Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

thaliaper

Member
Μηνύματα
44
Likes
106
εισητηρια με ryanair για βουδαπεστη 24-3 με επιστροφη 28-3. Στις 17-3 ερχεται μηνυμα για ακυρωση την οποια κανω,και εκτυπωνω το αιτημα επιστροφης χρηματων .Στις 19-3 ερχεται νεο μηνυμα που λεει οτι ακυρωνεται η επιστροφη και δινει επιλογες μεταξυ των οποιων και επιστροφη χρηματων αλλα που οταν τα συμπληρωνεις βγαζει μηνυμα λαθους. Αναρωτιεμαι τι να κανω !! Ισχυει το πρωτο μηνυμα και να περιμενω χρηματα στην καρτα μου, η να επιμεινω να επικοιμωνησω με ryanair ? Ολες οι συμβουλες δεκτες
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η Air France έχει προσθέσει την επιλογή του voucher σε περίπτωση ακυρωμένης πτήσης λόγω κορώνα το οποίο μπορεί να εξαργυρωθεί ένα χρόνο απ' την έκδοσή του αν δεν έχει χρησιμοποιηθεί.

https://www.airfrance.ie/IE/en/comm...1.1051459713.1584136281-1723174953.1584136281
YOUR FLIGHT HAS BEEN CANCELED
Or complete the online form below to obtain a travel voucher. This voucher is valid for 1 year on all Air France, KLM, Delta Air Lines and Virgin Atlantic flights. This voucher will be refundable after one year if it is not used.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Επειδη εκλεισα με Petas, ελπιζω να σηκωνουν κανενα τηλεφωνο.
Ναι απαντανε....με αναμονες μεν αλλα απαντανε. Χρειαστηκε να τους καλεσω 3 φορες. Και στις 3 απαντησαν με 15’ λεπτα αναμονη/κληση.

Και στα mail απαντανε απλα κανουν απο 1-20 ωρες στο περιπου. Παντως αυτο που καταλαβα ειναι πως οτι και να ζητησεις τηλεφωνικως θα σου πουν να τους στειλεις mail. Ειναι της λογικης πως τα γραπτα μενουν! Οποτε ξεκινα απο εκει....

Τα παραπανω απο προσωπικη εμπειρια 10+ ημερων πριν
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Έχω κάνει αμφισβήτηση συναλλαγής 9 μήνες μετά την αγορά του εισιτηρίου. Συγκεκριμένα αγόρασα αεροπορικό εισιτήριο αρχές Ιανουαρίου για πτήση που θα γινόταν 15 Σεπτεμβρίου. Στις αρχές Σεπτεμβρίου η αεροπορική εταιρεία πτώχευσε οπότε έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής και πήρα τα χρήματά μου πίσω.
Δεν είχα ξανακούσει αμφισβήτηση της συναλλαγής αυτής της μορφής είναι η αλήθεια! Δεν ξέρω όμως αν είναι ειδικότερη περίπτωση, αφού αφορά εταιρεία που πτώχευσε χωρίς να παρέχει την υπηρεσία, και αν η τράπεζα έχει την ίδια αντιμετώπιση με λειτουργούσα εταιρεία με την οποία έχεις διαμάχη. Θεωρώ δηλαδή πιο πιθανό να λυθεί το θέμα από τα αρμόδια όργανα για τους καταναλωτές παρά από την τράπεζα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ναι απαντανε....με αναμονες μεν αλλα απαντανε. Χρειαστηκε να τους καλεσω 3 φορες. Και στις 3 απαντησαν με 15’ λεπτα αναμονη/κληση.

Και στα mail απαντανε απλα κανουν απο 1-20 ωρες στο περιπου. Παντως αυτο που καταλαβα ειναι πως οτι και να ζητησεις τηλεφωνικως θα σου πουν να τους στειλεις mail. Ειναι της λογικης πως τα γραπτα μενουν! Οποτε ξεκινα απο εκει....

Τα παραπανω απο προσωπικη εμπειρια 10+ ημερων πριν
Καλά, αυτή ήταν η κατάσταση πριν από 10+ μέρες, τώρα έχει αλλάξει άρδην προς το χειρότερο (όπως και με την Qatar). Πέντε μέρες τώρα προσπαθώ να μιλήσω μαζί τους στο τηλέφωνο, μόνο τηλεφωνητής βγαίνει, φόρμες έχω στείλει, mail έχω στείλει, καμμιά απάντηση δεν έχω πάρει. Άσε που μου έχουν στείλει και λάθος PNR και δεν μπορώ να μιλήσω ούτε με την εταιρία. Πρώτη και τελευταία φορά και μ'αυτούς. Ποτέ ξανά.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καλά, αυτή ήταν η κατάσταση πριν από 10+ μέρες, τώρα έχει αλλάξει άρδην προς το χειρότερο (όπως και με την Qatar). Πέντε μέρες τώρα προσπαθώ να μιλήσω μαζί τους στο τηλέφωνο, μόνο τηλεφωνητής βγαίνει, φόρμες έχω στείλει, mail έχω στείλει, καμμιά απάντηση δεν έχω πάρει. Άσε που μου έχουν στείλει και λάθος PNR και δεν μπορώ να μιλήσω ούτε με την εταιρία. Πρώτη και τελευταία φορά και μ'αυτούς. Ποτέ ξανά.
Τοτε μαλλον ημουν απο τους τυχερους... Εχει αυξηθει ο ογκος δουλειας και ειναι λογικο λογω των συνεχομενων ακυρωμενων πτησεων. Αλλα σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογουνται. Θα επρεπε σε ευλογο χρονικο διαστημα να εξυπηρετουνται ολοι οι πελατες....

Στη σελιδα τους ωστοσο γραφουν οτι υπαρχει μεγαλος ογκος αιτηματων καθημερινα και εξυπηρετουνται κατα προτεραιοτητα αυτοι με το πιο κοντινο ταξιδι. Εσυ αν θυμαμαι καλα εχεις κλεισει εσωτερικη πτηση απο αυτους, λογικα για αρχες Απριλη. Ισως για αυτο να μην εχουν απαντησει ακομα.

Συνεχισε να στελνεις. Και προσπαθησε στο τηλεφωνικο πρωι πρωι με το που ανοιξει μηπως βγαλεις γραμμη...
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Βλέπω η wizz δεν ακυρώνει πτήσεις για Λονδίνο.
Συνεχιζονται κανονικά οι πτήσεις για το στόμα του λύκου κ με άλλες εταιρείες;
Θα με εξυπηρετούσε ένα refund!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Η Air France έχει προσθέσει την επιλογή του voucher σε περίπτωση ακυρωμένης πτήσης λόγω κορώνα το οποίο μπορεί να εξαργυρωθεί ένα χρόνο απ' την έκδοσή του αν δεν έχει χρησιμοποιηθεί.

https://www.airfrance.ie/IE/en/comm...1.1051459713.1584136281-1723174953.1584136281
YOUR FLIGHT HAS BEEN CANCELED
Or complete the online form below to obtain a travel voucher. This voucher is valid for 1 year on all Air France, KLM, Delta Air Lines and Virgin Atlantic flights. This voucher will be refundable after one year if it is not used.
Το voucher μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα χρόνο μετά την έκδοσή του άρα η πτήση που θα αγοράσεις με το voucher μπορεί να είναι και πχ ενάμιση χρόνο μετά την ημερομηνία της πτήσης που ακυρώθηκε. Καταλαβαίνουμε το ίδιο?
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
209
Likes
1.059
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Το voucher μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα χρόνο μετά την έκδοσή του άρα η πτήση που θα αγοράσεις με το voucher μπορεί να είναι και πχ ενάμιση χρόνο μετά την ημερομηνία της πτήσης που ακυρώθηκε. Καταλαβαίνουμε το ίδιο?
Κι εμένα μου έβγαλαν voucher,και ,όντως ο υπάλληλος που με εξυπηρέτησε τηλεφωνικά(Αθήνα),μου είπε οτι μπορει να χρησιμοποιηθεί για υπηρεσίες που θα αγοραστούν εως και μια ημέρα πριν,από αυτή που αναγράφει το voucher,εντός έτους.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το voucher μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα χρόνο μετά την έκδοσή του άρα η πτήση που θα αγοράσεις με το voucher μπορεί να είναι και πχ ενάμιση χρόνο μετά την ημερομηνία της πτήσης που ακυρώθηκε. Καταλαβαίνουμε το ίδιο?
Tην παράθεση την έκανα γιατί νομίζω ότι μέχρι πριν κάποιες μέρες η AF είχε τους εξής όρους:

If you purchased your ticket directly from our website or at an Air France point of sale, please complete the online form below to obtain a travel voucher. This non-refundable voucher is valid for 1 year on all Air France, KLM, Delta Air Lines and Virgin Atlantic flights.

Ενώ τώρα πρόσθεσε και το:

This voucher will be refundable after one year if it is not used.

Δηλαδή αν δεν κλείσεις πτήσεις στον ένα χρόνο ισχύος του voucher, λογικά πρέπει να σου επιστρέψουν την αξία του χρηματικά.

Αν και προσωπικά είμαι της γνώμης, να περιμένει κάποιος μέχρι τελευταία στιγμή δηλ. μέχρι τη στιγμή να ακυρώσει η ίδια η εταιρεία επισήμως την πτήση ώστε να ζητήσει full refund σύμφωνα με το άρθρο 8 του 261/2004 περί ακυρώσεων (για πτήσεις που καλύπτονται απ' τον κανονισμό). Και επειδή οι εταιρείες παίζουν το παιχνιδάκι ότι δε δίνουμε compensation λόγω extraordinary circumstances (covid-19), αυτό το άρθρο αναφέρεται σε reimbursement όχι σε compensation.
 
Last edited:
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Δεν βρήκα κάποιο πιο ταιριαστό τόπικ, οπότε ρωτάω εδώ.
Για no show σε πτήση της Alitalia, δυο βδομάδες πριν, δικαιούμαι κάποια επιστροφή; Η κράτηση ήταν μονής διαδρομής, transit και θεωρούσα ότι δεν θα κέρδιζα τίποτα με ακύρωση, οπότε δεν έκανα κάποια κίνηση, παρά μια αποτυχημένη προσπάθεια επικοινωνίας μέσω social media, μιας κι έγιναν κάποιες αλλαγές στην πτήση (θα έφτανε 4 ώρες νωρίτερα). Βέβαια εκ των υστέρων είδα ότι μπορεί να μου επιστρέφονταν οι φόροι αεροδρομίου, δεδομένου ότι η αεροπορική μου τους είχε χρεώσει αλλά δεν τους απέδωσε ποτέ στα αεροδρόμια, οπότε ρωτάω:
Δικαιούμαι κάτι στην κατάστασή μου (no show, 2 βδομάδες μετά) κι αν ναι, τι προτείνετε και μέχρι πότε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom