Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Σε περίπτωση που η αεροπορική δεν προχωρήσει σε κάποια ενέργεια μετά την κοινοποίηση από την Υ.Π.Α έχει σκεφτεί κάποιος την αντιστροφή χρέωσης μέσω της κάρτας που έχει κάνει την αγορά?
Εχεις ρωτησει την τραπεζα σου τι γινεται σε αυτη την περιπτωση και αν οντως μπορει να γινει?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!! Να σε ρωτήσω κάτι από την στιγμή που μου έχουν ακυρώσει το ένα μέρος και δεν έχουν παρέχει καν εναλλακτική δεν θα έπρεπε να έχει ακυρωθεί ολόκληρη η κράτηση??
Παρακαλώ. Όχι, δε θα έπρεπε, απ' ότι έχω καταλάβει τουλάχιστον

Μετά από επικοινωνία με το pamediakopes και παρότι έχει ακυρωθεί η πτήση αναχώρησης...
Οι περιπτώσεις μας είναι ακριβώς ίδιες, γι' αυτό σου έγραψα οσα σου έγραψα. Μίλα με την αεροπορική, αυτή είναι που θα δώσει την εντολή στο πρακτορειο για επιστροφή.
Σε ποιο τηλέφωνο κατάφερες να βγάλεις γραμμή στο Pamediakopes?
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Εχεις ρωτησει την τραπεζα σου τι γινεται σε αυτη την περιπτωση και αν οντως μπορει να γινει?
Εγώ πάντως έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής για 2 εσωτερικές πτήσεις της Vietjet και περιμένω απάντηση από την τράπεζα.
 

Laloa

Member
Μηνύματα
67
Likes
433
Εχεις ρωτησει την τραπεζα σου τι γινεται σε αυτη την περιπτωση και αν οντως μπορει να γινει?
Ναι μίλησα μαζί τους και ουσιαστικά ανάλογα με την κάρτα που εχεις στην περίπτωση μου visa υποβάλλεις ένα αίτημα με τους λόγους για τους οποίους πιστεύεις ότι πρέπει να γίνει η επιστροφή συν ότι αποδεικτικά έχεις. Στην περίπτωση της visa μέσα σε 30 μέρες πρέπει να έχουν βγάλει μια απόφαση.
Παρακαλώ. Όχι, δε θα έπρεπε, απ' ότι έχω καταλάβει τουλάχιστον



Οι περιπτώσεις μας είναι ακριβώς ίδιες, γι' αυτό σου έγραψα οσα σου έγραψα. Μίλα με την αεροπορική, αυτή είναι που θα δώσει την εντολή στο πρακτορειο για επιστροφή.
Σε ποιο τηλέφωνο κατάφερες να βγάλεις γραμμή στο Pamediakopes?
Μίλησα ήδη με την αεροπορική η οποία μου έστειλε γραπτώς ότι δεν προσφέρει refund παρότι ακύρωσε αυτή παρά μόνο voucher. Πήρα στο τηλέφωνο επικοινωνίας που έχει πάτησα το 2 και στην συνέχεια μίλησα με ένα εκπρόσωπο στα αγγλικά.(για το pamediakopes το τελευταίο)
 
Last edited:

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Οι πτησεις αυτες ακυρωθηκαν απο την Vietjet?
Η μία είναι εσωτερική και δεν ξέρω τι θα γίνει. Ποντάρω στο ότι θα ακυρωθεί.
Αλλά αφού έκλεισαν τα σύνορα, πώς θα επωφεληθώ από την υπηρεσία που πλήρωσα;
https://vietnam.travel/things-to-do/information-travellers-novel-coronavirus-vietnam
Η άλλη είναι Χο Τσι Μιν-Πουκέτ και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα ακυρωθεί μιας και η Ταϊλάνδη κλείνει τα σύνορά της: https://simpleflying.com/thailand-entry-ban/

Δεν είχα καμία ενημέρωση από την αεροπορική.
Το Χο Τσι Μιν-Πουκέτ κλείστηκε με pamediakopes, και εννοείται δεν μπορώ να τους βρω στο τηλέφωνο. Στο email δεν έχουν απαντήσει.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Εμενα η Austrian μου είπε ότι μπορεί να μου επιστρέψει το 60% των χρημάτων που ειχα δώσει... Αυτό στέκει νομικά ή μπορώ να απαιτήσω και εγώ να μου επιστρέψουν όλο το ποσο;
 

Laloa

Member
Μηνύματα
67
Likes
433
Εμενα η Austrian μου είπε ότι μπορεί να μου επιστρέψει το 60% των χρημάτων που ειχα δώσει... Αυτό στέκει νομικά ή μπορώ να απαιτήσω και εγώ να μου επιστρέψουν όλο το ποσο;
Την πτησηη την ακύρωσε η εταιρεία ή εσύ?χαχα 60 όχι 63 ή 65??η καθε εταιρεία κάνει ότι να ναι αυτές τις μέρες
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Την πτησηη την ακύρωσε η εταιρεία ή εσύ?χαχα 60 όχι 63 ή 65??η καθε εταιρεία κάνει ότι να ναι αυτές τις μέρες
Η εταιρεία... ναι,ο,τι τους κατέβει κάνουν. Μας δίνουν και την επιλογή να αλλάξουμε ημερομηνίες αλλά καλύτερα να πάρουμε τα χρήματα πίσω.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Εχει στείλει κάποιος email στην Τurkish airlines , με παραλήπτη το [email protected] ??
(θεωρητικά είναι τα γραφεία της εδώ....) ....
(και όχι τίποτε άλλο, να μην παιδεύομαι για το κείμενο του email :haha:)
 

hornet

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Εχει στείλει κάποιος email στην Τurkish airlines , με παραλήπτη το [email protected] ??
(θεωρητικά είναι τα γραφεία της εδώ....) ....
(και όχι τίποτε άλλο, να μην παιδεύομαι για το κείμενο του email :haha:)
Εστειλα πριν 4 μερες.....
ακομα περιμένω
 

kflabouris

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
επιστρεφω για θεμα aegean

εκανα χτες την αιτηση κ την εστειλα μεσω μειλ σημερα ελαβα την καταγγελια που κανανε(βεβαια εχουν κανει ενα λαθακι στο ονομα στα ελληνικα του ενος ατομου,τους εστειλα ελπιζω να μην υπαρχει θεμα)

θα πρεπει για να κανω κατι αλλο για να ειμαι καλλυμενος?να κανω κ την αιτηση για το voucher η το αφηνω ετσι οπως εχει?
το θεμα ειναι οτιφτασανε οι μερες του ταξιδιου κ μη ψαχνω τα λεφτα μετα κ να μου λενε περασε κ δεν εκανες ενεργειες.

Υ.γ απο την ραιαn κανενα νεο για την σταλμενη μου φορμα ουτε κανα case id.
ενας θεος ξερει αν το εχουν λαβει!

υ.γ2 απο το ξενοδοχειο τπτ..να δοκιμασω να κανω αμφησβητηση συναλλαγης μεσω της τραεζης μου>?
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom