Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Θα ρωτήσω στην εταιρεία ταξιδιωτικής ασφάλισης είναι κάτι που δεν έκανα ακόμη δεν ξέρω αν με καλύπτει σε αυτή την περίπτωση θα δω τι μπορεί να γίνει ... είναι μεγάλο το πρόβλημά μου γιατί δεν θα υπάρχουν χρήματα για την συμμετοχή μας στην διακρατική συνάντηση που έχει μετατεθεί τον Σεπτέμβριο
Να ρωτησεις τους χρηματοδοτες του Erasmus που στελνει τα λεφτα για τα εισιτηρια. Αυτοι μπορουν να εναρμονιστουν με τις ευρωπαικες αποφασεις πιο ευκολα απο μια ιδιωτικη εταιρεια, ως ευρωπαικο προγραμμα.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Να ρωτησεις τους χρηματοδοτες του Erasmus που στελνει τα λεφτα για τα εισιτηρια. Αυτοι μπορουν να εναρμονιστουν με τις ευρωπαικες αποφασεις πιο ευκολα απο μια ιδιωτικη εταιρεια, ως ευρωπαικο προγραμμα.
Δυστυχώς τίποτα κι απο εκει μέχρι στιγμής πάντως απο εδω και πέρα μόνο με AEGEAN που είναι επίσης ιδιωτική και έχει γρήγορα αντανακλαστικά όπως φαίνεται ... θα την επέλεγα και αυτή τη φορά αλλά δυστυχώς δεν είχε ακόμη πτήσεις για Παλέρμο έπρεπε τελικά να την προτιμήσω και ας πήγαινα στην Κατάνια τώρα δεν θα είχα το πρόβλημα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Ι
Δυστυχώς τίποτα κι απο εκει μέχρι στιγμής
Μισο, πριν 2 μερες βγηκε η πνπ για αναστολη των εκδρομων και περιμενεις απαντησεις? Τεσπα, εγω δεν θα εσκαγα για λεφτα που δεν βαζω απο την τσεπη μου. Τους ζητας κι αλλα λογω ανωτερας βιας- αν γινει ποτε αυτη η συναντηση.
 

Manis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα! Παρακολουθώ το νήμα από την αρχή καθώς σε 3 βδομάδες από τώρα, δηλαδή 24 - 28 /03 είχα κλείσει για Ρώμη.
Δυστυχώς πέφτω πάνω στις ακυρώσεις της ryanair...
Με την ryanair δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά το κατάλυμα δεν δέχεται να κάνει καμιά επιστροφή χρημάτων, ούτε μετάθεση ημερομηνιών.
Έχω επικοινωνήσει ήδη με το Booking και ούτε από εκεί μπόρεσε να αλλάξει κάτι.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω ώστε να μην χάσω όλα τα χρήματα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Ioanna.br

Member
Μηνύματα
36
Likes
433
Καλησπέρα και από μένα!
Αν και σας παρακολουθώ χρόνια και με έχετε βοηθήσει σε πολλά ταξίδια, εγγραφή έκανα
πριν λίγο καιρό γιατί είχα σκοπό να ζητήσω την βοήθειά σας για το ταξίδι που έχω κανονίσει για Ρώμη. Αντ'αυτού έχω καταλήξει να διαβάζω για τον κοροναϊό ! :haha:
Κλεισμένα αεροπορικά, πρώτη φορά με Ryanair ,και κλεισμένο δωμάτιο, πρώτη φορά με Airbnb.
Και πρώτη φορά κοροναϊος!:eek:
Ακόμη δεν έχουμε αποφασίσει τι θα κάνουμε. Αναχώρηση έχουμε 21/3 και παρακολουθούμε τις εξελίξεις. Πιο πολυ μας φοβίζει μια έξαρση σε κρούσματα στη Ρώμη της 8 μέρες που θα μείνουνε εκεί,και το ενδεχόμενο καραντινας.
Είπαμε ότι ηRyanair θα αποφάσιζε για μας,αλλά ενώ είμαστε μεσα ημερολογιακά στην ανακοίνωση της Ryanair, μάλλον δεν είμαστε στο 25% των πτήσεων που αναστέλλει.



Καλησπέρα! Παρακολουθώ το νήμα από την αρχή καθώς σε 3 βδομάδες από τώρα, δηλαδή 24 - 28 /03 είχα κλείσει για Ρώμη.
Δυστυχώς πέφτω πάνω στις ακυρώσεις της ryanair...
Με την ryanair δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά το κατάλυμα δεν δέχεται να κάνει καμιά επιστροφή χρημάτων, ούτε μετάθεση ημερομηνιών.
Έχω επικοινωνήσει ήδη με το Booking και ούτε από εκεί μπόρεσε να αλλάξει κάτι.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω ώστε να μην χάσω όλα τα χρήματα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Κι γι αυτό ήθελα να ρωτήσω αν επικοινώνησε η Ryanair μαζι σας και σας ενημέρωσε ότι όντως η πτήση ακυρώθηκε ή βασίζεστε στην γενική ανακοίνωση που έκανε?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλησπέρα και από μένα!
Αν και σας παρακολουθώ χρόνια και με έχετε βοηθήσει σε πολλά ταξίδια, εγγραφή έκανα
πριν λίγο καιρό γιατί είχα σκοπό να ζητήσω την βοήθειά σας για το ταξίδι που έχω κανονίσει για Ρώμη. Αντ'αυτού έχω καταλήξει να διαβάζω για τον κοροναϊό ! :haha:
Κλεισμένα αεροπορικά, πρώτη φορά με Ryanair ,και κλεισμένο δωμάτιο, πρώτη φορά με Airbnb.
Και πρώτη φορά κοροναϊος!:eek:
Ακόμη δεν έχουμε αποφασίσει τι θα κάνουμε. Αναχώρηση έχουμε 21/3 και παρακολουθούμε τις εξελίξεις. Πιο πολυ μας φοβίζει μια έξαρση σε κρούσματα στη Ρώμη της 8 μέρες που θα μείνουνε εκεί,και το ενδεχόμενο καραντινας.
Είπαμε ότι ηRyanair θα αποφάσιζε για μας,αλλά ενώ είμαστε μεσα ημερολογιακά στην ανακοίνωση της Ryanair, μάλλον δεν είμαστε στο 25% των πτήσεων που αναστέλλει.





Κι γι αυτό ήθελα να ρωτήσω αν επικοινώνησε η Ryanair μαζι σας και σας ενημέρωσε ότι όντως η πτήση ακυρώθηκε ή βασίζεστε στην γενική ανακοίνωση που έκανε?
Γιατί δεν μπαίνεις στο σάιτ της Ράιαν, να δεις αν δίνει πτήση την μέρα και ώρα που πετάτε;
 

Ioanna.br

Member
Μηνύματα
36
Likes
433
Εχω μπει και δεν μου δίνει την δυνατότητα να επιλέξω την ημερομηνία 21/3. Δίνει μόνο μέχρι 14/3.
Επικοινώνησα και μέσω Twitter και μου απάντησαν ότι εφόσον δεν έλαβα mail ή sms για ακύρωση, η πτήση θα γίνει κανονικά.
 

Manis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα και από μένα!
Αν και σας παρακολουθώ χρόνια και με έχετε βοηθήσει σε πολλά ταξίδια, εγγραφή έκανα
πριν λίγο καιρό γιατί είχα σκοπό να ζητήσω την βοήθειά σας για το ταξίδι που έχω κανονίσει για Ρώμη. Αντ'αυτού έχω καταλήξει να διαβάζω για τον κοροναϊό ! :haha:
Κλεισμένα αεροπορικά, πρώτη φορά με Ryanair ,και κλεισμένο δωμάτιο, πρώτη φορά με Airbnb.
Και πρώτη φορά κοροναϊος!:eek:
Ακόμη δεν έχουμε αποφασίσει τι θα κάνουμε. Αναχώρηση έχουμε 21/3 και παρακολουθούμε τις εξελίξεις. Πιο πολυ μας φοβίζει μια έξαρση σε κρούσματα στη Ρώμη της 8 μέρες που θα μείνουνε εκεί,και το ενδεχόμενο καραντινας.
Είπαμε ότι ηRyanair θα αποφάσιζε για μας,αλλά ενώ είμαστε μεσα ημερολογιακά στην ανακοίνωση της Ryanair, μάλλον δεν είμαστε στο 25% των πτήσεων που αναστέλλει.





Κι γι αυτό ήθελα να ρωτήσω αν επικοινώνησε η Ryanair μαζι σας και σας ενημέρωσε ότι όντως η πτήση ακυρώθηκε ή βασίζεστε στην γενική ανακοίνωση που έκανε?
Καλησπέρα! Μου ήρθε σχετικό mail από την ryanair χθες. Θα επικοινωνήσω βέβαια και με mail για επιβεβαίωση..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εχω μπει και δεν μου δίνει την δυνατότητα να επιλέξω την ημερομηνία 21/3. Δίνει μόνο μέχρι 14/3.
Επικοινώνησα και μέσω Twitter και μου απάντησαν ότι εφόσον δεν έλαβα mail ή sms για ακύρωση, η πτήση θα γίνει κανονικά.
ryan.jpg
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
αλλά το κατάλυμα δεν δέχεται να κάνει καμιά επιστροφή χρημάτων, ούτε μετάθεση ημερομηνιών
Σε τετοιες περιπτωσεις πρεπει να πεσεις πανω στη καλη θεληση των Καταλυματων... δυστυχως
 
Last edited by a moderator:

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Βρε παιδιά τι θα γίνει με την ALITALIA; Δεν δέχεται ακυρώσεις και επιστροφές χρημάτων ή αλλαγή ημερομηνιών ! Θα πηγαίναμε στην Σικελία 15 Μαρτίου με μαθητές σε συνάντηση ERASMUS ΚΑΙ το Υπουργείο ανέστειλε όλες τις μετακινήσεις στο εξωτερικό και η ALITALIA σφυρίζει αδιάφορα! Πως είναι δυνατόν η AEGEAN έβγαλε αμέσως ανακοίνωση!Ξέρει κανείς τι μπορεί να γίνει σε αυτή τη περίπτωση;;
Επειδη μιλησα με κοπελα η οποια θα πηγαινε σε λιγες μερες σε συνεδριο εκει και ακυρωθηκε,η Σικελια δεν εχει καποια ταξιδιωτικη οδηγια για να ΜΗΝ πας..αν σας το ακυρωσε το σχολειο ή το υπουργειο εδω δεν εχει καμια απολυτως σχεση...δυστυχως και αυτη τα χρηματα της ολα τα χανει και απο αεροπορικα και διαμονες....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.774
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom