Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

VARONI1000

Member
Μηνύματα
49
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
MEXICO
Ερώτηση: Πριν κατι εβδομάδες έκανε αλλαγή μόνη της η Scoot, 2-3 μέρες πριν την επιλεγμένη μέρα επιστροφής μου(δλδ εφευγα 27/4 και έγινε 24 ή 25/4!
Είχα τη δυνατότητα να το αλλάξω και έβαλα 2 μέρες επιπλέον από τη μέρα που θα έφευγα(δλδ 29/4), ωστε να προλάβω το πρόγραμμά μου!
Τώρα όπως έγιναν τα πράγματα, επιλέγω την επιστροφή χρημάτων στο πήγαινε και μου βγάζει κανονικά τη δυνατότητα με το κουπόνι. Στης επιστροφής όμως, μου γράφει "There has been a schedule change for your booking, and we note that you have exercised your option. No further action is required."
Αυτό σημαίνει οτι χάνω τα λεφτά της επιστροφής?!Συνέβει σε κάποιον παρόμοια περίπτωση?!
Καμιά συμβουλή?
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
https://www.flyscoot.com/en/announcements/temporary-flight-suspensions
Destination (vice versa)Suspension Period
Greece
Singapore - Athens24 March - 31 May 2020

All affected customers, including those with multiple sectors that include the suspended flights, will be notified progressively and will receive a Scoot travel voucher on the unused portion of their itinerary within 30 business days. No further action is required.

Updated on 19 March 2020, 5.36pm (Singapore local time)

Καμία αναφορά σε χρηματική αποζημίωση...


Και πόσο βολικό... Μας κλείνουν τα τηλεφωνικά κέντρα...
Γρήγορα, πάρτε την επιλογή του Voucher.

https://www.flyscoot.com/en/announcements/call-centre-closure-effective-17-march-2020
Και πάλι καμία ενημέρωση ότι η πτήση μας δε θα γίνει, ούτε στην εφαρμογή τους ούτε καν ένα e-mail, και καμιά δυνατότητα να μπούμε σε άλλη πτήση αν δεν πληρώσουμε μερικές εκατοντάδες ευρώ διαφορά.
Συμπαθητικη πάντως για άλλη μια φορά η κοπέλα στο call center στην Ελλάδα (γιατί στο Βιετνάμ δεν απαντάνε στην κανονική γραμμή), αλλά χωρίς να μπορεί να κάνει τίποτα (για άλλη μια φορά).
 

croce

Member
Μηνύματα
224
Likes
403
Ακύρωση πτήση της AEGEAN (Olympic) εσωτερικού με award go light εισιτήριο.

Μετά από επίμονες προσπάθειες επικοινωνίας με το τηλεφωνικό τους κέντρο, κατάφερα στις 7.00 να πιάσω γραμμή στο τηλεφωνικό κέντρο της Ολυμπιακής.

Επιστροφή μιλίων και φόρων χωρίς το πέναλτυ των 20€.
 
Last edited:

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Ερώτηση: Πριν κατι εβδομάδες έκανε αλλαγή μόνη της η Scoot, 2-3 μέρες πριν την επιλεγμένη μέρα επιστροφής μου(δλδ εφευγα 27/4 και έγινε 24 ή 25/4!
Είχα τη δυνατότητα να το αλλάξω και έβαλα 2 μέρες επιπλέον από τη μέρα που θα έφευγα(δλδ 29/4), ωστε να προλάβω το πρόγραμμά μου!
Τώρα όπως έγιναν τα πράγματα, επιλέγω την επιστροφή χρημάτων στο πήγαινε και μου βγάζει κανονικά τη δυνατότητα με το κουπόνι. Στης επιστροφής όμως, μου γράφει "There has been a schedule change for your booking, and we note that you have exercised your option. No further action is required."
Αυτό σημαίνει οτι χάνω τα λεφτά της επιστροφής?!Συνέβει σε κάποιον παρόμοια περίπτωση?!
Καμιά συμβουλή?
Εδώ λέει ότι δεν δικαιούσαι την αποζημίωση... :(
 
Last edited:

martine

Member
Μηνύματα
62
Likes
95
Ελπίζω να είχατε οικονομικά ανεκτά προπληρωμένα ταξίδια.Εγω δυο αεροπορικά,ένα με Ryan και ένα με icelandair ,έχουν κλείσει οι σελίδες τους λόγω περιορισμένου δυναμικού τους να διαχειριστούν τους πελάτες στα μνμ τους.Αυτο έλαβα σε ιμειλ π μου στείλαν.

Είχα γράψει για ένα σύνδεσμο π αναλαμβάνει να ακυρώσει κ να σ επιστρέψει τιμή από τ αεροπορικά.Οσο κουφό μ ακουγοταν,τελικά δούλεψε άριστα.Πηρα το 1/4 της αξίας αλλά κάτι πήρα.
Εάν δεν σου κάνει κόπο θα μπορούσες να τον ξανα αναφέρεις?
Edit: Το βρήκα https://www.geld-fuer-flug.de/en/?utm_source=affiliates&utm_medium=1822652
 
Last edited:

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Ελπίζω να είχατε οικονομικά ανεκτά προπληρωμένα ταξίδια.Εγω δυο αεροπορικά,ένα με Ryan και ένα με icelandair ,έχουν κλείσει οι σελίδες τους λόγω περιορισμένου δυναμικού τους να διαχειριστούν τους πελάτες στα μνμ τους.Αυτο έλαβα σε ιμειλ π μου στείλαν.

Είχα γράψει για ένα σύνδεσμο π αναλαμβάνει να ακυρώσει κ να σ επιστρέψει τιμή από τ αεροπορικά.Οσο κουφό μ ακουγοταν,τελικά δούλεψε άριστα.Πηρα το 1/4 της αξίας αλλά κάτι πήρα.

Κάτσε για να καταλάβω, αντί να πάρεις voucher που να αντιστοιχεί στο 100% του ποσού, προτίμησες να πας σε αυτή την εταιρεία και να πάρεις το 1/4 των χρημάτων σου πίσω?

Ή εγώ κάτι δεν έχω καταλάβει καλά?
 

alakae

Member
Μηνύματα
57
Likes
68
Έχω τρεις ακυρώσεις στα σκαριά όλες μάλιστα μέσω ταξιδιωτικού πρακτορείου. Πρώτη απόπειρα με πτήση της Turkish (από τις λίγες εταιρείες που αναφέρουν την επιστροφή χρημάτων στο σάιτ τους) η ακύρωση έγινε μέσα σε 10 λεπτά μου ήρθε επιβεβαιωτικο μέιλ και σε μια βδομάδα περιμένω να πιστωθούν πίσω.
 

martine

Member
Μηνύματα
62
Likes
95
Κάτσε για να καταλάβω, αντί να πάρεις voucher που να αντιστοιχεί στο 100% του ποσού, προτίμησες να πας σε αυτή την εταιρεία και να πάρεις το 1/4 των χρημάτων σου πίσω?

Ή εγώ κάτι δεν έχω καταλάβει καλά?
Κοίτα χωρίς να ξέρω την περίπτωση παραπάνω.
Δυστυχώς υπάρχουνε κάποιοι, βάζω και μένα μέσα, που το voucher δεν μας βολεύει για πολλούς λόγους. Εγώ για παράδειγμα έχω θέμα με την δουλειά.
 

8avos

Member
Μηνύματα
654
Likes
6.452
Κάτσε για να καταλάβω, αντί να πάρεις voucher που να αντιστοιχεί στο 100% του ποσού, προτίμησες να πας σε αυτή την εταιρεία και να πάρεις το 1/4 των χρημάτων σου πίσω?

Ή εγώ κάτι δεν έχω καταλάβει καλά?
Έκλεισα για ένα προορισμό,δυο εισιτήρια.Το ένα ήταν οικονομικό και δεν με ενδιέφερε και να χάσω το ποσο.Σ αυτό λοιπόν το ποσο πειραματίστηκα με την ενδιάμεση εταιρεία που αναλάμβανε κάποια επιστροφή ποσού.Το 100% επιστροφή δεν είναι σίγουρο όπως νομίζεις γιατί μπορεί να ακυρώσουν το ένα σκέλος και το άλλο να το πραγματοποιήσουν.Θα έκανες τότε το ένα σκέλος;Εγω όχι και αποφάσισα να πειραματιστώ ώστε αν λειτουργει η εταιρεία που υπόσχεται μια κάποια επιστροφή χρημάτων.
 

VARONI1000

Member
Μηνύματα
49
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
MEXICO
Εδώ λέει ότι δεν δικαιούσαι την αποζημίωση... :(
[/Q
Δλδ κάνουν αλλαγή μόνοι τους που δεν βολευουν, αλλάζουμε μέρα πτήσης και επειδή ακυρώνονται ολες οι πτήσεις χρησιμοποιούν την αλλαγη για να μην επιστρέψουν τα λεφτά, έστω και σε μορφή κουπονιού?!Θα τρελαθω!!!!
 

Gioref

Member
Μηνύματα
165
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πάντως όσοι έχουν κράτηση με Aegean, ας ελέγξουν τις κρατήσεις τους. Εμάς ακυρώθηκε χωρίς ενημέρωση.. Βέβαια η πτήση είναι σε ένα μήνα. Επίσης επικοινώνησα μαζί τους μέσω FB messenger και μου απάντησαν σχετικά γρήγορα. Η απάντηση βέβαια αποκαρδιωτική.. Με παρέπεμψαν στην διαδικασία του voucher..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom