Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Καλημερα σας,τωρα θα μου πειτε ο καθένας με τον πόνο του. Εχουμε κλείσει εισητήρια για το Πασχα στο Μιλανο 17/4/ με 20/4. Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι τρομαγμένη απο την ολη κατασταση, απλά προσέχω. Σκεφτηκα μηπως δεν μείνουμε τελικά Μιλάνο αλλά να φύγουμε προς Πιζα,Φλωρεντία κλπ. Τελος παντων θα το δούμε. Θελω να ρωτήσω εαν γνωρίζετε κατί για τις ακυρωσεις της Ryanair. "Επικοινώνησα" με την εταιρία , μπορώ να κάνω αλλαγή πτησης με εξοδα φυσικά. Για την περιπτωη ακύρωσης γνωρίζετε εαν κάτι επιστρεφεται?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Καλημερα σας,τωρα θα μου πειτε ο καθένας με τον πόνο του. Εχουμε κλείσει εισητήρια για το Πασχα στο Μιλανο 17/4/ με 20/4. Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι τρομαγμένη απο την ολη κατασταση, απλά προσέχω. Σκεφτηκα μηπως δεν μείνουμε τελικά Μιλάνο αλλά να φύγουμε προς Πιζα,Φλωρεντία κλπ. Τελος παντων θα το δούμε. Θελω να ρωτήσω εαν γνωρίζετε κατί για τις ακυρωσεις της Ryanair. "Επικοινώνησα" με την εταιρία , μπορώ να κάνω αλλαγή πτησης με εξοδα φυσικά. Για την περιπτωη ακύρωσης γνωρίζετε εαν κάτι επιστρεφεται?
Αν ακυρωθεί η πτήση (από την πλευρά της εταιρείας, όχι τη δική σου) ναι. Παρ' όλα αυτά προς το παρόν οι πτήσεις της ryan στο ATH-BGY δεν έχουν ακυρωθεί (είχα κλείσει επιστροφή από Λουξεμβούργο με ryan LUX-BGY, BGY-ATH και δυστυχώς μου ακυρώθηκε μόνο το πρώτο σκέλος, οπότε μόνο για αυτό δικαιούμαι-αν επιθυμώ-επιστροφή χρημάτων).
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Δυνατότητα για μετάθεση εισιτηρίων μέχρι 20/3.Χωρίς επιπλέον έξοδα κράτησης.Για οποιοδήποτε προορισμό;

https://www.capital.gr/epixeiriseis...is-eos-20-3-i-allagi-imerominias-se-eisitirio
Καλημερα. Εγω εχω επαγγελματικο ταξιδι στη Ρωμη στις 24/3 που ακυρωθηκε εντελως (η συσκεψη θα γινει διαδικτυακα). Τι να την κανω την αλλαγή ημερομημίας; Υπαρχει κανεις που του επιστραφηκαν όλα τα χρήματα λογω κορονοιου;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλημερα. Εγω εχω επαγγελματικο ταξιδι στη Ρωμη στις 24/3 που ακυρωθηκε εντελως (η συσκεψη θα γινει διαδικτυακα). Τι να την κανω την αλλαγή ημερομημίας; Υπαρχει κανεις που του επιστραφηκαν όλα τα χρήματα λογω κορονοιου;
Από όσα έχω διαβάσει ως τώρα δεν κάνουν επιστροφή χρημάτων.... Δεν ξέρω όμως αν σου δινουν τη δυνατότητα αλλαγής ημερομηνίας και προορισμού συγχρόνως. Δεν κάνεις μία ερώτηση στην Aegean μήπως έτσι βγει κάποιο μελλοντικό ταξιδάκι;
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Από όσα έχω διαβάσει ως τώρα δεν κάνουν επιστροφή χρημάτων.... Δεν ξέρω όμως αν σου δινουν τη δυνατότητα αλλαγής ημερομηνίας και προορισμού συγχρόνως. Δεν κάνεις μία ερώτηση στην Aegean μήπως έτσι βγει κάποιο μελλοντικό ταξιδάκι;
Σε καμία περίπτωση, για αεροπορικές μιλάμε....

"Για την πληροφόρηση του επιβατικού κοινού η AEGEAN ενημερώνει ότι όσοι επιβάτες κατέχουν εισιτήριο με ημερομηνία έκδοσης έως 23 Φεβρουαρίου 2020 προς οποιοδήποτε προορισμό του δικτύου, με ημερομηνία ταξιδιού από σήμερα και έως 20 Μαρτίου 2020 και επιθυμούν, λόγω του κορονοϊού, να το μεταθέσουν σε μεταγενέστερη ημερομηνία με νέα ημερομηνία ταξιδίου από τις 21 Μαρτίου 2020 έως 20 Οκτωβρίου 2020, μπορούν να το πραγματοποιήσουν χωρίς τέλη αλλαγής (rebooking fees) μέσω τηλεφωνικού κέντρου στο 210 6261000."
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σε καμία περίπτωση, για αεροπορικές μιλάμε....

"Για την πληροφόρηση του επιβατικού κοινού η AEGEAN ενημερώνει ότι όσοι επιβάτες κατέχουν εισιτήριο με ημερομηνία έκδοσης έως 23 Φεβρουαρίου 2020 προς οποιοδήποτε προορισμό του δικτύου, με ημερομηνία ταξιδιού από σήμερα και έως 20 Μαρτίου 2020 και επιθυμούν, λόγω του κορονοϊού, να το μεταθέσουν σε μεταγενέστερη ημερομηνία με νέα ημερομηνία ταξιδίου από τις 21 Μαρτίου 2020 έως 20 Οκτωβρίου 2020, μπορούν να το πραγματοποιήσουν χωρίς τέλη αλλαγής (rebooking fees) μέσω τηλεφωνικού κέντρου στο 210 6261000."
Ευχαριστώ, αλλά αυτή την ανακοίνωση την έχω διαβάσει. Είναι προφανές ότι δεν κάνουν επιστροφή χρημάτων. Δεν κάνει όμως κάποια διευκρίνηση σχετικά με τον προορισμό. Το rebooking μπορεί να αφορά και αλλαγή προορισμού
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Ευχαριστώ, αλλά αυτή την ανακοίνωση την έχω διαβάσει. Είναι προφανές ότι δεν κάνουν επιστροφή χρημάτων. Δεν κάνει όμως κάποια διευκρίνηση σχετικά με τον προορισμό. Το rebooking μπορεί να αφορά και αλλαγή προορισμού
Στην ανακοίνωση της η Aegean λέει ότι μπορούμε να μετάθέσουμε το ταξίδι μας σε άλλη ημερομηνία χωρίς rebooking fees. Δεν αναφέρει ότι μπορούμε να αλλάξουμε και προορισμό. Μακάρι να γινόταν αυτό!
Επίσης η ανακοίνωση αφορά μόνο ταξίδια που θα πραγματοποιηθούν έως τις 20/3.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Από όσα έχω διαβάσει ως τώρα δεν κάνουν επιστροφή χρημάτων.... Δεν ξέρω όμως αν σου δινουν τη δυνατότητα αλλαγής ημερομηνίας και προορισμού συγχρόνως. Δεν κάνεις μία ερώτηση στην Aegean μήπως έτσι βγει κάποιο μελλοντικό ταξιδάκι;
Ναι, φυσικά θα τηλεφωνήσω. Ήθελα όμως να είμαι προετοιμασμενη ψυχολογικά και να ξέρω τι παίζει. Δηλ. έχω ελπίδα να μου επιστρέψουν τα λεφτά η μπορώ μόνο να αλλάξω ημερομηνίες; Σίγουρα ένα ταξίδι στη Ρώμη είναι πάντα ευχάριστο αλλά δεν μπορώ να προβλέψω πότε θα είναι ασφαλές.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Στην ανακοίνωση της η Aegean λέει ότι μπορούμε να μετάθέσουμε το ταξίδι μας σε άλλη ημερομηνία χωρίς rebooking fees. Δεν αναφέρει ότι μπορούμε να αλλάξουμε και προορισμό. Μακάρι να γινόταν αυτό!
Επίσης η ανακοίνωση αφορά μόνο ταξίδια που θα πραγματοποιηθούν έως τις 20/3.
Την ημερομηνία του ταξιδιού σου δεν την πρόσεξα για να πω την αλήθεια, sorry..
Αν είχα ένα εισιτήριο που ήθελα να αλλάξω, θα έκανα μία τέτοια ερώτηση. Δεν θα είχα να χάσω τίποτα, εκτός από ένα τηλέφωνο. Ίσως μου το άλλαζαν αν πλήρωνα την τυχόν χρηματική διαφορά του νέου εισιτηρίου.
Υπόθεση κάνω δεν θεωρώ κάτι δεδομένο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ναι, φυσικά θα τηλεφωνήσω. Ήθελα όμως να είμαι προετοιμασμενη ψυχολογικά και να ξέρω τι παίζει. Δηλ. έχω ελπίδα να μου επιστρέψουν τα λεφτά η μπορώ μόνο να αλλάξω ημερομηνίες; Σίγουρα ένα ταξίδι στη Ρώμη είναι πάντα ευχάριστο αλλά δεν μπορώ να προβλέψω πότε θα είναι ασφαλές.
Το πιο πιθανό είναι να σου πούνε όχι. Αλλά και οι αεροπορικες έχουν έρθει σε δύσκολη θέση και θέλουν να περιορίσουν την ζημία ... Και σίγουρα δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Στην ανακοίνωση της η Aegean λέει ότι μπορούμε να μετάθέσουμε το ταξίδι μας σε άλλη ημερομηνία χωρίς rebooking fees. Δεν αναφέρει ότι μπορούμε να αλλάξουμε και προορισμό. Μακάρι να γινόταν αυτό!
Επίσης η ανακοίνωση αφορά μόνο ταξίδια που θα πραγματοποιηθούν έως τις 20/3.
Επιστροφη χρηματων δε κανουν το εχουν δηλωσει ρητα..παντως μπορεις να αλλαξεις και προορισμο,πολυ το εχουν κανει αυτο!ειναι μεσα στην ανακοινωση τους δηλαδη
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Επιστροφη χρηματων δε κανουν το εχουν δηλωσει ρητα..παντως μπορεις να αλλαξεις και προορισμο,πολυ το εχουν κανει αυτο!ειναι μεσα στην ανακοινωση τους δηλαδη
Σε ευχαριστώ Μαρία για την πληροφορία. Δεν το λένε καθαρά στην ανακοίνωση τους αλλά αφού γράφεις ότι το κάνουν, θα το ζητήσω. Περιμένω βέβαια και νέα ανακοίνωση για ταξιδι μετά τις 20/3.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.707
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom