήση αναχώρησης. Ίσως να ακυρωθεί κι αυτή, είναι όμως κάτι που δε θα μάθω ποτέ μιας και άλλαξα ημερομηνία στα εισιτήρια.
Τι να σου πω τώρα, κανείς δε ξέρει, άλλο Ιούνιος άλλο Ιούλιος, μάλιστα με διαφορετικές εταιρείες.
Εγώ δε θα μουν ήσυχος πάντως από θέμα ακυρώσεων.
Έως τώρα, η κατάσταση δείχνει να ναι ίδια (αν όχι χειρότερη) με τη περυσινή.
Μάλλον χειρότερη θα έλεγα γίνεται η κατάσταση αλλά τι να πει κανείς! Είναι ένα ταξίδι το οποίο έχει οργανωθεί από τον Ιανουαρίο και θα το τραβήξω από τα μαλλιά για να το κάνω! Βέβαια αν δω ότι δεν τραβάει εν τέλη θα το αφήσω...
Να σου πω την αλήθεια όταν χάζευα τις πτήσεις για Εδιμβούργο, το παρατήρησα ότι ενώ έχει κάθε Τρίτη στις 22 δεν είχε και σκέφτηκα ότι λογικά θα γέμισε και για αυτό δεν δίνεται προς κράτηση! Μάλιστα χαρηκα κιόλας γιατί λέω: «να! Θα ταξιδέψει ο κόσμος»...τελικά έκανα λάθος! Τι να πω!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Πάνω που αναρωτιόμουν τι θα γίνει με την Easy και το ταξίδι μου στη Σκωτία για τον ερχόμενο Ιούνιο (που έτσι κι αλλιώς δε θα έκανα), ήρθε η ακύρωση από πλευράς της εταιρείας, κάνοντας με ν' αλλάξω ημερομηνία για τρίτη φορά το τελευταίο χρόνο. Ιούνιο του 22 και πάλι με ερωτηματικό...

Μάλλον η «κανονικότητα» που όλοι ευαγγελίζονται θ' αργήσει λίγο παραπάνω να έρθει.
Πριν μια εβδομαδα δεν στα λεγα; Κλεισε ενα βραδυ καμπινα Ηγουμενιτσα Ιταλια και μην ασχολεισαι με τις πτησεις. Εσυ εισαι μαθημενος απο πλοια. Αυτα δεν ακυρωνονται ευκολα. Αυτοκινητο νοικιασμενο, μασκουλες κλπ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αυτα δεν ακυρωνονται ευκολα.
Ναι, μόνο 20 μέρες πριν, καταμεσής του Αυγούστου, με αποτέλεσμα να σκάμε ...σιάτικα στην Aeg για να αλλάξουμε μέρα το αεροπορικό. Ασε και δεν υπάρχει καμία εμπιστοσύνη πουθενά πλέον, μέχρι τελευταία στιγμή.
Όσο για τη πτήση του Ιουνίου, διακαιώθηκες πανηγυρικά που μου πες να περιμένω καθώς το πιο πιθανό ήταν να ακυρωθεί... :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Όσο για τη πτήση του Ιουνίου, διακαιώθηκες πανηγυρικά που μου πες να περιμένω καθώς το πιο πιθανό ήταν να ακυρωθεί... :)
Επισης δικαιωθηκαν οι δικοι μου που με φρεναραν για το καλοκαιρι γιατι ημουν ετοιμη να πατησω το κουμπι για καλοκαιρινα εισιτηρια επειδη τα βρηκα φτηνα και μου χαλασαν τα σχεδια κανοντας πισω. Διαβαζω τωρα οτι μια μια οι χωρες συντονιζονται στη συνθηκη οτι το τριτο κυμα μαινεται. Ταυτοχρονα η Ευρωπη ετοιμαζεται να τα κανει μπαχαλο για δευτερη φορα για να δουλεψει ο τουρισμος. Η Βρετανια ανακοινωνει χθες εξτρα εμβολιασμους με τριτη δοση απο Σεπτεμβρη γιατι περιμενει το επομενο κυμα. Θα περιμενω μεχρι την τελευταια στιγμη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom